Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Ασχολουμαι χρονια με το γλυκο νερο ... προχθες χαζευοντας στην αποθηκη βρηκα το ενυδρειακι των 50 περιπου λιτρων που ειχα μικρος (μπορει λιγο παραπανω λιγο παρακατω δε το μετρησα) ... μου περασε λοιπον η ιδεα να το κανω ενα μινι θαλασσινο ενυδρειακι ... εχω λοιπον τις παρακατω ερωτησεις:

 

1) Ειναι εφικτο σε τοσο λιγα λιτρα να στηθει ενα θαλασσινο ενυδρειο?

2) Τι οργανισμοι μπορουν να μπουν μεσα?

3) Τι κεφαλαιο χρειαζεται οταν εχεις μονο το δοχειο? (ουτε καν φως)

4) Αν ειναι εφικτο πως ξεκιναω?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είναι εφικτό φίλε μου.

Αν χαζεψεις στις παρουσιάσεις των nano reef θα δεις στα ιδία λιτρα με εσένα φοβερά στολίδια!!!

Το μπάτζετ θα σου πούνε τα παιδιά με νάνο...σιγουρα θα στοιχίσει παραπανω απο το να έκανες γλυκού νερου άλλα η ομορφιά ενος reef δεν συγκρίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε διαφωνω. .. εχω σκεφτει να γυρισω το 300αρι ενυδρειο σε θαλασσινο αλλα πρωτον δεν εχω τα λεφτα για να το κανω (μου μιλανε για >1000 εούρος) και δευτερον δεδομεενου της απειριας μου φοβαμαι παρα πολυ την αποτυχια ... γιαυτο σκεφτομαι να ξεκινησω απο κατι μικρο κι αν δω οτι το χω το βλεπουμε ...

Link to comment
Share on other sites

Σε τοσο λιγα λιτρα χρειαζεται φιλτρο ? Η αρκει ο βραχος? Οι διαστασεις είναι 39 mm μηκος x 25 mm πλατος x 28 mm ύψος = 27 λιτρα .... πολυ μικροτερο αποσο φανταζομουν ...

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Είναι εφικτό φίλε μου.

Αν χαζεψεις στις παρουσιάσεις των nano reef θα δεις στα ιδία λιτρα με εσένα φοβερά στολίδια!!!

Το μπάτζετ θα σου πούνε τα παιδιά με νάνο...σιγουρα θα στοιχίσει παραπανω απο το να έκανες γλυκού νερου άλλα η ομορφιά ενος reef δεν συγκρίνεται...

+1 :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Ασχολουμαι χρονια με το γλυκο νερο ... προχθες χαζευοντας στην αποθηκη βρηκα το ενυδρειακι των 50 περιπου λιτρων που ειχα μικρος (μπορει λιγο παραπανω λιγο παρακατω δε το μετρησα) ... μου περασε λοιπον η ιδεα να το κανω ενα μινι θαλασσινο ενυδρειακι ... εχω λοιπον τις παρακατω ερωτησεις:

1) Ειναι εφικτο σε τοσο λιγα λιτρα να στηθει ενα θαλασσινο ενυδρειο?

2) Τι οργανισμοι μπορουν να μπουν μεσα?

3) Τι κεφαλαιο χρειαζεται οταν εχεις μονο το δοχειο? (ουτε καν φως)

4) Αν ειναι εφικτο πως ξεκιναω?

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων !

1)Eιναι εφικτο φιλε dreng.

To εχουν δοκιμασει αρκετα παιδια με επιτυχια.Μερικα αποπ αυτα θα τα βρεις,οπως ειπε ο βασιλης(m3),στην κατηγορια των nano reef.

Θελει γενικοτερα πολυ διαβασμα στην αρχη οποτε κανε την αρχη απο εκεινα τα θεματα.Υπαρχουν αρκετα και θα σου λυθουν πολλες αποριες.

Για οτι μεινει ειναι ολα τα παιδια εδω να σε βοηθησουν,οσο μπορουν :thumbsu:

2)Απο οργανισμους οσον αφορα στα κοραλια δεν εχεις ιδιαιτερους περιορισμους στα ειδη.Μπορεις να βαλεις οτι θες :thumbsu:

Ο φωτισμος και η ποιοτητα του νερου σου θα καθορισουν σε μεγαλυτερο βαθμο το τι θα βαλεις και οχι τα λιτρα,οποτε μην σε απασχολει καθολου αυτο :jig:

Απο ψαρακια ομως δυστυχως αυτα τα λιτρα σε περιοριζουν τοσο σε επιλογες οσο και σε αριθμο.

Οταν με το καλο ξεκινησεις,πρωτα ο θεος,κανεις μια ερωτηση και σου λενε ολα τα παιδια προτασεις/ιδεες.

