Jump to content

Record 600 New Reef


PanaGreco

Recommended Posts

Παναγιωτη οκ τι σημαινει η ενδειξη + - πανω απο τις τιμες?

ο βραχος ηταν ζωντανος η νεκρος η απο ενυδρειο?

Σημαίνουν τις αυξομειώσεις απο την προηγούμενη μέτρηση.

Ο βράχος ήταν ζωντανός.

Link to comment
Share on other sites

Αντιφωσφορο εχεις;; Τι ειδους;;

Ναι αλλά δεν θυμάμαι μάρκα. Όπως και άνθρακα της fluval.

Link to comment
Share on other sites

θα πρωτεινα να σταματησεις τα σημπληρωματα εαν ριχνεις αμινοξεα κ.λ.π επισεις μια σκουπα θα βοηθαγε,δες καλυτερα την κυκλοφορια και την ρυθμιση της,και θεωρω οτι θα εχεις συντομα αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

θα πρωτεινα να σταματησεις τα σημπληρωματα εαν ριχνεις αμινοξεα κ.λ.π επισεις μια σκουπα θα βοηθαγε,δες καλυτερα την κυκλοφορια και την ρυθμιση της,και θεωρω οτι θα εχεις συντομα αποτελεσμα.

Μα δεν ρίχνω τίποτα μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμισε λιγο την κυκλοφορια οπως λεει ο Νικολας και λιγη σκουπα οπου μπορεις και ενημερωνε...

Εαν ταιζεις πανω απο δυο φορες κοψε τις υπολοιπες, κομμενα τα κατεψυγμενα/ζωντανα/τηγανιτα και λιγο μεγαλητερες αλλαγες, απο 10% σε 15% πχ....

Ααα και οι βιταμηνες ακομα κομμενες, μονο σκορδο εαν δινεις...

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Μα δεν ρίχνω τίποτα μέσα.

Οπως λεει ο Αγγελος και το ταισμα σου θα πρεπει δυστηχος να ειναι φιδολο και υπομονη.
Link to comment
Share on other sites

Παναγιωτη, τελικα την έτριψες τη μπίχλα που ειχε πιάσει στους κατω βράχους; Καθε ποτε αλλάζεις αντιφωσφωρο και μήπως εχει πεθάνει κατι και εχει ξεράσει απότομα βρωμιτσα και θρεπτικα στο νερο σου;

Δες τι αντιφωσφωρο εχεις και τι ποσοτητα χρησιμοποιης. Θα βγάλουμε άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποιο update?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε καποιο update?

Τα ίδια χάλια Μάριε. Διατομική παντού.

Link to comment
Share on other sites

Παναγιώτη τώρα είδα όλες τις φώτο από την αρχή.Πολύ ωραίο δείχνει και το έφτιαξες με μεράκι.

Από θαλασσινό είμαι τελείως άσχετος αλλά μ'αρέσει πολύ. Τώρα για αυτό το καφέ (διατομική) στο βυθό δέν έχω ιδέα θα στα πούν οι θαλασσινοί.

Ελπίζω να είναι κάτι απλό και να φύγει σύντομα και πιστεύω όσο περνάει ο καιρός θα γίνεται και καλύτερο.

Συγχαρητήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ φιλαράκι.

Link to comment
Share on other sites

Για βαλε μια φωτογραφια για να έχουμε εικόνα στο τι λες.

Θα βάλω video και φωτό αύριο. Τώρα έχουν κλείσει τα φώτα.

Link to comment
Share on other sites

Να και το video να δείτε τα χάλια του. Δεν ξέρω τι συμβαίνει αλλά αρχίζω να απογοητεύομαι :(

Αρχίζει να με κουράζει η διατομική ή ότι άλλο είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις 5 ψαρακια + ολα τα υπολοιπα, το συστημα σου δεν εχει την σταθεροτητα που χρειαζεται και για αυτο εχεις διατομικη, θελει χρονο και υπομονη, ταιζε με προσοχη, σταθερα τις αλλαγες σου και δεν βαζεις τιποτα αλλο μεσα απο ζωντανα πλην κοραλλιων....

Μετρησεις συχνες μην ξεφυγη λογο λιγων λιτρων....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

τι λεει το reefακι σου πως παει καποιο νεο?

Δεν έχω κανένα νέο παιδιά. Το reefaki έχει μείνει στάσιμο. καμία ουσιαστική βελτίωση παρά κάποιες προσπάθειες που κάναμε με τον Μάριο. Συνεχίζω να έχω και να πολεμάω την διατομική.

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να απογοητευομαι.:(

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κανένα νέο παιδιά. Το reefaki έχει μείνει στάσιμο. καμία ουσιαστική βελτίωση παρά κάποιες προσπάθειες που κάναμε με τον Μάριο. Συνεχίζω να έχω και να πολεμάω την διατομική.

Η αλήθεια είναι ότι έχω αρχίσει να απογοητευομαι.:(

Πέρασα μια μερα απο το Παναγιώτη και ειδα το ενυδρειο, έτυχε να παω την ημερα που ειχε καθαρισει το βραχο και φαινόταν οκ.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν τα πολλα "frags" που υπηρχαν διάσπαρτα και πιάνοντας την συζητηση μου ανέφερε οτι τα κοραλια εχουν γινει πολυ "εύθραυστα". Εκει φάνηκε αμέσως οτι παιζει προβλημα καποιο με τα φωσφωρικα ή τουλαχιστον και με αυτα, ενω επισης ο βραχος αγοραστηκε ζωντανός αλλα δεν κουραριστηκε ποτε και μπήκαν φώτα αμεσα.

