Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Εγώ βάζω αυτόν http://www.waterwaves.gr/index.php?target=products&product_id=30175 και τον αλλάζω κάθε μήνα. Φτηνός και έχω βρεί την υγειά μου.

Θα συμφωνήσω!

Και τα παιδιά του water waves πολύ εξυπηρετικά. Σε ερωτηση που τους έκανα μου είχαν πει πως ο συγκεκριμένος κρατάει το λιγότερο 15 μέρες μέχρι εναν μήνα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφοριες παιδια .... εαν ομως ο Siliphos κραταει οντως ενα τετραμηνο τοτε δεν υπαρχει οικονομικοτερος ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, την περασμένη βδομάδα έβαλα και θα τον αλλάξω λογικά στους 3-4 μηνες. Ειναι και πανάκριβος, οντως.

.Αλλα ειναι ο καλύτερος που κυκλοφορεί κατα τη γνωμη μου. Και σύμφωνα με την εταιρεία παντα, ακομα και να τον ξεχάσεις πιο πολυ δεν αποβάλει αυτα που εχει

μαζεψει.

Κοιτα, κι εγω μολις πριν λιγες μερες τελείωσα με τις άλγες.

Κράτησε πολυ και ηταν πολυ κουραστικό και ψυχοφθόρο. Αλλα με την τριχοειδή εχασα δυο ακροπόρες και ενα ολοκληρο βραχάκι με ζωανθους. Τα έκαψε ολα.

Το "κλειδί" γι αυτη την ιστορία ειναι κατα τη γνώμη μου οι πολυ συχνες αλλαγες νερού σε συνδυασμό με το phosguard. Περα απο τα φωσφορικά που εχει ο βράχος, το νερο του ενυδρείου σου εχει μαζεψει σπόρους απο άλγες.

Οταν λες κρατησε πολυ ποσο εννοεις?

Κι απλα καποια μερα θα μαραθουν και δε θα ξαναφυτρωσουν ? Μου φαινεται αδιανοητο ...

Αλλαγες κανω πολυ τακτικα ... καθε σαββατοκυριακο στανταρ θα κανω ενα 20-30% κι αν δουλευω θα κανω το αργοτερο στις 10 ημερες ....

Τον Siliphos πρωτη φορα πριν μια εβδομαδα τον εβαλα μεσα ....

Ας ελπισουμε οτι θα δω προοδο

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου πήρε πάνω απο μηνα.

Δεν θα φυγει ξαφνικά η άλγη, σιγα-σιγα θα τη βλεπεις να κιτρινίζει και να λιώνει, επισης εμενα με βοήθησαν και τα σαλιγκάρια που εκαναν πολυ δουλεια και στα σημεια που ετρωγαν εβλεπα οτι δεν έβγαινε πια καινούργια.

Αυτο ηταν και το βασικο σημαδι που καταλαβα οτι παω καλα.

Τωρα θα σου πρότεινα να βάλεις καλύτερα phosguard να τις στεγνώσει άμεσα απο θρεπτικά και να "πεινάσουν".

Επίσης, ενα μαγαζί που διαφημίζεται εδω εχει φερει τα mexican turbo snails. Ειναι πραγματικά turbo για την τριχοειδή. Δες αν μπορεις να βαλεις ενα-δυο ( ειναι μεγαλούτσικα σε μεγεθος).

Θέλει πολυ υπομονή και επιμονή. και δεν σημαίνει οτι δεν θα ξαναβγει...το ιδιο ισχύει και με το δικο μου.

Tωρα αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα και επιμενει πας αναγκαστικά σε φάρμακο. Πάλεψε το ομως πρωτα ετσι οπως σου είπα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου πήρε πάνω απο μηνα.

Δεν θα φυγει ξαφνικά η άλγη, σιγα-σιγα θα τη βλεπεις να κιτρινίζει και να λιώνει, επισης εμενα με βοήθησαν και τα σαλιγκάρια που εκαναν πολυ δουλεια και στα σημεια που ετρωγαν εβλεπα οτι δεν έβγαινε πια καινούργια.

Αυτο ηταν και το βασικο σημαδι που καταλαβα οτι παω καλα.

Τωρα θα σου πρότεινα να βάλεις καλύτερα phosguard να τις στεγνώσει άμεσα απο θρεπτικά και να "πεινάσουν".

