Jump to content

Glow Light Tetra ...για Αρχή...


mary74

Recommended Posts

Οπως ειναι τωρα μετα απο την αλλαγη του φιλτρου. Κλαδεψαμε και γεμισαμε τις γωνιες που αδειασαν.

Ηταν να βαλουμε ενα ζευγαρι νανοκιχλιδων αλλα θα περιμενουμε μετα τις απανωτες απωλειες δυο ψαριων για να δουμε τι γινεται (με διαφορα τεσσερων ημερων) Καναμε μια μεγαλη αλλαγη νερου και παρακολουθουμε την κατασταση.....

post-55151-0-34601200-1411981314_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - mary74
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο Μαιρη!

Περισσοτερος χωρος για aquascape!

Πεθανανε 2 ψαρακια?Εκανες καθολου μετρησεις να δεις αν ειναι ολα οκ?Ειχαν καποια συμπτωματα?Τα αλλα εχουν καποια συμπτωματα?

Link to comment
Share on other sites

Τα βρήκαμε κυριολεκτικά διαλυμένα... Απλά αρχίσαμε να μετράμε λιγότερα χωρίς να έχουμε δει κάτι παράξενο. Το πρώτο βρέθηκε μέσα στα κλαδιά που του αριστερού φυτού που είχε φουντώσει και είχε γεμίσει τον χώρο πάνω από τη ρίζα όταν αποφασίσαμε να κλαδέψουμε (μετά την εγκατάσταση του εξωτερικού φίλτρου). Μετά από κανά δυό μέρες πάλι χάσαμε ψαράκι στο μέτρημα και το βρήκα να επιπλέει στην πίσω γωνία μισοδιαλυμένο (έμεινε εκεί λόγω του θερμοστάτη...) Να σου πω ανησύχησα μήπως είναι η neon tetra disease που δεν έχει θεραπεία. Την πρώτη φορά ήταν ανεβασμένα τα νιτρικά που δικαιολογούνται όμως από την διάλυση του ψαριού στο νερό. Την δεύτερη φορά όλες οι μετρήσεις ήταν εντός ορίων. Κάναμε μεγάλη αλλαγή νερού και μετράμε ψάρια. Θα περιμένουμε κανά μήνα όμως πριν βάλουμε κάποιο άλλο ψαράκι για να βεβαιωθούμε ότι όλα είναι καλά. Πάντως είναι ένα που είναι μόνο του αρκετή ώρα μέσα στα φυτά αλλά στο μεσαίο επίπεδο του ενυδρείου και σε εμφανές σημείο αλλά έρχεται έξω για να φάει και κολυμπάει κανονικά.

Γενικά είμαστε σε αναμονή...

Link to comment
Share on other sites

Mια χαρα φαινεται απο αναπτυξη. Οσο για τα ψαρακια κριμα!

Link to comment
Share on other sites

Απο αναπτυξη τα φυτα δειχνουν να πανε μια χαρα....

ελπιζω και τα ψαρακια να ειναι ενταξει τελικα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο Μαίρη!

Κ εγώ το έχω γεμίσει από τα φυτακια που έχεις δεξιά με τα σπαθάτα φύλλα.. Κλαδεύω και φυτεύω.. Έχει γίνει το αγαπημένο μου φυτό.

Ούτε υπόστρωμα, ούτε λίπασμα, και πάει σφαίρα!!!

Κρίμα για τα ψαρακισ.. Ελπίζω να μην έχεις άλλες απώλειες!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Αγάπη. Έχουμε γεμίσει με την Hygrophillia. Σε λίγο θα δίνουμε και κλαδέματα.....

Και εγώ το ελπίζω να μην έχουμε άλλες απώλειες. Όχι τίποτα άλλο ετοιμαζόμασταν να βάλουμε τις νανοκιχλίδες μέσα αλλά μάλλον θα περιμένουμε για κάνα μήνα έτσι ώστε να είμαστε σίγουροι ότι δεν θα ξεκληριστούν όλα μαζί...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βαλαμε καραντινα το ψαρακι που κρυβοταν απο την Κυριακη... Εχει αρχισει να δειχνει σημαδια περιεργης κολυμβησης και αγνοει το φαγητο συστηματικα. Του ξεκινησαμε θεραπεια με bactopur και βλεπουμε. (δεν νομιζω να εχουμε ελπιδες...)

Αυτο που παρατηρησα ειναι οτι ενω το βαλαμε σε δοχειο 10 λιτρων με μεγαλη επιφανεια και ρηχο (ειναι το χαμηλο του Ικεα) αυτο πηγαινε συνεχεια στο κυκλοφορητη. Του τοποθετησσμε λοιπον στη καραντινα σκορπια πυλινα γλαστρακια για να εχει "κρυψωνες" και τελικα εφυγε απο το φιλτρο και πηγε αναμεσα τους. Τελικα μηπως ειναι καλο να εχουμε κατι στην καραντινα ωστε να μπορουν να κρυβονται και κατα συνεπεια να στρεσαρονται λιγοτερο?

