Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

την ξεπάγωσα με νερό Α/Ο (καλά έχω γίνει πολύ προχώ έτσι?) ... Σίγουρα θα τραβήξω την άλλη φορά ... και θα της την αφήσω στην άκρη για να παρακολουθήσουμε πως την τραβάει στο στόμα της. Εν τωμεταξύ αν δεις πως έχει φουντώσει τώρα ... ίσως να πεινούσε και να ήταν down αυτές τις ημέρες .... είναι εντυπωσιακή η αλλαγή της.

Να ρωτήσω κάτι αλλο. Έχει μαζευτεί αυτός ο αφρός στην επιφάνεια του νερού:

http://postimg.org/image/mm5xiwyel/

Αυτό σημαίνει ότι χρειάζεται skimmer ? Σημειωτέον ότι αλλαγή έκανα εχθές στο νερό.... skimmer έχω αγοράσει αλλα πιάνει τόσο χώρο που το έβγαλα και θα το τοποθετήσω πάλι σε κάνα μήνα που θα φτιάξω ένα sump δίπλα στο ενυδρείο ...

Έχω κι άλλο ένα θέμα ... έχω αυτό το εξωτερικό φίλτρο: https://www.eheim.com/en_GB/products/technology/external-filters/classic

ανά τακτά χρονικά διαστήματα και ειδικά όταν το μετακινείς, κάνει ένα θόρυβο και "ψεκάζει" μέσα στο νερό πολές μικροφυσσαλίδες αέρα με αποτέλεσμα να το θολώνει προσωρινά για 1-2 λεπτά ... ξέρει κανείς πως αντιμετωπίζεται το συγκεκριμένο θέμα ?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν μπορεσεις να μας δειξεις ενα βιντεο θα ηταν φοβερο φιλε dreng :thumbsu:

Eιναι πραγματικα πολυ εντυπωσιακος ο τροπος που μαζευει την τροφη!

Αυτο ειναι το θαλασσινο,παντα σε κανει να χαζευεις κατι με ανοιχτο το στομα!

Σε τρεις ημέρες θα την ξαναταϊσω και θα ανεβάσω σίγουρα βίντεο. Δεσμεύομαι.

Μπορώ να την ταίσω και νωρίτερα;;;

Link to comment
Share on other sites

Μια φορα την εβδομαδα ειναι καλα οπως ειπε και ο παυλος φιλε dreng(πες ενα ονομα βρε γιατι δεν μπορω να σε λεω ετσι :usd: )

Μην επιβαρυνεις και πολυ το νερο γενικοτερα.

Αν δεις να βγαζει μετα απο μερικες μερες κατι απο το στομα μην ανησυχησεις,θα ειναι η γαριδα την οποια θα εχει χωνεψει :thumbsu:

Οχι,οχι ο αφρος δεν εχει καποια σχεση με το skimmer :thumbsu:

Αν διορθωσεις/αλλαξεις λιγο την κυκλοφορια ωστε να ειναι πιο δυνατη/αρμονικη στην επιφανεια θα φυγει.

Μεχρι να βαλεις το skimmer προσπαθησε να μην ξεφευγεις στο ταισμα φιλε μου.Ξερω ειναι δυσκολο να αντισταθεις(και εγω μαζι σου) σε αυτα τα ζητιανακια οταν ερχονται στο τζαμι και παρακαλανε αλλα θα σε βοηθησει να μην εχεις ιδιαιτερα προβληματα με τις τιμες του νερου σου,στο μελλον,τουλαχιστον οχι μεχρι να βαλεις το sump και το skimmer εν συνεχεια :thumbsu:

Τωρα για το φιλτρο δεν εχω ιδεα φιλε μου,δυστυχως.

Εχω αρκετα χρονια να χρησιμοποιησω και οτι και να σου πω θα ειναι "αερας".

Σιγουρα θα μπορουν να σου πουν κατι παραπανω τα υπολοιπα παιδια!

