Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Διορθωσε με αμα κανω λαθος ισχυει οτι οταν ειναι χαμηλα τα στοιχεια εχουν καλ.τερο χρωμα και οταν ειναι ψηλα καλητερη αναπτυξη;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ παλιές τηλεκάρτες ή πιστωτικές και κάνουν τη δουλειά τέλεια χωρίς τη παραμικρή γρατσουνιά!

Έγινε επεξεργασία - timor
Link to comment
Share on other sites

Διορθωσε με αμα κανω λαθος ισχυει οτι οταν ειναι χαμηλα τα στοιχεια εχουν καλ.τερο χρωμα και οταν ειναι ψηλα καλητερη αναπτυξη;

Για το KH με την τιμή κοντά στο 7.7 σε ένα reef Ενυδρειο βλέπεις το καλύτερο δυνατό χρωμα..

Με υψηλό KH τα χρώματα δεν είναι το ίδιο έντονα......

Link to comment
Share on other sites

μιας που μπηκαν ψαρακια

1 Pterapogon kauderni

1Halichoeres Chrysus

1 dasculus αμα το λεω καλα.

τι αλλο να βαλω απο τα παρακατω?

1Halichoeres Chloropterus

1-2 Nemateleotris decora

1 Paracheilinus Carpenter

1Ptereleotris Evides

1 Lysmata Amboinensis

1 Thor Amboinensis

Link to comment
Share on other sites

Να αποφυγεις το H.Chloropterus θα σου ξεκάνει σχεδον ολα τα ασπονδυλα στο μελλον απο σαλιγκαρια μεχρι γαριδες....

Τα υπολειπα στην λιστα σου ειναι μια καλες επιλογες με μια επιφύλαξη για την Thor μιας και σε αρκετες περιπτώσεις και αυτές οι γαριδες δημιουργούν θεματακια....

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια υποψια και θελω να ακουσω τν γνωμη σας.

Παρατηρησα οτι το ατς μαλλον ειναι πολυ δυνατο και αμα δεν ταισω δυο μερες με ζουμια αρχιζει να χαλαει. Η επιφανια ειναι 18*58 και τα φωτα 30βατ.

Link to comment
Share on other sites

Μηπος θα πρεπει να κανω μικροτερη σιτα με περισσοτερα βατ?

Εχω ειδι θεμα χορου και σκεφτομαι να μικρηνω την σιτα και να βαλω power led

Link to comment
Share on other sites

18x58 ειναι καπως μεγαλο. Κανε κατι για να φρεναρεις την αποδοση της. Μικρότερο μέγεθος, μικρότερη φωτοπεριοδο, μικρότερος φωτισμός. Κατι απο ολα αυτα η ενας συνδυασμός τους θα σου δωσει το αποτέλεσμα που θες. :)

Link to comment
Share on other sites

18x58 ειναι καπως μεγαλο. Κανε κατι για να φρεναρεις την αποδοση της. Μικρότερο μέγεθος, μικρότερη φωτοπεριοδο, μικρότερος φωτισμός. Κατι απο ολα αυτα η ενας συνδυασμός τους θα σου δωσει το αποτέλεσμα που θες. :)

Μαλλον θα γινει αλλαγη σε ολο το συστημα μιας που θελω να κρατησω και την χαετο. Θα κοιταξω να κανω μαλλον καινουργια κατασκευη γιανα γλυτωσω και χορο στο ντουλαπι που ειναι φισκα!!!

Την χαετο δεν θελω να την κλεισω γιατι ειναι η χαρα των κοπιποδων και αλλον οργανισμων πολαπλασιαζονται συνεχως....

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για χαλάει η άλγη του ats.μπορει η δυνατότητα απομάκρυνσης να είναι αυξημένη αλλά να crashάρει σε 2 μέρες είναι περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρό το χρονικό διάστημα για χαλάει η άλγη του ats.μπορει η δυνατότητα απομάκρυνσης να είναι αυξημένη αλλά να crashάρει σε 2 μέρες είναι περίεργο

δεν ξερω παντος το φοβαμε λιγο!!!!

και επιδι παιζει να παω διακοπες για δυο εβδομαδες δεν θελω να το δοκιμασω ειναι πολλες οι ωρες!

αν δεν το βγαλω θα κοψω παρα πολυ της ωρες!!

Link to comment
Share on other sites

Εαν εχεις και χαετο και σκιμμερ και ατς νομιζω ειναι λογικο να κρεσαρη το ατς εαν δεν ταισεις δυο μερες...

Η αλγη που πιανει το ατς ουσιαστηκα ειναι πιο "αδυναμος" οργανισμος μπροστα στην χαετο και χωρις τροφη ψωφαει πιο γρηγορα...

Λογικα δεν μαζευει μεγαλα αποθεματα τροφης οπως κανουν τα περισσοτερα φυτα και ετσι καταστρεφεται ευκολα...

Θα μου πεις εσυ λες για φυτα και η χαετο ειναι αλγη...

