Jump to content

Glow Light Tetra ...για Αρχή...


mary74

Recommended Posts

Γιαννη αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι παρ' ολες τις αψιμαχιες (κανει και το δευτερο επιθετικες κινησεις μπορω να πω αλλα πολυ λιγοτερες) ειναι διαρκως μαζι... Απο την ωρα που τα πηραμε εχουν μεινει χωριστα μονο για λιγα λεπτα.

Εχω θεμα με το ιντερνετ και δεν μπορω να ανεβασω βιντεο...

Τα τετρα στην αρχη μαζευτηκαν ολα μαζι αλλα πολυ γρηγορα εγιναν ξανα σκορποχωρι...

Link to comment
Share on other sites

Δινε αποξηραμενη καλυτερα και οχι κατεψυγμενη. Δινε καθε μερα να δουμε τι θα γινει! Απλα να προσεχεις πολυ το επιπεδο των νιτρικων σου!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν χρειάζεται ο κ. Ζαχαρόπουλος να μου πει τις συνήθειες των ψαριών ούτε και είναι υποχρέωσή του. Είναι δική μου υποχρέωση να διαβάσω και να μάθω για το ψαράκι που μου αρέσει...

Μπορεί η άμμος που έχω να μην είναι πολύ ψιλή αλλά δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.

Νομίζω ότι εξήγησα τον λόγο... για την λεπτή άμμο. Εσύ πιστεύεις ότι αυτό που έχεις χωράει στο στόμα τους... όπως η άμμος;

Και πρόβλημα θα έχεις μακροχρόνια... διαφορετικά συμπεριφέρεται η λεπτή άμμος από ένα πιο χοντρό υλικό. Θα μαζέψει μέσα στα κενά υπολοίματα τροφών... που στο τέλος θα γίνει μεθάνιο.... κάτι σαν το λυμάτων της Ψυτάλλειας δηλαδή. Αυτό σημαίνει... μια βόμβα έτοιμη να εκραγεί... στο ενυδρείο σου.

Όσο για το χρώμα εσύ το είπες "κατά προτίμηση λευκή" άρα είναι θέμα γούστου.

Στο θέμα γούστου... τον πρώτο λόγο... έχουν ΠΑΝΤΑ τα ψάρια... όχι οι κάτοχοι (κατά την δική μου άποψη)

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να δείχνει το χρώμα τους πιο σκούρο. Αντίθετα το προτιμώ.

Προτιμάς να βλέπεις κάτι... όχι φυσικό; Λυπάμαι αλλά... ΔΕΝ συμφωνώ. Εγώ θέλω να βλέπω τα ψάρια μου... στην καλύτερη δυνατή τους εμφάνιση... όχι σκούρα και θαμπά (λόγω στρες).

Σχετικά με το φύλλο λογικά όλοι έχετε δίκιο. Μάλλον αρσενικά είναι και τα δύο (δεν είμαι απόλυτα σίγουρη όμως καθώς το ένα έχει πολύ πιο μυτερό πτερύγιο).

Θα βάλω και άλλες φωτογραφίες μήπως και βγει άκρη...

Φάρμακα δεν συνηθίζω να ρίχνω στο ενυδρείο (έγινε μόνο μία φορά αλλά ήταν έκτακτη ανάγκη και δεν ξαναμπήκε). Πάντως θα το έχω σίγουρα στα υπ' όψιν. Γενικά όποιο ψαράκι χρειάζεται θεραπεία μπαίνει καραντίνα.

Ο λόγος που καθυστέρησαν να μπούνε ήταν για να στρωθεί και να αποκτήσει μία πολύ καλή βιολογία που θα έχει ως συνέπεια την σταθερότητα στην καλή ποιότητα του νερού.

Και το πεχά στο δικό μας ενυδρείο είναι γύρω στο 7.

attachicon.gifram female .jpg attachicon.gifRAM MALE.jpg attachicon.gifRAM-2.jpg attachicon.gifRAM-3.jpg

Ελπίζω το βράδυ να προλάβω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες και κάποιο βιντεάκι.....

Αρσενικά έχεις.

Η διαφορά στο φύλο των ραμιρέζι... είναι το βιολετί χρώμα στην κοιλιά του θηλυκού.

