Jump to content

Πρόβλημα Με Νέους Δίσκους


Sport Billy

Recommended Posts

Τα μαύρα στίγματα αν τα έχουν οι ανοιχτόχρωμοι μάλλον είναι peppering από το stress που φάγανε.

Link to comment
Share on other sites

Θα φύγει η τα παντρεύτηκα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν βάζεις καμιά φωτογραφία για να μην κάνουμε λάθος εκτιμήσεις?

Το peppering είναι γενετικό ''λάθος'' που το έχουν περισσότερο οι Pigeon Blood και ανάλογα το stress ή κάτι που τους ενοχλεί το εκδηλώνουν σε μικρό η μεγάλο βαθμό. Όπως οι σκουρόχρωμοι βγάζουν ''μπάρες'' και σκουραίνουν .

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι τα πιο χαρακτηριστικά παράδειγματα. Αυτα δεν υπηρχαν

post-54329-1399930679,774_thumb.jpg

post-54329-1399930700,5111_thumb.jpg

post-54329-1399930747,477_thumb.jpg

post-54329-1399930777,5188_thumb.jpg

post-54329-1399930814,1752_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κι αυτός εδώ ο ταλαίπωρος...post-54329-1399931014,6186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι peppering μην ανησυχείς γι' αυτό,

τον λευκό δίσκο όμως πρέπει να τον βάλεις άμεσα στην καραντίνα και να ξεκινήσει 2ο κύκλο θεραπείας.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν να τον αφήσω μέχρι την ολοκλήρωση κ μέτα να πλάκωσω το ενυδρείο με αλοε βερα

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πολύ χάλια φίλε εγώ αφού τελείωνε ο κύκλος θεραπείας στο κυρίως ενυδρείο θα τον έβαζα στην καραντίνα για 2ο γύρο !

Έγινε επεξεργασία - Αργύρης Π
Link to comment
Share on other sites

Αν σου ειναι ευκολο θα μπορουσες να μας πεις απο ποιο καταστημα πηρες τα δισκακια σου?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου βαλε τον λευκο στη καραντινα την οποια εχεις γεμισει νερο απο το κυριος και εχεις ιδια θερμοκρασια (για να μη στρεσαριστει καθολου το ψαρι). Αν μπορεις να τον πιασεις με το χερι, τοτε βαλε γαντι μιας χρησης και πιαστον αλλιως απολυμανε την αποχη πριν τον πιασεις... Φουλ οξυγονο... Με τη θεραπεια ειδες καποια βελτιωση η πρεπει να αλλαξουμε φαρμακο??? Επισης επειδη δεν βλεπω καλα το ψαρι στο σωμα του εχει πληγη, εχει κανει κατι σα σπυρια η απλα εχει χασει τη βλεννα του???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα τα ψάρια τα αγόρασα από τον Υδάτινο Κόσμο. Σήμερα τελείωσε η θεραπεία και τα ψάρια φαίνονται υγιή. Έκανα αλλαγή νερού άνθρακα. Έριξα στο νερό API Stress Coat και ιχνοστοιχεία και θα τα αφήσω 2 μέρες να ηρεμήσουν.

Την Παρασκευή λέω να βγάλω το λευκό και άλλον ένα που είναι ακόμα μαζεμένος να τους βάλω καραντίνα και να συνεχίσω. Ο λόγος που το λέω για Παρασκευή είναι επειδή ο λευκός ξεκόλλησε από το ξύλο και κολυμπάει λίγο και επειδή πρέπει να περάσουν και 2 μέρες πριν ξεκινήσω για 2η φορά! Ποια είναι η γνώμη σας να το κάνω έτσι ή αμέσως από αύριο?

Αποστόλη είναι σαν εκζεμα αυτό που βλέπεις πάνω του σαν να ξεφλουδίζει και τα αιμοφόρα αγγεία φαίνονται έντονα. Αυτός από το πετ που του έδειξα τη φωτογραφία μου είπε ότι μάλλον σαν χημικό κάψιμο του φαίνεται!!! Πάντως με το ph δεν έπαιξα, σταθερό στο 7 και γενικά δεν ξέρω τι άλλο. Μου είπε επίσης ότι είναι πολύ πιθανό όλη η ζημιά να έγινε γιατί δεν έκανα καλή προσαρμογή (New Discus Disease). Έκανα 30 λεπτά προσαρμογή ενώ αυτός μου είπε ότι ήθελε 4 ώρες. Βέβαια το παιδί από το μαγαζί που τους αγόρασα, μου είπε ότι μην κάνω πολλές ώρες προσαρμογή και τέτοιες βλακείες που λένε, 20 λέπτα το πολύ γιατί στρεσσάρονται!!! Εμένα μου φάνηκε λογικό να κάνω 30 λεπτά όπως έκανα σε όλα τα ψάρια μου.

