Jump to content
grsakkis

Σχετικά Με Διακόσμηση Ενυδρείου...

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ.

Είμαι νέο μέλος στη σελίδα και αρχάριος σε ότι αφορά τα ενυδρεία.

Εχω ένα ενυδρείο 240 λίτρων και μέσα έχω 4 αγγελόψαρα, 4 γατόψαρα corydoras albino και 4 γλύφτες.

Σκοπέυω σε λίγες μέρες να προσθέσω 12-15 cardinals tetra.

Αυτό που με απασχολεί αρχικά είναι η διακόσμηση του ενυδρείου. Θέλω να προσθέσω κάποια κοχύλια αλλά διάβασα κάπου οτι δεν είναι καλό να προσθέτεις κοχύλια. Επίσης, μπορώ να προσθέσω ένα οποιοδήποτε κομμάτι ξύλο ή θέλει κάποιο ειδικό απο pet shop?

Αυτά για αρχή... ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή και βοήθεια!

Καλως ηρθες φιλε μου στο φορουμ μας.

Επειδη εδω ειναι η κατηγορια του καλωσορισματος και το θεμα μετα απο μερικες μερες κλειδωνει,ανοιξε ενα θεμα στη κατηγορια γενικα γλυκου νερου να συζητησουμε εκει τις αποριες σου.:)

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας. Όσο αφορά τα κοχύλια, όλοι εδώ μέσα ή τουλάχιστον οι περισσότεροι, έχουμε την ίδια άποψη, πέρα του οτι είναι αφύσικο σαν εικόνα στον τύπο ενυδρείου που έχεις, θα σου ανεβάσουν και τις σκληρότητες, βεβαια ανάλογα τον αριθμό που σκέφτεσαι να βάλεις. Τώρα για τα υπόλοιπα που ρωτάς, βάλε ζωντανά φυτά και κανά ξύλο - ρίζα αλλά τελευταίο αν δε ξέρεις τι να βάλεις, μή το ρισκάρεις και πάρε κάποιο από πετ σοπ ή ζήτα από άλλο χομπίστα στις αγγελίες να σου χαρίσει ή νασου πουλήσει. Κατά καιρούς πολλοί ξεφορτώνονται τα δικά τους. Μπορείς να κάνεις μια παρουσίαση του ενυδρείου σου και να βάλεις καμία φωτογραφία;
http://www.aquazone.gr/forums/topic/50683-oeunia-dhanioossaoco/

Καλώς ήρθες! :)

:welcome::welcome::welcome:

καλως ορισες φιλε :thumbsu:

:bigemo_harabe_net-62: Καλως όρισες!!!

Καλώς ήρθες στην παρέα.

:welcomeXL:

κοχύλια καλλίτερα μην βάλεις αλλά αν επιμένεις βράσε τα ,καθάρισε τα, και τέλος "σφράγισε τα" μα κάποια ρητίνη ή 2 συστατικών.

για ξύλα προτίμησε από pet μιας και τα άλλα θέλουν πολύ επεξεργασία και πάλι δεν θα είσαι σίγουρος για το τι περιέχουν.

Καλως ηρθες!