Επίσης, ενα μαγαζί που διαφημίζεται εδω εχει φερει τα mexican turbo snails. Ειναι πραγματικά turbo για την τριχοειδή. Δες αν μπορεις να βαλεις ενα-δυο ( ειναι μεγαλούτσικα σε μεγεθος).

Θέλει πολυ υπομονή και επιμονή. και δεν σημαίνει οτι δεν θα ξαναβγει...το ιδιο ισχύει και με το δικο μου.

Tωρα αν δεις οτι δεν γινεται τιποτα και επιμενει πας αναγκαστικά σε φάρμακο. Πάλεψε το ομως πρωτα ετσι οπως σου είπα.

οκ ευχαριστω παρα πολυ ...

Link to comment
Share on other sites

Oι μετρήσεις του νερού πλέον σταθεροποιήθηκαν ...

Έκανα μια σκέψη ... να αγοράσω μια ακροπόρα για το ενυδρείο και να δω πως θα παει ... το kH, το ασβέστιο και το μαγνήσιο είναι όλα σε φυσιολογικά επίπεδα...

Πως το βλέπετε σα σκεψη ; Εκτός από τις συνθήκες του νερού υπάρχει κάτι άλλο που με εμποδίζει να αγοράσω ένα τέτοιο κοράλι ;;

Link to comment
Share on other sites

Οι ακροπόρες ειναι τα πιο δυσκολα sps, απαιτούν πολυ χαμηλά νιτρικά, πολυ καλη ποιότητα νερού και σταθερές παραμέτρους ( αλκαλικότητα, Ca, Mg, Kh πρεπει να ειναι σταθερά).

Αν εισαι καλυμενος απο φωτισμο , κυκλοφορία και ποιότητα νερού γιατι να μη βάλεις;

Οπως ομως σου εγραψα πιο πάνω εγω εχασα μια ακροπόρα απο την τριχοειδή.

Μηπως να μη βιαστείς, και να λύσεις πρωτα το πρόβλημα με την τριχοειδή; Γνωμη μου παντα, ετσι; :)

Link to comment
Share on other sites

Οι ακροπόρες ειναι τα πιο δυσκολα sps, απαιτούν πολυ χαμηλά νιτρικά, πολυ καλη ποιότητα νερού και σταθερές παραμέτρους ( αλκαλικότητα, Ca, Mg, Kh πρεπει να ειναι σταθερά).

Αν εισαι καλυμενος απο φωτισμο , κυκλοφορία και ποιότητα νερού γιατι να μη βάλεις;

Οπως ομως σου εγραψα πιο πάνω εγω εχασα μια ακροπόρα απο την τριχοειδή.

Μηπως να μη βιαστείς, και να λύσεις πρωτα το πρόβλημα με την τριχοειδή; Γνωμη μου παντα, ετσι; :)

Σαφως φιλε μου .... μα για γνωμες ψαχνω ... :)

Η ποιόητα του νερού πιστεύω είναι καλή ... με εξαίρεση την προχθεσινή έκρηξη των νιτρικών η οποία έστρωσε αμέσως οι μετρήσεις είναι συστηματικά αριστες ...

Από φωτισμό θεωρώ είμαι καλυμμένος έχω αυτο το φωτιστικό http://www.lakesideliquidation.com/fluval-sea-m24-led-marine-and-reef-light-fixture-23-34/

Εάν αφήσουμε τις τριχοειδείς άλγες, υπάρχει ενδεχόμενο να επηρεαστεί από τις καταφίλιες και τις ανεμώνες που έχω μεσα στο ενυδρείο και τυχούσες χημικές ουσίες που αυτές εκκρίνουν ;;;

Link to comment
Share on other sites

Οχι, δεν επηρεάζεται. Εγω εχω μια ανεμωνη και σημερα απεκτησα και δεύτερη απο διχοτομηση..

Το πρόβλημα ειναι μην πιάσει εκει γυρω που θα τη βάλεις τριχοειδής. Γιατι θα την κάψει..

Περα απο αυτό, θελει σταθερές παραμέτρους οπως σου ειπα. Να μην υπάρχουν μεγάλα σκαμπανεβάσματα στις τιμές, σταθερή αλατότητα και πολυ χαμηλά νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα ... ήσουν σαφής ευχαριστώ πολύ !

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα βρε, οσο μπορουμε βοηθάμε ο ενας τον άλλο.

Ασχετο, εισαι ευχαριστημένος απο το φωτιστικό; Πως σου φαίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Κοιταξε ... Ευχαριστημενος ειμαι για τα χρηματα που εδωσα .... 160 ευρω το αγορασα .... αλλα οσο ευχαριστημενος και να ειμαι λειπει το DIM ... εχει 2 Modes day light και moon light ... απλα.

