Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Σωστα τα λεει ο Θοδωρης, απλα η διαφορα ειναι οτι περνωντας ζωντανο βραχο μεσα σε κανα μηνα εισαι ετοιμος μεν να βαλεις εναν αριθμο ψαρακια αλλα οχι και πολυ μεγαλο, ειδηκα σαν αρχαριος, απ την αλλη εαν δεν μπορεις να κρατηθεις και θελεις να παρεις το οποιο ρισκο προχωρα :)

Ετσι και αλλιως πρωτα περνουμε τα ζωντανα και μετα ρωταμε για αυτα, χωρις να θελω να θιξω κανεναν....

Εφοσον τα ψαρακια σου πανε καλα και δεν εχουν βγαλει το οτιδιποτε προχωρα με προσοχη και δωσε λιγο χρονο για sps...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω.

Ας μη το γενικεύουμε αλλά ούτε και να το μεγαλοποιούμε. Προφανώς παρερμηνεύθηκε η λέξη πειραματισμός. Έτσι και αλλιώς ούτε χθεσινός είμαι πλέον αλλά ούτε και έβαλα και καμιά Όρκα μέσα.

Άγγελε μπορείς να γίνεις ποιο σαφής περί ζουμιών κλπ? Τι ακριβώς χρειάζομαι?

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα οταν ξεκινας σε sps ξεκινας εναν κυκλο μετρησεων των Kh-mg-ca και αναλογος προσθετης συμφωνα με τις αναγκες/καταναλωσεις που θα εχεις... Καλες τιμες ειναι Kh 8/9-mg 1250/1350- ca 400-500.... Εκει επιστρατευουμε μια περισταλτικη αντλια , 3 και πανω θεσεων κατα προτιμησει, ωστε να κανει αυτη την δουλεια. Οι μετησεις γινονται καθε μερα την ιδια ωρα, ασχετα εαν προσθεσης κατι ή οχι....

Το "μυστικο" ειναι η σταθεροτητα, δηλαδη να μην εχεις μεγαλες αυξωμειωσης σε αυτα τα στοιχεια γιατι η ανυπτηξη, το χρωμα και καμια και ολο το κοραλι πανε περιπατο "εις τοπον χλωερο", μεγαλο ρολο σε αυτα παιζουν βεβαιος και ο φωτισμος οπως και η θερμοκρασια, δηλαδη σωστος φωτισμος και θερμοκρασια μεχρι 27.5-28 μαξ, καποιοι μπορουν να που οτι και σε λιγο μεγαλητερες θερμοκρασιες δεν ειχαν θεμα, αλλα ξεκινα με αυτους τους στοχους εσυ....

Θελουν προσοχη αυτα γιαι καποια κοραλια δεν θα σου δωσουν δευτερη ευκαιρια...

Επειδη εισαι και "λεντ-ατος" θα σε συμβουλεψω οτι οποτε παρεις ενα κοραλι απο καποιο μαγαζι ή καποιον χομπυστα που τα ειχε σε Τ5 να τα κανεις προσαρμογη για τον φωτισμο σου. Αυτο στο λεω γιατι καποια κοραλια θα αργησουν να "ανοιξουν" ή θα πεθανουν λογο αυτης της αλλαγης. Η προσαρμογη ειναι ευκολη αλλα περνει καποιο καιρο, απλα ξεκινας ακουμποβτας το εκαστοτε κοραλι στον βυθο και καθε 5-7 μερες το ανεβαζεις προς την θεση που το προοριζεις...ετσι το στρες ειναι λιγοτερο και εχεις λιγοτερες πιθανοτητες να παθει κατι....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια ισχύουν με τα LPS γιατί μου αρέσουν περισσότερο λόγω της κίνησης που έχουν?

Link to comment
Share on other sites

Τα lps συνχωρουν περισσοτερο, εχουν και αυτα ομως τις καταναλωσεις τους, ισως πιο μικρες αλλα τις εχουν, αλλα το καλητερο ειναι οτι τους αρεσει και το λιγο πιο "βρωμικο" νερο...

Διαβασε στα πολλα θεματα του φορουμ και διαλεξε :) εμενα μου αρεσου και τα δυο(lps-sps)...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα αυτο που εχω καταλάβει εγω απο την πολυ μικρή μου πειρα ειναι οτι θελει μια δυσκολη ισορροπία οταν εχεις και lps και sps.

Πρεπει οι παράμετροι να ειναι τετοιες ωστε και μην πεινάσουν και ψοφήσουν τα lps και να μην "μπουκώσουν" και ψοφήσουν τα sps.

Αυτη την ισορροπία μπορεις να τη ρυθμίζεις πιο εύκολα σε ενα ώριμο ενυδρείο που οι βιολογικοί μηχανισμοί δουλεύουν πιο κανονικά απο ενα φρέσκο ενυδρείο που εχει τα σκαμπανεβάσματα του.

Μπορει και να κάνω λάθος, αλλα αυτο εχω καταλάβει. Ας με διορθώσει καποιος αν ειμαι λάθος. :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή η διατομική πότε θα φύγει? Μπορώ να κάνω κάτι να επισπεύσω την διαδικασία?

Μήπως φταίει ο φωτισμός?

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να κανεις υπομονη και να μειωσης το ταισμα, ειτε σε δοσης ειτε σε ποσοτητα δοσης....