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Kleis Gry
      Η σημεριμενη μου ερωτηση: αληθευουν οσα βλεπω στο youtube σχετικα με no filter no heater no co2 no ferts no no no; ενοοω γινεται να φτιαξω ενα ενυδρειο 16 λιτρα με καλο ενεργο υποστρωμα και απο πανω χαλικι να εχω μονο  πολυ καλο φωτισμο ( απο εξοπλισμο ) παρα πολλα φυτα διακοσμιση  και μεσα να εχω γαριδες;
    • By Ευη738
      Καλησπέρα.. Τι κάνετε? Ελπίζω ολοι καλα.. Ειμαι καινούργια στο top και θα ηθελα να κάνω την εξης ερωτηση:
      Επειδή αγορασα ενα ενυδρείο (20 l) δεν ξερω ποια ειναι η κατάληλη διακοσμηση του.. Δηλ φυσική η '' ψευτικη''? Τα διακοσμητικα με polyresin και πολύαστέρα βγαζουν καποιου ειδος χημικα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    • By Ειρήνη Σκλαβούνου
      Καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας!ψαχνω εδω και καιρο υλικα και τροπο που θα φτιαξω βαση τετοιου τυπου οπως στις φωτογραφιες.Αν το εχει επιχειρησει καποιος θα ηθελα να με κατευθυνει κυριως για το ξυλο το οποιο χρησιμοποιησε.Εχω το εξης θεμα:το ενυδρειο (120 λιτρα) ειναι κατω απο παραθυρο οποτε οι εργοστασιακες βασεις του εμποριου δε ταιριαζουν στο υψος.Σκεφτηκα να κανω αυτη τη κατασκευη ως κατι προτοτυπο και νομιζοντας οτι θα μ κοστισει λιγοτερο απο το να παω σε καποιο ξυλουργο να μου κανει καποια βαση με ντουλαπακι κλπ.Αν γνωριζει καποιος ατομα που φτιαχνουν βασεις ας μου στειλει ενα μηνυμα να επικοινωνησω με τους ιδιους να δω τι επιλογες εχω, γιατι με τη κατασκευη τα βρηκα λιγο σκουρα τελικα.Οποιαδηποτε αποψη και βοηθεια ευπροσδεκτη.(θελω να ειναι κατι ευπαρουσιαστο καθως το ενυδρειο ειναι στο δωματιο μου)Επισης γνωριζει καποιος ποσο πρεπει να ειναι η διαφορα υψους φιλτρου-ενυδρειου?

• By ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
      Συνεχίζοντας τις παρουσίασεις ψαριών απο τις δύο μεγάλες ομάδες των ψαριών της λίμνης Ταγκανίκας
      Συνεχίζω με τους όμορφους και παναρχαίους
      ( δείτε τα ψάρια σαν να έρχονται απο εκατομμύρια χρόνια πίσω όσο παλιά είναι αυτή η λίμνη) κάλβους που ανήκουν στα subtrate brooders.Η ομάδα αυτή δηλ. ο Altolamporologus Compressiceps, Altolamprologus calvus και Altolampologus fasciatus είναι ψαράκια που μπορούμε νατ έχουμε σε κοινωνικά ενυδρεία ανκαι τα ψάρια αυτά μπορεί να κυνηγήσουν μικρά ψαράκια άλλων subtrate brooders ή θα προσπαθήσουν να φάνε τα αυγά άλλων mouthbrooders.Όπως αναφέρεται από τον ερευνητή Δόκτορα Konings αν θέλουμε να κρατήσουμε κιχλίδες με σκοπό την αναπαραγωγή είναι καλά να μην είναι μαζί με τα πιο πάνω αναφερόμενα τρία είδη.Απαιτούν σπηλιές για να κρύβονται και να γεννούν ή ΜΙΚΡΑ καβούκια απο σαλιγκάρια ή κοχύλια.Θα μου πείτε γιατί γράφω με κεφαλαία τη λέξη "μικρά",υπάρχει λόγος αγαπητοί μου φίλοι.Ο αρσ. κάλβος είναι μεγαλύτερος απο το θηλ.Ο αρσ.κάλβος έχει μια δολοφονική ιδιαιτερότητα ,αν το καβούκι τον χωράει μπορεί να κυνηγήσει το θηλ. του μέσα σε αυτό να το αναγκάσει να σφηνωθεί και μοιραία να χάσει τη ζωή της ( τι έρωτας είναι αυτός ;; γιαυτό τα καβούκια που βάζουμε είνα μικρά ώστε να μην χωράνε τον αρσενικό κάλβο.

