Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Ε νταξει θα γίνουν και στραβές Αγάπη ... δεν τα παρατάμε όμως.

Από τότε που έλυσα το πρόβλημα με την ώσμοση τα πράματα δείχνουν να φτιάχνουν ενώ έχει μειωθεί πάρα πολύ και η άλγη. Τα τζάμια τα καθάριζα καθημερινά τώρα μία φορά κάθε 2 ημέρες... ελπίζω να αραιώσει κι άλλο...

πότε ξεκινάς το δικό σου?

Είπα να ξεμπερδέψω και με τα τέλη κυκλοφορίας και μετά.. Χα.. Χα..!!!

Ας είμαστε καλά και όλα θα γίνουν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από τις πιο ωραίες εικόνες

του reef

Όταν μεγαλώσει η ανεμώνη θα είναι

ακόμα πιο ωραίο

Πόσες ανεμώνες έχεις?

Και κάτι ξέχασες..... :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Από τις πιο ωραίες εικόνες

του reef

Όταν μεγαλώσει η ανεμώνη θα είναι

ακόμα πιο ωραίο

Πόσες ανεμώνες έχεις?

Και κάτι ξέχασες..... :)

Xαχα δε το ξεχασα Παύλο ... απλώς το τάισμα ηταν αποτυχία ... αφησα τη γαρίδα σε λάθος σημείο και δεν ήταν θεαματικό για να το προβάλω ...

Όσο για τις ανεμώνες έχω δύο ... αυτή που φαίνεται στο βίντεο πάνω και τη μεγάλη πράσινη .... τώρα που το ξαναβλέπω όμως μου φαίνεται λίγο άκομψη ... είναι μεγάλη για το δικό μου ενυδρείο ... η μικρούλα του ταιριάζει καλύτερα...

Σκέφτομαι ότι ίσως την ανταλάξω για καμιά μικρότερη εάν βρω κάποιον .... μου αρέσουν πολύ αυτές οι rose bubble tip ...

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το πρωί γύρισα στο σπίτι μετά από μια ιδιαίτερα κουραστική εφημερία. Πήγα να δω τα ψαράκια με σκοπό να πέσω όσο το δυνατό γρηγορότερα για ύπνο. Κι αντίκρισα αυτό. Είναι κάτι που περίμενα να δω εδώ και πάρα πολύ καιρό. Είναι η πρώτη φορά που ο συγκεκριμένος clown κάνει host μια ανεμώνη μου, οπότε είμαι τόσο ενθουσιασμένος που έπρεπε να το μοιραστώ μαζί σας. Άλλωστε σας αξίζει και σας το χρωστάω. Χωρίς όλους εσάς δε θα είχα δει ποτέ αυτό το υπέροχο θέαμα.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους που με βοηθήσατε να ζήσω κάτι που μέχρι πριν 2 μήνες μόνο στα βίντεο του youtube μπορούσα να δω:

Το βράδυ βίντεο με το τάισμα που σας είχα υποσχεθεί.

Απο τις ομορφότερες εικόνες στο χόμπι μας το χοσταρισμα του κλόουν στις ανεμώνες..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νερό από Α/ο, φωσφορικά στο μηδέν , τακτικές αλλαγές νερού κι όμως η άλγη είναι παντού .... στα χαλίκια, στους βράχους στα τζάμια ... σήμερα έριξα μέσα 3 σαλιγγαράκια μπας και δω βελτίωση ... τι μπορώ να κάνω για να την ξεφορτωθω ?? :growl:

Link to comment
Share on other sites

Προσπχη στο ταισμα και υπομονη, οτι τουφες μπορεις να βγαλεις με το χερι θα βοηθειση αρκετα...

Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι ειναι μερος του κυκλου του ενυδρειου και θα φυγει μονη της ? Όσο για το ταισμα ταιζω καθε 4 μερες πλεον .... ποσο πιο λιγο ! Θα λιμοκτονησουν ! Ελπιζω τα σαλιγγαρακια να βοηθησουν λιγο

Link to comment
Share on other sites

Ταιζε βρε και καθε μερα, απλα μικρες ποσοτητες, ισα ισα να τσιμπανε...

Δεν νομιζω να ειναι οπως τα λες, κατι πηρες απο καπου που ειχε επανω ειτε αλγη ειτε σπορια και το μεταδοσες στο ενυδρειο σου...

Θελει προσχεκτικες κινησεις τωρα και πολυ υπομονη...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραίο θέαμα! :thumbsu:

Εχω κι εγω και ξερω! Και αν θες να τη μετακινήσεις θα ειναι και το ψαρι μαζί, πακέτο!

Τωρα που θα την ταίζει κιόλας θα απαλλαγείς και απο ενα εξτρα κόπο! :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ταιζε βρε και καθε μερα, απλα μικρες ποσοτητες, ισα ισα να τσιμπανε...

