Jump to content

Βιοτοπικό Ταγκανίκας - Neolamprologus Brichardi


giannisss

Recommended Posts

Χρωματάρες , αν μου επιτρέπεται η έκφραση ... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

έβαλα ένα led φωτιστικό (φιλου) για να το δοκιμάσω και έβγαλε αυτά τα χρώματα ... αλλα με τον δικό μου φωτισμό είναι πιο μπλε ! :)

Link to comment
Share on other sites

για το χρωμα αν καταλαβα καλα εχεις μονο μπλε, εχω κι εγω αλλα λιγο πριν τον κυριο φωτισμο και λιγο μετα, ενα moonlight και εσωτερικα κατι λαμπακια, ισως αν δεν σε κουρασει να προσθετες και λευκο φωτισμο εκτος και φωτιζεται αρκετα το δωματιο.

Επισης μαρεσε παρα πολυ το στησιμο των πετρων σου , αρκει να τις εχεις καλα στηριγμενες..

Πολυ ωραιο στησιμο και ατμοσφαιρικη εικονα!!!! :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122:

υ.γ. σαυτα τα λιτρα θα δεις πολλα μωρακια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ φίλε μου !! έχω μία μπλέ και μία λευκή , την δεύτερη δεν την ανάβω γιατί χάνει την ομορφιά του το ενυδρείο , μου αρέσει ο χαμηλός φωτισμός :)

Οι πέτρες είναι πολύ σταθερές και δεν ξέρω πως το πέτυχα αυτό ! είναι πραγματικα νταμάρι !! :)

Είναι ωραία ψάρια ... ίσως όχι τόσο σε ομορφιά αλλά έχουν χαρακτήρα στυλ , γενικα είναι ωραία τυπακια ! Απο ότι φαίνεται και το καλοκαίρι θα προσπαθήσω μπάς και τους κάνω μια αρκετά μεγάλη αναβάθμιση να είναι πιο άνετα ακόμα , έχω και περιέργια να δω πως θα συμπεριφερεται η οικογένεια σε πολλά λίτρα ! :) Αναμένω να δώ τα πρώτα ψαράκια να κολυμπούν πιστεύω θα είναι απίθανα ! :)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ φίλε μου !! έχω μία μπλέ και μία λευκή , την δεύτερη δεν την ανάβω γιατί χάνει την ομορφιά του το ενυδρείο , μου αρέσει ο χαμηλός φωτισμός :)

Οι πέτρες είναι πολύ σταθερές και δεν ξέρω πως το πέτυχα αυτό ! είναι πραγματικα νταμάρι !! :)

Είναι ωραία ψάρια ... ίσως όχι τόσο σε ομορφιά αλλά έχουν χαρακτήρα στυλ , γενικα είναι ωραία τυπακια ! Απο ότι φαίνεται και το καλοκαίρι θα προσπαθήσω μπάς και τους κάνω μια αρκετά μεγάλη αναβάθμιση να είναι πιο άνετα ακόμα , έχω και περιέργια να δω πως θα συμπεριφερεται η οικογένεια σε πολλά λίτρα ! :) Αναμένω να δώ τα πρώτα ψαράκια να κολυμπούν πιστεύω θα είναι απίθανα ! :)

πιστευω οτι ολα θα πανε καλα, αν ανεβεις σε λιτρα κοιτα να προσθεσεις leleupi, ταιριαζουν και θα εχεις δυο χρωματα, αλλα πρωτα να μπουν τα leleupi...

Link to comment
Share on other sites

πιστευω οτι ολα θα πανε καλα, αν ανεβεις σε λιτρα κοιτα να προσθεσεις leleupi, ταιριαζουν και θα εχεις δυο χρωματα, αλλα πρωτα να μπουν τα leleupi...

Χαχαχα Έχουμε πλάκα τελικά στο δικό σου θέμα είπα αν είναι να βάλεις leleupi και εσύ στο δικό μου! Χαχα

Εάν ανέβω λίτρα το οποίο και εύχομαι μάλλον θα κάνω κάποιο συνδυασμό Απο frontosa με brichardi....θα δείξει όμως γιατί αυτά απλά είναι σχέδια... Τα οποία απέχουν από την πράξη πολλές φορές....

