Jump to content

Project Phoenix Reef


nabouhodonosour

Recommended Posts

Γεια σας παίδες, μετά από 1,5 χρόνο λειτουργίας του reef ενυδρείου μου, λόγω μία αναποδιάς, πήγε όλο.... περίπατο! :bigemo_harabe_net-58: Μαζί με αρκετά lps, sps, ασπόνδυλα, και ψάρια... :fpc: Δεν έχει σημασία να αναφέρω συγκεκριμένα τι είχε, γτ πονάει η καρδιά μου που τα σκέφτομαι πάλι.

Οπότε αφού πλέον ολοκλήρωσα τις καλοκαιρινές μου διακοπές και επέστρεψα στην πρωτεύουσα, αποφάσισα να δημιουργήσω από τις "σταχτες" του παλιού, ένα νέο reefακι προσθέτοντας αυτή τη φορά και ένα sump, το οποίο απουσίαζε από το παλιό.

Ο εξοπλισμός που διαθέτω ήδη είναι ο ακόλουθος:

Ενυδρείο: Juwel Rio 180 (101 x 41 x 50εκ)<- διαστάσεις

Φωτισμός: 4Χ39 W ΑΤΙ Sunpower (2X Blue Plus & 2X Coral Plus)

Skimmer: Deltec MCE 600 με την λευκή αντλία + media box για αντιφώσφορο και μερικές φορές άνθρακα

Κυκλοφορία: 1Χ (μερικές φορές βαζω και κάποιες άλλες κινέζικες 5000l/h ). Μελλοντικά θα προμηθευτώ άλλη μία Vortech MP40w

Z.Βράχος περίπου 25 κιλά σε 5-6 μεγάλα κομμάτια, καθώς επίσης και νεκρός πλέον αραγωνίτης περίπου 20-25 κιλά.

Θέρμανση & Ψύξη: 1Χ200W θερμοστάτη της Juwel για τους χειμερινούς μήνες, και έναν ανεμιστήρα της BOYU αν δεν απατώμαι διαμέτρου 13cm

Μετά την αναποδιά σκέφτηκα λοιπόν να χρησιμοποιήσω και ένα sump για να ενισχύσω το νέο μου σύστημα, το οποίο θα προμηθευτώ από συγχομπίστα τις ερχόμενες ημέρες, έτοιμο με τα χωρίσματά του, το οποίο θα έχει διαστάσεις 100,3*45,3*51!! Επειδή όμως η παλιά βάση του Rio 180 δεν ενδείκνυται για χρήση με sump, αναγκαστικά οδηγούμαι προς την ιδιοκατασκευή, χωρίς να έχω καταλήξει ακόμα στο υλικό που θα χρησιμοποιήσω.

Λογικά θα τείνω προς κοιλοδοκό 40Χ40mm με πάχος 3mm, διότι θέλω να δώσω λίγο μεγαλύτερες διαστάσεις στο έπιπλο, για χρήση μελλοντική με μεγαλύτερο ενυδρείο και περισσότερα κιλά!

Ξέχασα να αναφέρω ότι αμφιταλαντεύομαι ανάμεσα στη χρήση αυτή τη φορά, μαύρου αραγωνίτη ως υπόστρωμα ή καθόλου αραγωνίτη μετά από το βούρκο που αντίκρισα όταν έπλυνα τον παλιό.

Θα ήθελα τις γνώμες σας για το νέο εγχείρημα, τι θα πρέπει να προσέξω, τι να φτιάξω, τι να παραλείψω κτλ κτλ !

Φωτογραφίες θα ανέβουν σύντομα από την όλη κατασκευή μέχρι την τελική δημιουργία αυτού, και συγγνώμη εκ των προτέρων αν σας κούρασα :gunsmilie:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλή αρχή φίλε μου!

θα θέλαμε να ακούσουμε το story σου σχετικά με το παλιό σου ενυδρείο, μιας και απο τα λάθη μαθαίνουμε όλοι μας εδω μέσα.. λάθη δικά μας αλλα και των άλλων.

Προσωπικά μου αρέσει ο εξοπλισμός σου και νομίζω οτι στο μόνο που χολένεις είναι η κυκλοφορία.

Ό μαύρος αραγωνίτης μου αρέσει πολύ, εγω δεν το χρησιμοποίησα γιατι άκουσα τους πιο έμπειρους που λέγανε οτι δεν αντανακλά το φώς σωστά μέσα στο ενυδρείο, κάτι που δέν το θέλουμε για τα κοραλάκια μας. Όσο για το καθούλου υπόστρωμα.. ναι μεν πιο καθαρό, καλυτερη κυκλοφορία κτλ αλλα κατα τη γνώμη μου δεν δείχνει και τόσο φυσικό.. γούστα είναι αυτά βέβαια...

