Jump to content

Νεο Θαλασσινο Ενυδρειο....


Recommended Posts

Ελεος!! Παλι μαζι γραφαμε...

Τα μεγάλα πνεύματα...!!!

@Dr sorry για το of topic!

Πάντως με έχεις αγχώσει με το nano reef! Την Κυριακη ξεκινάω το δικό μου...και δεν ξέρω τι με περιμένει μ αυτά που διαβάζω στο δικό σου θέμα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 544
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

χαχα ... πριν 48 ωρες το ξεκινησα ... πηρα τα φακελακια και τξη συσκευη της SERA

Link to comment
Share on other sites

Τα μεγάλα πνεύματα...!!!

@Dr sorry για το of topic!

Πάντως με έχεις αγχώσει με το nano reef! Την Κυριακη ξεκινάω το δικό μου...και δεν ξέρω τι με περιμένει μ αυτά που διαβάζω στο δικό σου θέμα

Φίλε κοίταξε ... για να είμαι ειλικρινής είναι πολύ πιο εύκολο απόσο το περίμενα και τα ψάρια είναι πολύ πιο ανθεκτικά από όσο τα περίμενα. Σκέψου ότι αν κι εντελώς αρχάριος έχω χάσει μόνο ένα ψάρι κι αυτό από επίθεση .... το δυσκολο συγκριτικά με το γλυκό είναι ότι θέλει το αργότερο παρακολούθηση ανα διήμερο γιατί η αλατότητα ανεβαίνει συνεχώς λόγω εξάτμισης ... συμπληρώνω κάθε μερα .... αμα το προσέχεις δε θα έχεις θεμα. Σε γενικές γραμμές το βρήκα ευκολότερο από του γλυκού ... αυτή είναι η αίσθηση που μου άφησε

Link to comment
Share on other sites

παω να τραβηξω ένα σύντομο βιντεο και με το νεο φως να το δειτε

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται upload ... υπομονη

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε ένα βιαστικό βίντεο....

τα σωματίδια που αιωρούνται στο νερό είναι μάλλον αβγουλάκια αρτέμιας που νόμιζα ότι είναι ζωντανά αλλά δεν είναι .... συνήθως είναι εντελώς διαυγές ...

συγνώμη για την πτωχή ποιότητα. ... είναι από την κάμερα του κινητού

Έγινε επεξεργασία - DrEng
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σχολια καθότι άσχετος

1. Δεν εχεις αρκετά ζωντανα για τα συγκεκριμένα λιτρα?

2. Το λευκο πανω αριστερα που μοιάζει με ανεμώνη, τι ειναι?

Ωραιο το ενυδρείο!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μοιαζει με ανεμωνη ειναι ανεμωνη... οσο για τα ζωντανα αποσο διαβασα ειναι ολα ψαρια που πανε σε μικρα ενυδρεια κι ειναι ειρηνικα ... συμβιωνουν παντως πολυ καλα μεταξυ τους...

Παυλο το γιατρο δε θαβαζα??? Ειναι συναδελφος

...!!!!

Αυτο που θελω να κανω ειναι να δωσω λιγο υψος στο aquascape αλλα δε ξερω πως... μαλον πρεπει να παρω κολα

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος!

Μην δωσεις αλλο υψος, καλα ειναι και ετσι, θελεις δυο-τρεια κοραλλακια ακομα και θα εισαι σουπερ!!

Ωραιες και οι γαριδουλες σου :) προσεχε την ανεμωνη....

Chocolate puma: μια χαρα ειναι με τα 4 ψαρακια που εχει καθως δεν μεγαλωνουν αλλο, αντε να παρουν λιγο "μποι" τα κλοουνακια....

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο :thumbsu:

Οντως την ανεμωνη να την προσεχεις η' να παρεις καποια μετρα σε περιπτωση που αποφασισει να κανει "γυρες" :jig:

Μακαρι ο συναδελφος να σου παει καλα φιλε μου!