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

Αντε παλι με το bactopur!

Aν η καραντινα ειναι με σβηστα φωτα και δεν περναει παρελαση απο μπροστα του δεν εχει θεμα!

Αλλα αν θες να βαλεις κατι δεν υπαρχει και προβλημα.

Βεβαια σε ενα μεγαλο ψαρι οπως πχ ενα οσκαρ ή μια φροντοζα τι θα βαλεις, γλαστρα;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Το φαρμακο μπηκε στην καραντινα. Την αλλη φορα ειχα βαλει esha 2000 αλλα δεν εγινε τιποτα και ειπα μηπως και αλλαξει κατι αυτη τη φορα... Παντως δεν το βγαζει το βραδυ.

Τεο προς το παρον εχω μικρα τετρα οποτε βαζω μικρα γλαστρακια... αν παμε σε μεγαλυτερο μεγεθος θα παρω και τα αντιστοιχα γλαστρακια (μαλλον ζαρντινιερες ...χαχαχα..)

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι ανεπνεε ακομα αλλα δεν μπορει να κουνηθει, εχει ασπρισει η κοιλια του και το υπολοιπο σωμα εχει σκουρηνει. Πραγματικα το λυπαμαι αλλα μου ειναι αδυνατο να το θαψω ή οτι αλλο οσο ειναι ζωντανο. Γνωριζει κανεις γαρυφαλελαιο που θα μπορουσα να βρω ετσι ωστε να το κοιμισω και να μην ταλαιπωρειται?

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι ανεπνεε ακομα αλλα δεν μπορει να κουνηθει, εχει ασπρισει η κοιλια του και το υπολοιπο σωμα εχει σκουρηνει. Πραγματικα το λυπαμαι αλλα μου ειναι αδυνατο να το θαψω ή οτι αλλο οσο ειναι ζωντανο. Γνωριζει κανεις γαρυφαλελαιο που θα μπορουσα να βρω ετσι ωστε να το κοιμισω και να μην ταλαιπωρειται?

Κρίμα για το ψαράκι σου.....ελπίζω να ξεπεραστεί το πρόβλημα, και να μην έχεις άλλες απώλειες.Γαρυφαλέλαιο

νομίζω πουλάνε και στα φαρμακεία, δεν ξέρω αν κάνει όμως......

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι για το ψαρακι .Γαρυφαλελαιο θα βρεις σε φαρμακειο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να τελειωσει με αυτο. Θα δειξει.

Σουλα χρησιμοποιειται σαν αναισθητικο για να τα κοιμησουν σε επεμβασεις. Σε μεγαλυτερη δοση τα "κοιμιζεις" χωρις να υποφερουν.

Θα παρω γαρυφαλελαιο να το εχω για να μπορω να τα κοιμιζω στο τελευταιο σταδιο... (αν εχουμε συνεχεια...)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μιας και δεν είχαμε άλλη απώλεια..... βάλαμε ένα ζευγαράκι ραμιρέζι! :bigemo_harabe_net-143:

Κοίταγα τα απιστόγραμμα αλλά μου φάνηκαν μικρούλια και αυτά... Τελικά κάναμε το χατίρι στα παιδιά που τους άρεσε πολύ αυτό το ψαράκι.

Φωτογραφίες / βίντεο μάλλον αύριο.

Πάντως παρ' όλα που τα φώτα του ενυδρείου είναι κλειστά όλο μπροστά στην άπλα τα βλέπουμε. Δεν μου φαίνονται και για πολύ ντροπαλά.....

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δεχτήκατε! :)

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολη και απαιτητική επιλογή τα ραμιρέζι! Ελπίζω να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκατε. Ειστε σιγουροι οτι ειναι ζευγαρι; Φωτο;

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθαν! περιμενουμε αναλυτικο φωτορεπορταζ! :)

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Ζαχαρόπουλος έτσι είπε.. τουλάχιστον θεωρητικά είναι αρσενικό και θηλυκό. Κολυμπούσαν μαζί στο ενυδρείο του μαγαζιού και στο δικό μας μαζί ήταν όλη την ώρα (και στο κρύψιμο). Θα δείξει...

Τα βάλαμε εχτές το βράδυ. Είχαμε κλειστά τα φώτα του ενυδρείου και ρομαντικό φωτισμό στο σαλόνι αλλά τα βλέπαμε μπροστά μπροστά...

Τώρα το πρωί μου φαίνεται άκουσαν τα πιτσιρίκια και κρύφτηκαν.....

Το μεσημέρι θα ανοίξουν τα φώτα και ελπίζω να τα δούμε για να ανεβάσουμε και το αντίστοιχο υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...