Jump to content

Πρόβλημα Με Νέους Δίσκους


Sport Billy

Recommended Posts

Αν θες να εισαι απολυτα σωστος τοτε την Κυριακη που θα κανεις 25% αλλαγη εκτως του Furan θα πρεπει να προσθεσεις και general cure για το νερο που εβγαλες ( δοση που να αντιστοιχει με τα λιτρα του φρεσκου νερου)... :) Επισης επειδη αυτη τη στιγμη δε σε ενδιαφερει το αισθητικο κομματι βαλε οσες περισοττερες αεροπετρες μπορεις σε λειτουργεια... Το φουλ οξυγονο θα τους κανει καλο... Επισης καλο ειναι να τους ριξεις κατι που να εχει aloe vera και μετα την θεραπεια αν ολα εχουν παει καλα ριξε chemi vita (για γλυκο). Ειναι συμπλεγμα βιταμινων που βοηθα στην αναπλαση της βλεννας...

Link to comment
Share on other sites

Αποστολή τι προτείνεις για αλοε. Βέρα

Link to comment
Share on other sites

1) Easy life Voogle

2) Seachem StressQuard

3) Tropical Esklarin +aloevera bottle

Το 3 ειναι αντιχλωριο με aloe, Τα αλλα 2 θεωρουνται βελτιοτικα... Τα εχω χρησιμοποιησει και τα 2 με πολυ καλα αποτελρσματα.... Για εμενα παρε το Voggle κανε ενα γυρο θεραπειας με αυτο και μετα θα το βαζεις μια φορα τον μηνα προληπτικα η οποτε παραστει αναγκη. Ειναι φυτικο και δεν επιρεαζει τιποτα απο φυτα/ασπονδυλα κτλ....

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να βρεις καποιο απο αυτα υπαρχει κ της απι anristress coat aloe vera

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μπορεις να βρεις καποιο απο αυτα υπαρχει κ της απι anristress coat aloe vera

Σωστος ο mod... Της ΑΡΙ το ξεχασα... :)
Link to comment
Share on other sites

τα ψαρια πως ειναι τωρα?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το χα παθει κ γω εξω παρασιτο ειναι κατα πασα πιθανοτητα με αυτα πουυ λες και βλεπω στις φωτο εχω και γω φωτο που οι δισκοι μου ηταν ετσι!εγω το αντιμετοπισα με θερμκρασια 34 βαθμους αφαιρεσα ανθρακα πολυ οξυγονο συγκεκριμενα 3 αεραντλιες να συμιωσω οτι και μενα οι δισκοι ετρωγαν κανονικα για 5 μερες και χρησημοποιησα το sterazin της waterlife ακριβως οπως ελεγαν οι οδηγιες για δεκα μερες και δεν εχασα ουτε εναν δισκο! Μαλιστα αυτοι που εγιναν καλα πιο γρηγορα καθαριζαν τους αλλους!οσο για καραντινα για μενα θελει ολο το ενυδρειο θεραπεια

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επιστρέφω από ταξίδι το απόγευμα από πληροφορίες που έχω από τη γυναίκα μου ο λευκός τα ίδια στο ξύλο κ απλά η βελτίωση είναι κινείται γύρω από αυτό. Φώτη εγώ αδυνατώ να αυξήσω τη θερμοκρασία γιατί έχω κ άλλα είδη μέσα που δε θα αντέξουν. Αύριο ειναι η τελευταία δόση της θεραπείας. Τετάρτη αλλαγή φρέσκο νεράκι κ άνθρακα κ τα αφήνω να ηρεμήσουν. Αν συνεχίσει έτσι ο λευκός θα τον βάλω μόνο του στην καραντίνα

Link to comment
Share on other sites

Φωτη συγνωμη αλλα αν ειναι βακτηριακη κ αυξησεις θερμοκρασια ειναι οτι χειροτερο

Link to comment
Share on other sites

βασικα ειχα το ιδιο προβλημα ακριβως οι δισκοι βγαλαν βλενα ορισμενοι πιο σκουροι μαυρισαν νομιζω κατα 90% οτι ειναι παρασιτο τι γνωμη μου ειπα τωρα με τη θερμοκρασια εγω δεν ειχα θεμα ισα ιασ απ τους 8 δισκουσ μεσα σε διαστημα 6 ημερων οι 5 ηταν καλα και οι 3 στην τελευταια μερα!οσο για τα αλλα ειδι τι να πω τα ραμιρεζι τα κοριντορας και τα μπορελακια την παλεψαν αλλα αν ηταν να σωσω δισκο θα τα θυσιαζα σορυ κιολας!

