Jump to content

Reef 180L


Recommended Posts

Σημερα παρατηρησα πανω στην fugia  κατι περιεργο και καπου παει το μυαλο μου οτι ειναι καποια νεκρωση. :(

Θελω τα φωτα σας αν βοηθανε η φωτος.

                                                                  P4264643_zps0ewqwhn1.jpg

                                                                  P4264639_zpslh8a4vht.jpg

                                                                  P4264642_zpsyiharaer.jpg

Link to comment
Share on other sites

ομορφιες :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κοραλι μακη :jig:

Στη φωτο φαινεται σιγουρα να εχει παθει κατι αλλα δεν βλεπω τον σκελετο του κοραλιου για να πω οτι εχει ξεκινησει να νεκρωνει.

Οι δικες μου εχουν τετοια εικονα οταν πεφτει κανενα κομματακι απο καποιο sps πανω του.

Μηπως ηρθε σε επαφη για λιγο με καποιο αλλο κοραλι και το "εκαψε"?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο κοραλι μακη :jig:

Στη φωτο φαινεται σιγουρα να εχει παθει κατι αλλα δεν βλεπω τον σκελετο του κοραλιου για να πω οτι εχει ξεκινησει να νεκρωνει.

Οι δικες μου εχουν τετοια εικονα οταν πεφτει κανενα κομματακι απο καποιο sps πανω του.

Μηπως ηρθε σε επαφη για λιγο με καποιο αλλο κοραλι και το "εκαψε"?

 

Δεν νομιζω να εχει ερθει σε επαφη με καποιο αλλο κοραλι αλλα δεν το αποκλειω κιολας. Παντως η γενικη εικονα της fugia ειναι πολυ καλη.

Το σημειο εκεινο που εχει νεκρωση υπαρχει περιπτωση να επανελθει?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω να εχει ερθει σε επαφη με καποιο αλλο κοραλι αλλα δεν το αποκλειω κιολας. Παντως η γενικη εικονα της fugia ειναι πολυ καλη.

Το σημειο εκεινο που εχει νεκρωση υπαρχει περιπτωση να επανελθει?

 

Το καμένο σημείο απο την στιγμή που το υπόλοιπο κοραλι είναι υγιές θα επουλωθεί σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Το καμένο σημείο απο την στιγμή που το υπόλοιπο κοραλι είναι υγιές θα επουλωθεί σύντομα...

 

 

+1 :thumbsu:

Μην ανησυχεις,οντως δειχνει σε πολυ καλη κατασταση και θα ξαναφτιαξει.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  :wacko: :wacko: .

Δεν ξερω τι γινεται με την παρτυ μου αλλα οτι βαζω εσα στο ενυδρειο παντα κατι στραβο μου καθεται.

Εχτες αγορασα εναν σπειρογραφο οχι πολυ μεγαλο.Εκανα τα απαρατιτητα για να το βαλω μεσα στο ενυδρειο και μετα απο λιγο ειδα οτι ανοιξε κανονικοτατα χωρις προβλημα και καθομουνα το χαζευα.Πηρα για καποια λεπτα τα ματια μου πανω απ το ενυδρειο και μολις ξανα κοιταξα ο σπειρογραφος ελειπε απο εκει. :bigemo_harabe_net-135:  αρχισα να ψαχνω τον καφρο το foxface να το εχει στο στομα του και να το τρωει κανονικοτατα. :growl:  .Το βρισκεται λογικο? Δεν εχω ξανακουσει καποιο ψαρι να τρωει σπειρογραφο.

Link to comment
Share on other sites

  :wacko: :wacko: .

Δεν ξερω τι γινεται με την παρτυ μου αλλα οτι βαζω μεσα στο ενυδρειο παντα κατι στραβο μου καθεται.

Εχτες αγορασα εναν σπειρογραφο οχι πολυ μεγαλο.Εκανα τα απαρατιτητα για να το βαλω μεσα στο ενυδρειο και μετα απο λιγο ειδα οτι ανοιξε κανονικοτατα χωρις προβλημα και καθομουνα το χαζευα.Πηρα για καποια λεπτα τα ματια μου πανω απ το ενυδρειο και μολις ξανα κοιταξα ο σπειρογραφος ελειπε απο εκει. :bigemo_harabe_net-135:  αρχισα να ψαχνω και ειδα τον καφρο το foxface να το εχει στο στομα του και να το τρωει κανονικοτατα. :growl:  .Το βρισκεται λογικο? Δεν εχω ξανακουσει καποιο ψαρι να τρωει σπειρογραφο.