αυτά για τώρα! περιμένουμε σύντομα και φωτογραφικό υλικό!

και πάλι καλή αρχή!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έμαθα τι ακριβώς συνέβη. Τηλεφωνικά ενημερώθηκα από την κοπελιά μου, η οποία ήταν στο σχέδιο να το τσεκάρει μέρα παρά μέρα, ενώ εγώ έλειπα για μία εβδομάδα Από ότι κατάλαβα, αφού έπλυνε το δοχείο συλλογής του deltec μάλλον το έβαλε πιο μέσα από ότι έπρεπε και αφότου έφυγε, μου είπε ότι μάλλον "φούσκωσε" πολύ ο αφρός με αποτέλεσμα να ξεχειλήσει από επάνω και να πέσει σε ενα ξεχασμένο πολύμπριζο που είχα από κάτω :thumbsd: πρώτο μου μεγάλο λάθος. Μετά έπεσε ο "γενικός" και επειδή δεν έχω backup για την vortech ούτε κάποιο άλλο UPS (2o λάθος), όλα μου τα ζωντανα απεβίωσαν κατά το χρονικό διάστημα της 1,5 ημέρας, λογικά από ασφυξία. Οπότε μακάρι από τα δικά μου λάθη, να μάθω εγώ κατ' αρχήν και κατ΄επέκταση και άλλοι για να μην την πατήσουμε :thumbsu:

Όσο για τον αραγωνίτη, επειδή τον έπλυνα και από μέσα μόνο ο godzilla δεν πετάχτηκε, γι' αυτό σκέφτομαι αυτή τη φορά χωρίς καθόλου!! Ναι μεν πιο αφύσικο, αλλά πολλά θετικά σε σχέση με αρνητικά

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες και απο μενα και καλη αρχη σιγουρα χωρις καθολου αραγωνιτη αλλα με σοστω aquascape και καλη κυκλοφορια δεν θα εχεις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη και παλι :thumbsu:

2 παρατηρησεις απο μενα:

Νομιζω σε 100χ40 ειναι πολυ 25 κιλα αραγωνιτης, δοκιμασε bare bottom, διαβασε σχετικα αρθρα στο φορουμ

Κυκλοφορια κοιτα σε jebao, πεταμενα λεφτα οι vortec

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά τις jebao μπορείς να τις συγχρονήσεις;;; Στόχος μου είναι άλλη μια MP40 συγρονισμένη για να πετύχω ένα gyre το οποίο θα εναλλάσσεται. Στο Coral Magazine που είχα διαβάσει, είχα δει ότι αυτό είναι το πιο "καλό" για την ανάπτυξη των κοραλλιών και είναι πιο κοντα στο "φυσικό" κυματισμό των ωκεανών

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις με τον διπλο κοντρολερ ή με τις ασυρματες...

Παμε λιγο ομως στον υπολοιπο εξοπλισμο σου...

Το σκιμερι ειναι πολυ καλο, αρκει να χωραει στο νεο σαμπ, θα πρεπει να μπαινει και να βγαινει ανετα μην τυχον χρειαστη καθαρισμα ή επισκευη...

25 κιλα βραχο ειναι υπερβοληκα πολυ, θελεις 15-18 κιλα μαξ, μπορει να βαλει και λιγο στο σαμπ...

Επισης 25 κιλα αραγωνητης ειναι πολυ και για αυτο ειχε και τον κοτζιλα μεσα, θελεις περιπου 2-3 ποντους υψος, αλλιως λειτουργη σαν deep sand bed και αυτο εχει αρκετα κακα με τελικο το τουμπαρισμα ξαφνικα του συστηματος.... Αρα παμε περιπου στα 8-10 κιλα... Βαλε αμα θελεις μαυρο, κανει ωραια αντιθεση εαν υπαρχει χρωμα(που θα υπαρεξι!)...

Στην κυκλοφορια...

Η 40ρα βορτεκ νομιζω ειναι υπερβολη στα λιτρα σου και λογικα την ειχες πολυ χαμηλα, οποτε με δυο απλα δεν θα μπορεσεις να παιξεις, στο site της ecotech εχει προγραμμα που βαζεις τις διαστασης σου και τα λιτρα σου και σου λεει πιες ειναι οι αναγκες σου και που φτανεις στο τελος....

Εαν την ειχες πιο ψηλα απ οσο λεω, την ειχες λογο μεγαλου ογκου απ τον βραχο...

Κρατα την εαν θελεις και πηγαινε σε δυο jebao wp25 με τον διπλο κοντρολερ ή σε δυο rp15wireless...