Να αναφέρω οτι ο κάλβος των κοχυλιών είναι ο Altolamprologus compressiceps " shell " είναι μικρότερος σε σύγκριση ( 5-8 cm ) με τα άλλα του αδέλφια που εχόυν μέγεθος μεγαλύτερο ( 10 - 16 cm περίπου).:

Θέλω να πώ τα εξής :Διαβάζοντας τα πιο πάνω θα μπορούσε να πει κάποιος εφόσον έχω κάλβους θα αποφύγω να βάλω άλλα ψαράκια επειδή υπάρχει ο κίνδυνος για τα μικρά.Εγώ θα έλεγα να το δοκιμάσουμε.Το σωστό aquascaping , o σωστός σριθμός ψαριών πιστεύω οτι θα μας βοηθήσει να κρατήσουμε αυτά τα πανέμορφα ψάρια μαζί με άλλα.

Αυτά τα ολίγα για τους Κάλβους.

Πηγές : 1.Back to Nature Guide to Tanganyika Cichlids ,2nd edition , Ad Konings

2.The Tanganyika Cichlid Aquqrium , Barron's edition , Georg Zurlo
    • By Stefanos Manwlis
      Καλησπέρα συνχομπίστες και συνχομπίστριες ,

είμαι καινούργια και για αυτό θα παρακαλούσα την υπομονή σας σε μερικά ενδεχομένως λάθη μου. Πρόσφατα τελείωσα με την κατασκευή ενός 126 λίτρων ενυδρείου. Από την αρχή θεώρησα ότι τα καθαρά λίτρα θα ήταν γύρω στα 100-110 οπότε αγόρασα τον εξοπλισμό έχοντας αυτά κατά νου. Αναλυτικότερα έχω προμηθευτεί: φίλτρο fluval 206 (από το οποίο έχω αφαιρέσει τον ενεργό άνθρακα προς το παρόν), θερμοστάτη fluval 100w, ψηφιακό θερμόμετρο, τεστ νερού (ph, αμμωνίας, νιτρώδη, νιτρικά), αεραντλία jbl a300 και φωτισμό DIY led μικρής ισχύος με τηλεχειριστήριο (πολύ ενδιαφέρον gadget) .

Το ph μου είναι 7,6. (το αναφέρω τώρα αλλά θα επιστρέψω σε αυτή την πληροφορία και αργότερα). Έστησα όλα τα παραπάνω καθώς επίσης έβαλα και γύρω στα 15 κιλά μαύρο λεπτόκοκο γυαλιστερό χαλίκι και μπλε σκούρο φόντο (δεν ολοκλήρωσα όλη την διακόσμηση πριν την έναρξη του στρωσίματος λόγω ανυπομονησίας αλλά και μη αποφασιστικότητας).
      Μετά από σχετική μελέτη αποφάσισα για το στρώσιμο να ακολουθήσω μια διαδικασία με εισαγωγή μικρής ποσότητας βακτηρίων αλλά και συνδυασμό με hardyfish, δηλαδή έβαλα και δύο χρυσόψαρα (ξέρω ότι είναι βάναυσο ).

Μόλις ολοκληρώθηκε η πρώτη εβδομάδα λειτουργίας του και ακόμα δεν έχω καταλήξει στην τελική διακόσμηση. Θα ήταν τέλειο αν θέλετε και έχετε την διάθεση να με βοηθήσετε στην περάτωση αυτού του άθλου.