Απο γαριδες,σαλιγκαρακια κτλ παλι εχεις περιορισμο στην ποσοτητα λογο των λιτρων αλλα οχι και στα ειδη.Εκτος αν δεν ειναι reef safe αλλα ατο δεν το κθοριζουν επισης τα λιτρα.

3)Χοντρικα χοντρικα υπολογισε αναμεσα στα 200 με 400 ευρω,αναλογα τι επιλογες εξοπλισμου θα κανεις.Αν ειναι καινουργιος η' μεταχειρισμενος,κινεζικα η' "απο τ'αλλα" :mom: ,led η' τ5,κτλ κτλ

4)Αυτη ειναι μια πιο γενικη ερωτηση και πρεπει να εχεις πρωτα αποφασισεις τι θες να κανεις(τυπο ενυδρειου εννοω).

Αν ξεκινησεις να διαβαζεις τα θεματα των nano reef που υπαρχουν μερικα διαμαντια θα αρχισεις να εχες μια εικονα για το πως ξεκινας :thumbsu:

Σε τοσο λιγα λιτρα χρειαζεται φιλτρο ? Η αρκει ο βραχος?

Το φιλτρο θα σου χρειαστει περισσοτερο για να εχεις ανθρακα και αντιφωσφορο.Τη βιολογια θα την αναλαβει ο βραχος σου,εχεις δικιο :thumbsu:

p.s

Καλως ηρθες και στην θαλασσινη μας παρεα φιλε μας.

Ελπιζουμε να το προσπαθησεις και να δουμε συντομα το νεο σου ενυδρειο :jig:

Έγινε επεξεργασία - mad23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αλμυρα...!

Θελει διαβασμα το θαλασσινο και αρκετη φροντιδα ισως θα ελεγα για τοσο λιγα λιτρα, λογο του μικρου ογκου νερου οι τιμες αλλαζουν μεσα σε μια μερα και θα πρεπει να εισαι απικο για να τος διορθωσεις, ειτε με αλλαγη νερου ειτε με προσθηκη καποιου στοιχειου, αλλα γινεται και ισως ειναι σχολειο αυτα τα μικρα για κατι μεγαλητερο στο μελλον....

Για μενα διαβασε και ρωτα και συγουρα θα κανεις κατι καλο...

Απο εξοπλισμο θελεις 3-4κιλα βραχο(γυρω στα 12€), θερμανση/ψυξη/κοντρολερ( γυρω στα 50€ ολα), ενα μικρο κυκλοφοριτη(13€ περιπου) και φυσικα ενα φωτιστηκο, εαν πας σε λεντ τοτε με ενα diy συστημα με 1-2 10βατα εισαι καλημενος(παει καπου στα 50-60€ αναλογα την ψυχτεα), εαν πας σε Τ5 ή καλητερα pl τοτε αναλογα ποσο θα βρεις το φωτιστηκο... Θες αγαρωνιτη, αλλα εχω να σου δωσω εγω αμα εισαι απο Αθηνα, αλλιως αναλογα ποιον και τι θα παρεις....

Βασικος εξοπλισμος επισης ειναι ενα ρεφρακτομετρο, τεστακια(για αρχη αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα-ph-φωσφορικα και στην πορεια kh-ασβεστιο-μαγνησιο), αλατι(υπαρχουν πολλες επιλογες για ολες τις τσεπες και σε αυτα τα λιτρα θες πολυ μικρη ποσοτητα για αλλαγες), ανθρακα/αντιφωσφορο και κολλα ειτε για να κολλησεις τα κοραλλια ειτε τον βραχο στην αρχη...

Οτι αλλο χρειαστης εδω ειμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αλμυρα...!

Θελει διαβασμα το θαλασσινο και αρκετη φροντιδα ισως θα ελεγα για τοσο λιγα λιτρα, λογο του μικρου ογκου νερου οι τιμες αλλαζουν μεσα σε μια μερα και θα πρεπει να εισαι απικο για να τος διορθωσεις, ειτε με αλλαγη νερου ειτε με προσθηκη καποιου στοιχειου, αλλα γινεται και ισως ειναι σχολειο αυτα τα μικρα για κατι μεγαλητερο στο μελλον....

Για μενα διαβασε και ρωτα και συγουρα θα κανεις κατι καλο...

Απο εξοπλισμο θελεις 3-4κιλα βραχο(γυρω στα 12€), θερμανση/ψυξη/κοντρολερ( γυρω στα 50€ ολα), ενα μικρο κυκλοφοριτη(13€ περιπου) και φυσικα ενα φωτιστηκο, εαν πας σε λεντ τοτε με ενα diy συστημα με 1-2 10βατα εισαι καλημενος(παει καπου στα 50-60€ αναλογα την ψυχτεα), εαν πας σε Τ5 ή καλητερα pl τοτε αναλογα ποσο θα βρεις το φωτιστηκο... Θες αγαρωνιτη, αλλα εχω να σου δωσω εγω αμα εισαι απο Αθηνα, αλλιως αναλογα ποιον και τι θα παρεις....