Τα αρσενικά έχουν χρυσό χρώμα στην πίσω από τα βραγχιακά καλύματα... περιοχή.

Βρήκα φωτογραφία... από δικό μου αρσενικό στο Google (την είχα δώσει για τα profile στο forum)!!!!

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fi949.photobucket.com%2Falbums%2Fad337%2Fazpt%2Ffishdb%2FMicrogeophagusRamirezi%2FRAM_9b.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.aquazone.gr%2Fforums%2Ftopic%2F42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948%2F&h=300&w=400&tbnid=zcuy7Hw-ApwAhM%3A&zoom=1&docid=WNHYd1vPyMESqM&ei=QiNIVLLrBem8ygPpgoH4Ag&tbm=isch&ved=0CCEQMygDMAM&iact=rc&uact=3&dur=658&page=1&start=0&ndsp=18

Κι εδώ το θηλυκό...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.seriouslyfish.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F02%2FMikrogeophagus-ramirezi-female.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.seriouslyfish.com%2Fspecies%2Fmikrogeophagus-ramirezi%2F&h=452&w=798&tbnid=40xqHJmUtH6luM%3A&zoom=1&docid=Rv1yfUaNEX9icM&ei=QiNIVLLrBem8ygPpgoH4Ag&tbm=isch&ved=0CB8QMygBMAE&iact=rc&uact=3&dur=592&page=1&start=0&ndsp=18

Διάβασε κι εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948/

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν χρειάζεται ο κ. Ζαχαρόπουλος να μου πει τις συνήθειες των ψαριών ούτε και είναι υποχρέωσή του. Είναι δική μου υποχρέωση να διαβάσω και να μάθω για το ψαράκι που μου αρέσει...

Μπορεί η άμμος που έχω να μην είναι πολύ ψιλή αλλά δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα.

Νομίζω ότι εξήγησα τον λόγο... για την λεπτή άμμο. Εσύ πιστεύεις ότι αυτό που έχεις χωράει στο στόμα τους... όπως η άμμος;

Και πρόβλημα θα έχεις μακροχρόνια... διαφορετικά συμπεριφέρεται η λεπτή άμμος από ένα πιο χοντρό υλικό. Θα μαζέψει μέσα στα κενά υπολοίματα τροφών... που στο τέλος θα γίνει μεθάνιο.... κάτι σαν το λυμάτων της Ψυτάλλειας δηλαδή. Αυτό σημαίνει... μια βόμβα έτοιμη να εκραγεί... στο ενυδρείο σου.

Όσο για το χρώμα εσύ το είπες "κατά προτίμηση λευκή" άρα είναι θέμα γούστου.

Στο θέμα γούστου... τον πρώτο λόγο... έχουν ΠΑΝΤΑ τα ψάρια... όχι οι κάτοχοι (κατά την δική μου άποψη)

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να δείχνει το χρώμα τους πιο σκούρο. Αντίθετα το προτιμώ.

Προτιμάς να βλέπεις κάτι... όχι φυσικό; Λυπάμαι αλλά... ΔΕΝ συμφωνώ. Εγώ θέλω να βλέπω τα ψάρια μου... στην καλύτερη δυνατή τους εμφάνιση... όχι σκούρα και θαμπά (λόγω στρες).

Σχετικά με το φύλλο λογικά όλοι έχετε δίκιο. Μάλλον αρσενικά είναι και τα δύο (δεν είμαι απόλυτα σίγουρη όμως καθώς το ένα έχει πολύ πιο μυτερό πτερύγιο).

Θα βάλω και άλλες φωτογραφίες μήπως και βγει άκρη...

Φάρμακα δεν συνηθίζω να ρίχνω στο ενυδρείο (έγινε μόνο μία φορά αλλά ήταν έκτακτη ανάγκη και δεν ξαναμπήκε). Πάντως θα το έχω σίγουρα στα υπ' όψιν. Γενικά όποιο ψαράκι χρειάζεται θεραπεία μπαίνει καραντίνα.

Ο λόγος που καθυστέρησαν να μπούνε ήταν για να στρωθεί και να αποκτήσει μία πολύ καλή βιολογία που θα έχει ως συνέπεια την σταθερότητα στην καλή ποιότητα του νερού.