Δοσομετρικη ειχες;; Αναπληρωσει;;

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για το twins package (2 wp-25 σου φτάνουν πιστεύω) σου έρχονται μαζί με τον controller τους και είσαι κομπλε!!!

Καλή αρχή σου εύχομαι και κράτα μας ενημερους!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν έμαθα τι ακριβώς συνέβη. Τηλεφωνικά ενημερώθηκα από την κοπελιά μου, η οποία ήταν στο σχέδιο να το τσεκάρει μέρα παρά μέρα, ενώ εγώ έλειπα για μία εβδομάδα Από ότι κατάλαβα, αφού έπλυνε το δοχείο συλλογής του deltec μάλλον το έβαλε πιο μέσα από ότι έπρεπε και αφότου έφυγε, μου είπε ότι μάλλον "φούσκωσε" πολύ ο αφρός με αποτέλεσμα να ξεχειλήσει από επάνω και να πέσει σε ενα ξεχασμένο πολύμπριζο που είχα από κάτω :thumbsd: πρώτο μου μεγάλο λάθος. Μετά έπεσε ο "γενικός" και επειδή δεν έχω backup για την vortech ούτε κάποιο άλλο UPS (2o λάθος), όλα μου τα ζωντανα απεβίωσαν κατά το χρονικό διάστημα της 1,5 ημέρας, λογικά από ασφυξία. Οπότε μακάρι από τα δικά μου λάθη, να μάθω εγώ κατ' αρχήν και κατ΄επέκταση και άλλοι για να μην την πατήσουμε :thumbsu:

Όσο για τον αραγωνίτη, επειδή τον έπλυνα και από μέσα μόνο ο godzilla δεν πετάχτηκε, γι' αυτό σκέφτομαι αυτή τη φορά χωρίς καθόλου!! Ναι μεν πιο αφύσικο, αλλά πολλά θετικά σε σχέση με αρνητικά

Χοντρές στραβές φιλε μου εχουμε παθει σχεδόν οι περισσότεροι στην πορεία τον ενυδρείων .Εύχομαι ολόψυχα να μην σου ξανασυμβεί ποτε ξανα κατι αντίστοιχο.Αυτο που πρέπει να κάνουμε οσοι έχουμε φάει καρπαζιές ειναι οσον το δυνατόν καλύτερο στήσιμο του εξοπλισμού(πχ battery backup,alarm κ.λ.π)για να μην ξανά γίνει ...

Καλη και δυνατή αρχη ξανα....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Στην κυκλοφορια...

Η 40ρα βορτεκ νομιζω ειναι υπερβολη στα λιτρα σου και λογικα την ειχες πολυ χαμηλα, οποτε με δυο απλα δεν θα μπορεσεις να παιξεις, στο site της ecotech εχει προγραμμα που βαζεις τις διαστασης σου και τα λιτρα σου και σου λεει πιες ειναι οι αναγκες σου και που φτανεις στο τελος....

Εαν την ειχες πιο ψηλα απ οσο λεω, την ειχες λογο μεγαλου ογκου απ τον βραχο...

Κρατα την εαν θελεις και πηγαινε σε δυο jebao wp25 με τον διπλο κοντρολερ ή σε δυο rp15wireless...

Δοσομετρικη ειχες;; Αναπληρωσει;;

Την Vortech την είχα αρκετα ψηλα και τη δούλευα γύρω στο 75% γτ είχα αρκετά ψηλά το βράχο. Πάντως τα sps μου πήγαιναν πολύ καλά δεν είχαν θέμα με την κυκλοφορία. Δοσομετρική δεν είχα το δούλευα με το χέρι balling method αλλά επειδή με είχε κουράσει, ήταν η επόμενη αγορά πριν συμβεί το κακό. Τέλος αναπλήρωση παρέλειψα να αναφέρω, έχω την 5017 της Tunze από την οποία έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος μέχρι τώρα.

Αν συνδύαζα την MP40 από τη μία μεριά και μία MP10 θα ήταν υπερβολή λέτε; πάντως θα κοιτάξω και για τις διπλές jebao τώρα που το είπατε.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και να 'χει μια βορτεκ 40ρα σε 180 λιτρα μου φενεται υπερβολη, δηλαδη στα 600 λιτρα ποσες βαζεις.. 6 60ρες και εαν...

Το συστημα σου ηταν μπουκομενο.... Πολυ βραχο και πολυ αραγωνιτη....

