Jump to content

Κυανοβακτήριο Ή Κάτι Άλλο;


Safarpn

Recommended Posts

Το βάλαμε αργά προχθές το βράδυ γιατί άργησα στη δουλειά... Μάλλον όπως το θυμασαι ήταν.. (με κανα φύλο λιγότερο) που να προλάβει να μεγαλώσει σε 2 μέρες?

Πάντως ακόμα πράσινο είναι!! χαχαχαχα... Και εμείς και τα ψαράκια μας σε ευχαριστούν πολύ!!!!

(Τώρα και εγώ σπαμμάρωωωωω......) :angel:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο λοιπόν τελείωσα τη διαδικασία. Ξεσκέπασα το ενυδρείο και έκανα την αλλαγή νερού της τάξης του 50%, καθάρισα το φίλτρο και άλλαξα το ενυδρειακό βαμβάκι. Δυστυχώς δε ξέρω αν η όλη διαδικασία πέτυχε, καθώς την άμμο που είχε κυανοβακτήριο την είχα ήδη βγάλει πριν ξεκινήσω τη συσκότηση και την καθάρισα, οπότε το μέλλον θα δείξει. Εκείνο που με ανησυχεί είναι οτι στο τζάμι σε ένα σημείο, πολύ χαμηλά, ανάμεσα στην άμμο και στο τζάμι, έχει κατι πρασινίλες πάρα πολύ λίγες, σχεδόν ανύπαρκτες. Αυτό υπάρχει περίπτωση να είναι νεκρό βακτήριο και απλά έμεινε εκεί ή θα μου ξεκινήσει πάλι τίποτα καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Πάνο.

Και στο ενυδρείο του μονομάχου είχα τέτοια πρασινίλα στο τζάμι και την θεώρησα πράσινη άλγη (ταυτόχρονα με το κυανό). Όντως μετά από μερικές μέρες έγινε καφέ και τότε την καθάρισα και τέλος.

Το ίδιο μου εμφανίστηκε και στα τετρα στο τζάμι χαμηλά λίγο πιό πάνω από την άμμο. Έχει αρχίσει σιγά - σιγά και γίνεται καφέ οπότε στην επόμενη αλλαγή θα την καθαρίσω.(Εδώ κυανό εμφανίστηκε στο ξύλο που ήταν πολύ κοντά στη λάμπα. Δεν έκανα συσκότιση γιατί το βγάλαμε και το πλύναμε σε νερό από το ενυδρειο και του αλλάξαμε θέση).

Μήπως είναι πράσινη άλγη και σε σένα? Νομίζω ότι το άρθρο γράφει πως κάνει τον κύκλο της και μετά τον καθαρισμό λύνεται το θέμα. (Ελπίζω...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μαίρη. Αυτο λέω κι εγω. Το μέλλον θα δείξει. Αν μου ανοίξει πάλι κανά θέμα με κυανοβακτήριο θα πάω αναγκαστικά σε πιο δραστικές λύσεις (ερυθροκυμίνη) όσο κι αν δε θέλω να το κανω.

Link to comment
Share on other sites

To κυανο εχει το εξης θεμα! Αν του κανεις τωρα μια θεραπεια, την επομενη φορα θα ειναι ανθεκτικο στη συγκεκριμενη! Γιαυτο τα δυνατα οπλα τα κραταμε για το τελος!