Με τη νεα χρονια σκεφτομουν να μετατρεψω το 300αρι σε κανικο reef ... ειναι το ονειρο μου ... γιαυτο ξεκινησα με το nano reef ... για να μαθω τα βασικα ... σε 3-4 μηνες που θεωρω οτι θα ειμαι αρκετα ετοιμος και θα εχω τη διαδικασια στησιματος πολυ καλυτερα στο μυαλο μου λεω να επιχειρησω το μεγαλο βημα...

Εκει θα επενδυσω σε μεγαλυτερο φωτιστικο .... κατι σαν το Hydra της aquailuminator

Link to comment
Share on other sites

ωραία, ευχαριστω για τις πληροφορίες.

Αντε, με το καλο στο μεγάλο!

Οσο κι αν σου φαίνεται περίεργο ειναι πιο ευκολο απο ενα nano, και συγχωρεί λάθη..

Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολο αλλα και πολυ πιο ακριβοτερο ομως :)

Πριν πεσω για υπνο παραθετω μετρησεις...

kH 8,9 dKH

Ca 470 ppm

Mg 1380 ppm

PO4 <0,02 ppm με τα υγρα τεστ της JBL και <0,03 με τα υγρά τεστ της Salifert

NH4 <0,05 ppm

NO3 <0,5 ppm

NO2<0,01 ppm

1,0255

θ 27,5 οC (η θερμοκρασια ειναι καλα εκει η θελει μειωση ?)

Link to comment
Share on other sites

Πιο ευκολο αλλα και πολυ πιο ακριβοτερο ομως :)

Πριν πεσω για υπνο παραθετω μετρησεις...

kH 8,9 dKH

Ca 470 ppm

Mg 1380 ppm

PO4 <0,02 ppm με τα υγρα τεστ της JBL και <0,03 με τα υγρά τεστ της Salifert

NH4 <0,05 ppm

NO3 <0,5 ppm

NO2<0,01 ppm

1,0255

θ 27,5 οC (η θερμοκρασια ειναι καλα εκει η θελει μειωση ?)

Οι τιμες σου πολυ ωραίες με δυο εξαιρέσεις. Ασε το ασβεστιο να πέσει κατω απο 440 (400-440 ιδανικά), και η θερμοκρασια ειναι πολυ υψηλή για χειμώνα. Κατέβα σταδιακα στους 25-25,5 περιπου. Το καλοκαιρι άστο να ανεβει μεχρι 27,5, άντε 28 maximum.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια .... εχω ενα θεμα το οποιο το εχω αντιμετωπισει αλλες 2 φορες στο παρελθον αλλα δε με ανησυχησε για να το αναφερω .... τωρα ομως με ανησυχει ...

εξαφανιζονται ψαρια ...

εχω χασει δυο ψαρακια πριν απο κανα μηνα και σημερα δε βρισκω το γοβιο μου στο ενυδρειο ...

αλλα οταν λεω εξαφανιζονται δε βρισκω το πτωμα τους πουθενα ! κι ο γοβιος ηταν μεγαλουτσικο ψαρακι δε μπορει να ειναι κρυμμενο ! ποτε δεν ηταν παντα τον εβλεπα!

Λετε να εχω κανα φαραω μεσα στο ενυδρειο ?

Link to comment
Share on other sites

Εδω και 2-3 ημερες εβλεπα στο βυθο ενα μαυρο πραγματακι 1,5 εκατοστο μηκος περιπου... σημερα το εβγαλα να δω τι ειναι και οπως το ζορισα εσπασε στα δυο και ειμαι σιγουρος οτι για μια στιγμη ειδα ενα σκουλικακι μεσα να κινειται ...ειναι μεσα κουφιο, σα να αποτελει το κουκουλι για κατι...

σας παραθετω τη φωτογραφια απο ενα κομματι του μηπως εχετε καμια ιδεα:

http://postimg.org/image/d9q3xhkn7/

μπορει να υπαρχει κατι μεσα στο ενυδρειο μου που να εξαφανιζει τα ψαρια;;;

Link to comment
Share on other sites

Πιθανον τα ψαρια να ψοφανε (δεν γνωριζω

ποιος μπορει να ειναι ο λογος)

και να τα τρωνε οι ανεμωνες

Για το αλλο που λες δεν καταλαβαινω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...