Σχετικά με τους κάτοικους (τι έχω έως τώρα στο μυαλό μου):
      σίγουρα 9 guppies (3 αρσενικά και 6 θηλυκά). Θα ήταν πολύ ωραίο αν μπορούσα να τα αγοράσω επίσης από κάποιον συχομπίστα του φόρουμ. 5 άσπρα balloon mollies (1 αρσενικό και 4 θηλυκά) 5  dwarf corydoras (για αυτά δεν είμαι σίγουρος διότι έχω διαβάσει ότι δεν ταιριάζουν με guppies αφού δεν τους αρέσει το αλάτι και απαιτούν και πιο χαμηλό ph. Τα έχω όμως ακόμη στην wish list μου διότι ο πετσοπάς μου είπε με απόλυτη σιγουριά ότι ταιριάζουν με όλα τα ψάρια.) 5-6 red cherry ίσως 2-3 apple snails  
      Πολύ σημαντικό επίσης είναι ότι δεν θέλω σε καμία περίπτωση να βάλω φυτά. Αισθητικά μου αρέσουν απίστευτα τα ενυδρεία με πέτρες (https://i.ytimg.com/vi/PA-c-nMidKI/maxresdefault.jpg, https://farm1.staticflickr.com/51/135172714_c3715b2059_z.jpg?zz=1 , http://fish-etc.com/wp-content/uploads/2012/04/Hardscaping-12-strata1.jpg ...). Ξέρω ότι είναι δύσκολο να βρει κανείς μη ασβεστολιθικές αλλά σκέφτομαι ότι με γνώμονα το ότι τα guppies θέλουν ph έως και 8,5, δεν θα πείραζε να έβαζα ασβεστολιθικές (πάντα τεστάροντας το νερό για να μην ξεπεραστούν τα όρια) ή ακόμη και κάποιο καθάρο μάρμαρο (έχω στην οικογένεια βιομηχανία μαρμάρου και πολύ εύκολα θα μπορούσα να βρω στρογγυλεμένα μάρμαρα που να μην έχουν αιχμές).  BTW: διάβασα ότι τέτοια ενυδρεία είναι ιδανικά για κιχλίδες αλλά προς το παρόν έχω ερωτευτεί τα παραπάνω ζωοτόκα.

Αρχικά είχα φανταστεί ότι θα ήταν ωραίο και κάποιο κάστρο (π.χ.: https://encrypted-tbn1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSUMKJ89wb_TDmAR0_3Mu88yqLqwTOM8ePd5SDOh0_jujGM37QX ) αλλά πέραν του ότι κατέληξα στο ότι μπορεί σαν αποτέλεσμα να ήταν cheesy και ψεύτικο, τέτοιου είδους κάστρα βρήκα μόνο σε site εξωτερικού και δεν ξέρω αν αξίζει να μπω στην όλη διαδικασία αγοραπωλησίας.

Τέλος, βασικοί μου στόχοι είναι με την διακόσμηση να κρύψω κάπως την παρουσία των εισόδων-εξόδων φίλτρου και του θερμοστάτη, αλλά αυτό να μην επηρεάσει την κυκλοφορία του νερού και την ομοιομορφία της θερμοκρασίας.

Ευχαριστώ πάρα, πάρα πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας. Αναμένω δικές σας ιδέες για την διακόσμηση αλλά και σχόλια για τα παραπάνω
      Ελένη