Θα συμφωνησω με τον αγγελο,μην βαλεις βραχο.Καλυτερα βαλε κοραλια να "γεμισουν"/"ψηλωσουν" αυτα το χωρο με την αναπτυξη τους!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό θα κάνω ... έχω βάλει μερικά στο μάτι ... μπορώ να βάλω κι SPS με το νέο φως έτσι δεν είναι ?

Η ανεμώνη σήμερα δεν είναι πολύ καλα... παραθέτω φωτογραφίες:

http://postimg.org/image/r27oxjwpr/

http://postimg.org/image/gjneu8g8h/

Εάν τη συγκρίνετε με προηγούμενες φωτογραφίες/βίντεο θα δείτε ότι δεν είναι τόσο ανοιχτή όσο ήταν ... άλλες μέρες όταν έμπαινα απόγευμα μέσα στο σπίτι ήταν τέρμα φουντωμένη ....

Για να είμαι σίγουρος έκανα πάλι όλες τις μετρήσεις δεδομένου ότι έκανα το λάθος με την Αρτέμια εχθές και φοβόμουν μην έχει ανέβει η αμμωνία:

Θερμοκρασία 26,5 oC

ΚΗ 10,2 dKH (γιατί τόσο πολύ αφού κάνω αλλαγές από ΑΟ και δε ρίχνω τίποτα για το ΚΗ?)

Ca 440 ppm

Mg 1390 ppm

NH4 <0,05 ppm

NO3 <1 ppm

NO2 <0,025 ppm

PO4 <0,02 ppm

pH 7,5 - 8 (με τα παλιοτεστ της JBL είναι δύσκολο να είμαι ακριβής)

Ετοιμάζω μια αλλαγή νερού τώρα μήπως φύγουν τα αιωρούμενα σωματίδια που θέλω να πιστεύω πώς είναι από την Αρτέμια.

Έγινε επεξεργασία - DrEng
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφος!

Μην δωσεις αλλο υψος, καλα ειναι και ετσι, θελεις δυο-τρεια κοραλλακια ακομα και θα εισαι σουπερ!!

Ωραιες και οι γαριδουλες σου :) προσεχε την ανεμωνη....

Chocolate puma: μια χαρα ειναι με τα 4 ψαρακια που εχει καθως δεν μεγαλωνουν αλλο, αντε να παρουν λιγο "μποι" τα κλοουνακια....

Ερωτήσεων συνέχεια

(Dr άμα σου μαγαριζω το θεμα, μου λες)

Γενικά απ οτι εχω διαβάσει οι ανεμώνες προτείνονται για αρκετά μεγάλα ενυδρεία. Υπάρχουν είδη ανεμώνης για nano reef?

Επίσης - σε 60λιτρο συνηθως προτείνονται μέχρι 2 ψάρια και τα υπόλοιπα να ειναι ασπόνδυλα, γι αυτό ρώτησα για τα ψάρια

Ισως όμως να ισχυει αυτό που έγραψε πιο πανω ο Dr. Πως και αντοχές υπάρχουν και δεν ειναι ολα τόσο τραγικά

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχει θεμα, αρκει να προσεχει, ευβλαβεια στις αλλαγες νερου και στο ταισμα κατα βαση :)

Για τις ανεμωνες, ισως οι rock anemones να κανουν για νανο ενυδρεια, ολες οι αλλες θελουν χωρο και προσοχη, το δευτερο παει ασχετο το μεγεθος του ενυδρειου :)

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καλύτερα

να παίξεις με μερικά

soft και lps

και μετά δοκιμάζεις κάνα εύκολο

sps

Την ανεμώνη την έχεις ταΐσει καθόλου?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το βιντεο, φαινετε οτι ειναι στην αρχη του και χρειαζετε χρονο για να οριμασει. Θα σου προτεινα να μην βάλεις νεο φωτισμο ακομα αλλα ουτε και βραχο. Πρεπει να στρώσουν τα υπάρχον ζωντανα στο ενυδρειο οπως και ο βραχος σου. Θα σου προτεινα να ανεβάσεις λιγο την ροη σου και να καθαρίσεις λιγο τον βραχο σου.

