Jump to content

Πέτρος 's Reef 130Lt.


pit05

Recommended Posts

Στο ενυδρειο ειμαι κολλημενος στο kh=7

Συμπληρωνω καθε μερα 1lt βρυση το οποιο μετρησα και εχει kh=7.4

Αρα κανω την εξης υποθεση και πειτε μου αν ειναι σωστο για να καταλαβω μερικα πραγματα.

Μετα την αναπληρωση με βρυση το kh εξισορροπειται σε 7.(κατι) και εγω την επομενη μερα μετραω 7 λογω καταναλωσης του (κατι) απο τα sps.

Αν αντι για βρυση αναπληρωσω με οσμωση που εχει kh=0, το kh μου θα παραμεινει 7 και την επομενη μερα θα εχω λογω καταναλωσης 7-(κατι) και θα εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

το νερό που συμπληρώνεις κάθε μέρα είναι πολύ λίγο για να σου επιρρεάσει τόσο την τιμή του ΚΗ, ίσως σε βάθος χρόνου να σου την επιρρεάσει λίγο αλλά πάλι θα έχουν αυξηθεί οι ανάγκες των κοραλλιών σου και θα πρέπει να ξανά ρυθμίσεις τις δόσεις

Link to comment
Share on other sites

Αρα καταναλωση αυτη την στιγμη δεν εχω?

Επισης αν βαλω μονο νερο οσμωσης με αλατι kh=7.7 ανεβαινω αυτοματα στο 7.7

Αν βαλω νερο βρυσης (7.4) με το ιδιο αλατι (7.7), τι kh θα εχω τελικα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις νερό βρύσης στο κουβά και συμπληρώσεις αλάτι αυτό θα πάει προσθετικά αν έχεις 7.7 στο αλάτι(δηλαδή με νερό όσμωσης)και στο νερό βρύσης 7.4 θα φτάσει στο 15.1 αλλά αν διαλυθεί στο ενυδρείο θα πέσει αναλογικά π.χ. αν έχεις ενυδρείο 100 λίτρων με ΚΗ 7 και αλλάξεις νερό 10 λίτρα με 14 ΚΗ αυτό θα διαιρεθεί και στην ουσία θα προσθέσεις 1.4 όμως στο ενυδρείο έχεις κατανάλωση και η αύξηση δεν θα είναι τόση δηλαδή δεν θα ανέβει 7+1.4=8.4.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση. Απο αυτα που μου λες καταλαβαινω σιγα σιγα παρα πολλα.

Αυτο με το 8.4 που λες ομως ειναι περιεργο.

Το +1.4 που θα προστεθει θα καταναλωθει σιγα σιγα, αρα εστω και λιγο (περιπου μια μερα) θα εχω το 8.4 απο 7 που ηταν πριν την αλλαγη.

Ειναι αποδεκτη μια τετοια διακυμανση?

Προφανως θα πρεπει να γινει αλλαγη με νερο 7 για να υπαρχει ισορροπια.

Αν δεχτουμε ομως οτι υπαρχει και καταναλωση, καθε 2 μερες πρεπει να κανω αλλαγη.

Εχω μπερδευτει, πρεπει να τα ξεκαθαρισω αυτα για να προχωρησω..

Link to comment
Share on other sites

κοίτα! εγώ δεν έχω χρησιμοποιήσει πότε νερό από αντίστροφη όσμωση και όταν μια φορά μέτρησα στο κουβά το KH ήταν στο 21. πάντα κάνω αλλαγή 35 λίτρα στα 500 λίτρα που είναι περίπου στο σύνολο το καθαρό νερό, κάποιες φορές είχα απότομη αύξηση του ΚΗ από το 8 ας πούμε στο 9.5 χωρίς να έχει κάποια επίπτωση στο ενυδρείο και τις περισσότερες φορές η αύξηση αυτή οφείλονταν σε άλλους παράγοντες που στρεσσάραν τα κοράλλια και σταματούσαν να καταναλώνουν. Στη περίπτωση που θέλεις να κάνεις αλλαγή με νερό βρύσης μπορείς να κάνεις μικρότερη να δεις την διακύμανση στις τιμές και να πράξεις αναλόγως βέβαια θα πρέπει να δεις και το νερό της παροχής πόσο καθαρό είναι γιατί παίζεις με αστάθμητους παράγοντες. Στη περιοχή που μένω δεν έχω πρόβλημα τουλάχιστον μέχρι στιγμής. τώρα αν κάνεις αλλαγή με νερό που έχει τις ίδιες τιμές με αυτές του ενυδρείο σίγουρα θα έχεις πιο σταθερές τιμές.

Βασικά δεν έχω καταλάβει(στο τελευταίο ερώτημα) θέλεις να κρατήσεις τις τιμές μόνο με αλλαγές νερού;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχας να σε ευχαριστησω που ασχολεισαι με το θεμα μου.

