Jump to content

Recommended Posts

Στη λιμνούλα στο μπαλκόνι, από όπου είχε εξαφανιστεί η μάνα των χρυσόψαρων, βρέθηκε πριν λίγο σφηνωμένη ανάποδα στα καλάμια σε πολύ κακή κατάσταση. Νόμιζα ότι είχε πεθάνει αλλά ευτυχώς ζει. Την έβγαλα προσεκτικά και την μετέφερα σε ένα μικρό δοχείο 5 λίτρων με νερό από τη λίμνη και έβαλα μία αεραντλία να λειτουργεί. Έριξα λίγο melafix και τώρα θέλω τη βοήθειά σας για να τη σώσω!

Είναι στον πάτο σε πλάγια στάση, που και που προσπαθεί να κολυμπήσει αλλά δυσκολεύεται, το ένα μάτι της έχει fungus και είναι πρησμένο και γενικά είναι σε πολύ κακή κατάσταση. Σε κάποια φάση την κοίταξα και μου φάνηκε ότι δεν αναπνέει, την πλησίασα και είδα ότι ευτυχώς ζει, σηκώθηκε, κολύμπησε λίγο με δυσκολία και τώρα πάλι είναι ξαπλωμένη στον πάτο. Της έριξα 2 σταγόνες Esha 2000. Μήπως χρειάζεται κάποιο άλλο φάρμακο να πάω να πάρω; Στο ντουλάπι μου εκτός από το Melafix, το Esha 2000 και το General Cure δεν έχω κάτι άλλο.

Τόσες μέρες σφηνωμένη, νομίζω μία εβδομάδα, δεν ξέρω αν και τι έφαγε. Να της ρίξω λίγες σταγόνες βιταμινούλες στο νερό; Επίσης έχω και ενυδρειακό αλάτι, το οποίο γνωρίζω πως βοηθάει στην ισορροπία των ηλεκτρολυτών αλλά δεν ξέρω αν κάνει να ρίξω ή όχι, μάλιστα τώρα που έχω ήδη βάλει Melafix και Esha 2000.

2014-06-24+12.51.27.jpg

2014-06-24+12.51.09.jpg

Από τη μία στεναχωριέμαι γιατί αν είχα ψάξει καλύτερα μπορεί τώρα να μην κινδύνευε και από την άλλη χαίρομαι που την βρήκα ζωντανή!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μέσα σε ένα κιόλας τέταρτο η μικρή βελτιώθηκε, πλέον δεν είναι ξαπλωμένη, αλλά ακόμα βρίσκεται στον πάτο. Προσπαθεί να κολυμπήσει αλλά δεν μπορεί να εξυψωθεί και ουσιαστικά "σέρνεται" στον πάτο. Τί πρέπει να προσέξω; Αλλαγή νερού να κάνω αύριο μιας και δεν έχει φίλτρο το 5λιτρο δοχείο ή δεν κάνει επειδή έχω βάλει Melafix και Esha 2000; Περιμένω με αγωνία τις απαντήσεις σας, ευχαριστώ!

2014-06-24+13.39.24.jpg

2014-06-24+13.39.28.jpg

2014-06-24+13.39.31.jpg

2014-06-24+13.39.35.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη δεν ξερω να σου πω τι πρεπει να κανεις.Αλλα το μελαφιξ δεν θελει αλλαγες νερου.Οποτε παρε λιγο βιολογικο υλικο απο την λιμνη.και βαλε μια αεραντλια απο κατω να το χτυπα.( αν μας πουν οτι πρεπει να βαλεις μελαφιξ,που και εγω αυτο θα εβαζα

Link to comment
Share on other sites

ημουν σιγουρος οτι καπου θα ηταν...

επρεπε να ψαξεις νωριτερα,, τα ¨καλαμια¨ που ηταν μεσα προφανως ηταν πολυ στενα για φανσυ..

χαλια ειναι.. μελαφιξ χρειαζεται οποσδηποτε και βιταμινες στην τροφη.. βαλτην σε ανετο χωρο με στρωμμενο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ άσχημα που δεν επέμενα κι άλλο... :(

Αλλά θα αφήσω τις τύψεις μου στην άκρη για τώρα, ώστε να επικεντρωθώ στο πως θα την σώσω.