Και το πεχά στο δικό μας ενυδρείο είναι γύρω στο 7.

attachicon.gifram female .jpg attachicon.gifRAM MALE.jpg attachicon.gifRAM-2.jpg attachicon.gifRAM-3.jpg

Ελπίζω το βράδυ να προλάβω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες και κάποιο βιντεάκι.....

Αρσενικά έχεις.

Η διαφορά στο φύλο των ραμιρέζι... είναι το βιολετί χρώμα στην κοιλιά του θηλυκού.

Τα αρσενικά έχουν χρυσό χρώμα στην πίσω από τα βραγχιακά καλύματα... περιοχή.

Βρήκα φωτογραφία... από δικό μου αρσενικό στο Google (την είχα δώσει για τα profile στο forum)!!!!

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fi949.photobucket.com%2Falbums%2Fad337%2Fazpt%2Ffishdb%2FMicrogeophagusRamirezi%2FRAM_9b.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.aquazone.gr%2Fforums%2Ftopic%2F42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948%2F&h=300&w=400&tbnid=zcuy7Hw-ApwAhM%3A&zoom=1&docid=WNHYd1vPyMESqM&ei=QiNIVLLrBem8ygPpgoH4Ag&tbm=isch&ved=0CCEQMygDMAM&iact=rc&uact=3&dur=658&page=1&start=0&ndsp=18

Κι εδώ το θηλυκό...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.seriouslyfish.com%2Fwp-content%2Fuploads%2F2013%2F02%2FMikrogeophagus-ramirezi-female.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.seriouslyfish.com%2Fspecies%2Fmikrogeophagus-ramirezi%2F&h=452&w=798&tbnid=40xqHJmUtH6luM%3A&zoom=1&docid=Rv1yfUaNEX9icM&ei=QiNIVLLrBem8ygPpgoH4Ag&tbm=isch&ved=0CB8QMygBMAE&iact=rc&uact=3&dur=592&page=1&start=0&ndsp=18

Διάβασε κι εδώ...

http://www.aquazone.gr/forums/topic/42356-mikrogeophagus-ramirezi-meyers-and-harry-1948/

Οσον αφορα το θεμα τις αμμου ειμαι απολυτα συμφωνος!

Οσον αφορα τα ψαρια σου, ειναι απιστευτα!

Της Μαιρης ειναι 2 μερες στο ενυδρειο και οχι γεματες οποτε λογικο ειναι να εχουν ακομη στρες, κατι που φαινεται αλλωστε απο τις ριγες που εχουν! Το βιολετι στα θηλυκα αν θυμαμαι καλα γινεται εντονοτερο κατα την περιοδο της αναπαραγωγης, αλλα και γενικοτερα τα χρωματα τους ειναι πιο εντονα εκεινη την περιοδο.

Θελω να καταληξω οτι ειναι λιγο νωρις ακομη για να πουμε για χρωματα.

Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ένδειξη είναι το χρώμα που υπάρχει πάνω/μέσα στην μαύρη κουκίδα που σχηματίζεται στα πλευρά. Το ένα φύλο έχει μέσα και μπλε στίγματα (θηλυκό)... το άλλο όχι (αρσενικό).

Αυτό που λες... έχει λογική βάση... απλά εγώ από τις φωτογραφίες ΔΕΝ είδα κάτι που να με οδηγεί... σε συμπέρασμα για 2 διαφορετικά ψάρια.

ΙΣΩΣ να ΜΗΝ βοηθάνε... και οι φωτογραφίες.

Πάντως τα άκρα των πτερυγίων... ΔΕΝ είναι ξεκάθαρη ένδειξη... υπάρχει και το μακρύφτερο είδος.- ;)

ΥΓ. Στις φωτογραφίες... μόνο το αρσενικό είναι δικό μου.-

Κι εδώ ένα ζευγάρι... που βρήκα.

http://www.seriouslyfish.com/wp-content/uploads/2013/02/Mikrogeophagus-ramrirezi-pair.jpg

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Μια ακόμα ένδειξη είναι το χρώμα που υπάρχει πάνω/μέσα στην μαύρη κουκίδα που σχηματίζεται στα πλευρά. Το ένα φύλο έχει μέσα και μπλε στίγματα (θηλυκό)... το άλλο όχι (αρσενικό).

