Jump to content

My Reef Tank!!!


Recommended Posts

Κούκλος ο μπουμπης.. Αδυναμία αυτος ο καρδιναλιος :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

θα ειναι ακομα πιο φανταστικος μολις μου χαρισει μια γεννα!!!

Αρκετά παιδιά στο παρελθόν έχουν βγάλει γέννες..

Το καλητερο αν θες να κρατήσεις τα μικρά είναι να πάρεις και ένα αχινό Diadema sp...

Τα μικρά με το που απελευθερωθούν πηγαίνουν μέσα στα αγκάθια του για προστασία κατευθείαν.

Link to comment
Share on other sites

Θελει συγκεκριμενο αχινο η απλα να εχει μεγαλα αγκαθια?

Κατι αλλο σκεφτομαι απο καιρο να βαλω εναν ακομα μανταρινο για ζευγαρωμα αλλα κολωνω γιατι εχω εναν και δεν ειναι και ιδιαιτερα κοινωνικο!

Link to comment
Share on other sites

παιδες μετα απο 6 μερες χθες πηγε ενας φιλος στο σπιτι γιανα δει τι παιζει στο ενυδρειο γιατι λιπο σε αδεια και ολα ειναι καλα. Επισις μου ειπε οτι μια ακροπορα που ειχα πρασίνισε περισσότερο και μου εδωσε ελπιδα να πιστευω οτι μπορει να στρωσει!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελει συγκεκριμενο αχινο η απλα να εχει μεγαλα αγκαθια?

Κατι αλλο σκεφτομαι απο καιρο να βαλω εναν ακομα μανταρινο για ζευγαρωμα αλλα κολωνω γιατι εχω εναν και δεν ειναι και ιδιαιτερα κοινωνικο!

Μονο στους Diadema γινετε αυτό Σάκη.....

Αν βάλεις και δευτερο φρόντισε να ειναι σίγουρα αλλο φίλο διοτι 2 αρσενικά η 2 θηλυκά θα εχουν άσκημες φασαριες στο ίδιο ενυδρειο

παιδες μετα απο 6 μερες χθες πηγε ενας φιλος στο σπιτι γιανα δει τι παιζει στο ενυδρειο γιατι λιπο σε αδεια και ολα ειναι καλα. Επισις μου ειπε οτι μια ακροπορα που ειχα πρασίνισε περισσότερο και μου εδωσε ελπιδα να πιστευω οτι μπορει να στρωσει!!!

Πολυ ομορφα νεα ,Μπραβο....

Link to comment
Share on other sites

 

Μονο στους Diadema γινετε αυτό Σάκη.....

Αν βάλεις και δευτερο φρόντισε να ειναι σίγουρα αλλο φίλο διοτι 2 αρσενικά η 2 θηλυκά θα εχουν άσκημες φασαριες στο ίδιο ενυδρειο

 

 

 

Πολυ ομορφα νεα ,Μπραβο....

 

Υπαρχει καποιος τροπος Θαναση να αναγνωρισεις το φυλο?Γιατι στο προφιλ τους δεν εχω δει κατι να γραφει
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος Θαναση να αναγνωρισεις το φυλο?Γιατι στο προφιλ τους δεν εχω δει κατι να γραφει

Ναι φιλε μου,τα αρσενικά έχουν ενα επίμηκες ραχιαίο πτερύγιο που απουσιάζει απο τα θηλυκά .

Επίσης τα θηλυκά είναι συνήθως αρκετά πιο μικρόσωμα από τα αρσενικά.

Link to comment
Share on other sites

εχω ευχαριστα μολις γιρισα σπιτι και το ενα sps που ειχα φαίνεται να επιβιώνει και να ξαναβρίσκει το χρώμα του.....

ειναι μια acropora florida!

επισις ολα τα κοραλια ειναι κομπλε και η κοράλλινη στην πλατη φαίνεται να μεγαλώνει γρήγορα...

μετρησης αυριο!

Link to comment
Share on other sites

και μιας που γιρισαμε απο αδεια ωρα να αχισουμε και την συντηρηση του ενυδρειου.

για αρχει κοψαμε λιγο χαετο!!! :sword::sword::sword:

post-56939-0-44453600-1408693341_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

και μιας που γιρισαμε απο αδεια ωρα να αχισουμε και την συντηρηση του ενυδρειου.

για αρχει κοψαμε λιγο χαετο!!! :sword::sword::sword:

προσεχε μην πεταχτει κανενας Ταρζαν απο εκει μεσα... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην βγει κανενα γκονζιλα απο εκει το ταρζαν θα τον παιταξω στο δασος....