Περιμενουμε και το βιντεο με το φαγητο της επομενης εβδομαδας :jig:

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κλοουν και καταφερεις να την κανει host, θα την ταίζει αυτό!

Εκει να δεις θέαμα. :bigemo_harabe_net-64:

Δες το δικό μου εδω που της δινει flakes..http://www.aquazone.gr/forums/topic/96120-clown-oaucaae-oci-aiaaithic/ , εχει γινει τριπλή τωρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις κλοουν και καταφερεις να την κανει host, θα την ταίζει αυτό!

Εκει να δεις θέαμα. :bigemo_harabe_net-64:

Δες το δικό μου εδω που της δινει flakes..http://www.aquazone.gr/forums/topic/96120-clown-oaucaae-oci-aiaaithic/ , εχει γινει τριπλή τωρα.

Μια φορά την βδομάδα είναι

οτι πρέπει

αν θες μπορείς και ανά 4 μέρες

αλλά το θεωρώ υπερβολή

Μπορεί να γίνει και αυτό

που λέει ο φίλος πάνω

αλλά δεν συμβαίνει πάντα

Αλλά αν γίνει θα το δεις

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
Link to comment
Share on other sites

Ηδη την ξερασε τη γαριδα μισολειωμενη ... ευτυχως που το ειδα πριν πεσω για υπνο και δεν εμεινε να σαπισει...

Πως θα κανω τους κλοουν να την κανουν host??

Link to comment
Share on other sites

Ηδη την ξερασε τη γαριδα μισολειωμενη ... ευτυχως που το ειδα πριν πεσω για υπνο και δεν εμεινε να σαπισει...

Πως θα κανω τους κλοουν να την κανουν host??

Δεν υπάρχει καποιος συγκεκριμένος τρόπος, ειναι να σου κατσει.

Το δικό μου πριν την ανεμώνη, ειχε κανει host μια xenia. Ενα μηνα αφου έβαλα την ανεμώνη αφησε την xenia και πηγε στην ανεμώνη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να κανεις κάτι

εμένα μου είχα hostαρη

μια goniopora και μία catalaphyllia

ταυτόχρονα και πηγαινοέρχονταν

από μια στην άλλη

Τώρα έχουν παει σε μία euphyllia

Link to comment
Share on other sites

"Που να γυρω το κορμι μου οταν γυρναω απ τα μπαρ και τα ξενυχτια" τραγουδαει ο κλοουν σου Παυλο εε;!! :D

Και εμενα στην καταλαφυλια εχει παει...

Link to comment
Share on other sites

"Που να γυρω το κορμι μου οταν γυρναω απ τα μπαρ και τα ξενυχτια" τραγουδαει ο κλοουν σου Παυλο εε;!! :D

Και εμενα στην καταλαφυλια εχει παει...

Χαχαχαχα

πως δεν ειχε τρελαθει τοτε

ακομα να το καταλαβω

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά δε καταλαβαινω .... το νερό στο ενυδρείο μου παραμένει σκληρό με ενα ΚΗ της τάξης του 10,2 dKH ...έκανα τη μέτρηση πάρα πολλές φορές ... Αφού βεβαιώθηκα ότι το αποτέλεσμα είναι αυτό, πηγα κι έκανα το ίδιο τεστ στο νερό που ετοιμάζω για αλλαγή ... κaι το νεράκι του τεστ δεν αλλάζει καθόλου χρώμα !!!!!! που σημαίνει οτί το ΚΗ στο νερο της ΑΟ + αλάτι είναι >15.7 ..... το εκανα κι αυτο 2-3 φορές ... κι εν συνεχεία πήγα και μέτρησα απευθείας στο νερό της Α/Ο ... κι έχει ΚΗ 7,7 .... ας μου εξηγήσει κάποιος γιατί μόλις μπήκα σπίτι κι ένα απτα ψαράκια μου είναι νεκρό .... όλες οι άλλες μετρήσεις είναι φυσιολογικές ... μόνο το ΚΗ είναι εκτός .... τι μπορώ να κάνω???

