Jump to content

Recommended Posts

ουτε εμενα μου αρεσει το black water κ τα φυλλα μεσα στο ενυδρειο ομως το θεμα ειναι οτι κανουν καλο στον μονομαχο οποτε πρεπει να διασφαλισουμε τις ιδανικες συνθηκες απο την στιγμη που τον επιλεγουμε για το ενυδρειο.καπου πηρε το ματι μου κ σε μορφη sticks katapa

Link to comment
Share on other sites

Να τα χρησιμοποιήσω ή όχι; Γιατί από άποψη αισθητικής δεν μου αρέσουν!

Ας απαντήσει κάποιος που να τα έχει χρησιμοποιήσει ή να τα χρησιμοποιεί αν κατεβάζουν έστω και λίγο το PH!

Αυτό που κάνουν τα φύλλα καταπα, το κάνουν επίσης τα φύλλα πλατάνου

Αρκεί να είναι ξερά, το μέρος απ οπου θα τα βρεις να μην είναι ρυπογόνο κλπ

Το pH στο δικό μου ενυδρειο, δεν το κατεβάζουν ή το κατεβάζουν ελάχιστα. Θεωρώ απίθανο να κατεβάσουν το pH 2 μονάδες εκτός κι αν συνδυάζονται με τα παρακάτω :

Προτιμω τύρφη & alder cones (ειδικά σε συνδιασμό με black water)

Για black water μπορείς να δοκιμάσεις να βράσεις φύλλα κατάπα ή πλατάνου και να χρησιμοποιείς μια μικρή ποσότητα απ το σκεύασμα που θα προκύψει, σε κάθε αλλαγή νερού

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που κάνουν τα φύλλα καταπα, το κάνουν επίσης τα φύλλα πλατάνου

Αρκεί να είναι ξερά, το μέρος απ οπου θα τα βρεις να μην είναι ρυπογόνο κλπ

Το pH στο δικό μου ενυδρειο, δεν το κατεβάζουν ή το κατεβάζουν ελάχιστα. Θεωρώ απίθανο να κατεβάσουν το pH 2 μονάδες εκτός κι αν συνδυάζονται με τα παρακάτω :

Προτιμω τύρφη & alder cones (ειδικά σε συνδιασμό με black water)

Για black water μπορείς να δοκιμάσεις να βράσεις φύλλα κατάπα ή πλατάνου και να χρησιμοποιείς μια μικρή ποσότητα απ το σκεύασμα που θα προκύψει, σε κάθε αλλαγή νερού

Προσπαθούσα να θυμηθώ πως λέγονται και δεν μπορούσα...Κάπου είχα δει ότι αυτά κάνουν δουλειά με το PH, ισχύει;

Αν ναι να παραγγείλω σήμερα να τα έχω σε 1-2 εβδομάδες!

Link to comment
Share on other sites

κανουν , πρεπει να εδινε και καποιο μελος , αν θελεις να σου στειλω πμ. να σου πω ποιος, μηπως εχει ακομα..

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθούσα να θυμηθώ πως λέγονται και δεν μπορούσα...Κάπου είχα δει ότι αυτά κάνουν δουλειά με το PH, ισχύει;

Αν ναι να παραγγείλω σήμερα να τα έχω σε 1-2 εβδομάδες!

Τα alder cones εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ (όπως έγραψα πιο πάνω) σε συνδιασμό με τύρφη

Είναι σαν μικρά κουκουνάρια. Ανάλογα με τα λίτρα, βάζεις μια μικρή ποσότητα, αρχικά επιπλέουν και καθώς ο χρόνος περνάει βυθίζονται και σταδιακά διαλύονται τα σπόρια τους μέσα στο νερό

Τα αφαιρείς, όταν θα έχει μείνει μόνο το "κοτσάνι" (κυρίως σώμα)

Τα φυλλα καταπα, αν δεν σου αρέσουν εμφανισιακά, μπορείς να τα "πιάσεις σε κάποιο σημείο που δεν θα "φαίνονται".

(πίσω από τον θερμαντήρα, πίσω απ το σωλήνα του φίλτρου κλπ)

Link to comment
Share on other sites

κανουν , πρεπει να εδινε και καποιο μελος , αν θελεις να σου στειλω πμ. να σου πω ποιος, μηπως εχει ακομα..

Στείλε για να τα έχω ακόμα ποιο σύντομα!

Τα alder cones εγώ προσωπικά τα χρησιμοποιώ (όπως έγραψα πιο πάνω) σε συνδιασμό με τύρφη

Είναι σαν μικρά κουκουνάρια. Ανάλογα με τα λίτρα, βάζεις μια μικρή ποσότητα, αρχικά επιπλέουν και καθώς ο χρόνος περνάει βυθίζονται και σταδιακά διαλύονται τα σπόρια τους μέσα στο νερό

Τα αφαιρείς, όταν θα έχει μείνει μόνο το "κοτσάνι" (κυρίως σώμα)

Τα φυλλα καταπα, αν δεν σου αρέσουν εμφανισιακά, μπορείς να τα "πιάσεις σε κάποιο σημείο που δεν θα "φαίνονται".