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω αυτο. Αν τύχει και μου ξανασυμβεί θα πάω σε οξυζενέ και συσκότιση και αν δε πιάσει, ερυθροκυμίνη. Δε ξέρω να υπάρχει κάτι άλλο. Πάντως καλά πάω μέχρι τωρα, η άμμος έχει γίνει σα χιόνι, καινουρια.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δυο μηνες μετα λοιπόν, βλέπω πάλι την άμμο να αρχίζει να πρασινίζει αχνάρια σε κάποια σημεία. Ν απάνω πάλι την ίδια διαδικασία (συσκότιση κτλ) ή να πάω σε πιο δραστικά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτείνω να κάνεις την ίδια διαδικασία. Άλλαξες τις πέτρες και όπως και νά 'χει αυτές δεν πήραν την δόση τους.....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα. Ειναι η τρίτη φορα που μου παρουσιάζεται το ίδιο προβληματάκι στο ενυδρειο. Την πρώτη φορα αντιμετωπίστηκε με συσκότιση και μετα απα δυο μηνες εμφανίστηκε και πάλι. Πάλι 4ήμερη συσκότιση και αντιμετωπίστηκε ώσπου μετα απο ενα μήνα εμφανίζεται σημερα δειλά δειλά. Την κυκλοφορία την είχα αποκαταστήσει απο την αρχή με χρήση κυκλοφορητή σε λειτουργία όλο το 24ωρο. Τις αλλαγές νερου τις κανω κανονικά κάθε εβδομάδα ενώ μικρές αλλαγές κανω μέρα παρα μέρα. Δε ξέρω τελικά αν ειναι κυανοβακτήριο. Έχω δει φωτογραφίες του σε αλλα ενυδρεια και ξεκινά την εμφάνισή του σε μερικα σημεία τοπικά σχηματίζοντας μικρές εστίες και αναπτύσσεται καλύπτοντας μεγάλο μέρος άμμου και διακοσμητικων. Πέτρες και λοιπά διακοσμητικά δεν είχαν πιάσει ποτε σε μένα, μονο η άμμος και αυτη πολύ αχνάρια και όχι τοπικά, πιάνει ενα μεγάλο μέρος, σχεδόν όλη μαζι, σε όλη την έκτασή της. Μπορεί να ειναι κάτι άλλο εκτός απο κυανό;

Link to comment
Share on other sites

θα επιμεινω οτι η ερυθρομικινη ειναι η πιο αποτελεσματικη λυση και για μενα η πιο ασφαλης μιας και σχεδον δεν αλλαζει καμια παραμετρο του νερου , ισως λιγο τις σκληροτητες αλλα σε αμελητεα ποσοτητα , καμια επιδραση στα ψαρια και στα φυτα

Link to comment
Share on other sites

Μου εμφανίστηκε 3 φορές σε 3,5 μήνες. Αν χρησιμοποιήσω ερυθρομυκίνη ξέρω οτι θα εξαφανιστεί, άλλωστε είναι σε βρεφικό στάδιο κάθε φορά αλλά αν όπως φαίνεταιο βγάινει τόσο εύκολα, ποιός μου λέει οτι δε θα εμφανιστεί ξανά σε ένα μήνα; Παλι αντιβίωση τότε; Ρε μπας και είναι τίποτα άλλο; Δε θα έπιαναν και οι πέτρες κυανό;

Link to comment
Share on other sites

Για το αν θα σου ξαναβγει μετα την αντιβιωση 100% δεν μπορεις να το ξερεις, παντως εγω δεν εχω τετοιους ενδοιασμους , εννοω αν θα εριχνα η θα ξαναεριχνα αντιβιωση, θα εριχνα οσες φορες χρειαζοταν για να απαλαγω απο ενα προβλημα . Τωρα αν ειναι κατι αλλο εγω δεν το νομιζω , κατσε να πει και κανενας αλλος

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα Πανο ειναι με την συσκοτιση μετα να κανεις και ρουφηγμα ωστε να φυγουν και τα τελευταια σπορια! Εσυ αν θυμαμαι καλα το ειχες ανακατεψει κιολας!

Εγω παντως ξανα συσκοτιση θα εκανα και μετα καλη σκουπα!

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα Πανο ειναι με την συσκοτιση μετα να κανεις και ρουφηγμα ωστε να φυγουν και τα τελευταια σπορια! Εσυ αν θυμαμαι καλα το ειχες ανακατεψει κιολας!

Εγω παντως ξανα συσκοτιση θα εκανα και μετα καλη σκουπα!