Οι τιμες σου φαινονται εντάξει, στην πορεια πάρε ενα σωστο τεστ για το ph. Ειναι ωραιο να ξερεις ακριβως το ph μεσα στην ημερα. Σε βοηθάει να κανεις καλυτερο "κούρδισμα" στην πορεια. Κοραλακια λείπουν που θα γεμίσουν το χωρο, προχωρά με προγραμα και καθε βδομαδα και καλυτερα, να το δεις οπως το επιθυμεις! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ειδα το βιντεο, φαινετε οτι ειναι στην αρχη του και χρειαζετε χρονο για να οριμασει. Θα σου προτεινα να μην βάλεις νεο φωτισμο ακομα αλλα ουτε και βραχο. Πρεπει να στρώσουν τα υπάρχον ζωντανα στο ενυδρειο οπως και ο βραχος σου. Θα σου προτεινα να ανεβάσεις λιγο την ροη σου και να καθαρίσεις λιγο τον βραχο σου.

Οι τιμες σου φαινονται εντάξει, στην πορεια πάρε ενα σωστο τεστ για το ph. Ειναι ωραιο να ξερεις ακριβως το ph μεσα στην ημερα. Σε βοηθάει να κανεις καλυτερο "κούρδισμα" στην πορεια. Κοραλακια λείπουν που θα γεμίσουν το χωρο, προχωρά με προγραμα και καθε βδομαδα και καλυτερα, να το δεις οπως το επιθυμεις! :)

too late για το νεο φωτισμο γιατι τον εβαλα ηδη .... πως να καθαρισω το βραχο ? Εχει αρκετη αλγη επανω η αληθεια ειναι ... οπως και τα τζαμια .... με 0 φωσφορικα μεσα στο νερο τι αλλο πρπει να κανω ?

Επισης τη ροη πως μπορω να τη νανεβασω?

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα καλύτερα

να παίξεις με μερικά

soft και lps

και μετά δοκιμάζεις κάνα εύκολο

sps

Την ανεμώνη την έχεις ταΐσει καθόλου?

Οχι ... στο pet shop μου ειπανε οτι μπορω να την ταιζω με κατεψυγμενες γαριδες του σουπερ μαρκετ ... ισχυει ?

Link to comment
Share on other sites

Οχι ... στο pet shop μου ειπανε οτι μπορω να την ταιζω με κατεψυγμενες γαριδες του σουπερ μαρκετ ... ισχυει ?

Ναι ισχύει

Καλό είναι μια φορά την

βδομάδα να ξεπαγωνεις μια

μικρή γαριδα (τα μικρά γαριδάκια)

και να της δίνεις

Link to comment
Share on other sites

Ναι ισχύει

Καλό είναι μια φορά την

βδομάδα να ξεπαγωνεις μια

μικρή γαριδα (τα μικρά γαριδάκια)

και να της δίνεις

παω αυτη τη στιγμη να παρω γαριδακια ποιοτητας Αλφα για την ανεμωνη μου.

Αυτα καλα ειναι ?

http://www.killdeal.gr/detailsPage.aspx?id=44531

Link to comment
Share on other sites

Την ταϊσα ... φοβερο το θεαμα. Τη βουτηξε με τα πλοκαμακια και την τραβηξε στο στομα της και τωρα εχει κλεισει εντελως. Αμα ηξερα οτι θα ηταν τοσο εντυπωσιακο θα το ειχα τραβηξει βιντεο

Link to comment
Share on other sites

Οντως ειναι πολυ ωραιο

θεαμα

Τι επομενη φορα βγαλε μας ενα βιντεο

Την γαριδα να την ξεπαγωνεις καλα

με νερο του ενυδρειου

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορεσεις να μας δειξεις ενα βιντεο θα ηταν φοβερο φιλε dreng :thumbsu:

Eιναι πραγματικα πολυ εντυπωσιακος ο τροπος που μαζευει την τροφη!

Αυτο ειναι το θαλασσινο,παντα σε κανει να χαζευεις κατι με ανοιχτο το στομα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...