Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

καλησπέρα Μάκη .

 ο κοντρολερ ποσειδων  πως τον συνδέεις με τα φωτά δηλαδή ??συνδέεις το φις του φωτιστικού πάνω στον κοντρολερ  και τον διαχειρίζεσαι από εκεί? ή παρεμβαίνει εσωτερικά στο φωτιστώ?? εγώ έχω led φώτα με ντιμερ χειροκίνητο.!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

IMG_20151206_203300_zpsqcmmodov.jpg

Αυτη ειναι η εικονα που ειχα ανεβασει πριν κανα μηνα με τουμπανο την euphyllia και ξαφνικα εδω και μια εβδομαδα δεν μου πολυ ανοιγε και γενικα μου εδειχνε οτι κατι δεν παει καλα.

 

 

το αποτελεσμα 2 μερες τωρα ειναι αυτο. Δεν μπορω να καταλαβω απο τι προηρθε  ο χαμος της, οι τιμες μου ειναι σταθερες και δεν τις εχω αλαξει θεση απο τοτε που την πηρα.

IMG_20160214_161636_zps92ket6yj.jpg

IMG_20160214_161521_zpsr6o9ahot.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kαποιες τιμες Μακη αλλαξαν .

 

Νικο και εγω αυτο πιστευα και εκανα αμεσως τεστ αλλα ολα ειναι φυσιολογικα. Και σκεφτομαι οτι αν ηταν οι τιμες τα πρωτα που θα την ακουγαν θα ηταν τα sps.

Λετε να ειναι η ροη να την ακουσε απο τοτε που εβαλα τον ποσειδωνα?

Link to comment
Share on other sites

Νικο και εγω αυτο πιστευα και εκανα αμεσως τεστ αλλα ολα ειναι φυσιολογικα. Και σκεφτομαι οτι αν ηταν οι τιμες τα πρωτα που θα την ακουγαν θα ηταν τα sps.

Λετε να ειναι η ροη να την ακουσε απο τοτε που εβαλα τον ποσειδωνα?

Η ροη ειναι ενα θεμα .οι τιμες αλλαξαν γενικα εννοω φιλε.Οπως και η θερμοκρασια η αλατοτητα κ.λ.π
Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμαμαι αν εχω κανει κατι τετοιο Ευγενειε. κριμα γιατι την αγαπησα πολυ την αναθεματισμενη.

Μπορω να κανω τιποτα μπας και την επαναφερω εαν και το βλεπω πολυ δυσκολο?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρηκες τι εφταιγε!!

Απο τοτε που ειχα ερθει θυμαμαι πως δεν ηταν πολυ καλα αποτι μου ειχες πει

Πολυ δυσκολα να σωθει!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν βρηκες τι εφταιγε!!

Απο τοτε που ειχα ερθει θυμαμαι πως δεν ηταν πολυ καλα αποτι μου ειχες πει

Πολυ δυσκολα να σωθει!!

Δεν βρήκα παυλο και το έχω φρενάρει το θέμα ενυδρείο γενικά γιατι έχω γενητουρια

Link to comment
Share on other sites

Μακη εφόσον οι τιμές σου εινα καλες μην αγχώνεσαι φιλε.Δυστυχώς αν και ψιλοσπανια οι ephyllies  προσβάλλονται απο βακτηριδιακες μολύνσεις και τοτε μπορούμε να κάνουμε ελάχιστα αν δεν το προλάβουμε εξαρχής..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Δυστηχως πηρα την μεγαλη αποφαση. :bigemo_harabe_net-99:

Εδω και 3 εβδομαδες πηρα μια αποφαση λογο οικονομικων να αλαξω αλατι να παω σε κατι ποιο οικονομικο για να μπορεσω να εχω αυτο το χομπυ που αγαπω. Το αλατι μου ανεβασε αρκετα τις τιμες με αποτελεσμα να αποσταθεροποιηθουν αρκετα οι τιμες και οτι σκληρο ειχα μεσα αρχιζει να ασπριζει.Ετσι για λογους ψυχολογικους κυριως ομως οικονομικους το ταξιδι θαλασσα που ηταν μαγευτικο σταματαει εδω. Ευχομαι μολις ανακαμψω να στησω κατι παρομοιο η ποιο μικρο ετσι για να παιρνω την δοση μου. Συντομα θα βαλω αγγελια προς πωληση  και ενοειτε οτι στο forum θα συμμετεχω σε συζητησεις και συναντησεις γιατι το μαθημα δεν σταματαει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα βρε Μάκη, κριμα.. Καταλαβαίνω απόλυτα τους οικονομικούς λόγους γιατι εχω κι εγω οικογενεια και ξερω..