• By jpavly
      Μετά τον πρώτο μήνα και κάτι που τρέχει το ενυδρείο μου θα ήθελα ήδη να του κάνω κάποιες αλλαγές στο στήσιμο γιατί λόγω απειρίας θεωρώ ότι τα πέταξα μέσα όπως βρήκα!
      Θα ήθελα να κάνω κάποιες αλλαγές στο υπόστρωμα του βυθού, να προσθέσω λίγο χαλίκι ακόμα και να το απλώσω λίγο καλύτερα. Επίσης θέλω να αλλάξω κάποιες θέσεις σε φυτά και διακοσμητικά. Δεν μιλάω για ολική αναδόμηση, ξέρω ότι δεν πρέπει να "πειράξω" τον βυθό για να μην ανεβάσω την αμμωνία που έχει κάτσει κάτω.
      Γενικά αυτό που θέλω είναι να κάνω αυτό που δεν έκανα στην αρχή, να κάτσω με υπομονή, χωρίς πίεση χρόνου να φτιάξω το setup μου όπως θεωρώ καλύτερο.
      Το πρόβλημα μου είναι ότι πιστεύω ότι δεν είναι σωστό να το κάνω με τα ψάρια μέσα, ειδικά όταν ο μονομάχος είναι με το fin rot ακόμα!
      Σε τέτοιες περιπτώσεις τι κάνετε;
      Βγάζετε τα ψάρια και το νερό; Το φίλτρο μπαίνει με τα ψάρια υποθέτω για όση/όσες ώρες χρειαστεί.
      Ευχαριστώ σας
    • By Marmaths
      Καλησπέρα!
      Έχω ένα 120λιτρο ενυδρείο με 4 χρυσόψαρα μέσα (νομίζω funtail όλα, απλά με διαφορετικούς χρωματισμούς). Μέσα έχει άμμο λευκή, πολλές πέτρες και 4-5 ρίζες anubia (γιατί προηγουμένως είχα άλλο είδος μέσα). Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι, ποια πρέπει να είναι η κατάλληλη διακόσμηση ενυδρείου για να περνούν όσο το δυνατόν καλύτερα τα χρυσοψαράκια μου. Θα το φτιάξω ειδικά για αυτά γιατί πλέον σκέφτομαι να καταλήξω μια και καλή σε αυτό το είδος μιας και πιστεύω πως για μένα είναι το καλύτερο είδος!
      Συγκεκριμένα, πιστεύετε πως θα ήταν καλύτερα να είχα χαλίκι αντί για άμμο; Επίσης μήπως θα έπρεπε να βγάλω κάποιες πέτρες (έχω πολλές, καμμιά 20αριά, εκ των οποίω οι δύο είναι αυτές οι μεγάλες με τις τρύπες, τις οποίες λέω να τις κρατήσω. Φτάνουν λέτε αυτές οι δύο με δεμένες τις ανούμπιες πάνω για την ιδανική διακόσμηση ή να κρατήσω παραπάνω πέτρες.
      Γενικά έχετε κάτι να προτείνετε για να βελτιώσω την εικόνα του ενυδρείου μου;
      υγ: Τελευταία ερώτηση: οι πέτρες έχουν άλγη πάνω κι έχουν πρασινίσει ολόκληρες. Τι μπορώ να κάνω για να τις καθαρίσω;
    • By aquajim
      Καλημερα!
      Τις προαλλες αγορασα ενα ξυλο για να το βαλω στο ενυδρειο μου!
      Διαβασα οτι βρηκα στο ιντερνετ σχετικα με καθαρισμα μουλιασμα βρασιμο κλπ και ξεκινησα τις αλλαγες νερου σε ενα κουβα, εριξα βραστο νερο, το ετριβα με μια σκληρη βουρτσα για να φυγει το πανω στρωμα που βγαζει και το περισσοτερο χρωμα και μετα απο 4 5 επαναληψεις η κατασταση δεν βελτιονοταν.
      Το ξυλο που πηρα εχει πολλες κοιλοτητες οποτε η βουρτσα δεν φτανει και γενικα το νερο εβγαινε παντα καφε.
      Σημερα που κατεβηκα και επλυνα το αμαξι με το πιεστικο σκεφτηκα να κανω και το ξυλο!
      Το αποτελεσμα ηταν τελειο!
      καθαρισε καθε τρυπα και οτι δεν μπορουσα να φτασω, το ξυλο δεν επαθε απολυτως τιποτα (ειναι δυνατο το πιεστικο μου) και το νερο τωρα που το εχω βαλει να μουλιασει ειναι διαυγεστατο!
      Δοκιμαστε το. ακομα και σε ενα βενζιναδικο αν πατε θα κανει πολυ καλη δουλεια!
      Απλα ηθελα να το μοιραστο μαζι σας γιατι με τον κλασσικο τροπο ειναι πολυ παιδεμα!
      καλη Κυριακη σε ολους!
  • Create New...