Jump to content

Μετατροπή Ενυδρειου 96 Λτ Σε Θαλασσινο???


sailor247

Recommended Posts

Γιωργο, αν και οι bta ειναι οι πιο φλωρικες, μη ξεχνας να βαζεις γαντι φιλε οταν τις πιανεις και μετα καλο πλυσιμο τα χερια.

Εγω να σου πω βαζω και λιγο οινοπνευμα αν στρεσαρω τα ζωανθακια μου και βγαλουν κανενα ζουμι στο νερο.

Εχουμε και μωρα φιλε, θελει προσοχη..

Εννοειται οτι θελει προσοχη.Τις ανεμωνες δεν τις πειραζω καθολου.Και καθε φορα που βαζω χερια στο ενυδρειο καλο πλυσιμο και απολυμαντικο
Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη που ειπα οτι θα φτιαξω θαλασσινο ειχα στο μυαλο μου κλοουνακια με ανεμωνες,ζωανθους και ευφυλια.Ελπιζω να πανε καλα...

Αφου αυτο ειναι που θέλεις προχωρά!! Προσπάθησε να κρατήσεις τις αντλιες μακρυά απο βράχο και στην πορεια θα δεις τι αλλο θα χρειαστεί. Πιστευω με την αντλία που είπες οτι θα εισαι κατα 80-90% εντάξει για το στησιμο σου.

Αν θες να εχεις τα ζωντανα σου με υγεια πρεπει να τα μετράς ολα. Σαφώς θα πέφτουν καπως πιο αργά απο το εαν είχες sps, αλλα αν δεις τι τραβάνε οι ephylias θα καταλάβεις γιατι σου λεω να παρακολουθείς ολες τις τιμες :) .

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο συμφωνω με τα παιδια,πως θα εισαι μια χαρα με την wp-10 :thumbsu:

Θα ειναι και πολυ πιο ευκολο να βρεις το καταλληλο σημειο να την τοποθετησεις.

Καλα κανεις και οσον αφορα στο πλυσιμο των χεριων.

Προσωπικα δεν ειμαι fan των γαντιων αλλα ενα καλο πλυσιμο με νερακι πριν και ενα με σαπουνι αφου τα βγαλω απο το ενυδρειο,το κανω παντα.

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο συμφωνω με τα παιδια,πως θα εισαι μια χαρα με την wp-10 :thumbsu:

Θα ειναι και πολυ πιο ευκολο να βρεις το καταλληλο σημειο να την τοποθετησεις.

Καλα κανεις και οσον αφορα στο πλυσιμο των χεριων.

Προσωπικα δεν ειμαι fan των γαντιων αλλα ενα καλο πλυσιμο με νερακι πριν και ενα με σαπουνι αφου τα βγαλω απο το ενυδρειο,το κανω παντα.

Προς το παρων βρηκα ενα στησιμο των κυκλοφορητων που φαινεται να κανει την καλυτερη δουλεια και το αφησα ετσι μιας και τα χα τρελανει τα ζωντανα με τις συνεχεις αλλαγες.Τωρα θα αλλαξει η κυκλοφορια παλι μολις ερθει ο wave maker.Πιστευω να βρω ευκολα την καταλληλη θεση και ρυθμιση γι'αυτον.Και εγω δεν τα μπορω τα γαντια ουτε καν στην δουλεια μου(επισκευες πλοιων)οπου πολλες φορες χρειαζονται.ποσο μαλλον στο χομπυ μου.Αντι αυτων λοιπον προσπαθω να τα πλενω καλα και να βαζω αντισηπτικο μετα
Link to comment
Share on other sites

Ποιον ανθρακα και ποιον αντιφωσφορο θα μου προτεινατε μιας και εχω γεμισει αλγη και σκεφτομαι οτι ισως δεν κανει καλη δουλεια το chemi lure elite που χρησιμοποιω?

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Το chemi pure ειναι πολυ καλο προϊον, αλλα κανενα χημικό δεν θα σε βοηθήσει αν δεν βρεις την αιτία ή τις αιτίες που εχεις άλγη και να την καταπολεμήσεις.