Link to comment
Share on other sites

και κατι ακομα επειδι παντα ψαχνω την αιτια το επαθα επειδι δεν απολυμανα τα χερια μου (σιδερας) και μετεφερα μικροβιο στα ψαρια μου απο τοτε παντα οταν βαζω χερια στο ενυδρειο τα πλενω με μπετατιν σαπουνι και δεν ξαναχα θεμα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους, επιστροφή σπίτι και τα νέα σε γενικές γραμμές είναι ευχάριστα και ένα δυσάρεστο.
Τα ευχάριστα
1) Τα ψάρια δείχνουν σε πολύ καλή κατάσταση τρώνε κανονικά και γενικά είναι δραστήρια
2) Ένα ψάρι μονάχα είναι ακόμα νωχελικό (στο βίντεο φαίνεται στο λεπτό 0:26)

Το δυσάρεστο...
Ο λευκός, τι άλλο. Δυστυχώς τα πτερύγιά του είναι σε άσχηση κατάσταση ενώ επιδεινώθηκε και το δερματικό σημάδι. Δεν ξέρω τι να κάνω με δαύτον θα περιμένω να τελειώσει η θεραπεία και μάλλον αυτόν και το άλλο το νωχελικό θα τα βάλω μόνα τους σε καραντίνα για χημειοθεραπείες.... Έχω 120λίτρα νομίζω ότι για 2 δεν τίθεται ζήτημα
Τι προτείνετε?

Παρακαλώ δείτε το παρακάτω βίντεο και πείτε μου πως βλέπετε τα πράγματα

https://www.youtube.com/watch?v=lkQrxoUAmco&feature=youtu.be

Link to comment
Share on other sites

Επίσης

  1. έχω παρατηρήσει ότι ενώ αρχικά οι δίσκοι ήταν καθαροί, πλεόν εμφανίζουν αρκετά μαύρα στιγματάκια πάνω τους που μπορεί να οφείλεται??
  2. Το ραμιρέζι στο τέλος του βίντεο τι σας λέει
  3. Μάλλον η θεραπεία ξετίναξε τον ancistrus δεν βλέπω καλά... έβγαλε κάτι άσπρα σημάδια και τα λέπια του φαίνονται ταλαιπωρημένα...

2014-05-11+23.37.00.jpg

2014-05-11+23.39.54.jpg

Link to comment
Share on other sites

Η παροχή O2 από την αεραντλία που είδα στο video είναι σχεδόν ανύπαρκτη. Χρειάζεσαι πολύ περισσότερο. Η συγκεκριμένη θεραπεία θέλει πολύ καλή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Παναγιώτη φταίει η αεροπετρα έχω βάλει μια δεύτερη έξτρα στην δεύτερη παροχή που έχω κ όλα καλά θα βάλω Αύριο ξανά να το δεις

Link to comment
Share on other sites

Για τα υπόλοιπα Κανένα σχολιο?

Link to comment
Share on other sites

Πότε τελειώνει η θεραπεία?

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη με αλλαγή 25% κ ανθρακα

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έκανα μεγαλύτερη αλλαγή νερού , θα έβαζα περισσότερο οξυγόνωση και θα έκανα επανάληψη της θεραπείας.

Περίμενε να δεις και τι θα σου πουν εμπειρότεροι.

Link to comment
Share on other sites

Aloe Vera μπορώ να ρίξω κ τώρα κατά τη διάρκεια της θεραπείας?

Link to comment
Share on other sites

Την Τετάρτη με αλλαγή 25% κ ανθρακα

προσεχε την μεταβολη της θερμοκρασιας.

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι σήμερα ο λευκός δίσκος?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης κινήθηκε λίγο στο ενυδρείο. Ξεκόλλησε από το ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έδειξε κάποια σημάδια βελτίωσης κινήθηκε λίγο στο ενυδρείο. Ξεκόλλησε από το ξύλο.

Ενίσχυσες την παροχή O2?

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει παροχή πολύ καλή πλέον. Αύριο έχει μια μέρα ξεκούραση κ την Τετάρτη αλλαγή κ άνθρακας. Το νερό το Προετοιμάζω σε βαρέλι κ έτσι δεν έχω θέμα με θερμοκρασία. Ξέρω ότι σας έχω πρήξει αλλά μήπως ξέρετε για τα μαύρα στίγματα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...