Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

Οπως το ειπες φιλε μου,πολυ ανωμαλα ψαρακια...αλλωστε και το ονομα clown μονο τυχαιο δεν ειναι :usd:  :usd:

Ειναι ικανα να χοσταρουν το οτιδηποτε...σε φιλο χοσταραν για 7 μηνες εναν κυκλοφορητη :wacko:  :wacko:

Μετα τους την εδωσε και πηγαν σε μια τραχυφυλια.

Αν ειναι υγειες το κοραλι σου θα το δεχτει/ανεχτει το χοσταρισμα χωρις αρνητικες επιπτωσεις.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδια θελω επιγοντως την βοηθεια σας.

Τωρα ειδα το coral beuaty  να γεμιζει ick   το εχω 2 μηνες μεσα χωρις κανενα προβλημα. Τρωει κανονικα με ορεξη και κινηση και μαλλον ειναι και το gramma loreto επισης το ιδιο.Εχω 19 ψαρια μεσα και δεν υπαρχει καραντινα για να μπορεσω να τα βγαλω τι μπρω να κανω τωρα? Τον σταυρο μου ?

Link to comment
Share on other sites

εκτος απο τα κλασικα υποαλατοτητα  και ανεβασμα θερμοκρασιας τι αλλο ?

1022 ειναι καλα ?   και 29 βαθμους?

Link to comment
Share on other sites

κάντο 1020. αν δεν ειχε κοράλια το ενυδρειο  θα σου ελεγα για 1015 με 1010. 

 

Πριν 3 χρόνια που ειχα Blue tang είχα δουλέψει σκορδο και herbtana με θετικά αποτελέσματα.  

 

Το θεμα ειναι οτι εχεις πολλά ψάρια και τα παράσιτο θα βρίσκει εύκολα ξενιστή.  

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φοβαμαι Ευγενειε οτι δεν μπορω να κανω κατι περα απ αυτα που ειπαμε ποιο πανω και ετσι οπως παει θα επιβοιωσει ο ποιο δυνατος.

Link to comment
Share on other sites

Σκόρδο για 15μερες θεωρώ οτι έχει άμυνες,δυστηχως όπως είσαι μονο αυτό θα πρωτεινα και την βοήθεια τις τύχης.

Link to comment
Share on other sites

Μάκη εγώ πριν 2-3 μήνες εβαζα στην τροφή σκόρδο , βιταμίνη c , και πολυβιταμίνες αφου την άφηνα να μουλιάσει 10 λεπτά και ταιζα εναλλάξ ( μία με σκόδρο , αργότερα με c , αργότερα με πολυβιταμίνη ) μετά από 10 ημέρες χωρίς τίποτα άλλο είχαν γίνει εντελώς καλά .

Link to comment
Share on other sites

Μάκη μπορείς να βάλεις φωτό?

Link to comment
Share on other sites

Να γιατι χρειαζεται μια καραντινα!!! Ελπιζω να πανε ολα καλα και να μην εχεις προβληματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σε αρχικο σταδιο και δεν εχει γεμισει, με υποαλατοτητα, και ανοδο της θερμοκρασιας(28-29 για 1 βδομαδα) πιστευω να καθαρισει

Με την προυποθεση να εχει ορεξη και να τρωει πολυ τροφη με σκορδο

Link to comment
Share on other sites

Μάκη με ρίσκο το 1020. αλίως 1022.  Και σκόρδο φουλ. 

 

Αν μπορεις να εμπλουτισεις και αρτεμιες με σκορδο (ζωντανες) και μετα να τις ταίσεις στα ψάρια ακόμη καλύτερα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δυστηχως! Μολις γυρισα απ την δουλεια και το coral beuaty παρεδωσε.Το περιεργο ειναι οτι οτι δεν εδειχνε σημαδια οτι δεν πηγαινε καλα, ετρωγε μολις ταιζα και βολταρε σε ολο το ενυδρειο.

Τελικα το ick μαλον απο οτι ειδα το στρεσαρε ο ctenohaetus γιατι τον κινηγουσε πολυ.Τωρα ομως τι κανω ? Συνεχιζω με θερμοκρασιες και σκορδο ? οταν το εβγαλα το ψαρι ηταν πλαγιασμενο και δεν αντιστεκοταν και πολυ αλλα παρασιτο δεν ειχε πανω του.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκόρδο κανονικότατα Μάκη. Να ενισχύσεις το ανοσοποιητικό τους. Το παράσιτο κυκλοφορεί ακόμη μέσα. Μόνο αν έχουν δυνάμεις και γερή άμυνα,  τα ψάρια θα αντισταθούν. 

 

Για θερμοκρασία γυρο στους 28-29 καλά είναι πιστεύω

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο με κατοικους μέσα δεν υπάρχει ΟΥΤΕ μια πιθανότητα να σταματήσει να έχει ick.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ενυδρειο με κατοικους μέσα δεν υπάρχει ΟΥΤΕ μια πιθανότητα να σταματήσει να έχει ick.

+ 100000
Link to comment
Share on other sites

Και δεν βαζεις ψαρι μεσα για μηνες, την θερμοκρασια αστη μια βδομαδα στους 28

Αν δεν δεις σημαδι σε αλλο ψαρι φτιαξε την αλατοτητα κανονικα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

πριν μια εβδομαδα πηρα τον ποσειδωνα κοντρολερ παρολο που δεν εχω led (προς στιγμην) εχω βαλει επανω την μια RW-8 και πραγματικα τετοια κυκλοφορια δεν ειχα ποτε στο ενυδρειο ^_^ .

Επισης εαν και νωρις να το διαπιστωσω ειδα μια μικρη διαφορα στα χρωματα των sps  και τα lps  εχουν τουμπανιασει ακομα περισσοτερο.Εανα εργαλειο που αξιζει τα λεφτα του.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον. Για πες μας περισσότερα για τον controller.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο εργαλειο πανο και πολυ εξυπηρετικος και ο κατασκευαστης του(Γιωργος) δες το βιντεο.https://www.youtube.com/watch?v=5u_Y-G88Ti8

Τωρα ετοιμαζει και μονο κοντρολερ για τις αντλιες χωρις τα φωτα με ποιο οικονομικη τιμη απ οτι μου ειπε.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορει και χαζή η ερώτηση (μαλλον δηλ.) :P δουλεύει αυτό το μαραφέτι με Τ5?

Link to comment
Share on other sites

Δουλευει μονο αν ειναι dimable και αν ειναι 0-5 η pwm παιζει απ ευθειας στον υπαρχον κοντρολερ αν ειναι 0-10 χρειαζεται μια εξτρα πλακετα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μπορει και χαζή η ερώτηση (μαλλον δηλ.) :P δουλεύει αυτό το μαραφέτι με Τ5?

Πανο δεν υπαρχουν χαζες ερωτησεις,χαζες απαντησεις υπαρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε προς το παρόν δεν βλέπω σε κανένα ψάρι σιμαδι ταιζω με σκόρδο και βιταμινες εναλλάξ 2 φορές την ημέρα.

Ξενερωσα λίγο για το ψαράκι γιατί ήταν και καλουλης δεν πείραζε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...