Βασικος εξοπλισμος επισης ειναι ενα ρεφρακτομετρο, τεστακια(για αρχη αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα-ph-φωσφορικα και στην πορεια kh-ασβεστιο-μαγνησιο), αλατι(υπαρχουν πολλες επιλογες για ολες τις τσεπες και σε αυτα τα λιτρα θες πολυ μικρη ποσοτητα για αλλαγες), ανθρακα/αντιφωσφορο και κολλα ειτε για να κολλησεις τα κοραλλια ειτε τον βραχο στην αρχη...

Οτι αλλο χρειαστης εδω ειμαστε :)

Σου λεω εχεις γινει εργαλειοοοοοοοοοοο :jig:

Link to comment
Share on other sites

Ναι δε διαφωνω. .. εχω σκεφτει να γυρισω το 300αρι ενυδρειο σε θαλασσινο αλλα πρωτον δεν εχω τα λεφτα για να το κανω (μου μιλανε για >1000 εούρος) και δευτερον δεδομεενου της απειριας μου φοβαμαι παρα πολυ την αποτυχια ... γιαυτο σκεφτομαι να ξεκινησω απο κατι μικρο κι αν δω οτι το χω το βλεπουμε ...

Κοίτα... Να σου πω αλήθεια και εγώ αν και ασχολούμαι χρονιά με το χομπυ τωρα επιχειρω στα αλατια με ενα 330 λιτρα (σύνολο 450 με το sump).

To οτι θα φύγουν καπου στο 1000αρικο είναι δεδομένο άλλα εγώ μαζεύω σιγά σιγά (είμαι φαντάρος) οποτε δεν σου κακοφενεται τόσο..

Γνώμη μου ξεκινά να παίρνεις εξοπλισμό για το 300αρι (ψάξε στις αγγελίες θα βρεις πολύ πράμα) και δεν θα το μετανιώσεις..

Για οτι θες θα βρεις παντα την απάντηση απο τα παιδιά εδώ ;-)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες και τις ενθαρρυντικες απαντησεις σας... βασικα αυτη τη στιγμη που μιλαμε ειμαι καθ οδον για το πετ σοπ για να κανω την αρχη ... αμαβρω κατι οικονομικο σε μεγαλυτερο ενυδρειακι θα το παρω .... λιγο αραγωνιτη λιγο βραχο ενα μικρο φιλτρακι και λεω να κανω τημαρχη σημερα.... πωε το βλεπετε???

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον .... λεω να ξεκινησω ....
Οριστε αυτά που αγόρασα:

1) http://postimg.org/image/91k8yfk2h/ Ένα δοχείο 60 λίτρων (τα 27 μου φάνηκαν εξαιρετικά λίγα)

2) http://postimg.org/image/5dbf3chev/ εξοπλισμός: μπλε σφουγγαράκι για το φίλτρο, ακριβώς από κάτω εσωτερικό φιλτράκι δώρο με το ενυδρείο, κυκλοφορητής, αλάτι, μετρητής αλατότητας, αραγωνήτης (όχι ζωντανός δεν είχαν).

Ερωτήσεις:

1) ξέρω ότι αρχικά πρέπει να πάω την αλατότητα στο 1.023 ... τον αραγωνίτη τον βάζω πριν ή αφου φτιαξω το νερό ? Επίσης ζωντανό βράχο στο pet shop που πήγα δεν είχαν είχαν μόνο νεκρό .. Είναι απαραίτητο ο βράχος να μπει εξ αρχής? Γιατι μου είπαν ότι μπαίνει αργότερα όταν δημιουργηθεί η κατάλληλη αλατότητα ... Επίσης σε ποια pet shop πρέπει να προμηθευτώ ζωντανό βράχο? Γιατι με νεκρό αραγωνότη ο βράχος δε πρέπει να είναι ζωντανός?

2) Θα μπορέσω να πάω αργότερα σε εξωτερικό φίλτρο? Για την ώρα τα χρήματα μου φάνηκαν πολλα για να το πάρω και αυτό? Θα με καλύψει για αρχή το μικρό εσωτερικό φιλτράκι που μου έδωσαν δώρο και εν συνεχεία με μία περίοδο ταυτόχρονης λειτουργίας και των δυο να περάσω σε εξωτερικό? Θα με βόλευε περισσότερο οικονομικά εάν έπαιρνα το εξωτερικό φίλτρο σε 15 περίπου ημέρες .... τι λέτε?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων... :thumbsu:

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή να έχεις.