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Ποιο αλατι χρησιμοποιεις?(Σορρυ αν το εχεις αναφερει πιο πισω και σε βαζω σε κοπο να το ξαναγραψεις)

Το 10 παντως δεν ειναι και πολυ υψηλη/ανησυχητικη/απαγορευτικη τιμη.

Το Kh δεν φερει καμια ευθυνη για το θανατο του ψαριου.

Ποιο ψαρακι ηταν?Ετρωγε?Ειχε καποια σημαδια ασθενειας πανω του?Τις προηγουμενες ημερες η συμπεριφορα του ηταν κανονικη?Το κυνηγουσε καποιο αλλο ψαρι?

Link to comment
Share on other sites

Tropic marine βαζω ....

όσο για το ψαράκι απλώς χθες δε βγηκε καθόλου από την κρυψώνα του τιποτε άλλο δε παρατήρησα ....

Το ΚΗ 15 που εχει το νερο στον κουβά ? Αλλάζει με τη θερμοκρασία ? Γιατι το νερό αυτό είναι ακόμα κρύο.

Μπορώ να το ρίξω κανονικά μεσα?

Έκανα όλες τις μετρήσεις πάλι ΝΗ4 ΝΟ3 ΝΟ2 εντός φυσιολογικών ορίων, θερμοκρασία 27, αλατότητα 1.025

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Οταν χρησιμοποιουσα αυτο το αλατι και εμενα μου εβγαζε παντα τιμες στο κh απο 10 εως 15 αλλα οταν εκανα την αλλαγη δεν επιρρεαζοταν και πολυ το νερο στο ενυδρειο.Φυσικα οι αλλαγες ηταν της ταξεως του 15% το πολυ και ειχα και αρκετη καταναλωση.

Η θερμοκρασια παιζει ρολο μονο στην αλατοτητα,δεν εχει καποια επιδραση σε κατι αλλο.

Ποση ωρα το αφηνεις να διαλυθει?

Ναι μπορεις να το ριξεις κανονικα μεσα στο νερο.

Το να μην βγαινει ενα ψαρακι εξω ειναι παντα ανησυχητικο σημαδι οπως και το να μειωθει η' να μην εχει καθολου ορεξη για τροφη.

Τωρα για να ειμαι απολυτα ειλικρινης δεν μπορω να ξερω το λογο που απεβιεσε φιλε μου,δυστυχως.

Τετοια συμπεριφορα εχουν παντως οταν τα κυνηγαει καποιο αλλο ψαρι η' οταν εχουν προσβηθει απο καποιο παρασιτο,οπως π.χ ick κτλ.

Τ'αλλα ειναι καλα?

Link to comment
Share on other sites

Τα αλλα καλα φαινονται ... το ενα δε το βρισκω βεβαια (το γιατρο) ... αλλα ποτε δε τον εβρισκα .... παντα ξαφνικα παρουσιαζοταν μπροστα μου .... υποθετω κι ελπιζω οτι ειναι καλα καπου κρυμμενος μεσα στο βραχο

Link to comment
Share on other sites

και το θεμα ειναι : Πως θα ριξω το KH στα φυσιολογικα επιπεδα?

Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτεινα ν'ανεβασεις το ασβεστιο μερκες μοναδες,οποτε θα επεφτε σε ενα βαθμο το Kh αλχωλα πηγα πιο πισω και ειδα οτι εισαι στο 440 οποτε δεν ειναι λυση αυτη.

Δοκιμασε ν'αλλαξεις αλατι.

Κανε ενα πειραμα με το ΑΠΛΟ red sea(Συγνωμη που τονισα το απλο αλλα ηθελα δωσω εμφαση στο ν'αποφυγεις το pro που εχει Kh 12,3).

To απλο βγαζει χαμηλο Kh,7+ αν δεν κανω λαθος οποτε δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις κ αυτο.

