Jump to content

Glow Light Tetra ...για Αρχή...


mary74

Recommended Posts

Αχ αυτά τα ψαρακια.. Κουκλια είναι τα άτιμα!!!

Αν έκανα καινούρια ψαροσυνθεση.. Θα πήγαινα σιγουρα σε Αμερική κ ραμιρεζι..

Άντε περιμένουμε φώτο..

Link to comment
Share on other sites

αντε μεσημεριασε! :D

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα αναψαν στι τρεις και εχουμε κατσει εγω και η κορη μπροστα στο ενυδρειο και πειμενουμε σαν τους παπαρατσι για να τραβηξουμε το ζευγαρακι...

Παντως απο το λιγο που τα ειδαμε εχουν παρει κιολας χρωμα. Οι ακρες των πτερυγιων ειναι ροζ και και εχουν μπλε φωσφοριζε πιτσιλιες! Αυτο που με ανησυχει ειναι οτι τα ειδα σαν να φιλιουνται και δεν ξερω αν αυτο σημαινει καυγα....

Link to comment
Share on other sites

εαν "φιλιουνται" οι κιχλιδες προφανως και δεν ερωτευτικαν :D , αλλα καυγαδιζουν για την ιεραρχια..

αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι κυριως το κανουν τα αρσενικα μεταξυ τους απ'οτι εχω δει και διαβασει..

Link to comment
Share on other sites

Γι` αυτο και εγω ανησυχω...post-55151-0-93350600-1413725260_thumb.jpg

post-55151-0-21144200-1413726216_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σας βάζω λίγες φωτογραφίες. Με το ζόρι τις τραβήξαμε αφού με το που μας βλέπουν κρύβονται....

post-55151-0-61067200-1413738874_thumb.jpg post-55151-0-09335500-1413738879_thumb.jpg post-55151-0-70043400-1413738882_thumb.jpg

Το ένα είναι σίγουρα αρσενικό. Το άλλο δεν κάθεται καθόλου για να το δώ.... :cigar:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κουκλακια!

Να τα χαίρεσαι! Άντε κ γρήγορα να έχεις κ απογόνους!

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ όμορφα, να τα χαίρεσαι! :)

Ελπίζω κάποτε να μπορέσω κι εγώ να φτιάξω ένα "τροπικό" ενυδρείο, αν φυσικά μου το επιτρέψουν τα χρυσόψαρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα ψάρια! Να τα χαίρεσαι και να σε χαίρονται!

Link to comment
Share on other sites

Τα φιλακια την κανουν και τα θηλυκα μεταξυ τους αλλα παλι για τον ιδιο λογο! Αστα λιγο ησυχα, ισως να ειναι ζευγαρι αλλα να τσακωνοντζι για αλλο λογο! Παντως το 3ο το λεπω για θηλυκο αλλα στρεσσαρισμενο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά!! Θοδωρή και εγώ συμφωνώ μαζί σου.

Τώρα το βράδυ που βγήκαν λίγο βόλτα στα ανοικτά προσπάθησα να δω τα πτερύγια τους. Το ένα έχει πολύ μυτερό ραχιαίο πτερύγιο στο τελείωμα (ο τσαμπουκάς) ενώ το άλλο όχι. Μάλλον είναι αρσενικό - θηλυκό. Πάντως όσο περνάει η ώρα σταματάνε και οι πολλοί τσαμπουκάδες και είναι συνέχεια μαζί. Λίγο πριν κλείσουν τα φώτα άρχισε και το δεύτερο (που ελπίζω για θηλυκό) να παίρνει λίγο πιο έντονο χρώμα.

Ελπίζω αύριο να κάνω και φωτορεπορτάζ της προκοπής για να σας τα δείξω...

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφα Μαιρη να τα χαιρεσαι!

Εγω βλεπω παντως ενα αρσενικο σιγουρα.. ειναι και μικρουλια απ οτι βλεπω.. κανε υπομονη και θα φανουν μονα τους..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε Γιάννη.

Πιστεύω στην πρώτη είναι το αρσενικό και στην τρίτη το θηλυκό.

Είμαι χαρούμενη και μόνο που πήραν λίγο χρώμα σήμερα. Αυτό που νομίζω για αρσενικό έφαγε λίγο κιόλας από νιφάδες που άφησαν τα τέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζω πως και στην πρωτη αλλα και στην τριτη μιλαμε για θηλυκο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστουμε πολυ Δημητρη.

Τεο δεν το εχω και πολυ με τις φωτογραφιες.