Όχι. Αυτό ηταν πριν την πρώτη συσκότιση. Δεν είσαι σα τέτοια ποσότητα για να κανω σκούπα μετα. Οταν ξεσκεπαζω το ενυδρειο, δεν υπάρχει τίποτα μέσα. Τι σκούπα να κανω, τι να μαζέψω αφου ειναι λαμπίκο το ενυδρειο. Το κυανό ειναι κάθε φορά σε παρά πολυ αρχικο στάδιο. Τόσο, που δε μπορω να καταλάβω αν πράγματι ειναι κυανό.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνεχίζω λοιπόν το θέμα γιατι δεν εξηγείται διαφορετικά, μάλλον δε μιλάμε για κυανοβακτήριο. Μετα απο την 7ήμερη (τρίτη φορά) συσκότιση που έκανα με όλες τις μετέπειτα ρουτίνες (αλλαγές νερού, καθαρισμός με σκούπα, καθάρισμα φιλτρου κτλ) αρχίζει και πάλι μετά απο 2 εβδομάδες και για τέταρτη φορά να κάνει και πάλι δειλά δειλα την εμφάνισή της η ελαφρά αυτη πρασινάδα. Δε μπορω να το περιγράψω καλύτερα (φωτο δε βάζω γιατι δε φαίνεται τίποτα, ειναι σε πολυ αρχικο στάδιο) αλλα αρχίζει να εμφανίζεται πάλι στην άμμο σε μερικά σημεία. Δεν έχει τη μορφή του κυανού που βλέπουμε οταν γκουγκλάρουμε το κυανοβακτήριο, δεν ειναι έντονο ούτε το χρωμα ούτε η ποσότητα ούτε σε μεγάλη έκταση. Εξαπλώνεται με πολυ αργό ρυθμό χωρίς να καλύπτει μεγάλη έκταση της άμμου αλλα προσβάλλει μεμονωμένους κοκκούς θα έλεγα. Πιάνει μονο πάνω στους κοκκούς της άμμου και πουθενα μα πουθενα αλλού. Παίζει να ειναι κάτι άλλο; Μια άλλη άλγη; Αν θέλετε να δείτε φωτογραφίες για να καταλάβετε γιατι μιλάω, ανατρέξτε στην πρώτη σελίδα του θέματος και δείτε εκείνες που είχα ανεβάσει την πρώτη φορα που εμφανίστηκε. Μέσα σε 3,5 μηνες εμφανίστηκε 4 φορές, δε μπορεί, κάτι άλλο θα ειναι. Μετα μάλιστα απο την τελευταία φορά παίζουν μέσα στο ενυδρειο δυο κυκλοφορητές να χτυπάνε την άμμο παντού και μια αερόπετρα να δουλεύει συνέχεια.

Link to comment
Share on other sites

Οχι. Την είχα αγοράσει αλλα δεν έριξα. Δε ξέρω ρε φίλε αν ειναι κυανό. Μετα απο κάθε "θεραπεία" με συσκότιση που κανω, 2-3 εβδομάδες μετα..... να το πάλι!!! Έχω παρακολουθήσει πολλα θέματα χομπιστών που αφορούν το κυανό και μετα τη συσκότιση δεν είχαν ξανά πρόβλημα. Υπάρχει περίπτωση να ειναι κάτι άλλο; Θα τρελαθώ δηλαδή έτσι; Σε 5 μέρες πάω διακοπές και δε προλαβαίνω να κανω τίποτα τωρα. Οτι κανω, μετα απο 20 μέρες.....γήπεδο ποδοσφαίρου θα έχει γίνει το ενυδρειο μέχρι τότε.

Link to comment
Share on other sites

Ριξτη την ρημαδα να ξεμπερδευεις , μην το κανεις αυτό στο ενυδρείο σου με την συσκότιση , Σκέψου το στρες και οτι άλλο μπορεί να γίνει με τόσες πολλές μέρες σκοτάδι

Πάντως εμένα αν με κλεινανε σε ενα δωμάτιο και κάθε λίγο και λιγάκι μου σβηνανε τα φώτα και με άφηναν στο σκοτάδι θα ήθελα να συτοκτονησω

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δε το συζητάμε.Βάλε ερυθρομυκίνη να ξεμπερδέψεις μια και καλή.Το ίδιο ακριβώς είχα κι εγώ και καθάρισα μια και καλή.Κανένα πρόβλημα δεν θα έχεις με το φάρμακο όσον αφορά τα ψάρια.

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα αλλά ξέρεις τι με απασχολεί; Έτσι εύκολα που βγαίνει στο ενυδρειο μου, αν ξαναβγεί μετά, θα ειναι πιο ισχυρό απέναντι στην ερυθρομυκίνη και μετα θα αναγκάζω να την "παντρευτώ"!!!

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα αλλά ξέρεις τι με απασχολεί; Έτσι εύκολα που βγαίνει στο ενυδρειο μου, αν ξαναβγεί μετά, θα ειναι πιο ισχυρό απέναντι στην ερυθρομυκίνη και μετα θα αναγκάζω να την "παντρευτώ"!!!

Αυτό είναι εικασία
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω ότι δε θα έχω κανένα πρόβλημα αλλά ξέρεις τι με απασχολεί; Έτσι εύκολα που βγαίνει στο ενυδρειο μου, αν ξαναβγεί μετά, θα ειναι πιο ισχυρό απέναντι στην ερυθρομυκίνη και μετα θα αναγκάζω να την "παντρευτώ"!!!