Η πρόταση μου ηταν να μπει σωστός αντιφωσφωρος για αρχη και τα πρωτα σημάδια οπως μου ανέφερε ηταν πολυ ενθαρρυντικά. Του ειπα να περιμένουμε τωρα να ξερασουν τα βράχια οτι ειχε μαζευτεί, θα παρει λιγο καιρο αλλα αφου βλέπεις διαφορα με οτι εγινε, αυτο σημαίνει προχωράμε καπου.

Αφου υπηρχε βελτίωση με τις προηγούμενες κινήσεις, τι άλλαξε τωρα Παναγιωτη;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μια μερα απο το Παναγιώτη και ειδα το ενυδρειο, έτυχε να παω την ημερα που ειχε καθαρισει το βραχο και φαινόταν οκ.

Αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν τα πολλα "frags" που υπηρχαν διάσπαρτα και πιάνοντας την συζητηση μου ανέφερε οτι τα κοραλια εχουν γινει πολυ "εύθραυστα". Εκει φάνηκε αμέσως οτι παιζει προβλημα καποιο με τα φωσφωρικα ή τουλαχιστον και με αυτα, ενω επισης ο βραχος αγοραστηκε ζωντανός αλλα δεν κουραριστηκε ποτε και μπήκαν φώτα αμεσα.

Η πρόταση μου ηταν να μπει σωστός αντιφωσφωρος για αρχη και τα πρωτα σημάδια οπως μου ανέφερε ηταν πολυ ενθαρρυντικά. Του ειπα να περιμένουμε τωρα να ξερασουν τα βράχια οτι ειχε μαζευτεί, θα παρει λιγο καιρο αλλα αφου βλέπεις διαφορα με οτι εγινε, αυτο σημαίνει προχωράμε καπου.

Αφου υπηρχε βελτίωση με τις προηγούμενες κινήσεις, τι άλλαξε τωρα Παναγιωτη;

Μάριε όπως τα λες έγιναν. Το θέμα είναι ότι δεν έχω μέτρο σύγκρισης και φυσικά την παραμικρή εμπειρία. Το ενυδρείο λειτουργεί τώρα περίπου 3 μήνες. Περίμενα να δω κάποια εξέλιξη μέχρι τώρα. Δεν με νοιάζει να περιμένω απλά να ξέρω για πόσο.

Η διατομική συνεχίζει να βγαίνει. ίσως με λιγότερη ένταση αλλά είναι εκεί. Τι να πω. ας περιμένουμε να δούμε τι έχει να βγάλει ο βράχος.

Link to comment
Share on other sites

μην σε ανχονει θα φυγει! σε αλλους κραταει περισοτερο και αλλους λιγοτερο.. ασε που καποια στιγμη εμφανιζετε παλι σε πολι πιο μικρο ποσοστο!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον διαβαζω προσεχτικα το θεμα σου και αυτο που εχω να πω και να προτεινω ειναι το εξης ο βραχος δεν εχει να ξερασει τιποτα οτι ειναι να βγαλει το εχει βγαλει

δουλευεις αντιφωσφορο και κανεις αλλαγες νερου καλο θα ειναι να κανεις 3-4 αλλαγες τις ταξεως 30-40% σε διαστημα 3-4 ημερων η καθε μια ταιζεις τοσο οσο χρειαζεται να φανε τα ψαρια και οχι παραπανω απο μια φορα την ημερα απο τροφες για τα κοραλια αν ριχνεις σταματας θα κανεις συχνες μετρησεις και δεν βαζεις αλλο οργανισμο μεσα κοιτα μην εχει ψοφησει και κανενα σαλιγκαρι και θα δεις βελτιωσει μεσα σε ενα μηνα επισης κανε ολες τις μετρησεις σου να δουμε τι παιζει.

στο εχω ξαναπει το θαλασσινο θελει πολυ υπομονη σε ολα!!!! εσυ ψιλοβιαστηκες αλλα δεν πειραζει ολα φτιαχνονται!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το εχω δει απο κοντα, ειμαι εμφανές οτι υπηρχαν φωσφωρικα στο συστημα. Απο τα κοραλια που εχουν γινει εύθραυστα μεχρι το το βραχο πως φαινετε, μιλάει μονο του. Και φυσικα ολα αυτα καπου εχουν μεινει (ισως και αύξηση αφου υπαρχουν ζωντανα στο ενυδρειο), αφου δεν υπηρχε σωστη χρήση αντιφωσφωρου πριν.

Τωρα οι αλλαγές μονο καλο μπορουν να κανουν. Και εσυ βρε Παναγιώτη, αλλο δεν ειδα καμια διαφορα, αλλο βλεπω βελτίωση και σαφώς λιγότερη ένταση στο προβλημα. Αφου ειδες διαφορα συμαινει οτι ειμαστε σε καλο δρόμο. Το θαλλασινο περνει πολυ περισοτερο χρονο απο το γλυκό να διορθωθεί μια κατασταση. Κακος δεν ειχες κανει καποια κουρά έστω μικρη στους ζωντανούς βράχους πριν τους βαλεις στο ενυδρειο.

Τωρα υπομονη και θα φτιάξει.

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται ότι αρχίζει να στρώνει. Για να δούμε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...