Δεν νομιζω να ειναι οπως τα λες, κατι πηρες απο καπου που ειχε επανω ειτε αλγη ειτε σπορια και το μεταδοσες στο ενυδρειο σου...

Θελει προσχεκτικες κινησεις τωρα και πολυ υπομονη...

τι κινησεις δηλαδη? Να σοθ πω ... εβγαλα δυο βραχους και μεσα στο νερο του ενυδρειο που εβγαλα για αλλαγη τους καθαρισα με μια καινουρια οδοντοβουρτσα ... δε μπορουσα να τους βλεπω αλλο ... μπορει να γινει σε ολους τους βραχους αυτο η καταστρεφει τα βακτηρια ?

Link to comment
Share on other sites

Σταδιακαπορεις να το κανεις αυτο που λες, αλλα αφηνε καμια βδομαδα αναμεσα στα καθαρισματα...

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι κατι βραχια ειναι αδυνατον να βγουν και να καθαριστουν :( πρεπει να τα ξιλωσω ολα ..... και συν τις αλλοις, αυτα τα βραχακια που καθαρισα σημερα τα χα ξανακαθαρισει πριν κανα μηνα με τον ιδιο τροπο ... ξαναεπιασαν αλγη :( .... βεβαια τοτε εκανα και το λαθος με την Α/Ο ακομα .. που εβαζα μεσα το καθαρτο νερο ..... για να δουμε τωρα

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις υπομονη και θα καθαρισει σιγα σιγα...

Οι κινησεις που μπορει να εκανες ειναι η αγορα βραχου, η αγορα καποιου κοραλλιου, υπερβοληκο ταισμα για καποιο χρονικο διαστημα, αργοπορημενες αλλαγες στον αντιφωσφορο κτλπ...

Link to comment
Share on other sites

Ναι φιλε υπομονη. Καποιες μαχες μπορει να ειναι εξουθενοτικες. Οι λυσεις πολλες αλλα το προβλημα ακομα και οταν αυτες εφαρμοστουν θελει χρονο για να λυθει. Απο νιτρικα και φωσφορικα πως πανε οι μετρησεις σου; τι σου βγαζει;

Link to comment
Share on other sites

φωσφωορικα μηδεν .... νιτρικα εχω να κανω 4-5 μερες .... θα κανω κι απαυτα ...

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειχες την τελευταια φορα;

Μηδεν όλες οι μετρήσεις ήταν άριστες .... θα ξανακάνω σήμερα το μεσημέρι και θα σας ενημερώσω ...

Link to comment
Share on other sites

0 θρεπτικα και αλγη; για το φωσφορο το εχω ξανακουσει να μετραει 0 και να δινει αλγη με καποια νιτρικα. Με 0 NO3 και αλγη να αναπτησεται; Εγω δεν το χω. Σηκωνω τα χερια ψηλα. Σορυ....

Link to comment
Share on other sites

0 θρεπτικα και αλγη; για το φωσφορο το εχω ξανακουσει να μετραει 0 και να δινει αλγη με καποια νιτρικα. Με 0 NO3 και αλγη να αναπτησεται; Εγω δεν το χω. Σηκωνω τα χερια ψηλα. Σορυ....

Που ουσιαστικα δεν ειναι 0 ( ο φωσφορος ) αλλα μετραει 0

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δε ξερω ανα αναπτυσσεται η εαν εχει μεινει απο παλια που το ενυδρειο ηταν στρωμενο ... παντως υπαρχει ... χθες καθαρισα περιπου τους μισους βραχους ... οι αλλοι μισοι ειναι το ζορι .... τωρα θα δουμε εαν ξαναπτυχθει στους βραχους που καθαρισα ..

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.Ενώ οι μετρήσεις μου είναι φωσφορικα και νιτρικά 0 έχω αρκετή τριχοειδή.Αγόρασα χθες μια dolabella να φάει την άλγη ελπίζοντας να μην ξαναεμφανιστει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα δε ξερω ανα αναπτυσσεται η εαν εχει μεινει απο παλια που το ενυδρειο ηταν στρωμενο ... παντως υπαρχει ... χθες καθαρισα περιπου τους μισους βραχους ... οι αλλοι μισοι ειναι το ζορι .... τωρα θα δουμε εαν ξαναπτυχθει στους βραχους που καθαρισα ..

που το ενυδρειο ηταν αστρωτο ηθελα να πω :D

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω.Ενώ οι μετρήσεις μου είναι φωσφορικα και νιτρικά 0 έχω αρκετή τριχοειδή.Αγόρασα χθες μια dolabella να φάει την άλγη ελπίζοντας να μην ξαναεμφανιστει

Μου εχουν πει οτι ειναι ο αποτελεσματικοτερος αλγφαγος αυτο το ζωακι ... αλλα ειναι τοσο ασχημο που δε μπορω να το αγορασω χαχα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...