Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια


Recommended Posts

Εχεις κανενα μικρο φιλτρακι ωστε να το βαλεις μονο με υαλοβαμβακα?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις κανενα μικρο φιλτρακι ωστε να το βαλεις μονο με υαλοβαμβακα?

Είχα ένα για αρκετές μέρες και ταυτόχρονα ενα DIY και τα δύο μόνο με υαλοβαμβακα. Τώρα έχω τα δύο εξωτερικά, το μεγάλο με βιολογικό υλικό, σφουγγάρι και υαλοβαμβακα και το πιο μικρό με λίγο βιολογικό και πολέ περισσότερο υαλοβαμβακα και σφουγγαρια. Αυτη τη στιγμή που το βλέπω είναι αρκετά πιο καθαρό από κάθε άλλη φορά. Ας ελπίσουμε οτι ετσι θα μείνει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο να κανω μια χαζη ερωτηση?

Το εχεις ψαξει μηπως ειναι καμια τροφη γι αυτο δεν μπορει να φυγει?

Link to comment
Share on other sites

Ρε Πανο να κανω μια χαζη ερωτηση?

Το εχεις ψαξει μηπως ειναι καμια τροφη γι αυτο δεν μπορει να φυγει?

Καθόλου χαζη ερώτηση. Το σκέφτηκα κι εγω αλλα πως θα το διαπιστώσω; Δίνω, χωρίς υπερβολές, 10 διαφορετικές τροφές!
Link to comment
Share on other sites

Κανε κατι.

Μια μερα μην ταισης καθολου, μετα απο αλλαγη που θα κανεις και κανε μια μεγαλη αλλαγη.

Μετα καθε τροφη που θα ριχνεις παρακολουθησε και να δεις τη παιζει!

Link to comment
Share on other sites

Ο υαλοβάμβακας πρέπει να μπαίνει στο χαμηλότερο καλάθι τουλάχιστον στο fluval. Το λέει και στο manual. Το μακαρόνι είναι προ-φίλτρο και κάνει μηχανική και βιολογική φίλτρανση.

Επεδή λες ότι μοιάζει με σκόνη μήπως είναι κομματάκια υαλοβάμβακα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νήμα πάει για ρεκόρ :) Θα γίνει Best Seller !!!!!

3d-book_zps182624f5.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Κανε κατι.

Μια μερα μην ταισης καθολου, μετα απο αλλαγη που θα κανεις και κανε μια μεγαλη αλλαγη.

Μετα καθε τροφη που θα ριχνεις παρακολουθησε και να δεις τη παιζει!

Το σκέφτηκα Δημήτρη αλλα θα ειναι πολυ χρονοβόρο. Σκέψου οτι οι τροφές ειναι 10. Αν το πετύχω με την πρώτη θα πρεπει να δοκιμάσω και με τις υπόλοιπες μήπως φταίει και καμία άλλη. Αυτο σημαίνει οτι θα πρεπει να κανω κι άλλη μεγάλη αλλαγή και φτού κι απ την αρχή. Δε ξέρω αν έχω την υπομονή και το χρόνο για κάτι τέτοιο.
Link to comment
Share on other sites

Βασικα της Καλλιροης για τη λιμνη στο μπαλκονι παει για ρεκορ αλλα κι αυτο σε καλο δρομο ειναι!

Περα απο την πλακα σημερα που ταισα και παρατησρουσα τα ψαρια αν τρωνε ειδα οτι απο την συγκεκριμενη τροφη εγινε ο κακος χαμος! Βεβαια μετα απο λιγο καθαρισε. Απλα λεω οτι αυτο που λεει ο Δημητρης ισως και να ειναι σωστο!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νήμα πάει για ρεκόρ :) Θα γίνει Best Seller !!!!!

3d-book_zps182624f5.jpg

Είσαι ΤΡΕΛΟΣ !!!!!! Ααααχαχαχαχαχα που πας και τα βρίσκεις ρε άνθρωπε; αχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το νήμα πάει για ρεκόρ :) Θα γίνει Best Seller !!!!!