 

Link to comment
Share on other sites

Οι ζέστες άρχισαν και οι θερμοκρασίες αρχίζουν να ανεβαίνουν έτσι έβγαλα την ψήκτρα για συντήρηση(καθάρισμα) αλλά επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει θα ήθελα να μου πείτε Κανά 2 κουβεντούλες.

1.Το έχω βάλει να τραβήξει μέσα από έναν κουβά με νερό και ξύδι και ανά μισή ώρα το αλλάζω. Να ρίξω και λίγη σόδα φαγητού μέσα η κάτι άλλο για να καθαρίσει καλύτερα??

 

2.Τον κυκλοφορητή που στέλνει νερό μέσα στην ψήκτρα, όταν το βάλω σε κανονική λειτουργιά να τον συνδέσω και αυτόν με τον controller για να σταματήσει μαζί με την ψήκτρα ή είναι καλό να συνεχίζει για να μην μένει στάσιμο νερό μέσα στην ψήκτρα ?

 

3.Ο controller elitech-1000 μέχρι πόσα watt μπορεί να σηκώσει? για να μπορέσω να συνδέσω επάνω την ψήκτρα και τον κυκλοφορητή?

 

Link to comment
Share on other sites

Και μια φωτο απο την κατασταση που επικρατει.

                                                   ebbdfa23-09f7-4942-bbcb-7dd29833b7c1_zps

Έγινε επεξεργασία - mouseman
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αγαπητοι συνχομπιστες καλησπερες.

Μετα απο καμποσο καιρο που εχω να μπω στο forum βρηκα λιγο χρονο και ειπα να σας πω την μινι ιστορια μου που  τρεχει αυτες τις μερες με το αγαπημενο μου χομπυ.

Ενω καποια στιγμη υπηρχε οικονομικη αναγκη ειπα πως επρεπε να βρω μια δευτερη δουλεια για να μπαλωσω τρυπες και αυτο εκανα. Το προγραμμα μου ειναι πλεον τοσο βαρυ που πραγματικα το ενυδρειο περασε σε τριτη μοιρα.Το μονο που εκανα το βραδυ οταν γυρναγα ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΑΙΣΕΣ ? και επεφτα ταβλα στο κρεβατι.πριν 3 μερες ενω ειχα 2 ωρες στην διαθεση μου ειπα να καθαρισω. Στο καθαρισμα που εκανα ειδα οτι σε πολλα sps η βαση τους ηταν λευκη και οσο περναγε η μερα ακομα ποιο πολυ. Ξεκινησα να κανω αμεσως τεστακια και ολα ηταν εκει που επρεπε εκτος απο τα νιτρικα 50.Δεν ξερω τι μπορει να εφταιξε τοσο πολυ και να ανεβηκαν τοσο γρηγορα μαλον το χερι της γυναικας στο ταισμα.Με τα νιτρικα μου ποτε δεν ειχα θεμα μεχρι τωρα ηταν παντα κολημενα στο 2 και το ελεγα παντα στις συναντησεις που καναμε με διαφορα παιδια.Αμεσως ετοιμασα νερο για αλαγη εκανα 20 λιτρα την πεμπτη αλλα 20 το Σαββατο.Τα νιτρικα δεν επεσαν χιλιοστο 50.Πηγα στον φιλο ΤΑΝ του ειπα τι παιζει και μου εδωσε ΝΟ3:PO4-X Red sea https://www.google.gr/search?q=%CE%9D%CE%9F3:PO4-X+Red+sea&biw=1540&bih=816&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=9cphVdHGAYGtU7D3gOAI&ved=0CAYQ_AUoAQ#imgrc=_DEZ27gSgkXevM%253A%3BvPebrWQZIUNjAM%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aquario.gr%252Fmedia%252Fcatalog%252Fproduct%252Fcache%252F1%252Fimage%252F400x%252F040ec09b1e35df139433887a97daa66f%252Fa%252F1%252Fa198_1.jpg%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.aquario.gr%252Ffrontida%252Fsaltwater-supl%252F-867%252F%252Fred-sea-n03-p04-x.html%3B400%3B635 εριξα οσο επρεπε εχτες και με μια αλλαγη που εκανα και σημερα 40λιτρα εριξα παλι. Το μεσημερι μετρησα τα νιτρικα μου και ως δια μαγειας τα νιτρικα ειχαν πεσει στο 25.Πολυ καλο εργαλειο τουλαχιστον για εμενα που δεν εχω τον χρονο να ασχολουμε για λιγο καιρο ακομα.