Αυτό που λες... έχει λογική βάση... απλά εγώ από τις φωτογραφίες ΔΕΝ είδα κάτι που να με οδηγεί... σε συμπέρασμα για 2 διαφορετικά ψάρια.

ΙΣΩΣ να ΜΗΝ βοηθάνε... και οι φωτογραφίες.

Πάντως τα άκρα των πτερυγίων... ΔΕΝ είναι ξεκάθαρη ένδειξη... υπάρχει και το μακρύφτερο είδος.- ;)

ΥΓ. Στις φωτογραφίες... μόνο το αρσενικό είναι δικό μου.-

Απολυτα σωστος σε αυτο που λες περι πτερυγιων και οι φωτο σιγουρα δεν βοηθανε! Και οι υπολοιποι εικασιες καναμε για το φυλο! Ας τα αφησουμε και θα δουμε. Συντομα θα καταλαβουμε τι ειναι ή αν ειναι ζευγαρι οταν θα αρχισουν να καθοριζουν περιοχες.

Οπως και να χει τα ψαρακι που ανεβασες ηταν τρομερο δειγμα φυλης!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τα κακομοιρα τα ραμιρεζι τα εχασα στο μηνα....

Δεν τους εκανα καθολου καλη προσαρμογη και το πληρωσαμε το λαθος.

Προχτες πηραμε ενα ζευγαρακι κριμπενσις. Αυτη τη φορα τους εκανα αυστηρη προσαρμογη 2 ωρων με μετρησεις ph, κλειστα φωτα κλπ..

Εχτες ανοιξα την μια λαμπα και δεν πλησιαζαμε πολυ αλλα οταν τα ταισα ολο και κατι τσιμπησαν. Απο χρωμα κατι πηραν αλλα εχουμε χρονο. Φωτογραφιες θα βαλω οταν ξεθαρεψουν. Τελικα το ενυδρειο εγινε κοινωνικο προς το παρον. Απο οτι κοιταζα στο χαρτη τα ψαρακια παρ' ολο που ειναι απο αλλες ηπειρους ειναι γειτονοπουλα και υποθετω πως γι' αυτο εχουν ιδιες παραμετρους νερου.

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει Μαιρη....και οι απωλειες ειναι δυστυχως μερος του χομπυ μας.....

Να τα χαιρεσαι τα νεα ψαρακια και οποτε μπορεις βγαλε φωτο! :)

Ειναι ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα για τα ραμιρέζι είναι πανέμορφα ψαράκια.Θα ήθελα κάποια στιγμή να έχω και εγώ.Μη μασάς όμως...πάμε για άλλα.

Θέλουμε φωτό όμως, από τα νέα μέλη... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να ξεθαρεψουν πρωτα.... δεν τα εχουμε δει ουτε και εμεις καλα καλα!!! Με την πρωτη ευκαιρια παντως θα ανεβασω και φωτο και βιντεακι.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να ζευγαρωσουν πρωτα, να μαθω και εγω πως παει το πραγμα και θα καταληξει species tank.... Το ετερον ημιση θελει να δει ουριτσες, να του χαλασω χατιρι δε μου παει.

Ασε που τα τετρα δεν με πανε 5 εμειναν. Το ενα το ειχα βαλει καραντινα επειδη η ουρα του ειχε ασπρισει και αυτο πηδηξε εξω!!! (Και ειχα αφησει σχεδον δεκα εκατοστα απο την ακρη του δοχειου). Το εψαχνα ενα τεταρτο μεχρι που το ειδα κατα τυχη πλεγμενο στα κροσια του χαλιου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω και χωρις τα κριμπενσις δεν τα βλεπω καλα. Καθε ενα δυο μηνες βρισκω καποιο στον αφρο χωρις προειδοποιητικα σημαδια. Αν δουμε τα σκουρα και τα κριμπενσις δεν παρουσιασουν προβληματα τοτε μπορει να τα δωσουμε.

Βλεποντας και κανοντας.....

Link to comment
Share on other sites

Μαιρη θα εχεις προβληματα οπως σου ειπαν τα παιδια..