Θα ετοιμάσω το δοχείο των 30 λίτρων με καθαρό νεράκι γιατί αυτό στη λίμνη πήρε μαζί του και σκουπιδάκια. Θα βάλω αντιχλώριο και θα αφήσω το νερό να πάρει θερμοκρασία περιβάλλοντος, που είναι περίπου στους 26 μέσα στο σπίτι. Να βάλω λίγο ενυδρειακό αλάτι στο νερό ή μπορεί να βλάψει αυτήν ή την θεραπεία;

Θα βάλω ένα μικρό φιλτράκι που έχω με βιολογικό υλικό από το ενυδρείο των μωρών. Θα δοκιμάσω να την ταίσω και θα προσθέσω βιταμινούλες στην τροφή της. Να συνεχίσω θεραπεία με Melafix και Esha 2000 ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω πολύ άσχημα που δεν επέμενα κι άλλο... :(

Αλλά θα αφήσω τις τύψεις μου στην άκρη για τώρα, ώστε να επικεντρωθώ στο πως θα την σώσω.

Θα ετοιμάσω το δοχείο των 30 λίτρων με καθαρό νεράκι γιατί αυτό στη λίμνη πήρε μαζί του και σκουπιδάκια. Θα βάλω αντιχλώριο και θα αφήσω το νερό να πάρει θερμοκρασία περιβάλλοντος, που είναι περίπου στους 26 μέσα στο σπίτι. Να βάλω λίγο ενυδρειακό αλάτι στο νερό ή μπορεί να βλάψει αυτήν ή την θεραπεία;

Θα βάλω ένα μικρό φιλτράκι που έχω με βιολογικό υλικό από το ενυδρείο των μωρών. Θα δοκιμάσω να την ταίσω και θα προσθέσω βιταμινούλες στην τροφή της. Να συνεχίσω θεραπεία με Melafix και Esha 2000 ή χρειάζομαι κάτι άλλο;

Βαλε 50% απο την λιμνη,και οχι σκετο καθαρο νερο απο την βρυση,

Link to comment
Share on other sites

Οκ. Α! Όσο θα της κάνω την θεραπεία θα έχω το αερόφιλτρο και το μικρό φίλτρο με το μπόλι θα τι αφήσω μέσα στο μεγάλο ενυδρείο να τρέχει, γιατί το φάρμακο θα σκοτώσει την βιολογία και θα πάει χαμένο το μπόλι. Έφαγε φυλλαράκια με βιταμινούλες και δείχνεις καλύτερα, κολυμπάει αλλά όχι πολύ σταθερά. Σήμερα θα την αφήσω στο μικρό δοχείο γιατί της έβαλα τα φάρμακα εκεί και θα την μεταφέρω στο 30λιτρο αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Το μελαφιξ δεν βλαπτει την βιολογια.

Αφου εφαγε ειμαστε σε καλο δρομο

Link to comment
Share on other sites

βαλε μελαφιξ με αλατι (2γρ ανα λιτρο) δυαλυμενο σε νερο ενυδρειου πρωτα.

δεν θα εχεις προβλημα στην βιολογια.. ουτε με το esha θα εχεις λογικα, αλλα αφου εχεις μελαφιξ , δεν χρειαζεται να το βαλεις κι αυτο..

μελαφιξ με αλατι λοιπον για μια βδομαδα με στρωμμενο φιλτρο, μολις τελειωσει η βδομαδα κανεις καθημερινες αλλαγες 10 % για να φυγει σταδιακα το αλατι

Link to comment
Share on other sites

Μέσα σε λίγες ώρες ήδη πήρε τα πάνω της η μικρή!

Έφαγε και έκανε και κακάκια, είναι κινητική όσο μπορεί, ακόμα έχει αστάθεια στην κολύμβηση.

Τα πτερύγιά της δείχνουν καλύτερα και γενικά η εικόνα της δείχνει καλύτερα.

Στο 30λιτρο δοχείο έχω βάλει νερό βρύσης με αντιχλώριο αλλά θα βγάλω το μισό και θα το ρίξω στη λιμνούλα και θα πάρω να συμπληρώσω με νερό από τη λιμνούλα. Το φίλτρο με μπόλι από το ενυδρείο ήδη τρέχει και θα ρίξω και βακτήρια για ενίσχυση.

Σήμερα θα την κρατήσω στο 5λιτρο με τα φάρμακα και την αεραντλία και αύριο θα την μεταφέρω στο 30λιτρο, θα της βάλω Melafix και αλάτι. Θα της δώσω ξανά βιταμίνες αύριο στην τροφή για επιπλέον ενίσχυση. Μήπως να την ταίσω αρακά μήπως έχει σχέση με την αστάθειά της ή να προτιμήσω τροφές ζωικές μήπως είχε λυσσάξει από την πείνα; Ή να της δώσω και αρακά και κανονικές τροφές;

Θα συνεχίσω τη θεραπεία με το Melafix μόνο αύριο, αλλά ένα κομμάτι μου ανησυχεί πως δεν θα είναι αρκετό αυτό και θα ήθελα να της βάλω κι Esha 2000 γιατί είναι κανονικό φάρμακο και φοβάμαι μην τυχόν έχει πάθει κάποια μόλυνση ή λοίμωξη και δεν είναι απλό fungus και νηκτική κύστη. Δεν ξέρω τι να κάνω, ακόμα το σκέφτομαι...