Μεσα σε ολο αυτο το διαστημα εχασα αρκετα κοραλια και πολυ περισσοτερο sps  και ολα τα fragakia που ειχα βγαλει για το frag swap παλευω να κρατησω τις euphilies και οτι αλλο μου εχει μεινει.Πλεον φοβαμαι να το αφησω για να παω διακοπες.

Ηθικο διδαγμα:<< Οτι δεν το προσεχεις δεν σε προσεχει και δεν σε ανταμοιβη>>

 

Έγινε επεξεργασία - mouseman
Link to comment
Share on other sites

Το χομπυ μας Μακη απαιτεί τα 3 Χ.  Χρονο, Χρήμα, Χωρο.    :( 

 

Δες μηπως χρειάζεσαι κατι απο φωτισμο. Καμια αλλαγη λάμπας κλπ.  Οι euphilies θεωρουντε ανθεκτικες. Μηπως υπάρχει και τίποτα άλλο που να τις ενοχλεί.  (Φως,θερμοκρασια, ΡΗ.)

Έγινε επεξεργασία - submarine1981
Link to comment
Share on other sites

Και την αλατοτητα Μακη δες.

Link to comment
Share on other sites

Το χομπυ μας Μακη απαιτεί τα 3 Χ.  Χρονο, Χρήμα, Χωρο.     :(

 

Δες μηπως χρειάζεσαι κατι απο φωτισμο. Καμια αλλαγη λάμπας κλπ.  Οι euphilies θεωρουντε ανθεκτικες. Μηπως υπάρχει και τίποτα άλλο που να τις ενοχλεί.  (Φως,θερμοκρασια, ΡΗ.)

 

Για τον φωτισμο δεν ξερω με εβαλες σε σκεψη Ευγενειε,εαν και δεν νομιζω γιατι εχω frag απο sps στην αμμο και παει σφαιρα.H πρωτη λαμπα (Τ5)που μπηκε στο ενυδρειο τρεχει απο περυσι τον Σεπτεμβριο.

 

Και την αλατοτητα Μακη δες.

Η αλατοτητα μου νικο ειναι σταθερη 1025 αντε να παιζω το πολυ 1026 τωρα με την εξατμιση

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και αρκετη καθαριοτητα στο sump.Στο διαμερισμα που ειχα την chaeto ειχε πολυ αλγη και ετσι τα αφαιρεσα ολα.Κανοντας το βημα να βγαλω εξω την chaeto μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι η chaeto ειχε ποιασει μεσα της μπακα απο αμμο (βρωμια) και ειχε λιωσει πραγματικα την εβγαζα λες και ηταν γλιωδης αλγη.τωρα θελω να βαλω καλτσα για να μην μαζευει την βρομα το sump.

Αν καποιος εχει και μπορει να κλαδεψει chaeto θα του ημουν υποχρεως γιατι τωρα εχω θεμα με PO4 NO3

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα μια μεγαλη αλλαγη νερου και αρκετη καθαριοτητα στο sump.Στο διαμερισμα που ειχα την chaeto ειχε πολυ αλγη και ετσι τα αφαιρεσα ολα.Κανοντας το βημα να βγαλω εξω την chaeto μετα λυπης μου διαπιστωσα οτι η chaeto ειχε ποιασει μεσα της μπακα απο αμμο (βρωμια) και ειχε λιωσει πραγματικα την εβγαζα λες και ηταν γλιωδης αλγη.τωρα θελω να βαλω καλτσα για να μην μαζευει την βρομα το sump.