Link to comment
Share on other sites

ναια εχουμε πλακα γιατι εγω διαβαζω μια το δικο μου θεμα και μια το δικο σου ...για να οργανωθουμε λιγοοοοο!!!!!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα ψαράκια έχουν εγκατασταθεί για τα καλά στα βράχια τους αν και είναι ακόμη διστακτικά στο να βγουν Απο εκεί ρίχνοντας κλεφτες ματιές στο υπόλοιπο ενυδρείο

Αυτό που παρατηρώ είναι πως έχουν χωριστεί κάπως, υπάρχουν δύο στην δεξιά πλευρά όπου δεν τα πάνε και πολύ καλά μιας και το μικρό ακολουθεί το μεγάλο που μάλλον είναι αδιάφορο

Ενα άλλο έχει πιάσει ένα βραχακι στη μέση του ενυδρείου και είναι μόνο του

αυτό που παρατηρώ Απο χθες είναι ότι δύο από τα 5 είναι συνέχεια μαζί μοιράζονται το φαγητό δεν τσακώνονται και πραγματικά το ένα είναι συνέχεια δίπλα στο άλλο

Υποψιάζομαι ότι μάλλον αυτό είναι ζευγάρι , κάποιος που έχει ασχοληθεί με τα συγκεκριμένα ψάρια μπορεί να μου πει τι συμπεριφορές είχε στην αρχή το δικο του ζευγάρι ?

γεια σου συναδελφεεεεε!!!!!!!!!!!τελειο το ενυδρειο σου,ατμοσφαιρικοτατο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!επειδη εδω και ενα χρονο κραταω αυτα τα ψαρακια αν τελικα βγηκε ζευγαρι θα αρχιζει να απομονονετε σιγα σιγα,αν και αυτο δεν ειναι στανταρ...εμενα το αρχικο ζευγαρι ηταν ..τριο :icon_dance: !!!!!απλα με το που καταλαβεις το ζευγαρι στανδαρ αμεσα βγαζεισ τα υπολοιπα....λιγο δυσκολι διαδικασια απο οτι θυμαμε,γιατι δεν πιανονται με τιποτα τα σκασμενα,εγω ειχα αναγκαστει να ξεστεισω ολο το ενυδρειο ελπιζο να φανεις πιο τυχερος!!!επισεις ενας τροπος να καταλαβεις αν ειναι οντος ζευγαρι καποια στιγμη το ενα απ τα δυο θα αρχιζει να σκαβει σαν τρελο!!!!!!!!!!ελπιζω οσο μπορουσα να σε βοηθησα,οτι αλλο θες στην διαθεση σου,ευχομε να πηξει το ενυδρειο σου με αυτα τα πανεμορφα ψαρακια,καλη υπομονη και καλες γεννες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bigemo_harabe_net-100:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα σε ευχαριστώ παρά πολύ συνάδελφε!! Είναι πολυ ωραία ψαράκια... !! Το έχω στο νου μου ότι θα χρειαστεί να το ξηλώσω προκειμένου να τα πιάσω άλλα τι να κάνουμε!!! Παντως μου αρέσουν!!

Το θετικό είναι ότι μόλις βγει σίγουρα το ζευγάρι τα αλλά τρία που έχω πηγαίνουν και κάθονται στην μικρή συστάδα οπότε με ένα διχτακι στη Μέση του ενυδρείου θα απομονωσω τα τρία στο μισό ενυδρείο ξεστηνοντας στην ουσία 5-6 πέτρες... Έτσι τουλάχιστον το είχα σκεφτεί όταν το έστηνα στην αρχή... Ευτυχώς έκατσε το ζευγάρι να πάει στα πολλά βράχια και δεν θα χρειαστεί να τα χαλάσω! :-D

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ παρα πολύ φίλε μου !! έχω μία μπλέ και μία λευκή , την δεύτερη δεν την ανάβω γιατί χάνει την ομορφιά του το ενυδρείο , μου αρέσει ο χαμηλός φωτισμός :)

Οι πέτρες είναι πολύ σταθερές και δεν ξέρω πως το πέτυχα αυτό ! είναι πραγματικα νταμάρι !! :)