Kατ' αρχην τι ειδους άλγη εχεις; Διατομική, κυάνο, τριχοειδή, bubble;

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα το διάβασες;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Οταν εμφάνισα τριχοειδή ειχα αγοράσει ενα πράσινο καβουράκι, το mithrax. Την εξαφάνισε...και ακομα και τωρα ζει και βασιλεύει στο ενυδρείο.

Μειωσε το τάισμα γιατι τρέφεται απο τα νιτρικά και φωσφορικά που εχεις στο ενυδρείο, κανε συχνες αλλαγές νερού και αγόρασε ζωντανά που την τρώνε ( ερημίτες π.χ.).

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το θεμα το διάβασες;

http://www.aquazone.gr/forums/topic/74198--/

Οταν εμφάνισα τριχοειδή ειχα αγοράσει ενα πράσινο καβουράκι, το mithrax. Την εξαφάνισε...και ακομα και τωρα ζει και βασιλεύει στο ενυδρείο.

Μειωσε το τάισμα γιατι τρέφεται απο τα νιτρικά και φωσφορικά που εχεις στο ενυδρείο, κανε συχνες αλλαγές νερού και αγόρασε ζωντανά που την τρώνε ( ερημίτες π.χ.).

Δεν το ειχα διαβασει το θεμα.Ελπιζω να βρω να παρω αυτο το καβουρακι μηπως και κανω δουλεια μ'αυτο.Αλλαγες εχω κανει 3 μεγαλες (16 λιτρα στα 80)σε μικρο χρονικο διαστημα.Το κακο ειναι πως παρα τις μεγαλες αλλαγες τα νιτρικα ειναι γυρω στο 10
Link to comment
Share on other sites

Εγω περνω ανθρακα seachem, αντιφωσφορο τον εκοψα λογο ats, αλλα για λιγο που ειχα της water waves ηταν πολυ καλος(σιδηρου ετσι)...

Απο εκει και περα θα συμφωνησω με τον τεο, πρεπει να βρεις την αιτια, ελατωσε το ταισμα αμα ειναι αρκετες φορες και την ποσοτητα ισως... Τι ταιζεις μια που αναφερθηκε, ποσο και ποσες φορες;;

Ενα μικρο σεφιουτζιουμ με αλγες ή ενα μικρο ατς εαν υπαρχει σαμπ να ξερεις ειναι οτι καλητερο για την μειωση νιτρηκων/φωσφορικων....

Επισεις ενα συνεργειο καθαρισμου που αποτελειτε απο σαλιγκαρια/γαριδες/καβουρια σε συνδηασμο ειναι οτι καλητερο για οτι εχει ηδη φυτρωσει...

Link to comment
Share on other sites

Ταιζω 3 φορες την ημερα ocean nutrition marine flakes η omega one marine flakes και ορισμενες φορες κατεψυγμενη ocean nutrition marine mix.Δυστυχως σαμπ δεν υπαρχει και δεν υπαρχει δυνατοτητα να μπει.Εχω μια γεννηστρα με λιγη χαετο μεσα στο ενυδρειο αλλα δεν την βλεπω να αναπτυσεται και ψαχνω να βρω τροπο να φτιαξω κατι κρεμαστο τουλαχιστον

Link to comment
Share on other sites

Οχι.Οτι παιρνει απο το φως του ενυδρειου.Εχω ενα μικρο heatsink 10x6.Αν βαλω κανενα τριβατο λεντακι κοκκινο θα κανω δουλεια?Εν τω μεταξυ μετρησα σημερα πρωτη φορα φωσφορικα και ειδα οτι ειναι μηδενικα.Οποτε κατι κανει το υλικο φιλτρανσης μου.Πρεπει ομως να δω τι θα κανω με τα νιτρικα.Προς το παρων εκοψα το πρωινο τΑισμα.

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Εννοειτε βρε!!! Η χαετο θελει δικο της φωτισμο για να λειτουργειση!! Και με λαμπα οικονομιας σε λιγα βατ και χαμηλα κελβιν κανεις δουλεια!!