Το αριστερό της μάτι είναι χάλια, μοιάζει να έχει fungus και αυτό είναι που φοβάμαι περισσότερο, μην μολυνθεί και πεθάνει. Θα ανεβάσω ένα βιντεάκι σε λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Για τον καζο που περασε,μια χαρα την βλεπω,τρωει και σουλατσαρει.Μονο προσεχε,γιατι βλεπω πολυ τροφη κατω,και το 5αλιτρο,τουμπερνει ευκολα.Μην εχουμε αλλα μετα.

Link to comment
Share on other sites

Την τροφή την τσάκισε, αυτά είναι βρωμίτσες από το νερό της λίμνης. Δεν την έπιασα με απόχη αλλά έχωσα στο νερό το 5λιτρο δοχείο και ουσιαστικά μπήκε μόνη της και την μετέφερα, μαζί με αυτά, μάλλον είναι σκουπιδάκια από τα φυτά ή άλγη. Πάντως έκανε και κακάκια είδα στον πάτο. Έριξα και prime και βακτήρια στο 5λιτρο, αλλά δε νομίζω να σηκώσει αμμωνία μέσα σε λίγες ώρες. Αύριο θα την μεταφέρω στο "καθαρό" 30λιτρο δοχείο. Τώρα την βλέπω να κολυμπάει κανονικά. Έχω όμως έγνοια το μάτι της, είναι χάλια. Μπορεί και να έχει τυφλωθεί, αυτό που φοβάμαι είναι μήπως έχει μολυνθεί. Πραγματικά πιστεύω ότι στο τσακ την έσωσα, όταν την βρήκα ήταν μισοπεθαμένη. Δεν το πίστευα!

Link to comment
Share on other sites

Είδες τελικά ούτε γάτα την έφαγε ούτε ο φαγάνας... :bbq:

Εγώ θα συμφωνήσω με τον tsala, βάλε μέλαφιξ με αλάτι, μην βάλεις το esha. Και το αλάτι σκοτώνει παράσιτα και βακτήρια με μεγάλη επιτυχία.

Άσε που το καθαρό νερό θα κάνει την καλύτερη δουλειά.

Άντε περαστικά σας... :nurse:

Link to comment
Share on other sites

λυπαμαι παρα πολυ για αυτο που επαθε.........ελπιζω να πανε καλα τα πραγματα κ να περασει το ματακι της!ευτυχως που την προλαβες!

Link to comment
Share on other sites

Στο 30 λιτρο δοχείο έχω βάλει μισό νερό βρύσης με αντιχλώριο και μισό νερό καθαρό από την είσοδο του φίλτρου της λιμνούλας. Έχω βάλει ένα μικρό φιλτράκι με βιολογικό από το ενυδρείο και θα αφήσω και την αεραντλία να οξυγονώνει το νερό. Ξεκινάω να μεταφέρω την μικρή τώρα, με προσαρμογή σιγά σιγά. Έχουν περάσει πολλές ώρες και το νερό έχει πάρει θερμοκρασία δωματίου. Την μεταφέρω τώρα αντί για αύριο γιατί η αεραντλία στο 5λιτρο δοχείο μου φάνηκε ενοχλητική και νομίζω δεν θα μπορεί να ξεκουραστεί το βράδυ. Ας είναι άνετη λοιπόν. Μιας και ξεκίνησα την θεραπεία με Esha, λέω να την τελειώσω, άλλες δύο μέρες είναι. Δεν είμαι ειδική, αλλά φοβάμαι μην χάσει το μάτι της, αν δεν το έχει χάσει ή μην μολυνθεί και πεθάνει. Το αλάτι και το Melafix τα θεωρώ πιο "light" και φοβάμαι μήπως δεν κάνουν το ίδιο καλή δουλειά από μόνα τους. Δεν ξέρω πόσο σοβαρά ή όχι είναι το μάτι της. Έχει ένα λευκό χνούδι, προεξέχει και γύρω γύρω είχε κάτι σαν κόκκινες φλέβες. Πάντως είναι κινητική, τρώει, κάνει κακάκια και της τα μαζεύω με την τσιμπίδα. Αύριο θα βάλω ξανά Melafix και Esha 2000 και αλάτι. Επίσης θα πάρω μετρήσεις και θα της βάλω μερικά φυτάκια στην επιφάνεια. Και θα της δώσω πάλι βιταμίνες. Μόνο τρεις μέρες κρατά η θεραπεία με Esha 2000 οπότε νομίζω δεν έχω να χάσω κάτι κάνοντάς την. Είναι φάρμακο ευρέως φάσματος και καλύπτει πολλές ασθένειες. Τόσες πολλές μέρες σφηνωμένη ανάποδα στο φυτό δεν ξέρω τι άλλο πρόβλημα μπορεί να της έχει παρουσιαστεί. Τώρα είμαι πιο αισιόδοξη ότι θα γίνει, στην αρχή που ήταν μισοπεθαμένη αναρωτιόμουν αν θα την βγάλει καθαρή το επόμενη λεπτό.