Αν καποιος εχει και μπορει να κλαδεψει chaeto θα του ημουν υποχρεως γιατι τωρα εχω θεμα με PO4 NO3

 

Ώση θες μακη μου !

 

Να φυτέψεις και στον κήπο!

Link to comment
Share on other sites

Ενα βιντεο με τα λιγα ζωντανα μου.

                                              

                                                                                               

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο και καθαρό!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ενα μικρο update απο τα λιγα ζωντανα που μου απεμειναν μετα την εκτοξευση των νιτρικων. Οι φωτος ειναι απο κινητο γιαυτο συγχωρηστε με για την ποιοτητα.

 

IMG_20150704_210314_zpsdzxwkeem.jpg

IMG_20150704_210326_zps49odgsak.jpg

IMG_20150704_210352_zps73zjtpp9.jpg

IMG_20150704_210419_zpswvyqcxmb.jpg

IMG_20150704_210445_zps2tr0lnof.jpg

IMG_20150704_210507_zpsj1wpriv8.jpg

IMG_20150704_210516_zpshmigcpxk.jpg

IMG_20150704_210555_zpss9nliech.jpg

IMG_20150704_210603_zpsbsdnhjsg.jpg

IMG_20150704_210619_zps1gpnn34g.jpg

IMG_20150704_210636_zpsboohuyt9.jpg

IMG_20150704_210659_zpsohyseahn.jpg

IMG_20150704_210704_zps4edlnzx7.jpg

IMG_20150704_210732_zpsfzost79b.jpg

IMG_20150704_210741_zpshd3rttkv.jpg

IMG_20150704_210805_zpszxctnqwd.jpg

IMG_20150704_210838_zpsyuimgond.jpg

IMG_20150704_210931_zpsdw72jell.jpg

 

 

 

Εδω ενα φραγκακι που ειναι δωρο απο τον φιλο Λουκα

IMG_20150704_215514_zpssgbwcs2g.jpg

 

Εδω ειναι η bublle anemone που εχω αλλα απο τοτε που ανεβασα νιτρικα και εκανα ενεργειες για να πεσουν παρολο που δεν αλαζε καθολου  θεση εχει αλλαξει τα φωτα στο ενυδρειο στο γυρω γυρω και δεν ανοιγει οπως πριν. Τι μπορει να φταιει ?

IMG_20150704_210708_zpsnzlj1b0k.jpg

 

και τελος εχω αυτη την euphilia hummer  που δεν ανοιγει παραπανω απο αυτο που βλεπετε.Μπορει να την εχουν επηρεασει τα νιτρικα?

 

 

τωρα

 

IMG_20150704_210301_zpshlnujizl.jpg

 

πριν 

 

P4104444_zpsgyx5tcrm.jpg

 

οι μετρησεις που εχω κανει σημερα ειναι

Po4 με salifert 0

Νο3 το εχω ριξει αναμεσα σε 10 και 25 αλλα θα πω 25

IMG_20150704_100658_zpssvef0aqs.jpg

Νο2 0

Ca 380

Kh 8.6 το πρωι με κλειστα τα  φωτα

Αμμωνια 0

Αλατοτητα 1026

Να πω οτι εδω και 20 μερες κανω χρηση NoPoX  για να ριξω τα νιτρικα που ειχα 50+

Τι διαολο μπορει να εχω κανει λαθος και να στρεσαρα την euphilia και η  bublle να εχει τετοια συμπεριφορα?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό προϊον το NoPox. Το χρησιμοποιώ εδώ και ένα χρόνο  με πολύ καλά αποτελέσματα. Είναι εργαλείο αλλά θέλει πολύ προσοχή στη χρήση του. Τα νιτρικά βέβαια είναι ένα θέμα αλλά περισσότερο σκέφτομαι ότι μήπως στην προσπάθειά σου να ρίξεις τα νιτρικά δεν ταίζεις ικανοποιητικά τα lps σου?

Πολύ όμορφες οι φωτό σου!

Link to comment
Share on other sites

H πτωση ηταν αποτομη Μακη?

Όχι Νίκο δεν ήταν απότομη ή πτώση στα νιτρικά αλλά είχα μια ξαφνική πτώση στο ασβέστιο απο 420 σε 380 μπορει να φταιει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...