Απλα εδω θα σου πω οτι εκτος οτι θελει ροη, η γεννηστρα δεν ειναι οτι καλητερο γιατι ισως το οτι ειναι διαφανη να σου διμιουργησει θεματα, ειναι τραβηγμενο απ τα μαλλια μπορει να πει καποιος, αλλα καλητερα να καλυπτουμε ολες τις βασεις τωρα που ειναι αρχη :)

Βαλε και καμια φωτο βρε!! Πως θα γινεις καλητερος φωτογραφος;! :P

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχα!Σωστος!Βγαζω κι ανεβαζω σε λιγο

Link to comment
Share on other sites

Αμα βγαζεις με κινητο κοιτα μηπως εχει δαχτυλιες η καμερα, αλλιως παιξε λιγο με τις οποιες ρυθμισεις εχει γιατι βγαινουν πολυ θαμπες...

Link to comment
Share on other sites

Ε λιγο καλυτερες μου φαινονται.Εν τω μεταξυ τα κλοουνακια δεν λενε με τιποτα να αφησουν αυτη την θεση στον κυκλοφορητη.3 ανεμωνες τους εχω και αυτα χοσταρουν στον κυκλοφορητη

Έγινε επεξεργασία - sailor247
Link to comment
Share on other sites

Ναι γιωργο τωρα βγαινουν πολυ καλυτερες φιλε :thumbsu:

Ωραιες φωτο.Ειδικα αυτη που πλησιαζουν τα ψαρακια,το χερι σου.

Βλεπω καθαριζεις και σιγα σιγα απο τη αλγη :jig:

Τα σαλιγκαρακια παιζουν "καβαλητο" ε? :usd:

Ρε συ γιωργο μηπως τρωνε πολυ ροη οι euphyllia δεξια?Η' ετυχε στη φωτο να ειναι σχετικα μαζεμενες?

Link to comment
Share on other sites

Οι ευφυλιες ειναι μαζεμενες τις τελευταιες μερες και προσπαθω να βρω θεση στον κυκλοφορητη που να μην φτανει εκει πολυ ροη.Τωρα τον εχω να χτυπαει προς την επιφανεια αλλα και παλι τις βλεπω μαζεμενες.Που θα παει θα το βρω....

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω την ίδια εφύλια και μάλιστα σε πλήρη αναπαραγωγή :P μπορώ να σου πω το εξής: Δεν θέλουν δυνατή ροή γενικά. Εμένα αν δεν τις χτυπάει και καθόλου ο κυκλοφορήτης ακόμα καλύτερα.
Επίσης κάνουν ημέρες να συνηθίσουν το σημείο και την αλλαγή στα επίπεδα φωτισμού. Εγώ δηλαδή όταν την εβαλα πιο ψηλά της πήρε 2 εβδομάδες να προσαρμοστεί πλήρως. Όταν εννοώ πλήρως εννοώ ώστε
να αναπαράγεται. Όχι ότι δηλαδή ήταν κλειστή μετά την αλλαγή απλά δεν ήταν υπερβολικά ανοιχτή.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου ο κλοουν καθοταν στον κυκλοφοριτη περιπου 5 μηνες πριν παει καπου να χοσταρη....

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικα που μετρας ειναι 0 γιατι τα καταναλώνουν οι άλγες, οποτε μην στηρίζεσαι στη μετρηση. Εχεις σιγουρα φωσφορικά.

Το ενυδρείο ειναι "φρεσκο" ακομα και "αστρωτο" γι αυτο και εχεις άλγες, η βιολογία του βράχου δεν εχει προλάβει ακομα να ισορροπήσει το ενυδρείο. Ειναι ενα στάδιο που το περνάνε ολα τα ενυδρεία, αλλα θελει και προσοχή μετα.

Κοψε τις κατεψυγμένες τροφές, τάιζε πολυ λιγότερο, παρε συνεργείο καθαρισμού, κανε αλλαγες νερού και....υπομονή. :)

Το γεγονος οτι εχεις ηδη κοράλλια μεσα δεν βοηθάει γιατι πρεπει να ταίζεις, αλλιως θα εφευγαν πιο έυκολα..

Τη chaeto αστη στη γεννήστρα, κι εγω εκει μεσα την ειχα, βρες και καποια πατέντα να βαλεις ενα φωτάκι για να σε βοηθήσει με τα νιτρικα και τα φωσφορικά. και ενα ΑΤS θα βοηθούσε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...