Χχμμμ... Στο μυαλο μου η χαετο πιστευω οτι ειναι ανωτερος οργανισμος απ οτι ειναι μια απλη αλγη που την ψωφας πολυ γρηγορα εαν βρεις πως τρεφετε και απλα το κοψεις(νιτρηκα-φωσφορικα κτκπ)....

Απλα μια γνωμη ακομα :)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνισω με αυτα που λες!!!

Και ειδικα για τι χαετο.

Ειναι πολυ δυνατος οργανισμος και τραβαει αρκετες ουσιες απλα για το μονο που μειωνεκτει ειναι στην ταχυτητα που ρουφαει!!!

Link to comment
Share on other sites

Η chaeto λειτουργεί σαν φυτό, τραβαει σταθερα και αποτελεσματικά. Απίστευτος παράγοντας σταθερότητας. Το ATS και ειδικότερα οι αλγες του (τριχοειδη κτλ κτλ), οφείλουν την ύπαρξη τους σε οτι περισσεύει στη φύση και στο ενυδρειο και εκμεταλευονται γρηγορα οτι περισσεύει. Λογικό μόλις στεγνωσε το ενυδρειο να παρει την κατω βόλτα. Εχεις και τεράστια επιφάνεια. Αν ειχες κατι ποιο μικρο θα ηταν πιστευω πολυ ποιο αποτελεσματικό και φιλικό.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αφου δεν επαθα εγκεφαλικο δεν θα παθω ποτε!!!!

τεσπα μετα απο κατι διαπραγματευσεις με το ενυδρειο :zoro::zoro: και γιανα εχω το κεφαλι μου ησυχο εβγαλα το ats και θα δολεψω με χαετο και ανθρακα μεχρι να ολοκληρωσω την νεα κατασκευη για ATS..

η νεα κατασκευη θα ειναι μικροτερη με δυνατο φως μεσα στο σαμπ με αεραντλια παρομοια με του Santa Monika!

θελω να κρατησω της δυο υπερχιλησης καθαρες για παν ενδεχομενο!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αφου δεν επαθα εγκεφαλικο δεν θα παθω ποτε!!!!

τεσπα μετα απο κατι διαπραγματευσεις με το ενυδρειο :zoro::zoro: και γιανα εχω το κεφαλι μου ησυχο εβγαλα το ats και θα δολεψω με χαετο και ανθρακα μεχρι να ολοκληρωσω την νεα κατασκευη για ATS..

η νεα κατασκευη θα ειναι μικροτερη με δυνατο φως μεσα στο σαμπ με αεραντλια παρομοια με του Santa Monika!

θελω να κρατησω της δυο υπερχιλησης καθαρες για παν ενδεχομενο!

Εφοσον θα φυγεις με αδεια και το ATS δεν ειναι σταθερο εκανες την καλητερη δουλεια που το ξήλωσες........

Link to comment
Share on other sites

δεν φευγω με αδεια και δεν υπαρχει περιπτωση να φυγω αμα δεν ειναι αναγκαιο με αδεια απλα θελω να το κανω να ειναι 100% σιγουρο το ολο συστημα!

επισις ψαχνω και δεν ξερω που να δω καποιο βραχικικλοτιρα σαν αυτο που βαζουν στης αναπληρωσεις αλλα να εχει μεγαλυτερη καθυστερηση...

αμα ξερει καποιος φιλος ας βοηθισει!

Link to comment
Share on other sites

δεν φευγω με αδεια και δεν υπαρχει περιπτωση να φυγω αμα δεν ειναι αναγκαιο με αδεια απλα θελω να το κανω να ειναι 100% σιγουρο το ολο συστημα!

επισις ψαχνω και δεν ξερω που να δω καποιο βραχικικλοτιρα σαν αυτο που βαζουν στης αναπληρωσεις αλλα να εχει μεγαλυτερη καθυστερηση...

αμα ξερει καποιος φιλος ας βοηθισει!

Για τι δουλεια τον θελεις?

Link to comment
Share on other sites

οταν κανει διακοπη ρευματος και ξεκιναει μετα ξανα η αντλια επιστροφης μεχρι να βγαλουν οι σωληνες της υπερχιλσησης τον αερα να μην ξεκιναει η αναπληρωση....

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εψαξα λιγο το θεμα με την αναπληρωση και μαλλον βρηκα το α χρειαστω.... αυριο θα παω να το παρω απο ενα φυλο που ασχολιτε και καιρεες δοριφορικα και αλλα.

πυκνοτης που εχω ειναι 63v 22mf και θα παω να παρω τον μεγαλυτερο που εχει. μου ειπε οτι υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

ο πυκνοτης αυτος κραταει περιπου 3 sec και θα παρω ενα που να ειναι πανω απο 15!

επισις εχω ενα θεμα ακομα το θεμα με την υπερχιληση που μου κανει θορυβο.

αμα την φιμωσω και κανει διακοπη μετα ξενεριζει. αμα το εχω ανοιχτο ουτε για πλακα δεν καθεσε στο σαλονι!!

τι μπορω να βαλω να ησυχάσω???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...