 

Μήπως να κανεις κατι πιο μικρό και light ετσι για να μην φύγεις τελείως; Κριμα μετα απο το σο κοπο και τοση ασχολία.

 

Εχω καπου ενα 30λιτρο να σου δωσω μαζι με λιγο εξοπλισμό, οτι πρέπει για mini light reef.

 

Ελπίζω να επανέλθεις σύντομα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα βρε Μάκη, κριμα.. Καταλαβαίνω απόλυτα τους οικονομικούς λόγους γιατι εχω κι εγω οικογενεια και ξερω..

 

Μήπως να κανεις κατι πιο μικρό και light ετσι για να μην φύγεις τελείως; Κριμα μετα απο το σο κοπο και τοση ασχολία.

 

Εχω καπου ενα 30λιτρο να σου δωσω μαζι με λιγο εξοπλισμό, οτι πρέπει για mini light reef.

 

Ελπίζω να επανέλθεις σύντομα.

 

Σε ευχαριστω πολυ για την προσφορα σου Θοδωρη αλλα θα ηθελα να ηρεμισω λιγο γιατι εχω μια υποχρεωση στο νεο μελος της οικογενειας που μας ηρθε προσφατα αλλα ελπιζω να επανελθω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάκη εγώ δεν θα σου πώ κρίμα γιατί ο λόγος για τον οποίον το αποφάσισες είναι ιερός. Καλό το χόμπι φίλε αλλά υπάρχουν και ποιο σοβαρές προτεραιότητες. Να σου ζήσει το νέο μέλος.

Όποτε χρειαστείς κάτι ξέρεις ότι όλοι θα βοηθήσουμε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τι λες τώρα ;;

Να σου ζήσει το νέο μέλος !

Δεν είχα καταλάβει ότι έπαθες τέτοια ζημιά στο άλλο θέμα !

Link to comment
Share on other sites

Μάκη εγώ δεν θα σου πώ κρίμα γιατί ο λόγος για τον οποίον το αποφάσισες είναι ιερός. Καλό το χόμπι φίλε αλλά υπάρχουν και ποιο σοβαρές προτεραιότητες. Να σου ζήσει το νέο μέλος.

Όποτε χρειαστείς κάτι ξέρεις ότι όλοι θα βοηθήσουμε.

 

Σε ευχαριστω Παναγιωτη.

Τι λες τώρα ;;

Να σου ζήσει το νέο μέλος !

Δεν είχα καταλάβει ότι έπαθες τέτοια ζημιά στο άλλο θέμα !

Σε ευχαριστω Διονυση.

Κι ομως εκει που αρχισε να περνει τα πανω του το ενυδρειο ετυχε και η αναποδια. Δεν πειραζει ολα για καποιο σκοπο γινονται. πριν κανω αλλαγη νερου οι τιμες που κρατουσα ηταν MG 1350 KH 8.3 CA 430

κανω αλλαγη 16 λιτρα με ατι και την αλλη μερα μετραω MG1350 KH 9.3 CA 460 με 16 λιτρα στα 250 απιστευτο. Κλεινω δοσομετρικη και εχτες εκανα αλλα 16 λιτρα MG 1380 KH 9.9 CA 500 ειδη απο εχτες ασπριζουν ολα τα sps.

Link to comment
Share on other sites

To reef θελει τρεξιμο, πεισμα και υπομονη

Αλλα και μια επαννεκινηση χρειαζεται

Ανανεωνεσαι και ξεκινας με αλλη διαθεση και περισσοτερες γνωσεις

 

Κρατα τον εξοπλισμο θα σου χρειαστει, καλη συνεχεια Μακη!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει το παιδάκι. Για το ενυδρείο κρίμα ρε φιλαράκι τι να πω.

Υπομονή θα ξαναμπείς ακόμα πιο δυνατά στο χόμπυ.

Link to comment
Share on other sites

Να σας ζησει. Οντως κριμα για το ενυδρειο ρε Μακη αλλα πανω απο ολα το νεο μελος. Ενυδρεια στο μελλον μπορεις να φτιαξεις οσα θες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...