Αν ειναι ζευγαρι, σιγουρα θα γεννησουν, πιο πριν δεν νομιζω να εχεις προβληματα.. τουλαχιστον εγω δεν ειχα παλαιοτερα, αλλα μολις γεννησαν .. μετακομισαν :)

γενικα ειναι διαβολοψαρα , οσο ομορφα και αν ηταν , τα εδωσα ..

Link to comment
Share on other sites

Το πιο πιθανό είναι να μείνει το ζευγαράκι μόνο του....

Προς το παρόν έχω απογοητευτεί με τα τέτρα καθώς χάνω κάθε ένα - δυο μήνες και από δύο έτσι για πλάκα. Την μία μέρα είναι εντάξει και την άλλη τα βλέπω να μην κολυμπάνε καλά. Τα βάζω καραντίνα άμεσα αλλά πάντα σε πεθαίνουν πριν περάσει 24ωρο.

Προς το παρόν το ζευγαράκι είναι παντού μαζί και έχουν βγάλει τα χρώματα τους αλλά κρύβονται πίσω από το ξύλο. Βγαίνουν τσιμπάνε τροφή και εξαφανίζονται. Όταν ξεθαρέψουν θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρητικά τα κριμπενσις είναι πολύ πιο ανθεκτικά και ευπροσαρμοστα από τα ραμ.

Θα ήθελα και εγώ πολύ να είχα ένα ζευγάρι μαζί με κογκό τετρα που είναι και αυτά από Αφρική. http://www.google.gr/search?q=%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%BF+%CF%84%CE%B5%CF%84%CF%81%CE%B1&biw=1280&bih=800&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=L0jzVIueNcXKaLDxgOgE&ved=0CCgQsAQ

Εύχομαι να σου πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγάπη. Και εγώ το ελπίζω.

Τα κογκό τέτρα τα είδα στο πετ σοπ και έπαθα πλάκα.... Τα άτιμα όμως θέλουν μήκος 1,20μ που εμείς όμως δεν έχουμε.

Αυτή τη φορά η προσαρμογή τους ήταν αυστηρότατη και τήρησα τους βασικούς κανόνες ευλαβικά.

Από την στιγμή που πήραν τα χρώματα σχεδόν σε δύο ημέρες πιστεύω πως έχω ελπίδες. Θέλουν όμως χρόνο για να μας συνηθίσουν..... :cigar:

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτά τα Congo Tetra! Είναι απωθημένο μου! Αν ποτέ αποκτήσω μεγάλο ενυδρείο...

Τα ραμιρεζάκια είναι δύσκολη υπόθεση και κατά την γνώμη μου επιλογή περισσότερο για έμπειρους. Αλλά τα glow light αν δεν έχουν κάποιο πρόβλημα ήδη από την αγορά τους, είναι σχετικά "εύκολα" ψαράκια.

Όσο για τα kribs,τα είπαν όλα οι φίλοι παραπάνω. Είναι ψάρια που περνάνε από τους περισσότερους χομπίστες. Πιστεύω όλα θα πάνε καλά!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα κακομοιρα τα ραμιρεζι τα εχασα στο μηνα....

Δεν τους εκανα καθολου καλη προσαρμογη και το πληρωσαμε το λαθος.

Προχτες πηραμε ενα ζευγαρακι κριμπενσις. Αυτη τη φορα τους εκανα αυστηρη προσαρμογη 2 ωρων με μετρησεις ph, κλειστα φωτα κλπ..

Εχτες ανοιξα την μια λαμπα και δεν πλησιαζαμε πολυ αλλα οταν τα ταισα ολο και κατι τσιμπησαν. Απο χρωμα κατι πηραν αλλα εχουμε χρονο. Φωτογραφιες θα βαλω οταν ξεθαρεψουν. Τελικα το ενυδρειο εγινε κοινωνικο προς το παρον. Απο οτι κοιταζα στο χαρτη τα ψαρακια παρ' ολο που ειναι απο αλλες ηπειρους ειναι γειτονοπουλα και υποθετω πως γι' αυτο εχουν ιδιες παραμετρους νερου.