Θελω φιλε sammy να κρατησω την ισορροπια με οσο το δυνατον λιγοτερα προσθετα, και σαφως να λυσω τις αποριες που εχω μεσα απο τα πειραματα αυτα.

Λοιπον, σημερα το απογευμα μετρησα στο ενυδρειο:

Kh: 6.4

Ca: 380

Mg: 1170

Ειχα πεσει και λιγο σε αλατοτητα στο 1024 και επιτηδες ειχα αφησει να εξατμιστουν και 10lt οποτε ξεκινησα να συμπληρωσω τα 10lt αυτα με βρυση και αλατι.

Το αλατι ειναι το red sea salt (το κουτι γραφει kh:7.7 ca:410 mg:1230)

Εβαλα 382gr στον κουβα με τα 10lt για την συγκεκριμενη αλατοτητα και περιμενα να σπασει.

Πριν το προσθεσω στο ενυδρειο, μετρησα τον κουβα και εχουμε:

Kh: 15.3

Ca: 460

Mg: 1230

(Επομενο βημα να κανω το ιδιο με ro και να μετρησω, ειμαι περιεργος να δω τι θα εχω)

Αυριο το βραδυ θα μετρησω το ενυδρειο να δω τις μεταβολες, θα το εκανα και τωρα αλλα δεν ξερω αν εχει ηδη ισορροπησει το συστημα..

Link to comment
Share on other sites

Sos, χαμηλο kh..

Εκανα μετρηση 24h μετα την αλλαγη και το kh ειναι στο 6.7

Ελαχιστα πανω απο το χθεσινο 6.4

Ηταν μιλρη η αλλαγη ή ενω ανεβηκε αρκετα καταναλωθηκε ξανα τοσο γρηγορα.

Εχω μπερδευτει. Ξανα αλλαγη ή αρχιζω τα υγρα???

Link to comment
Share on other sites

Τα υγρα η δοσομετρικη για το kh μονη η τριπλη και για ασβεστιο μαγνησιο.

Link to comment
Share on other sites

Υγρα λες ετσι?

Ξεκιναω απο αυριο, με το χερι για αρχη και βαζω στοχο kh=7.7 ετσι ωστε και με την αλλαγη (αλατι και ro) να ειμαι παλι στα ιδια..

(Γιατι ομως να κανουμε τοτε αλλαγες αφου παντα θα συμπληρωνουμε υγρα???)

Link to comment
Share on other sites

Με το χερι θα δυσκολευτεις πολυ να ισσοροπησεις το συστημα ,με την αλλαγη φερνουμε το kh σε ενα νουμερο αλλα η καταναλωση θα μας δειξει το ποιο και ποσο εαν υπαρχει αναπτυξει το kh χαμηλωνει συνεχως για αυτο συμπληρωνουμε δεν φτανει η εβδομαδιαια αλλαγη να το κρατησει σταθερο και σωστο

Link to comment
Share on other sites

Σωστα και προφανως ειναι ατοπο να κανουμε καθε μερα αλλαγη μονο και μονο για να φτιαχνουμε το kh.

Απο την αλλη ομως στην εβδομαδα (αλλαγη) αυτη η αποτομη μεταβολη 1-2 δεν κανει κακο?

Link to comment
Share on other sites

κοιτα κρατας το kh sto 8 παιρνεις το αλατι ,φτιαχνεις νερο και μετρας το kh στο βαρελι και βλεπεις εαν ασ πουμε σου δινει 8,5 στην ποσοτητα που αλλαζεις δεν εχεις θεμα εαν σου δινει 10 κλεινεις την δοσομετρικη για 24 ωρες ,μετρας και βλεπεις.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αρχιζω και τα καταλαβαινω..

Ευχαριστω..

Θα μετρησω σκ και θα σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Τωρα αρχιζω και τα καταλαβαινω..

Ευχαριστω..

Θα μετρησω σκ και θα σου πω..

….και τώρα θα σου τα αλλάξω όλα!

Τις εβμομαδιαίες αλλαγές δεν τις κάνουμε για να ρυθμίσουμε το kh αλλά και ούτε κανένα άλλο στοιχείο των τριών kh-mg-ca, πέρα των ιχνοστοιχείων που έτσι δεν χρειάζεται να συμπληρώνουμε έξτρα. Το σημαντικότερο βέβαια είναι ότι αφαιρούμε από το σύστημα περίσσεια χλωριούχων που προκύπτουν από τη Balling method και την χρήση των Χλωριούχου Μαγνησίου και Ασβεστίου.

Link to comment
Share on other sites

….και τώρα θα σου τα αλλάξω όλα!