Ο αρσενικος δεν σηκωνε και πολυ το πτερυγιο για να τον βγαλω φωτο. Παντως εχει πολυ πιο μητερο πτερυγιο απο το αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ο κ. Ζαχαρόπουλος... ΔΕΝ μπήκε στον κόπο να σας πει ότι... τα ραμιρέζι είναι μικρο-γεωφάγοι... και οι γεωφάγοι σαν βασική συνήθεια έχουν το να παίρνουν τον βυθό στο στόμα τους και φιλτράρουν ώστε να κρατήσουν την τροφή τους.

Ως εκ τούτου... χρειάζονται πολύ ψιλή άμμο και κατά προτίμηση λευκή για να ΜΗΝ αλλάζει (προς το σκούρο) και ο χρωματισμός τους.

Εγώ πάντως από αυτές τις φωτογραφίες... θηλυκό ΔΕΝ εντόπισα... μάλλον... αρσενικά ψάρια βλέπω.

Τα ψάρια αυτά είναι από τα πλέον ευαίσθητα ειδικά ως προς τα χημικά... και θέλουν προσοχή με τα δυνατά φάρμακα.

Προσωπικά... τα κρατούσα σε χαμηλό ΡΗ (6,6-6,8).

Κι ένα link... για να βρεις μερικές επιπλέον πληροφορίες.-

http://diszhal.info/english/cichlids/en_Papiliochromis_ramirezi.php

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

Δεν χρειάζεται ο κ. Ζαχαρόπουλος να μου πει τις συνήθειες των ψαριών ούτε και είναι υποχρέωσή του. Είναι δική μου υποχρέωση να διαβάσω και να μάθω για το ψαράκι που μου αρέσει...

Μπορεί η άμμος που έχω να μην είναι πολύ ψιλή αλλά δεν νομίζω να έχουμε πρόβλημα. Όσο για το χρώμα εσύ το είπες "κατά προτίμηση λευκή" άρα είναι θέμα γούστου. Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα να δείχνει το χρώμα τους πιο σκούρο. Αντίθετα το προτιμώ.

Σχετικά με το φύλλο λογικά όλοι έχετε δίκιο. Μάλλον αρσενικά είναι και τα δύο (δεν είμαι απόλυτα σίγουρη όμως καθώς το ένα έχει πολύ πιο μυτερό πτερύγιο). Θα βάλω και άλλες φωτογραφίες μήπως και βγει άκρη...

Φάρμακα δεν συνηθίζω να ρίχνω στο ενυδρείο (έγινε μόνο μία φορά αλλά ήταν έκτακτη ανάγκη και δεν ξαναμπήκε). Πάντως θα το έχω σίγουρα στα υπ' όψιν. Γενικά όποιο ψαράκι χρειάζεται θεραπεία μπαίνει καραντίνα.

Ο λόγος που καθυστέρησαν να μπούνε ήταν για να στρωθεί και να αποκτήσει μία πολύ καλή βιολογία που θα έχει ως συνέπεια την σταθερότητα στην καλή ποιότητα του νερού.

Και το πεχά στο δικό μας ενυδρείο είναι γύρω στο 7.

post-55151-0-96312300-1413963101_thumb.jpg post-55151-0-75807500-1413963104_thumb.jpg post-55151-0-96705900-1413963108_thumb.jpg post-55151-0-96933400-1413963111_thumb.jpg

Ελπίζω το βράδυ να προλάβω να ανεβάσω και άλλες φωτογραφίες και κάποιο βιντεάκι.....

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ, αυτα τα μετωπικα δεν μου πολυαρεσουν! Ο χρονος θα δειξει τι ειναι το καθε ενα Μαιρη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχουμε αλλη επιλογη...

Τι συμπεριφορα εχει ενα ζευγαρι?

Link to comment
Share on other sites

Λίγες φωτογραφίες ακόμα...

post-55151-0-98803500-1414007809_thumb.jpg post-55151-0-85069800-1414007794_thumb.jpg post-55151-0-16239900-1414007793_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ενα ζευγαρι κολυμπαει μαζι, το αρσενικο στριμωχνει καμια φορα το θηλυκο, καθαριζουν την περιοχη που θα κολυμπησουν κτλ!

Ξεκινα την πρωτεινη Μαιρη!

Link to comment
Share on other sites

Οκ αυριο θα ταισω με κατεψυγμενη.

Ποσες φορες την εβδομαδα?

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν μπορω να ειμαι σιγουρος...

ευχομαι να ειναι και να πανε ολα καλα Μαιρη..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...