1. Αυτό... ΔΕΝ είναι ότι καλύτερο πάντως. ;)

2. Από διαφορετικές ηπείρους και γειτονόπουλα... πως γίνετε;

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να ζευγαρωσουν πρωτα, να μαθω και εγω πως παει το πραγμα και θα καταληξει species tank.... Το ετερον ημιση θελει να δει ουριτσες, να του χαλασω χατιρι δε μου παει.

Ασε που τα τετρα δεν με πανε 5 εμειναν. Το ενα το ειχα βαλει καραντινα επειδη η ουρα του ειχε ασπρισει και αυτο πηδηξε εξω!!! (Και ειχα αφησει σχεδον δεκα εκατοστα απο την ακρη του δοχειου). Το εψαχνα ενα τεταρτο μεχρι που το ειδα κατα τυχη πλεγμενο στα κροσια του χαλιου.

1. Θα γίνει πολύ πιο γρήγορα... απ' ότι φαντάζεσαι.

2. Κάτι τέτοια διαβάζω και "γυρνάει" το μάτι μου. :rolleyes:

Μαίρη... ΔΕΝ έχουν προηγούμενα μαζί σου τα ψάρια... αλλού ψάξε την αιτία.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αγάπη. Και εγώ το ελπίζω.

Τα κογκό τέτρα τα είδα στο πετ σοπ και έπαθα πλάκα.... Τα άτιμα όμως θέλουν μήκος 1,20μ που εμείς όμως δεν έχουμε.

Αυτή τη φορά η προσαρμογή τους ήταν αυστηρότατη και τήρησα τους βασικούς κανόνες ευλαβικά.

Από την στιγμή που πήραν τα χρώματα σχεδόν σε δύο ημέρες πιστεύω πως έχω ελπίδες. Θέλουν όμως χρόνο για να μας συνηθίσουν..... :cigar:

Τους βρήκες κάπου γραμμένους... να τους διαβάσω κι εγώ; ;)

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το μόνο σίγουρο είναι πως τα ψαράκια δεν έχουν κάτι προσωπικό μαζί μου.... Όσο όμως και αν έχω ψάξει μόνο η ασθένεια των neon tetra μου μένει....

(Δεν έχω πείρα και δεν έχω καταφέρει και να βγάλω άκρη)

Ο μετρήσεις μου είναι (όλα υγρά τεστ εκτός από το πεχά που είναι ηλεκτρονικό + επιβεβαίωση με υγρά)

NH4 = NO2 = 0

N03=0 (έχω πολλά φυτά και τραβάνε ότι απόβλητα βγάζουν τα 7 ψάρια ).

ph = 7,4 (πρωί με σβηστά φώτα) & 7,7 (το βράδυ πριν κλείσουν τα φώτα)

ΚΗ=5, GH=6

Ότι θεραπεία και να έχω κάνει σε καραντίνα δεν προλαβαίνει καν να δράσει. Στο 24ωρο έχουν φύγει....

Όσον αφορά την προσαρμογή το ευλαβικά ίσως να είναι λίγο υπερβολικό αλλά ήθελα να τονίσω πως ήμουν πολύ πιο προσεκτική και τυπική από την άλλη φορά.

Μπορείς να διαβάσεις εδώ http://www.aquazone.gr/forums/topic/1081-dhnioaniiath-oui-cuioaithi-ooi-aaioaenaassi-iao/?p=4976

Υπάρχει στην ενότητα με την πρώτη επαφή με το ενυδρείο. Έκανα μετρήσεις στη σακούλα κατά τη διάρκεια της προσαρμογής του για να προσέξω να μην τα εισάγω πριν το πεχά της σακούλας φτάσει αρκετά κοντά στο πεχά του ενυδρείου χωρίς όμως να περάσω το 2ωρο.

Πάντως δεν αφήνεις να πέσει τίποτα κάτω.... Δες εδώ:

post-55151-0-31054300-1425279031_thumb.jpg

Νομίζω πως υπάρχουν ψάρια που ανήκουν στην ίδια ήπειρο και απέχουν πολύ περισσότερο από αυτά τα δύο είδη. Ελπίζω λοιπόν να συμφωνήσεις ότι το "γειτονόπουλα" είναι σχετικό ....

Ξαναλέω πως αν τα τετρα τα βρουν σκούρα κάτι θα κάνω. Ή θα μπουν σε άλλο ενυδρείο ή θα χαριστούν.....

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...