Jump to content

Πρόβλημα Με Νέους Δίσκους


Sport Billy

Recommended Posts

buffer μην βαζεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πέτρο μούφα η uv Έχω μια 15 watt Κ τρέχει μαζί με το ενυδρείο. Εκτός κ αν είναι λίγη για το ενυδρείο μου 450 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δεν κανει να εχεις uv γιατι κανει κακο στην βιολογια αλλα μπορει να κανω και μγαλο λαθος

Link to comment
Share on other sites

Αντώνη η uv λάμπα συνδέεται πριν το φίλτρο κ δεν επηρεάζει τη βιολογία σε καμία περίπτωση

Τώρα βέβαια την έχω απενεργοποιήσει με τη Θεραπεία

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Την τυρφη τη βαζεις στο βαρελι μαζι με αντλια να σου ανακατευει το νερο. Θελεις νεγαλη ποσοτητα τυρφης για να ριξεις το ph... :) Απλα με την τυρφη στο βαρελι κιτρινιζεις το νερο και το μαλακωνεις ελαχιστα.... Αν θες να εχεις σταθερο χαμηλο ph η ΑΟ ειναι υποχρεωτικη... ;) Τωρα οσο αφορα τη UV δε σκοτωνει τη βιολογια. Εχει ομως αρκετα αρνητικα. Το βασικοτερο ειναι οτι τα ψαρια σου θα ζουν σε ενα αποστειρομενο περιβαλλον και το ανοσοποιητικο τους θα εξασθενισει με αποτελεσμα αν μεταφερθει καποια "ασθενεια" στο ενυδρειο (πχ αν βαλεις καποιο καινουργιο ψαρι) τοτε τα παλια σου ψαρια δυσκολα θα αναπτυξουν αντισωματα και να το ξεπερασουν. Γι αυτο αν θες να χρησιμοποιησεις UV καλο ειναι να μην την λειτουργεις 24h αλλα 8 ωρες ( η οσο εχεις αναμενα φωτα)...

Έγινε επεξεργασία - tazz
Link to comment
Share on other sites

Να προσεχεις νε την τυρφη αμα το κανεις απο το βαρελι της προετημασιας να μην σου συκωσει αμμωνια

Link to comment
Share on other sites

Tazz Πολύ σωστή η παρατήρηση σου Αντώνη η σχέση μου με την τύρφη τελειώνει Σύντομα

Να ρωτήσω το esha 2000 μπορώ να το εφαρμόσω σε καραντίνα για αποπαρασιτωση σε νέα ψάρια

Link to comment
Share on other sites

Photostory από τη 2η μέρα θεραπείας

20140505_190519.jpg

20140505_190524.jpg

20140505_190535.jpg

20140505_190542.jpg

20140505_214857.jpg

Είναι σαφές ότι πλέον υπάρχει κίνηση στο ενυδρείο αν και με τις βλένες μάλλον έιναι νωρίς ακόμα να πω, φαίνεται γενικά βελτιωμένη κατάσταση.

Σήμερα τελευταίο γεύμα μούλιασα λίγη Tetra Discus σε βιταμίνες KENT και την τσάκισαν όλοι εκτός από τον λευκό.

Αυτός όπως φάινεται στη φωτογραφία κάθεται κοντά στο ξύλο και δε φαίνεται ακόμα να είναι καλά. Δεν πολυ κινείται

Το θέμα με αυτόν είναι ότι από την αρχή δε μου έτρωγε καλά ή και καθόλου ότι τροφή κι αν έδινα και τσιμπολογούσε τα φυτά. Τα κακά του ήταν πολλές φορές πράσινα.

Επίσης ένας άλλος δίσκος σήμερα πέρασε αρκετή ώρα πάνω από τις φυσαλίδες της αερόπετρας!!! Δεν ξέρω τι μπορεί να σημαίνει.

Τέλος αυτό που δε δείχνει καθόλου σημάδια βελτίωσης και δεν τρώει είναι το μικρό αρσενικό ραμιρέζι. Δε βλέπω να την σκαπουλάρει...

Αυτά θα επανέλθω αύριο με το τέλος της θεραπείας για περαιτέρω πληροφορίες και συμβουλές.

Link to comment
Share on other sites

Για να χαλαρώσουμε λίγο .........

Πάρε το ενυδρείο από την μέση να δούμε 50-50 :hysterical::hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Αχαχαχαχαχαχα έγραψες...

Link to comment
Share on other sites

Πως πανε οι δισκοι???

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα είμαστε στη μέση της 3ης και τελευταίας μέρας θεραπείας με esha 2000. 7/10 δίσκους έχουν ξεθαρέψει έχουν ενυσχιθεί τα χρώματά τους δεν φαίνονται βλένες στα σώματά τους και τρώνε μια χαρά (άλλος λιγότερο άλλος περισσότερο γιατί πέφτει τρελό κυνήγι)

2/10 δεν έχουν έχουν επανέλθει πλήρως τα χρώματά τους είναι ακόμα σχετικά σκούροι και έχουν μερικές βλένες στα σώματά τους.

1/10 αυτός ο λευκός που έδειξα πιο πάνω στις φωτογραφίες, δυστυχώς τα ίδια κάθεται όλοι μέρα στο ξύλο πολύ κοντά στην επιφάνεια άλλες φορές γέρνει και δεν τρώει τίποτα.