ευχαριστώ πλαρα πολύ είμαι ενθουσιασμένος ...

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή φίλε

Αρχικά γεμίζεις το ενυδρείο με

από ώσμωση αν έχεις

Βάζεις αλάτι με τον κυκλοφοριτη

το αφήνεις να διαλυθεί

ΚΑΛΑ (λέει στις οδηγίες πόση ώρα χρειάζεται)

όταν περάσει η ώρα μετράς πόσο

έχει πάει

Αυτή την διαδικασία την επαναλαμβάνεις

μέχρι να φτάσεις 1023-1024

Το φίλτρο βάλτο τώρα για αρχήκαι στην συνέχεια

του βάζεις άνθρακα

και αντιφώσφορο

Αντί για εξωτερικό φίλτρο μπορείς

να φτιάξεις ενα subάκι

Link to comment
Share on other sites

Αντίστροφη ώσμωση

αν δεν έχεις καλό είναι να πάρεις

Θα γλυτώσεις από πολλά

Όπως και ενα ρεφρακτομετρο

θα χρειαστεί να πάρεις για την αλατοτητα

Ψάξε στις αγγελίες και θα βρεις οτι

χρειάζεσαι

Link to comment
Share on other sites

Tον αραγωνίτη (νεκρός) τον βάζω τώρα ή αφου ετοιμαστεί η αλατότητα?

Επίσης συσκευή Α/ο δεν έχω ..... μπορώ να ξεκινήσω με νερό βρύσης?

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Συσκευή Α/Ο δεν εχω ... μπορω να ξεκινησω με νερο βρύσης και να προμηθτευτώ στην πορεία ?

Κι επίσης ή ο αραγωνίτης η ο βράχος δε πρεπει να ειναι ζωντανό??? Που θα βρω? στα πετ σοπ που πηγα ειχαν μονο νεκρο

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες στην αλμυρα...!

Θελει διαβασμα το θαλασσινο και αρκετη φροντιδα ισως θα ελεγα για τοσο λιγα λιτρα, λογο του μικρου ογκου νερου οι τιμες αλλαζουν μεσα σε μια μερα και θα πρεπει να εισαι απικο για να τος διορθωσεις, ειτε με αλλαγη νερου ειτε με προσθηκη καποιου στοιχειου, αλλα γινεται και ισως ειναι σχολειο αυτα τα μικρα για κατι μεγαλητερο στο μελλον....

Για μενα διαβασε και ρωτα και συγουρα θα κανεις κατι καλο...

Απο εξοπλισμο θελεις 3-4κιλα βραχο(γυρω στα 12€), θερμανση/ψυξη/κοντρολερ( γυρω στα 50€ ολα), ενα μικρο κυκλοφοριτη(13€ περιπου) και φυσικα ενα φωτιστηκο, εαν πας σε λεντ τοτε με ενα diy συστημα με 1-2 10βατα εισαι καλημενος(παει καπου στα 50-60€ αναλογα την ψυχτεα), εαν πας σε Τ5 ή καλητερα pl τοτε αναλογα ποσο θα βρεις το φωτιστηκο... Θες αγαρωνιτη, αλλα εχω να σου δωσω εγω αμα εισαι απο Αθηνα, αλλιως αναλογα ποιον και τι θα παρεις....

Βασικος εξοπλισμος επισης ειναι ενα ρεφρακτομετρο, τεστακια(για αρχη αμμωνια-νιτρωδη-νιτρικα-ph-φωσφορικα και στην πορεια kh-ασβεστιο-μαγνησιο), αλατι(υπαρχουν πολλες επιλογες για ολες τις τσεπες και σε αυτα τα λιτρα θες πολυ μικρη ποσοτητα για αλλαγες), ανθρακα/αντιφωσφορο και κολλα ειτε για να κολλησεις τα κοραλλια ειτε τον βραχο στην αρχη...

Οτι αλλο χρειαστης εδω ειμαστε :)

Ρε αρρωστε με πεθανες :hysterical: :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Ρε αρρωστε με πεθανες :hysterical: :hysterical:

Σοβαρα αυτο με την κολα ισχυει ? ηθελα να το ρωτησω κι εγω !

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Αν μπορέσεις να βρεις νερό ΑΟ

από κάποιο φίλο ακόμα καλύτερα

Θα σου έλεγα να ερχόσουν να έπαιρνες

από εμένα αλλά δεν προλαβαίνω

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Αν μπορέσεις να βρεις νερό ΑΟ

από κάποιο φίλο ακόμα καλύτερα

Θα σου έλεγα να ερχόσουν να έπαιρνες

από εμένα αλλά δεν προλαβαίνω

Το ναι υποθετω παει στο οτι μπορω να ξεκινησω με νερο βρυσης και να προμηθευτω στην πορεια ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...