Τις εβμομαδιαίες αλλαγές δεν τις κάνουμε για να ρυθμίσουμε το kh αλλά και ούτε κανένα άλλο στοιχείο των τριών kh-mg-ca, πέρα των ιχνοστοιχείων που έτσι δεν χρειάζεται να συμπληρώνουμε έξτρα. Το σημαντικότερο βέβαια είναι ότι αφαιρούμε από το σύστημα περίσσεια χλωριούχων που προκύπτουν από τη Balling method και την χρήση των Χλωριούχου Μαγνησίου και Ασβεστίου.

δεν του αλλαζεις τιποτα οταν κανεις balling εχεις δικιο ενας ακομα λογος ειναι και η αφαιρεση του χλωριου,οπως και να εχει η αλλαγη νερου βοηθαει το οποιοδηποτε συστημα με πολλους τροπους,και δεν κανει balling και οποιος δεν κανει και κανει εβδομαδιαιες αλλαγες παντα βοηθαει το συστημα του.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω.

Στις 2/4 μετα απο αλλαγη, ειχα αυτα:

Kh: 6.4

Ca: 380

Mg: 1170

Σημερα, 6 μερες μετα εχω αυτα:

Kh: 6.1

Ca: 370

Mg: 1110

Μπορω να βγαλω ετσι καποιο συμπερασμα για την ημερησια καταναλωση?

Να σημειωσω πως πηρα την αναπληρωση της tunze και συμπληρωνω πλεον μονο ro.

Λογικα μεχρι την Κυριακη που εχω προγραμματισει αλλαγη, οι τιμες θα πεσουν κι αλλο.

Ξεκιναω τις σκονες?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια βοηθεια παρακαλω.

Στις 2/4 μετα απο αλλαγη, ειχα αυτα:

Kh: 6.4

Ca: 380

Mg: 1170

Σημερα, 6 μερες μετα εχω αυτα:

Kh: 6.1

Ca: 370

Mg: 1110

Μπορω να βγαλω ετσι καποιο συμπερασμα για την ημερησια καταναλωση?

Να σημειωσω πως πηρα την αναπληρωση της tunze και συμπληρωνω πλεον μονο ro.

Λογικα μεχρι την Κυριακη που εχω προγραμματισει αλλαγη, οι τιμες θα πεσουν κι αλλο.

Ξεκιναω τις σκονες?

ναι φίλε μου πρέπει να τις βαλεις στο προγραμμα αλλα σιγα σιγα και με συνεχόμενες μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σωστο να υπολογισω την ημερησια καταναλωση kh ως εξης?

6.4-6.1=0.3

0.3/6 (μερες) = 0.05

Link to comment
Share on other sites

πέτρο μη σκας με το πόσο κατανάλωση έχει το ενυδρείο σε στοιχεία όσον αφορά τις τιμές αλλά με τα πόσα ml πρέπει να ρίχνεις καθημερινά για να κρατήσεις αυτές τις τιμές σταθερές. Ξεκίνα να ρίχνεις κάθε μέρα μικρές ποσότητες στοιχείων και με μετρήσεις θα διορθώνεις τις ποσότητες και σε καμιά 2 εβδομάδες πιθανόν θα έχεις βρει τη χρυσή τομή και μετά θα είναι πιο εύκολα τα πράγματα. Μη προσπαθήσεις να ανεβάσεις τις τιμές χρησιμοποιώντας τη περισταλτική παρά μόνο να βρείς τη σταθερότητα, για να ανεβάσεις τις τιμές θα πρέπει να το κάνεις χειροκίνητα ρίχνοντας απλά παραπάνω ποσότητα των διαλλυμάτων ανάμεσα στις ημερήσιες δόσεις.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκιναω με το reef builder για το kh.

Λεω να ακολουθησω την δοσολογια του beginner που γραφει στις οδηγιες.

Εχω main και sump 200lt σε διαστασεις οποτε υπολογιζω 150lt καθαρα.

Beginner: 3gr/150lt

Αρα 3gr το διαλυω σε ενα φλυτζανι οσμωσης και το ριχνω μεσα στο ενυδρειο στον κυκλοφορητη.

Αυτο θεωρητικα θα ανεβασει 0.25meq/L

(ξερετε μετα απο ποση ωρα θα γινει αυτο για να κανω μετρηση)

Την επομενη μερα ξανα 3gr μεχρι να φτασω στο εστω 8 και μετα ξεκιναω να μετραω καταναλωση/ημερα.

Τα λεω καλα μεχρι εδω?

Ειναι η πρωτη φορα και φοβαμαι πολυ το λαθος..

Link to comment
Share on other sites

εγώ θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με 1gr και μετά βλέπεις αν θα αυξήσεις τη δόση!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις sammy μετα απο ποση ωρα θα υπαρξει αλλαγη στο kh?

Υπαρχει περιπτωση αν μετρησω την αλλη μερα να εχει ηδη καταναλωθει αυτη η προσαυξηση και να ειμαι παλι στα ιδια?

Link to comment
Share on other sites

παιζει αυτο που λες ,μετρα σε 4 με 6 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...