Τέλοσπάντων αύριο θα ανεβάσω φωτογραφίες για τα νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Από προσαρμογή νομίζω πως είναι λίγο δύσκολο να γίνει τέτοια ζημιά ειδικά όταν μιλάμε για σχεδόν ίδιες παραμέτρους νερού !
Βέβαια το ότι είναι βλακείες να κάνεις σωστή προσαρμογή δεν το έχω ακούσει ξανά !
Κατά την άποψη μου μάλλον ήσουν άτυχος ρε φίλε και κάποιο ήταν άρρωστο και μετά έγινε το μπαμ !

Link to comment
Share on other sites

Ο δίσκος τρέφεται καθόλου ΄εστω και λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι Παναγιώτη δυστυχώς 2η εβδομάδα τωρα Ίσως κ 2μιση

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν φάει κάτι τις επόμενες δύο ημέρες δεν έχει πολλές ελπίδες. Εγώ δεν θα περίμενα μέχρι την Παρασκευή για καραντίνα. Πρέπει να τον βγάλεις απο μέσα άμεσα. Μπορεί να υποτροποιάσουν και τα υπόλοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου αν δεν φάει κάτι τις επόμενες δύο ημέρες δεν έχει πολλές ελπίδες. Εγώ δεν θα περίμενα μέχρι την Παρασκευή για καραντίνα. Πρέπει να τον βγάλεις απο μέσα άμεσα. Μπορεί να υποτροποιάσουν και τα υπόλοιπα.

Συμφωνώ σε καραντίνα με βιταμίνες και φαΐ με σκόρδο !

Έγινε επεξεργασία - Αργύρης Π
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ σε καραντίνα με βιταμίνες και φαΐ με σκόρδο !

Και ΠΟΛΥ οξυγόνωση

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω καραντινα αμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ λέω να το κάνω Αύριο το μεσημέρι Όχι απόψε που έχουν σβήσει τα φώτα

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα εγω θα τον εβγαζα απο σημερα και θα τον εβαζα στη καραντινα... Δε θα ξεκιναγα αμεσα δευτερο κυκλο.... Θα ανεβαζα θερμοκρασια στους 30-31 να αυξησω το μεταβολισμο του(αρα και την πεινα και τη κινηση του) και θα επερνα κατεψυγμενο bloodworm η τη αγαπημενη του τροφη θα τη πλακωνα σε σκορδοζουμι και βιταμινες και θα ταιζα λιγο λιγο... Θα εριχνα streescoat καθημερινα και θα εκανα μικρες αλλαγες 10%... Θα παρακολουθουσα το ψαρι και αν δεν εβλεπα σημαδια ανακαμψης θα ξεκιναγα θεραπεια... Το οτι δε τρωει (εστω και ελαχιστα) με ανησυχει γιατι : 1) εχεις πολλα νιτρικα και γενικα κακη ποιοτητα νερου η 2)καποιο εσωτερικο παρασιτο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας σήμερα είναι η δεύτερη μέρα στην καραντίνα για τους 2 δίσκους και το ραμιρέζι. Ο λευκός δε δείχνει καμία βελτίωση δεν τσιμπάει καθόλου και σήμερα έκανε κακά διάφανα και κρέμονται όπως φάινονται στη φωτό!. Ο άλλος δίσκος πότε μαυρίζει τελείως πότε παίρνει το χρώμα του. Πάντως γι' αυτόν είναι καλύτερα τα πράγματα σήμερα έφαγε λίγο κιόλας. Το ραμιρέζι δε νομίζω να τη βγάλει έχει μαυρίσει και δεν ξέρω πως να το αντιμετωπίσω!

Νομίζω ότι λευκός έχει θέμα με τα εντερικά του. Να ρίξω σκορδόζουμο χύμα μέσα στο νερό?

2014-05-16+20.10.55.jpg
2014-05-16+20.11.16.jpg
Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ξεκίνησες δεύτερη φάση θεραπείας στην καραντίνα.?

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι ξεκίνησες δεύτερη φάση θεραπείας στην καραντίνα.?

Ναι πολύ σωστά

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν τρώει ρίξε βιταμίνες μέσα στο νερό. Είναι καλύτερα από το τίποτα. Για τον ΄αλλον που τρώει συνέχισε αυτό που κάνεις. Και αρκετή οξυγόνωση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...