Jump to content

Αιωρούμενα Σωματίδια


Recommended Posts

....σε μένα έρχονται!!!

δεν σε αντέχω . Με σκοτώνεις !!!!! :bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163::bigemo_harabe_net-163:

Link to comment
Share on other sites

το purigen δεν σου εκανε δουλεια?

Τίποτα απολύτως. Λέω να δοκιμάσω το Clarity τωρα ......θα με ακούν οι εταιρίες και θα τρίβουν τα χέρια τους!
Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο πόστ πιο πίσω είπες θα καθάρισες τις σωληνώσεις και το φίλτρο, τι έκανες;

Προχθές στο δικό μου ενα εσωτερικό juwel έβγαλα την αντλία, τα σφουγγάρια και τον θερμοστάτη και έμεινε μόνο το κουτί όταν ξανα γέμισα απο το βαρέλι με την χρήση αντλίας έριξα το νερό με την όση πίεση δίνει η αντλία μέσα στο κουτί.

Έβγαλε τόση βρώμα ( σωματίδια σαν αυτά που αναφέρεις, φύλλα και οτι μπορείς να φαντασταστείς) ώστε χρείαστηκε να ξανα βάλω σκούπα και ξανά αλλαγή νερού 70%.

Βέβαια τα ψάρια τα είχα βγάλει λόγω εργασιών.

Δεν ξέρω τι εσωτερικό φίλτρο έχεις απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Οι σωλήνες καθάρισαν με σύρμα και βρεγμένο πανάκι που πέρασε στο εσωτερικό τους. Μετα περάστηκαν εσωτερικά με χλιαρό νερό και έγιναν ολοκαίνουργιοι. Το εσωτερικό φιλτράκι το έβαλα προχθές, ειναι πολύ μικρό βέβαια. Τα σωματίδια τα έχω καιρό τωρα, δεν ειναι καινούριο φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο πόστ πιο πίσω είπες θα καθάρισες τις σωληνώσεις και το φίλτρο, τι έκανες;

Προχθές στο δικό μου ενα εσωτερικό juwel έβγαλα την αντλία, τα σφουγγάρια και τον θερμοστάτη και έμεινε μόνο το κουτί όταν ξανα γέμισα απο το βαρέλι με την χρήση αντλίας έριξα το νερό με την όση πίεση δίνει η αντλία μέσα στο κουτί.

Έβγαλε τόση βρώμα ( σωματίδια σαν αυτά που αναφέρεις, φύλλα και οτι μπορείς να φαντασταστείς) ώστε χρείαστηκε να ξανα βάλω σκούπα και ξανά αλλαγή νερού 70%.

Βέβαια τα ψάρια τα είχα βγάλει λόγω εργασιών.

Δεν ξέρω τι εσωτερικό φίλτρο έχεις απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει.

Για τετοιους λογους,τετοιες αλλαγες ειναι ρισκο.Εκτος του οτι στρεσαρες τα ψαρακια αφανταστα.

Ολα τα ενυδρεια,λιγο πολυ,εχουν αιωρουμενα σωματιδια.Μονο τις πρωτες μερες της αλλαγης,η αν βαλουμε ανθρακα καπως εξαφανιζονται.Βεβαια,οποιος εχει αφικανικο,με το σκαψιμο ας ξεχασει το κρυσταλινο νερο :)

Link to comment
Share on other sites

Σε κάποιο πόστ πιο πίσω είπες θα καθάρισες τις σωληνώσεις και το φίλτρο, τι έκανες;

Προχθές στο δικό μου ενα εσωτερικό juwel έβγαλα την αντλία, τα σφουγγάρια και τον θερμοστάτη και έμεινε μόνο το κουτί όταν ξανα γέμισα απο το βαρέλι με την χρήση αντλίας έριξα το νερό με την όση πίεση δίνει η αντλία μέσα στο κουτί.

Έβγαλε τόση βρώμα ( σωματίδια σαν αυτά που αναφέρεις, φύλλα και οτι μπορείς να φαντασταστείς) ώστε χρείαστηκε να ξανα βάλω σκούπα και ξανά αλλαγή νερού 70%.

Βέβαια τα ψάρια τα είχα βγάλει λόγω εργασιών.

Δεν ξέρω τι εσωτερικό φίλτρο έχεις απλά το αναφέρω μήπως βοηθήσει.

Για τετοιους λογους,τετοιες αλλαγες ειναι ρισκο.Εκτος του οτι στρεσαρες τα ψαρακια αφανταστα.

Ολα τα ενυδρεια,λιγο πολυ,εχουν αιωρουμενα σωματιδια.Μονο τις πρωτες μερες της αλλαγης,η αν βαλουμε ανθρακα καπως εξαφανιζονται.Βεβαια,οποιος εχει αφικανικο,με το σκαψιμο ας ξεχασει το κρυσταλινο νερο :)

:bigemo_harabe_net-117:

συμφωνώ για αυτό βρήκα την ευκαιρία τώρα που τα είχα μεταφέρει να το κάνω, έβγαλε τα απίστευτα απο εκει μέσα...

:)

Έγινε επεξεργασία - vag12
Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανα διαβάζω δεν το έχω διατυπώσει σωστα, ακόμα και εγώ που ξέρω τι εννοούσα δεν το κατάλαβα.:)

Τα ψαράκια είχαν βγεί γιά άλλου είδους εργασιών απο το ενυδρείο που δεν έπαιρναν αναβολή και επ'ευκαιρία καθαρίστηκε και το φίλτρο.

Στρεσάριστηκαν με την μεταφορά αλλά ήταν για το καλό τους...

Το φίλτρο όμως έγινε τζιτζί...

;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε βάλε μια φωτογραφία να δούμε το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ρε φίλε βάλε μια φωτογραφία να δούμε το πρόβλημα.

Πάνο δ βάζω τώρα γιατί έχω τα φώτα σβηστά. Έκανα κάτι εργασίες (αφαίρεση κάποιας ποσότητας άμμου, καθάρισμα από άλγη και επανατοποθέτηση) και για να μη στρεσσαριστούν τα ψάρια από τις εργασίες, τους έσβησα τα φώτα με το που τελείωσα τη δουλειά. Ασε ρε Πάνο, έχω απογοητευτεί από όλα, σωματίδια, άλγη......στις 26 του μήνα θα ανέβω Θεσσαλονίκη να αγοράσω πέτρες λάβας (αυτές ήθελα πάντα αλλά δεν έβρισκα εδώ που βρίσκομαι και τις γύρω περιοχές) μπας και φτιάξω κάτι όμορφο και ανέβει λίγο η ψυχολογία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...