Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Παναγιώτη

Πολύ χαίρομαι για το νεο σου φωτιστικό, μιας και απο οτι βλεπω στις φωτογραφιες, καθησε τελεια!!!

Και ειναι οτι πρεπει για τα λίτρα σου τελικά.

Και ξερεις....μαζι με το φωτιστικο έρχοντε δωρο και τα ζοανθάκια, για να κολας με τα ακτινικα, χαχαχαχα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη

Πολύ χαίρομαι για το νεο σου φωτιστικό, μιας και απο οτι βλεπω στις φωτογραφιες, καθησε τελεια!!!

Και ειναι οτι πρεπει για τα λίτρα σου τελικά.

Και ξερεις....μαζι με το φωτιστικο έρχοντε δωρο και τα ζοανθάκια, για να κολας με τα ακτινικα, χαχαχαχα!!!!

Σε ευχαριστώ βρε Γιώργο. Άντε να δούμε και το δικό σου τώρα. Για τα ζωανθάκια δεν βλέπω την ώρα !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό video update. Στον βράχο έχουν φυτρώσει διάφορα όπως βλέπετε. Άντε ρε παιδιά κανένα Φραγκάκι. Δεν το λειπώσαστε έτσι άδειο που είναι?

Έγινε επεξεργασία - PanaGreco
Link to comment
Share on other sites

Όσο πάει γίνεται και πιο όμορφο ! Μπράβο Πάνο !! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο εε Πάνο, το χαίρομαι σα να ειναι δικό μου, πραγματικά (ίσως με μπερδεύει και το κοινό μας όνομα)!

Ηταν που θα έβαζες μονο δυο κλοουνάκια μέσα

Το φωτιστικό ποσο σου βγήκε;

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο εε Πάνο, το χαίρομαι σα να ειναι δικό μου, πραγματικά (ίσως με μπερδεύει και το κοινό μας όνομα)!

Ηταν που θα έβαζες μονο δυο κλοουνάκια μέσα

Το φωτιστικό ποσο σου βγήκε;

Πολύ ζεστό σε βλέπω και όλα ρωτάς τιμούλες. Μήπως ψήνεσαι για θάλασσα και δεν μας έχεις πει τίποτα ακόμα; :bling:

Link to comment
Share on other sites

Ηταν που θα έβαζες μονο δυο κλοουνάκια μέσα

Εσένα αν στα φέρει δώρο η γυναίκα σου τα ψαράκια και δεν τα βάλεις μέσα θα σου κάνω ένα άγαλμα σαν το μπόι σου όσο και να είσαι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ζεστό σε βλέπω και όλα ρωτάς τιμούλες. Μήπως ψήνεσαι για θάλασσα και δεν μας έχεις πει τίποτα ακόμα; :bling:

Το θέλει απλά δεν το ξέρει ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Εσένα αν στα φέρει δώρο η γυναίκα σου τα ψαράκια και δεν τα βάλεις μέσα θα σου κάνω ένα άγαλμα σαν το μπόι σου όσο και να είσαι.

Εγω φίλε αν κανω και θαλασσινό, η γυναίκα μου θα μου κάνει δώρο ολόκληρο το πακέτο της κηδείας, όχι μονο τα βασικά.
Link to comment
Share on other sites

Τι να μεγαλώσουν?

Link to comment
Share on other sites

Φραγγακια , απο εμενα

Σε ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό video update. Στον βράχο έχουν φυτρώσει διάφορα όπως βλέπετε. Άντε ρε παιδιά κανένα Φραγκάκι. Δεν το λειπώσαστε έτσι άδειο που είναι?

Εχω εγω ενα φραγκάκι που περισσεύει να σου δώσω, sps αλλά εύκολο. Αν το θελεις ενημερωσε με.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εχεις κανει ενα σημαντικό λαθος δεν εχεις υπομονή και εχεις βάλει και ψάρια αρκετα για τα λιτρα σου και ενω δεν εχει στρώσει ακομα και εχεις πρόβλημα με αλγες σκέφτεσαι να βάλεις κοράλλια! Μην βιάζεσαι μετρα φωσφορικά νιτρικα ρύθμισε το φωτιστικό μειωσε τις αλγες και μετα βαλε οσα κοράλλια θες!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μενα εχεις κανει ενα σημαντικό λαθος δεν εχεις υπομονή και εχεις βάλει και ψάρια αρκετα για τα λιτρα σου και ενω δεν εχει στρώσει ακομα και εχεις πρόβλημα με αλγες σκέφτεσαι να βάλεις κοράλλια! Μην βιάζεσαι μετρα φωσφορικά νιτρικα ρύθμισε το φωτιστικό μειωσε τις αλγες και μετα βαλε οσα κοράλλια θες!

Στάλθηκε από το GT-I9300 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Επίσης ο Amphiprion polymnus που έχεις

γίνεται αρκετά επιθετικός

Link to comment
Share on other sites

Τι αδειο ρε συ, γεματο ψαρια ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές μετρήσεις.

b378325eb4f84cc5c82e40f05b21d8fe_zps86c4

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παναγιωτη καλησπερα και μεσα απ το φορουμ!

Ειδα το βιντεακι που εβαλες χθες και πραγματικα οφειλω να εκραςω οτι το aquascape που εχεις κανει ειναι πανεμορμο και αερατο!

Αρκετα καθαρό το ενυδρειο σου και σιγουρα σε αυτο βοηθουν και οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου που μου ειπες οτι κανεις.