(πίσω από τον θερμαντήρα, πίσω απ το σωλήνα του φίλτρου κλπ)

Το είδα ότι τα χρησιμοποιείς μαζί με τύρφη αλλά λέω να μην μπλέξω σε τόσο λίγα λίτρα με τύρφη...

Έχω σκοπό να μεταφέρω το ψάρι σε μεγαλύτερο ενυδρείο και μετά να ασχοληθώ με τύρφη! Υπολόγιζα να το έχω κάνει μέχρι τώρα αλλά δεν έρχονται τα πράγματα όπως τα υπολογίζουμε πολλές φορές...

Link to comment
Share on other sites

Να κατεβασαν 2 μοναδες το ph τα φυλλα καπατα αποκλειεται! εκτος και αν μιλαμε για ενα τσουβαλι καπατα σε ενα μπωλακι νερο :blink: ... εγω που ειχα χρησιμοποιησει καμια 15αρια φυλλα στο 40αρι η διαφορα δεν ηταν πανω απο 0,1 τωρα τι δειχνει το youtube μου φαινεται λιγο οφθαλμαπατη.........για τις βακτηριακες μολυνσεις ισως λειτουργει σαν το μελαφιξ...!

Έγινε επεξεργασία - karatasis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κατεβασαν 2 μοναδες το ph τα φυλλα καπατα αποκλειεται! εκτος και αν μιλαμε για ενα τσουβαλι καπατα σε ενα μπωλακι νερο :blink: ... εγω που ειχα χρησιμοποιησει καμια 15αρια φυλλα στο 40αρι η διαφορα δεν ηταν πανω απο 0,1 τωρα τι δειχνει το youtube μου φαινεται λιγο οφθαλμαπατη.........για τις βακτηριακες μολυνσεις ισως λειτουργει σαν το μελαφιξ...!

μμμμμμμμ τι να σου πω,δεν ξερω.εμπειρια δεν εχω,τωρα που θα τα βαλω θα δω.παντως στα ξενα φορουμ κ σε πολλα αρθρα αναφερουν οτι κατεβαζουν το πεχα κ οτι ειναι πολυ οφελημα ιδιαιτερα για τα μπετα

Link to comment
Share on other sites

μμμμμμμμ τι να σου πω,δεν ξερω.εμπειρια δεν εχω,τωρα που θα τα βαλω θα δω.παντως στα ξενα φορουμ κ σε πολλα αρθρα αναφερουν οτι κατεβαζουν το πεχα κ οτι ειναι πολυ οφελημα ιδιαιτερα για τα μπετα

ισως να λενε οτι μαλακωνουν το νερο και οτι κατεβαζουν το ph αλλα γι αυτους και μιση μοναδα να κατεβει ειναι πτωση.... καταλαβες? :P

Link to comment
Share on other sites

δουλεια κανουν τα καταπα, αλλα φυσικα 2 μοναδες δεν κατεβαζουν, εκτος οπως ειπε ο φιλος πιο πανω αν τα εβαλαν σε ενα ποτηρι με νερο.

Σιγουρα ομως κανουν καλο στην υγεια των ψαριων καθως αποβαλουν τανινες στο νερο (οπως και η τυρφη) οι οποιες κανουν ανθεκτικοτερα τα ψαρια στις ασθενειες.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

δουλεια κανουν τα καταπα, αλλα φυσικα 2 μοναδες δεν κατεβαζουν, εκτος οπως ειπε ο φιλος πιο πανω αν τα εβαλαν σε ενα ποτηρι με νερο.

Σιγουρα ομως κανουν καλο στην υγεια των ψαριων καθως αποβαλουν τανινες στο νερο (οπως και η τυρφη) οι οποιες κανουν ανθεκτικοτερα τα ψαρια στις ασθενειες.

Οπότε πάμε για alder cones για αρχή!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πως τα παει ο ψαρης?ειναι καλυτερα?

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με melafix και βιταμίνες και υπάρχει μία μικρή βελτίωση...όχι πολλά πράγματα όμως...

Περιμένω να μου στείλουν τα alder cones!

Link to comment
Share on other sites

Συνεχίζω με melafix και βιταμίνες και υπάρχει μία μικρή βελτίωση...όχι πολλά πράγματα όμως...

Περιμένω να μου στείλουν τα alder cones!

αμα εμφανιστει το φιν ροτ δυσκολα θαραπευεται δυστυχως...πιστευω οτι θα δεις διαφορα με τα alder cones .εγω απο τοτε που εβαλα τα καταπα εφτιαξε η ουρα του μονομαχου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...