Αν αφού χρησιμοποιήσεις το φάρμακο,διατηρείς ένα ενυδρείο με χαμηλά φωσφορικά,όχι μηδενικά νιτρικά,καλή κυκλοφορία κι όχι έντονο φωτισμό,δε θα ξαναβγεί ποτέ

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αμφιβάλλω αν ειναι κυανοβακτήριο. Ειναι πολλα που με κανουν να το πιστεύω. Θα το αφήσω χωρίς να το πειράξω για μετα τις διακοπές μου και επιστρέφοντας 18/8 θα δω τι έχει γίνει. Πιθανολογώ οτι ειναι μια άλλη άλγη.

Νιτρικά έχω χαμηλά αλλα όχι μηδενικά, όσο και τα ταίζω, κουτιά να ρίξω μέσα, πάλι χαμηλα θα ειναι. Κυκλοφορία έχω απο δυο κυκλοφορητές και δυο φίλτρα, έχω αεραντλία στο φουλ και απο φωτισμό 3x39 watt για 8 ώρες αναμμένες. Δε νομίζω οτι μπορω να κανω και καλυτερο σε περίπτωση που ειναι κυανό. Φωσφορικά δεν έχω μετρήσει ποτε βέβαια και πρεπει να το κανω κάποια στιγμή να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνοψίζοντας τα προηγούμενα, θυμίζω οτι έχω ένα θέμα σχετικά με μια άλγη που κάνει την εμφάνισή της τους τελευταίους 4 μήνες και μέχρι τώρα όλοι μου λένε ότι είναι κυανοβακτήριο. Κάθε φορά κάνω συσκότιση και τα σχετικά και εξαφανίζεται εντελώς και μετά από κανα μήνα εμφανίζεται και πάλι. Αν και έχω προμηθευτεί με ερυθρομυκίνη, δε θέλω να κάνω χρήση της για πολλούς λόγους και ένας από αυτούς είναι ότι ΔΕ πιστεύω ότι είναι κυανό αλλά και να είναι, τοτε σε περίπτωση που χρησιμοποιήσω την αντιβίωση και εμφανιστεί και πάλι, θα είναι πιο ισχυρό μιας και θα έχει αποκτήσει κάποιου είδους ανοσία στο φάρμακο και μετά δε βλέπω άλλη λύση. Αυτό που βλέπετε στις φωτογραφίες παρακάτω έχει ξεκινήσει πριν από ένα μήνα περίπου και είναι σε αυτό το στάδιο σήμερα. Από όσο γνωρίζω το κυανό αναπτύσσεται ραγδαία, με μεγάλη ταχύτητα και καλύπτει πολλά υλικά μέσα στο ενυδρείο εκτός από την άμμο όπως πέτρες, φυτά και ότι άλλο υπάρχει δημιουργώντας ενα παχύ γλυώδες πράσινο (κυρίως) στρώμα. Στο δικό μου ενυδρείο βρίσκεται μόνο πάνω στην άμμο και δεν έχει γίνει σα «στρώμα» όπως βλέπω το κυανό σε άλλα ενυδρεία, η άμμος από κάτω σχεδόν παντού φαίνεται, δεν έχει καλυφθεί. Τι άλλο μπορεί να είναι εκτός από κυανό;

Να φταίει ο φωτισμός; Στην αρχή είχα τρεις λάμπες 39W οι δύο 14000Κ και μια red αγνώστων κέλβιν. Τις άλλαξα και τώρα έχω 1 λάμπα με 14000Κ και άλλες δύο OSRAM 840 cool white (δε γράφουν Κέλβιν πάνω). Δε τη παλεύω άλλο μάγκες…….. μάλλον θα μπουμπουνίσω την ερυθρομυκίνη μέσα και ότι είναι να γίνει ας γίνει.
Έχει κανείς υπόψη του καμιά περίπτωση που το κυανό εμφανίστηκε πάλι μετά τη χρήση της αντιβίωσης;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

μήπως είναι πολύ δυνατός ο φωτισμός σου? ευνοούν τις αλγές οι λάμπες με ψηλά κελβιν. δεν θα ήταν καλύτερα με λάμπες γύρω στα 4000 με 7000 κελβιν? μείωσε τις ώρες. αν κανείς ότι πρέπει κ τα κανείς σωστά τότε πιθανώς να φταίει ο φωτισμός του ενυδρείοΰ. το χτυπάει ο ηλιος μήπως? όλα αυτα τα λέω με επιφύλαξή και σύμφωνα με αυτα που εχω διαβάσει κ μάθει εδώ στα ενυδρείάκα φόρουμ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...