Link to comment
Share on other sites

Δεν σε φοβάμαι Καλιρόη, είσαι ψαρομάνα εσύ. Θα πάνε όλα καλά , θα δείς . Αρκεί που την βρήκες. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα που την έβαλες σήμερα στο 30 λιτρο. Για να είστε και οι δύο ήσυχες.... Πιστεύω ότι όλα θα πάνε καλά. Στο τσάκ την πρόλαβες.

Υ.Γ. Θα πρέπει να βάλεις νέες δόσεις των φαρμάκων στο 30 λιτρο για να συνεχιστει η θεραπεία... Αν δεν το έχεις κάνει ήδη...

Έγινε επεξεργασία - mary74
Link to comment
Share on other sites

το ματι της εχει μολυνθει, προφανως απο την ακινησια στο σημειο που ηταν..

εχει pop eye το ψαρακι απο μολυνση, το μελαφιξ (οπως και το esha2000) κανουν γι αυτην την περιπτωση.. οπως και το αλατι θα βοηθησει..

αρακα μην δωσεις, ταιζε την βιταμινες για 2-3 μερες(οχι παραπανω , καθως η υπερβιταμινωση ειναι χειροτερη απ την αβιταμινωση)

μην αγχωνεσαι παντως,μια χαρα δειχνει.. θα τα καταφερει..

Link to comment
Share on other sites

Καλλιροη, θα συνελθει το ψαρακι. Εχει θεληση για ζωη!

Για τα φαραμακα δεν θα σου πω τι να βαλεις και τι να μη βαλεις. Θα σου πω να μην τη στρεσσαρεις. Κλεισε φωτα και αστην ησυχη να συνελθει. Και μη την ταιζεις ολη την ωρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους! Το ψαράκι σήμερα είναι καλύτερα, αν και το μάτι της είναι ακόμα χάλι, φαντάζομαι θα πάρει χρόνο να γίνει εντελώς καλά. Δημοσιευμένη  εικόνα

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η ψαρίνα σήμερα το πρωί έφαγε με πολλή όρεξη, φυλλαράκια μουλιασμένα σε βιταμίνες. Ακόμα και αύριο θα της δώσω βιταμίνες. Το βράδυ έκλεισα το φίλτρο αλλά άφησα δίπλα του την αεραντλία, γιατί είχε πολύ μεγάλη ροή και την εμπόδιζε στην κολύμβηση. Σήμερα το έβαλα ξανά σε λειτουργία, ξαπλωμένο στον πάτο και με spray bar. Η αεραντλία συνεχίζει να δουλεύει ούτως ή άλλως. Της έριξα Melafix και τώρα θα ετοιμάσω το αλάτι. Τέλος, θα της δώσω και την δόση της από το Esha 2000. Πήρε το χρώμα της, τα λέπια της είναι καλά και λαμπερά, τα πτερύγιά της κανονικά και κολυμπάει κανονικά σε γενικές γραμμές. Το μάτι της ενώ χτες έδειχνε να έχει ένα χνούδι, σήμερα βλέπω καθαρά ότι δεν έχει χνούδι αλλά μία φουσκάλα. Ίσως να είχε πιάσει μύκητες πάνω στη φουσκάλα και να έφυγαν; Δεν ξέρω, πάντως επειδή είναι προφανώς μόλυνση, δεν αρκούμαι στο Melafix και θα συνεχίσω τη θεραπεία με το Esha 2000. Είναι πραγματικά δυνατό ψαράκι και έχει όντως θέληση για ζωή. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο καλληροη χαιρομαι πολυ που το ψαρακι σου γινεται καλα

Link to comment
Share on other sites

Ένα μεγάλο μπράβο και από εμένα για όλες σου τις προσπάθειες Χρυσάνθη :thumbsu: :thumbsu:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ειναι γνωστο πλεον οτι κανεις τα ΠΑΝΤΑ για τα ψαρακια σου!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...