Και παλι ομως μη σε αγχωνει σαν τιμη το 10.

Αν τ'αλλα ειναι καλα ισως να ειχε ξεκινησει καποιο να το κυνηγαει και να επεφτε ξυλο τις προηγουμενες μερες οποτε ισως και να μην προλαβαινε να φαει κτλ

Υποθεσεις κανω φυσικα που μπορει να μην εχουν καμια σχεση με το τι πραγματικα εγινε,αφου δεν εχω εικονα :usd:

Γενικα παντως ολα τα παιδια εχουμε να μοιραστουμε αιφνιδιους κι ανεξηγητους θανατους ψαριων μας,οι οποιοι μπορει να οφειλονται απο τον τροπο που πιαστηκαν τα ψαρια στο περιβαλλον τους και εφτασαν σέμας μεχρι και πραγματα που συμβαινουν στο ενυδρειο τις ωρες που λειπουμε και δεν αντιλαμβανομαστε.

Απο τη στιγμη που τα υπολοιπα ειναι υγειη και χωρις σημαδια ασθενειας,δεν θα ανησυχουσα περισσοτερο(προσωπικα παντα)

Link to comment
Share on other sites

το ΚΗ 10 δεν επηρεάζει τα κοράλια ?

Ο γιατρος δεν εχει εμφανιστει ακομα οποτε ισως τελικα να μην ειναι ολα υγιη .... οι clown κοβουν βολτες μεσα στην ανεμωνη οποτε αυτοι καλα ειναι ....

Ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σου !!

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος τροπος για να πεσει ?

Link to comment
Share on other sites

Αργα ή γρηγορα θα πεσει, αλλα καλητερα δες τι kh εχει το αλατι που βαζεις πριν κανεις την επομενη αλλαγη και οσο ειναι ακομα στο βαρελι/κουβα...

Link to comment
Share on other sites

Αργα ή γρηγορα θα πεσει, αλλα καλητερα δες τι kh εχει το αλατι που βαζεις πριν κανεις την επομενη αλλαγη και οσο ειναι ακομα στο βαρελι/κουβα...

εκανα μια μετρηση στο νερο που ειχα ετοιμο για αλλαγη κι ηταν >15 ..... το χρωμα στο σωληνακι της σαλιφερ δεν αλλαξε καθολου ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις πρόβλημα με το 10 εκτος αν παίζεις με biopellet η Zeovit η vodka κτλ. Δηλαδη με πηγή ανθρακα. Και με 12 δεν εχεις θεμα αλλα καλο ειναι να εχουμε κορυφή το 10.

Θα πέσει μονο του μεσω της κατανάλωσης, αλλα το 15 που λες ειναι πολυ! Πως γινεται; Απο α/ο δεν βάζεις νερο; Τι αλατοτητα εχεις; Περιεργο μου φαινετε, αλλο τεστ εχεις να σιγουρεύτης

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις πρόβλημα με το 10 εκτος αν παίζεις με biopellet η Zeovit η vodka κτλ. Δηλαδη με πηγή ανθρακα. Και με 12 δεν εχεις θεμα αλλα καλο ειναι να εχουμε κορυφή το 10.

Θα πέσει μονο του μεσω της κατανάλωσης, αλλα το 15 που λες ειναι πολυ! Πως γινεται; Απο α/ο δεν βάζεις νερο; Τι αλατοτητα εχεις; Περιεργο μου φαινετε, αλλο τεστ εχεις να σιγουρεύτης

Φίλε μου προχθές που ασχολήθηκα με το θέμα έκανα τη μέτρηση από 3-4 φορές στο κάθε νερό .....

Του ενυδρείου ήταν 10,3, της Α/Ο ήταν 7,7 και της Α/Ο με το αλάτι που ετοίμααζα για αλλαγή ήταν > 15 .... δεν άλλαζε καθόλου χρώμα ... άλλο τεστ δεν έχω όχι ... μονο κάτι στικς ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...