Είναι ωραία ψάρια ... ίσως όχι τόσο σε ομορφιά αλλά έχουν χαρακτήρα στυλ , γενικα είναι ωραία τυπακια ! Απο ότι φαίνεται και το καλοκαίρι θα προσπαθήσω μπάς και τους κάνω μια αρκετά μεγάλη αναβάθμιση να είναι πιο άνετα ακόμα , έχω και περιέργια να δω πως θα συμπεριφερεται η οικογένεια σε πολλά λίτρα ! :) Αναμένω να δώ τα πρώτα ψαράκια να κολυμπούν πιστεύω θα είναι απίθανα ! :)

παρε μια ιδεα για το τι θα ακολουθησει στο ενυδρειο σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου... !! Μακάρι να γίνει έτσι, το θέμα είναι οτι έχουν όλα περίεργη συμπεριφορά και με έχουν μπερδέψει. .. Είναι ένα που σκάβει συνέχεια και κάνει επίθεση στα υπόλοιπα 4 .. Είναι ένα μικρό που κυνηγάει ένα μεγάλο και είναι το το υποτιθέμενο ζευγάρι το οποίο δεν φαίνεται και πολύ τσαμπουκαλεμενο...Και μου φαίνεται περίεργο... Θα έπρεπε να ρίχνει φάπες και τώρα αυτό τις τρώει... Τι να πω!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα ψαράκια σου... !! Μακάρι να γίνει έτσι, το θέμα είναι οτι έχουν όλα περίεργη συμπεριφορά και με έχουν μπερδέψει. .. Είναι ένα που σκάβει συνέχεια και κάνει επίθεση στα υπόλοιπα 4 .. Είναι ένα μικρό που κυνηγάει ένα μεγάλο και είναι το το υποτιθέμενο ζευγάρι το οποίο δεν φαίνεται και πολύ τσαμπουκαλεμενο...Και μου φαίνεται περίεργο... Θα έπρεπε να ρίχνει φάπες και τώρα αυτό τις τρώει... Τι να πω

μπα μην το λες δεν ειναι τοσο ευκολο να ξεχωρισεις το ζευγαρι,εκει που θα φανει ειναι στην πρωτη γεννα που ευχομαι να ειναι συντομα!!!!!φαντασου εγω το καταλαβα στην πρωτη γεννα αλλα μεχρι να προλαβω να βγαλω τα αλλα τα πιτσιρικια πηγαν υπερ πατριδος.....επομενως μην ανχονεσε απλα υπομονη!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο ,πρόσεξε το φωτισμό σου , πιο απλά πράγματα μια λευκή και μια ρόζ θα έκανες τη δουλειά σου ,φοβάμαι με τη μπλε΄μην έχεις άλγες περίεργες

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο

οπως και τα ψαρακια

εγω ισως εβαζα 1-2 anubias nana

Link to comment
Share on other sites

μπα μην το λες δεν ειναι τοσο ευκολο να ξεχωρισεις το ζευγαρι,εκει που θα φανει ειναι στην πρωτη γεννα που ευχομαι να ειναι συντομα!!!!!φαντασου εγω το καταλαβα στην πρωτη γεννα αλλα μεχρι να προλαβω να βγαλω τα αλλα τα πιτσιρικια πηγαν υπερ πατριδος.....επομενως μην ανχονεσε απλα υπομονη!!!!!!!!!

Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση θα το έχω στο νου μου μιας και η Αλήθεια είναι πλέον ότι έχω χάσει το ζευγάρι... Γενικά δεν βλέπω σωστές συμπεριφορές ζευγαριού μέχρι στιγμής... Όπως είπες όμως θα δείξει

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο στήσιμο ,πρόσεξε το φωτισμό σου , πιο απλά πράγματα μια λευκή και μια ρόζ θα έκανες τη δουλειά σου ,φοβάμαι με τη μπλε΄μην έχεις άλγες περίεργες

Το ξέρω ότι δεν είναι οι λάμπες μου με βάση την πεπατημένη αλλά για δοκιμή καλές ειναι... Τέλος πάντων μέχρι να αποφασίσω να πάω να πάρω δύο λάμπες.... Μέχρι στιγμής πάντως έχω διατομικη καφε άλγη. .. Σε ευχαριστώ πολύ πάντως!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο το στησιμο

οπως και τα ψαρακια

εγω ισως εβαζα 1-2 anubias nana

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

Η Αλήθεια είναι πως οι ανουμπιες είναι όμορφα και γερά φυτά ίσως να έκαναν πιο ωραίο σε εμφάνιση το ενυδρείο αλλά μιας κα δεν υπάρχουν στην ταγκανικα ανουμπιες θεωρώ ότι θα χάσει το βιοτοπικο του χαρακτήρα το ενυδρείο οπότε γι'αυτό δεν βάζω...

Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση : Σήμερα είδα τα πρώτα αυγά χρώματος καφέ ( εάν είναι οόντως αυγά μιας και μοιάζουν με τροφή pellet :-P) ... Μικροσκοπικά, Απο ότι βλέπω το αρσενικό πηγαίνει συνέχεια εκεί και το θυληκο δεν πάει συχνά... Δεν ξέρω γιατί... Οι περιοχές έχουν καθοριστεί και εάν γίνει κάποια παραβιαση τότε ο εισβολέας δέχεται πίεση από το ζευγάρι... Λέω αύριο να βγάλω τα τρία αν και φοβάμαι μην κάνω κανένα λάθος και τελικά δεν είναι αυτό το θηλυκό! Αν και πέραν του αρσενικού μόνο αυτό πλησιάζει...

Έγινε επεξεργασία - giannisss
Link to comment
Share on other sites

Ανανέωση : Σήμερα είδα τα πρώτα αυγά χρώματος καφέ ( εάν είναι οόντως αυγά μιας και μοιάζουν με τροφή pellet :-P) ... Μικροσκοπικά, Απο ότι βλέπω το αρσενικό πηγαίνει συνέχεια εκεί και το θυληκο δεν πάει συχνά... Δεν ξέρω γιατί... Οι περιοχές έχουν καθοριστεί και εάν γίνει κάποια παραβιαση τότε ο εισβολέας δέχεται πίεση από το ζευγάρι... Λέω αύριο να βγάλω τα τρία αν και φοβάμαι μην κάνω κανένα λάθος και τελικά δεν είναι αυτό το θηλυκό! Αν και πέραν του αρσενικού μόνο αυτό πλησιάζει...

δεν ξερω αν ειναι αυγουλακια,συνηθως ειναι λευκα.....αλλα μην βιαστεις να βγαλεις κανενα αν δεν σιγουρευτεις,ασ παει μια γεννα στραφι,θα εχεισ και αλλες

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ααα μην μου λες τέτοια... λευκά όχι δεν είναι είναι καφέ ανοιχτό... Ίσως εάν περάσουν μέρες να αρχίζουν να ανοίγουν σε χρώμα ή να είναι σαν τα αυγά από τις κότες, να μην είναι όλα άσπρα... :-P. Θα τσεκάρω... Δεν εχω θέμα για την γέννα αλλά για τα ψαράκια που θα δεχθούν την πίεση γι'αυτό είπα Να τα βγάλω... Θα προσπαθήσω να βάλλω Φωτογραφία και με το ζευγάρι και με τα αυγά.. Αν και λίγο δύσκολο τα αυγά... ! ... Πάντως μπορώ να πω ότι πηγαίνει ο αρσενικός και κάτι σαν τα καθαρίζει , σαν να τα φυσάει είναι! .... Θα δείξει.. !

Link to comment
Share on other sites

Ααα μην μου λες τέτοια... λευκά όχι δεν είναι είναι καφέ ανοιχτό... Ίσως εάν περάσουν μέρες να αρχίζουν να ανοίγουν σε χρώμα ή να είναι σαν τα αυγά από τις κότες, να μην είναι όλα άσπρα... :-P. Θα τσεκάρω... Δεν εχω θέμα για την γέννα αλλά για τα ψαράκια που θα δεχθούν την πίεση γι'αυτό είπα Να τα βγάλω... Θα προσπαθήσω να βάλλω Φωτογραφία και με το ζευγάρι και με τα αυγά.. Αν και λίγο δύσκολο τα αυγά... ! ... Πάντως μπορώ να πω ότι πηγαίνει ο αρσενικός και κάτι σαν τα καθαρίζει , σαν να τα φυσάει είναι! .... Θα δείξει.. !

ετσι ειναι τα αυγαpost-53257-0-52289000-1396992631_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...