Jump to content

Πρόβλημα Με Νέους Δίσκους


Sport Billy

Recommended Posts

Χαχαχαχαχαχαχα Όπως τα λες η αλήθεια είναι ότι στην αρχή είχα αμφιβολία σχετικά με την κατάληξη τους, αλλά με διέψευσαν πανηγυρικά. Ειλικρινά δε θα ξεχάσω το πρωί που είδα το λευκό να τρώει ύστερα από σχεδόν ένα μήνα άρνησης, απίστευτο...

Link to comment
Share on other sites

ευτυχως δειχνει καλυτερα.δωσε βιταμινες στην τροφη και μην βιαζεσαι να τον γυρισεις στο μεγαλο.κανε μια μικρη αλλα γη νερου κα αστον μερικες ημερες.ευτυχως παει καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ο λευκός επέστρεψε στο μεγάλο κ Βρίσκεται εκεί για περίπου μια εβδομάδα. Μετά απο απουσία μερικών ημερών σας τον παρουσιάζω. Όλα φαίνεται ότι πάνε καλά.

2 προβλήματα υπάρχουν ακόμα...

1) τρομερή αύξηση των αλγων. Σε λίγο καιρό θα βάλω CO2 και πιστεύω θα το αντιμετωπίσω

2) ο ένας δίσκος που τον είχα βάλει μαζί με τον λευκό κάραντινα Κ τον επέστρεψα στο μεγάλο Δεν ειναι ακομα καλά, ειναι συνέχεια μαυρισμένος κ μαζί με ενα πορτοκάλι είναι οι αδύναμοι κρίκοι του ενυδρείου. Κάθονται μόνοι τους με κατεβασμένα πτερύγια, δεν τρώνε έχουν μείνει πολύ μικροί σε σχέση με τους άλλους που μεγαλώνουν.

Τους έβαλα καραντίνα κ ξεκίνησα General Cure, Κ βλέπουμε οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή.

Δημοσιευμένη  εικόνα

Δημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόναΔημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Μη βάλεις co2 χωρίς ph controller !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα μετά από καιρό ανεβάζω ένα βιντεάκι με τους 8/10 δίσκους μου. Οι άλλοι 2 είναι ακόμα σε καραντίνα και ταλαιπωρούνται ακόμα αλλά μάλλον θα την σκαπουλάρουν.
Το πρόβλημα με τις άλγες επιμένει δυστυχώς και έτσι αποφάσισα να βγάλω από τις 4 x 54w λάμπες μου, τις 2 ροζ και να κρατήσω μόνο τις λευκές και ελπίζω να βοηθήσει

Το CO2 ακόμα δεν μπήκε αλλά Παναγιώτη δεν ξέρω για pH controler λογω κόστους!

Αυτά προς το παρών

http://youtu.be/6sCJlrH8tq4

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

Ομορφιές. Την έχω πατήσει με το Co2 χωρίς controller για αυτό στο λέω.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει ένα ηλεκτρονικό phμετρο. Με τη λογική ότι δε με νοιάζει η άκριβεια Αλλά η Πολύ μεγάλη κ απότομη μεταβολή. Νομίζω θα γίνει δουλειά ποια είναι η γνώμη σου?

Link to comment
Share on other sites

Και πως θα ελέγχεις την πιθανή απότομη μεταβολή? Η ακρίβεια είναι πολύ σημαντική. Ένα ph 7,1 απέχει πολύ από ένα ph 7,2. Είναι λογαριθμική η διαφορά και όχι απλά 0,1.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμουν με συνεχείς κ τακτικές μετρήσεις αλλά απ ότι Κατάλαβα μάλλον όχι...

Sent from my eSTAR MINI using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθεια σας. Έχω βγάλει από το μεγάλο εδώ και 20 μέρες σε καραντίνα τους έκανα θεραπεία με General Cure & μετά Flagyl.

Πλέον είναι καλύτερα τρώνε κ οι δύο, αλλά γενικά είναι πολύ νωχελικοι

Ο πορτοκαλί εν τω μεταξυ έχει μαυρίσει πολύ θα το δείτε κυρίως από προηγούμενες σελίδες στο θέμα μου

Ο άλλος παρόλο που δεν είναι συνέχεια μαύρος είναι πολύ αδύνατος και είναι συνέχεια φοβισμένος.

Επίσης κ οι δύο από την πρώτη στιγμή αναπνέουν πάρα πολύ γρήγορα

Μήπως πρέπει να τους γυρίσω στο μεγάλο. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω γιατί κάτι εμφανές παθολογικο δε μπορώ να διακρίνω. Οποιαδήποτε γνώμη ευπρόσδεκτη 9epa9yry.jpgqy9e9uja.jpg

Έγινε επεξεργασία - Sport Billy
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ποσες μερες σταματησες θεραπεια?φωτισμο τι εχεις?θερμοκρασια?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα η θεραπεία σταμάτησε πριν 2 εβδομάδες και ο φωτισμός στα 80 λίτρα που διατηρούσα αυτούς τους 2 μικρούς ήταν 2 x 18 w ενώ η θ/σία 29οC. Εχθές το βράδυ μεταφέρθηκαν σε συνθήκες σκότους στο μεγάλο ενυδρείο. Σήμερα ειδικά ο πορτοκαλί είναι δραστήριος και τρώει! Πλέον η φύση αναλαμβάνει... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...