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά αυτή η διατομική πότε θα φύγει? Μπορώ να κάνω κάτι να επισπεύσω την διαδικασία?

Μήπως φταίει ο φωτισμός?

να εφοδιαστής με υπομονή θαλασσινό έχεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Χθές το βράδυ η μία απο τις δύο εφίλιες δεν θα την έβγαζε την νύχτα. Απο ότι έδειξε η παρατήρηση ο clown την είχε επικοίσει και δεν άντεχε. Είχε μαζέψει σε τέτοιο σημείο που σχεδόν δεν φαινόταν.

Εκοψα έναν πάτο απο μπουκάλι αναψυκτικού ,έκανα τρύπες για να περνάει το νερό και τις σκέπασα. Ως εκ θαύματος το πρωί ήταν μια χαρά. Είχε επανέλθει στο φυσιλογικό της.

Το θέμα είναι τι κάνω τώρα με τον clown? Τον βγάζω απο μέσα? Πως θα του κάνω έξωση απο την εφύλια? Ισως τελικά βγάλω τον μαύρο clown που έχει μετακομίσει στο polystargrass με την ελπίδα να πάει ο clown εκεί.

Για πείτε καμιά ιδέα.

3c417f2d35d390ebe1fd357ef89efebe_zps1935

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι ιδιαιτερα που η δεύτερη ephylia επανηλθε :) . Χτες ηταν στο σημείο πεθαίνω..σώστε με. Το πλαστικό μπουκάλι εχει σώσει πολλα κοραλια καθως και ψαρια καποιες φορες. Μην νομίζεις οτι το κοράλι σώθηκε, θελει μέρες να συνέλθει 100%.

Παντως για να βοηθήσεις και τα αλλα παιδια να καταλάβουν τι παιζει, πρεπει να πεις ολη την ιστορία οπως μου την είπες χτες. Που ηταν αρχικά ο clown και πως έφυγε απο εκει. Ολα τα υπόλοιπα τα ειπαμε χτες, γνωριζεις την απαντηση μου αλλα δεν θα την πω εδω να δω τι θα πουν και τα αλλα παιδια.

Πως πανε οι ροές σου, ισιωσαν; Τρελή διαφορα μετα τις αλλαγές, σίγουρα θα φαινετε η κινηση παντού πια. Ωραια η πικάντικη πίτσα, δεν την ειχα ξαναδοκιμασει :D

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παναγιωτη πως παει το ενυδρειο?

Με το φωτιστιστικο ολα ενταξει?

Το φωτιστικό είναι μια χαρά αλλά το μόνο που εξελίσσεται είναι η διατομική και ίσως λίγο κυανό :(

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι η διαρκεια της φωτοπεριοδου σου ημερισιως!

Ταιζεις πολύ?

Μηπως να αυξησεις τα λιτρα στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου που κανεις και να σιφωναρεις οσο περισσοτερο μπορεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε τι ενταση το εχεις Παναγιωτη?

Δεν έχω επιλογή έντασης

Link to comment
Share on other sites

Ποσο ειναι η διαρκεια της φωτοπεριοδου σου ημερισιως!

Ταιζεις πολύ?

Μηπως να αυξησεις τα λιτρα στις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου που κανεις και να σιφωναρεις οσο περισσοτερο μπορεις?

Τα λευκά ανάβουν στις 14:00 και τα ακτινικά 2 ώρες μετά.

Τα λευκά σβήνουν στις 23:00 και τα ακτινικά στις 24:00

Αλλαγές γίνονται 10-15 λίτρα κάθε Κυριακή. Το skimer βγάζει συνέχεια ''μπίχλα''

Link to comment
Share on other sites

Το φωτιστικό είναι μια χαρά αλλά το μόνο που εξελίσσεται είναι η διατομική και ίσως λίγο κυανό :(

Eιναι αρκετοι παραμετροι για αναπτυξη και συνηθως πρεπει να περιμενεις και να ψαξεις αρκετα μεχρι να βρεθεις σε εκεινο το ''σημειο''. Προτεινω να μην απογοητευεσαι και να μας πεις τι ακριβως γινεται μεσα στο ενυδρειο. Μετρησεις απο τα παντα αν και εφοσον ειναι εφικτο, φιλτρανση, ροη. Ο φωτισμος απο οτι καταλαβα ειναι καλος(?).

Link to comment
Share on other sites

Τι έχει το έρμο?

680ef0907583dcc7613b8ddc9f870f48_zps864a

42539752e83516d28ff96d0bf321e167_zpscb1e

8ee399e846514e24e2cb719394d7f444_zpsfd02

bfedd871acac33e6eea74f2649d7ac76_zpsc76c

Link to comment
Share on other sites

Τα λευκά ανάβουν στις 14:00 και τα ακτινικά 2 ώρες μετά.

Τα λευκά σβήνουν στις 23:00 και τα ακτινικά στις 24:00

Αλλαγές γίνονται 10-15 λίτρα κάθε Κυριακή. Το skimer βγάζει συνέχεια ''μπίχλα''

απο τιμες?

Link to comment
Share on other sites

απο τιμες?

μόλις τις έβαλα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

μόλις τις έβαλα παραπάνω.

Παναγιωτη οκ τι σημαινει η ενδειξη + - πανω απο τις τιμες?

ο βραχος ηταν ζωντανος η νεκρος η απο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...