Ολα αυτα που φαινονται να εχουν ξεπεταχτει πανω στο βραχο μπορεις να διαπιστωσεις τι ειναι και εαν κανουν καλο ή κακο στον υφαλο σου στο παρακατω θεμα που εχει ανοιξει ο Μιχαλης (aka mad23):

http://www.aquazone.gr/forums/topic/95400-ncoeia-link-aea-aiaaiuneoc-inaaieoiui/

Ειναι πολύ καλό και θα τα βρεις οοοοοοολα εκει. Ευχομαι τα βλαβερα να μην τα βρεις στο ενυδρειο σου!

Υπαρχει και ενα ακομα γενικο με συντομες περιγραφες: http://www.xtalworld.com/Aquarium/hitchfaq.htm

Πάντως τα πρασινα φυλλα αλγης που εχουν αναπτυχθει σε διαφορα σημεια πανω στο βραχο σου μπορεις να τα ξηλωσεις με το χερι σου. Αν ειχες τα διπλασια τουλαχιστον λιτρα θα στην εκανε την δουλεια αυτη ενα τανγκ. Θα τα ετρωγε.

Αν μου επιτρεπεις και χωρις παντα αυτο να ειναι κανονας, στη θεση σου δεν θα εβαζα σκληρα κοραλια στους δυο μηνες λειτουργιας του ενυδρειου. Ανεβαζεις τον πυχη δυσκολιας αποτομα, ψηλα. Δεν υπαρχει καποιος κανονας ή καποιος "αστυνομος" που να σου απαγορευει να κανεις πραγματα που εσυ, εγω, αυτος, αυτη, θελεις στον υφαλο.

Θεωρητικα, ολα μπορουν να γινουν, αλλα μετα απο καποια εφαρμοσμενα πραγματα και τακτικες η επιτυχια θα εχει μεγαλυτερα ποσοστα.

Δεν ειναι ομως κακο, απο την ωρα που αποφασισες να κολυμπησεις σε θαλασσινο, να κανεις και πειραματισμους ή να παιρνεις τα ρισκα σου. Αρκει να εισαι προετιμασμενος για την περιπτωση λαθους! Θα σε βοηθησει σιγουρα στο μελλον.

Υ.Γ. Τα ζοανθακια μπορεις οποτε θες να ερθεις να τα παρεις! Θα ομορφυνουν κι αλλο τον υφαλο σου!

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και δεν αμφιβάλλω ότι για να το λέτε έτσι πρέπει να είναι.

Παρόλα αυτά όπως ακριβώς λές εγώ θέλω να μάθω και να πειραματιστώ επιτρέποντας μου κάποια λάθη που θα με βοηθήσουν να μάθω και κυρίως να καταλάβω την λειτουργία του θαλασσινού πριν φτιάξω το μεγάλο.

Αλλά για να δώ που βρίσκομαι σε πόσο καιρό θεωρείται ένα τέτοιο ενυδρείο έτοιμο να δεχτεί κοράλια;

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα σε αυτο το σημειο να πω πως επιτρεπεται ο πειραματισμος αλλα οχι με ζωντανα και ειδικα οταν εχουμε ανθρωπους γυρω μας οι οποιοι ειναι γνωστες!

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα σε αυτο το σημειο να πω πως επιτρεπεται ο πειραματισμος αλλα οχι με ζωντανα και ειδικα οταν εχουμε ανθρωπους γυρω μας οι οποιοι ειναι γνωστες!

Βρίσκω λίγο άστοχη την παρατήρηση αν είναι για μένα μόνο. Οι πειραματισμοί στους οποίους αναφέρομαι δεν αφορούν στα ζωντανά.

Έτσι και αλλιώς οτιδήποτε αλλαγή (και αυτό πειραματισμός είναι) γίνεται μέσα σε ένα ενυδρείο με ζωντανά μέσα δεν ξέρεις ποτέ πως αντιδράσουν.

Link to comment
Share on other sites

Καποια πειραματα μπορουν να γινουν μοιραια ομως, μεγαλη προσοχη και παρατηρισει!!

Για sps εγω θα σου προτηνα να κρατηθεις κανα 2μηνο ακομα και συμφωνα με τις μετρησεις σου...

Επισης πρεπει να βαλεις και στο προγραμμα σκονες/ζουμια και δοσομετρικη για να εχεις καλα αποτελεσματα...

Link to comment
Share on other sites

Βρίσκω λίγο άστοχη την παρατήρηση αν είναι για μένα μόνο. Οι πειραματισμοί στους οποίους αναφέρομαι δεν αφορούν στα ζωντανά.

Έτσι και αλλιώς οτιδήποτε αλλαγή (και αυτό πειραματισμός είναι) γίνεται μέσα σε ένα ενυδρείο με ζωντανά μέσα δεν ξέρεις ποτέ πως αντιδράσουν.

Γιατι αστοχο ρε Πανο; Σε ενα 60αρι ενυδρειο που καλα καλα δεν ειναι στρωμενο, με τοσα πολλα ψαρακια μεσα και οχι και μικρα, σε ενα γλυκο θα ειχες προβλημα. Φανταζομαι, αν και ασχετος, πως και στο θαλασσινο το ιδιο θα ειναι!

Ξερεις πολυ καλα πως δεν καταφερομαι εναντιον σου αλλα ειναι κατι που το λεω σε ολους αδιακριτως!

Αλλο να αλλαξεις λιγο την διακοσμηση και αλλο να υπερφορτωσεις ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...