Τώρα φτάνοντας στο τέλος τι πρέπει να κάνω? Καινούρια θεραπεία και με τι? Mod :bowdown: help

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι τα φαρμακα του εμποριου να τα χρησιμοποιουμε μονο οταν παραστει αναγκη και οχι προληπτικα... Αν τα χρησιμοποιουμε προληπτικα το μονο που καταφερνουμε ειναι τα ψαρια να τα συνιηθιζουν, οι ασθενειες να γινονται ποιο ανθεκτικες και οταν παραστει αναγκη το φαρμακο να μη λειτουργησει... Για αποπαρασιτωση εγραψα σε ενα αλλο post την 8ημερη μεθοδο του Andrew Soh με το υπερμαγγανικο καλιο. Αν θες πες μου να στην ξαναστειλω...

Φιλικα

Αποστολης

Link to comment
Share on other sites

Του δισκου που καθεται στην επιφανεια παρατηρησε λιγο τα βρανχια.

Link to comment
Share on other sites

Αποστόλη έχεις δίκιο το έχω διαβάσει το άρθρο σου και είναι πολύ καλό, έχεις δίκιο σε αυτό που λες και θα εφαρμόσω αυτό σε νέα ψάρια

Αντώνη τα βράγχιά του είναι μια χαρά δεν φαίνεται τίποτα μέσα. Ούτε τα πτερυγιά του έχουν τίποτα και γενικά η εικόνα του φαίνεται πολύ καλή αν εξαιρέσεις το ότι είναι αδύνατος αφού δεν τρώει τίποτα. Τώρα έφυγε από ψηλά και κινήθηκε λίγο αλλά και πάλι κρύβεται πίσω από τα φυτά το φίλτρο...

Έχω μια ερώτηση ακόμα. Το esha 2000 δε λέει τίποτα για την 4η μέρα. Να κάνω αλλαγή? Ρωτάω γιατί λέει ότι το φαρμακο είναι βιοδιασπόμενο. Μήπως να το αφήσω να υπάρχει μήπως και έχει κάποια δράση ακόμα έστω και εξασθενημένη?

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι μετα απο καθε θεραπεια να κανουμε αλαγη νερου. Εξαλου η αλλαγη ποτε δεν κανει κακο παρα μονο καλο... ;) Τωρα για τα 3 που δεν εχουν δειξει βελτιωση εγω θα τα εβαζα στη καραντινα και θα τους εκανα ποιο δραστικη θεραπεια πλεον... Αυτο που δε τρωει ειναι μαυρο??? Τα κακα του αν τα εχεις δει ειναι λευκα/διαφανα??? Δε τρωει γιατι δεν εχει ορεξη η δε το αφηνουν οι αλλοι??? Δοκιμασε το εξης: ριξε τροφη στην αλλη ακρη του ενυδρειου να πανε ολα εκει και ριξε μερικους κοκους πολυ καλα μουλιασμενους σε σκορδοζουμι πολυ κοντα στο αρρωστο.Αν δε φαει μαλλον ειναι ενδοπαρασιτο η τρυπα στο κεφαλι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον...αφου υπαρχει βελτιωση καλο ειναι.....αλλαγες συχνες..σκορδοζουμι κ καλο φαι...αν τα δυο τρια δισκακια παραμεινουν χαλια τοτε ητα βαζεις καραντινα κ παμε για κατι δυνατο του στυλ bactopur direct....σιγουρα γ τα δισκια που εψουν βλεννα...γ αυτον που δεν τρωει παιζει να ειναι ενδοπαρασιτα ,εντερικα ,χεξαμιτα οπως ανεφερε ο ταζζ

Link to comment
Share on other sites

Επισης αν δεν εχεις καραντινα τοτε ασε τα ψαρακια να ηρεμησουν μερικα 24ωρα...λιγο ανθρακα αν εχεις κ βλεπουμε γ αλλη θεραπεια

Υγ συγνωμη για τα ορθογραφικα λαθη αλλα γραφω απο κινητο

Έγινε επεξεργασία - mod
Link to comment
Share on other sites

Έχω καραντίνα 120 λίτρα θα προσπαθήσω να τα βάλω. Όχι ακόμα κ τα 2 που είναι λίγο μαυρισμένα τρώνε κανονικά. Αυτό που δεν τρώει είναι το ολολευκο τα κακά του όσο το έχω δει τις πρώτες μέρες ήταν πράσινα τώρα τελευταία δεν το έχω δει. Τροφή υπάρχει σε σημεία που να φάει χωρίς να το ενοχλήσουν... χτυπάω με το χέρι το τζαμί δίπλα του κ δεν αντιδρά ιδιαίτερα...

Να τα βάλω κ τα 3 μαζί κ να ξεκινήσω blackout direct?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ βασικα αστα κανα δυο μερες να ηρεμησουν κ οχι βιαστικες κινησεις...κ λιγο ανθρσκα στο κυριως ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Έγινε ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επιστροφή από τη δουλειά και δυστυχώς οι βλένες επανήλθαν σε αυτά που έδειχναν καλά μέχρι χθες. Βέβαια όλα τρώνε εκτός του άσπρου πάλι? Νομίζω δεν την γλιτώνω την επόμενη θεραπεία και άμεσα! Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Τώρα επίσης διαπίστωσα ότι από τον λευκό αρχίζουν και φαγώνονται τα πτερύγια!!!

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα ξεκίναγα θεραπεία με General Cure και Furan 2 μαζί,

για να καλύψω μεγαλύτερο φάσμα και πρωτογενών και δευτερογενών ασθενειών και να προλάβω τα χειρότερα...

Link to comment
Share on other sites

Με ποια σειρά? Ή δεν παίζει ρόλο? Υπάρχουν αντίστοιχα σε άλλες εταιρείες να δω την αναλογία που συμφέρει καλύτερα, γιατί με τα λίτρα που έχω μάλλον θέλω πολλά λεφτα!!!

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...