επισις οποιος θελει χαετο μου λεει μην την πεταξουμε κριμα ειναι τοσο καλο κανει!!!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι να μην βγει κανενα γκονζιλα απο εκει το ταρζαν θα τον παιταξω στο δασος....

επισις οποιος θελει χαετο μου λεει μην την πεταξουμε κριμα ειναι τοσο καλο κανει!!!

να ρωτησω γιατι δεν εχω καταλαβει...Τι κανει η χαετο...?

Link to comment
Share on other sites

η χαετο ειναι μακροαλγη αμα δεν κανω λαθος και την βάζεις στο σαμπ μαζι με φως και τραβάει ουσιες όπως φωσφορικά νιτρικά... είναι πολύ καλή αλλά σε εμένα έπιασε σχεδόν όλο το σαμπ...

Στα μεγάλα ενυδρεία με γλυκού νερού το κάνουν με κερατοφυλλο η αλλα φυτά τα οποία κραβανε γρήγορα ουσίες για να ρίξουν κυριος νιτρικά αλλα και φωσφορικά.....

Link to comment
Share on other sites

η χαετο ειναι μακροαλγη αμα δεν κανω λαθος και την βάζεις στο σαμπ μαζι με φως και τραβάει ουσιες όπως φωσφορικά νιτρικά... είναι πολύ καλή αλλά σε εμένα έπιασε σχεδόν όλο το σαμπ...

Στα μεγάλα ενυδρεία με γλυκού νερού το κάνουν με κερατοφυλλο η αλλα φυτά τα οποία κραβανε γρήγορα ουσίες για να ρίξουν κυριος νιτρικά αλλα και φωσφορικά.....

οταν εχουμε χαετο δεν βαζουμε αντιφωσφορο??

μεγαλωνει και την κλαδευουμε η εχει μια ΄΄διαρκεια ζωης΄΄??

Link to comment
Share on other sites

ο πυκνοτης αυτος κραταει περιπου 3 sec και θα παρω ενα που να ειναι πανω απο 15!

επισις εχω ενα θεμα ακομα το θεμα με την υπερχιληση που μου κανει θορυβο.

αμα την φιμωσω και κανει διακοπη μετα ξενεριζει. αμα το εχω ανοιχτο ουτε για πλακα δεν καθεσε στο σαλονι!!

τι μπορω να βαλω να ησυχάσω???

μια και διαβασα ολο το θεμα σου βρηκα και αυτο το ΄΄αναπαντητο ΄΄ σημειο... http://www.aquazone.gr/forums/topic/70517-diy/page-2?hl=%F5%F0%E5%F1%F7%E5%E9%EB%E7%F3%E7

μηπως βοηθηθεις... ;)

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ελπιδα σωτηριας?

Νομιζω οτι κατει γινεται!!!

τι εχει παθει??

Link to comment
Share on other sites

τι εχει παθει??

Δεν ξερω ακριβως παντος ηταν χαλια απο οταν ηρθε στο ενυδρειο το κοραλι!

Πιστευω θα γινει καλα αλλα μια γνωμη απο πιο εμπειρους θα ηταν καλα ευπροσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω ακριβως παντος ηταν χαλια απο οταν ηρθε στο ενυδρειο το κοραλι!

Πιστευω θα γινει καλα αλλα μια γνωμη απο πιο εμπειρους θα ηταν καλα ευπροσδεκτη!

Σακη το ζωντανο απο τις φωτογραφιες δειχνει εμφανος στρασαρισμενο αλλα μπορει να ανακαμψει.Παρατήρησε σήμερα αν αρχίζει να βγάζει πολύποδες και προσπάθησε να το βάλεις σε ενα σημείο με νορμάλ ροη...

Link to comment
Share on other sites

Σακη το ζωντανο απο τις φωτογραφιες δειχνει εμφανος στρασαρισμενο αλλα μπορει να ανακαμψει.Παρατήρησε σήμερα αν αρχίζει να βγάζει πολύποδες και προσπάθησε να το βάλεις σε ενα σημείο με νορμάλ ροη...

το εχω βαλει ακριβως στο κεντρο. εχει καλούτσικια ροη χορις βεβαια να το χτυπάνε απευθειας οι κυκλοφορητες.

προσεχώς θα γινει βελτιωση της κυκλοφοριας!

Μετα απο αρκετο καιρο ειδα τον αστερια. δεν το εχω δει ποτε ουτε αμα τρώει δεν ξερω.

ξερουμε αν ειναι φυτοφαγο η σαρκοφαγω?

post-56939-0-69851600-1408998300_thumb.jpg

post-56939-0-68128800-1408998307_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...