3d-book_zps182624f5.jpg

Το ίδιο δικό σου θέμα είχε 7 σελίδες.....χαχαχαχα!

http://www.aquazone.gr/forums/topic/87518-aeuniyiaaia-ouiaossaeea-eae-oeiodheaeueea

Link to comment
Share on other sites

Μας πιάσανε :(

Έπρεπε να το συνέχιζες να βγάζαμε δίτομο :)

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σκέφτηκα Δημήτρη αλλα θα ειναι πολυ χρονοβόρο. Σκέψου οτι οι τροφές ειναι 10. Αν το πετύχω με την πρώτη θα πρεπει να δοκιμάσω και με τις υπόλοιπες μήπως φταίει και καμία άλλη. Αυτο σημαίνει οτι θα πρεπει να κανω κι άλλη μεγάλη αλλαγή και φτού κι απ την αρχή. Δε ξέρω αν έχω την υπομονή και το χρόνο για κάτι τέτοιο.

Δεν χρειαζεται να κανεις αλλη αλλαγη, απλα ισως εντοπισεις το προβλημα παρατηρωντας.

Οι αλλαγες σου θα ειναι κανονικες!

Link to comment
Share on other sites

Πανο, απλα κοιτα καθε φορα που ταιζεις τι γινεται με την τροφη!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω κι εγω για την τροφη!

Μπορει να διαλυεται στο νερο και να μενει σαν ''σκονη''......

Link to comment
Share on other sites

οταν ταιζω αυτο sera Catfish Chips γινετε κακος χαμος....αν θυμαμε καλα ειναι granules........

το purigen να το δοκιμασεις κατα την γνωμη μου.............μονο καλο μπορει να κανει στο ενυδρειο σου!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν σήμερα είχε την αλαγή νερού το πρόγραμμα. έκανα την αλλαγή, καθάρισα υλικά φίλτρου και πρόσθεσα Purigen σε ποσότητα 250ml. Από το πρωί στις 10:00 που τα έχω τελειώσει όλα, τα σωματίδια (που μέχρι χθές ήταν ελάχιστα) αυξήθηκαν τόσο πολύ που έμεινα με το στόμα ανοιχτό :jawdrop: . Πραγματικά δε πίστευα αυτό που εβλεπα, ήταν άπειρα. Έχω τώρα κανα μισάωρο που έκλεισα το μεγάλο φίλτρο μέσα στο οποίο έχω βάλει το purigen και βλέπω οτι έχει καθαρίσει και πάλι το νερό. Το purigen το έπλυνα πριν το βάλω μέσα, Δε ξέρω τι μπορεί να φταίει. Τα 100ml είναι μέσα σε φακελάκι από τη συσκευασία του και τα άλλα 150 που ήταν χύμα σε άλλη συσκευασία, τα έβαλα σε καλσόν. Υπάρχει περίπτωση να το "σκάνε" από εκεί; δε νομίζω, έχει πυκνή ύφανση.

Link to comment
Share on other sites

Όσο λειτουργεί το μεγαλο φιλτρο που έχει μέσα το υλικό, ναι, έτσι ειναι χαμός γίνεται μέσα στο ενυδρειο. Αν το βγάλω απο τη πρίζα καθαρίζει. Το μεσημέρι που θα γυρίσω στο σπιτι θα ανοίξω το φιλτρο να δω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Σε ανάλογη δική μου περίπτωση , και ενω με κάθε είδους μηχανική φίλτρανση δεν εξαφανίζονταν τα σωματίδια με τίποτα, δοκίμασα χημική φίλτρανση και μονο τοτε καθάρισε το ενυδρείο μου. Συγκεκριμένα επειδή είναι φυτεμένο δεν χρησιμοποίησα άνθρακα αλλά πρόσθεσα στο φίλτρο μου ενα προιόν την Seachem το Renew το οποίο κάνει για φυτεμένα. Πραγματικά σώθηκα. Αν δεν το έχεις δοκιμάσει δεν χανεις τιποτα να το δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ένα fluval 205 φουλ στο σφουγγάρι και ενυδρειακό βαμβάκι με λίγο βιολογικό υλικό και στο μεγάλο φιλτρο έχω σφουγγάρι, μεγάλη ποσότητα βιολογικού, ενυδρειακό βαμβάκι και το Purigen. Δε ξέρω το μπορει να συμβαίνει. Θα βάλω το Purigen κάτω απο το βαμβάκι, γιατι τωρα το έχω τέρμα πάνω και θα δω αν αλλάξει κάτι. Αυτό το προϊόν που λες δε το ξέρω. Θα μείνω με αυτα που έχω όμως. Δε μου αρεσει να κανω πειράματα με κάτι τέτοια. Και που έβαλα το Purigen, πολυ ηταν.

Link to comment
Share on other sites

Το ξεπλυνες το purigen πριν το χρησιμοποιησεις;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...