Δεν ξερω εαν σε συμφερη να δωσεις την βορτεκ, αλλα με την πωλησει της οντως περνεις δυο κυκλοφοριτες και μια δοσομετρικη....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ενυδρείο που δεν έχει ακόμα τρύπα για να κατεβαίνει το νερό στο sump. Αξίζει να το κάνω μόνος μου με ποτηροτρύπανο τσουκου τσουκου ή να το δώσω έξω για πιο σίγουρα. Σκέφτομαι διάμετρο της τρύπας Φ32 αλλά δεν ξέρω αν την κάνω στο πλάι, από πίσω ή ακόμα και στον πάτο (δεν ξέρω αν είναι tempered το γυαλί του πάτου). Έχει κάποιο σημασία στο κατέβασμα του νερού ή απλά στο μάτι και στο χώρο όπως μου αρέσει και βολεύει;

Για την κατασκευή της βάσης, έλεγα με κοιλοδοκό μεν, αλλά μήπως θα άντεχε και με απλή 15άρα μελαμίνη; θα κρατάει τόσο βάρος και ειδικά στη μέση χωρίς στήριγμα;

Link to comment
Share on other sites

Μιλαμε για καμια 200ρια κιλα, συγουρα ενα μελετενο επιπλο απο ξυλο το κραταει, αλλα δεν ξερω ποσο θα παει...

Καντην οπου σε βολευει, προσφατα ειδα ενα που την εοχε στον πατο και ηταν πολυ ομορφη και λειτουργηκη...

Η διαμετρος παιζει ρολο στα λιτρα που θα κατεβαζει και στον θορυβο που θα κανει, η αποδοσης διαμετρος-λιτρα/ωρα μπορουν να βρεθουν με ενα απλο ψαξιμο και αναλογα επιλεγης....

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Χοντρές στραβές φιλε μου εχουμε παθει σχεδόν οι περισσότεροι στην πορεία τον ενυδρείων .Εύχομαι ολόψυχα να μην σου ξανασυμβεί ποτε ξανα κατι αντίστοιχο.Αυτο που πρέπει να κάνουμε οσοι έχουμε φάει καρπαζιές ειναι οσον το δυνατόν καλύτερο στήσιμο του εξοπλισμού(πχ battery backup,alarm κ.λ.π)για να μην ξανά γίνει ...

Καλη και δυνατή αρχη ξανα....

Δεν θα μπορουσα να τα πω καλυτερα. Ειχα αφήσει το χομπι για 7 χρονια μετα απο μια παρόμοια ζημια που έπαθα. Το να μπαίνεις σπιτι και να βλέπεις το άσπρο χρωμα της ακινησιας και του θανάτου στο νερο σου ειναι απο τους χειρότερους εφιάλτες που μπορει οποιοσδήποτε να εχει..

Πάρε τα μετρα σου με δικλείδες ασφάλειας, ισως σου κοστίσει λιγο παραπανω αλλα το αξιζει 1000%. Να προσθέσω στα λογια του Tan και μια ip camera. Ολα αυτα σώζουν ζωές.

Καλη αρχη και ολα καλα να πανε :)

Link to comment
Share on other sites

Βασίλη για διαστάσεις γύρω στο 1,20*0,55*0,75μ σκέφτομαι και να σηκώσει 2 ενυδρείο από περίπου 200 κιλά το καθένα. Αντέχει τόσο πολύ η μελαμίνη χωρίς στήριγμα στη μέση;;

Όσον αφορά στο τρύπημα του ενυδρείου για να μπει η σωλήνα υπερχείλισης έχω κάποιες απορίες. Καταρχήν λέτε να αξίζει να το προσπαθήσω μόνος μου ή να το πάω σε κανένα τζαμά; Γιατί σε κατάστημα του χώρου που ρώτησα μου είπαν για 50 ευρώ η τρύπα και μου φάνηκε υπερβολικό.,

Μετά, θα πρέπει να ανοίξω εκτός από την τρύπα της υπερχείλισης και δεύτερη τρύπα μικρότερη για την επιστροφή; Θα πρέπει να προσέξω ας πούμε κάτι συγκεκριμένο πέρα από τη διάμετρο, ας πούμε σχετικά με το ύψος που θα βρίσκεται η τρύπα;

Συγγνώμη αν ειναι χαζές οι ερωτήσεις μου, απλά δεν έχω ασχοληθεί με το συγκεκριμένο κομμάτι στο παρελθόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μετά από αναμονή περισσότερων μηνών από όσο θα ήθελα λόγω αυξημένων υποχρεώσεων, κατάφερα τελικά να ξεκινήσω το εγχείρημά μου, αν και από καλοκαίρι φτάσαμε σχεδόν Χριστούγεννα!! :ChristmasTree:

Τελικά αποφάσισα να μην φτιάξω βάση από κοιλοδοκό για να στεγάσω και το δεύτερο ενυδρείο - sump. Αντ' αυτού το τοποθέτησα ακριβώς δίπλα και αριστερά από το κυρίως ενυδρείο στο πάτωμα, ενώ μελλοντικά σκέφτομαι με μία απλή μελαμίνη απλά να το κρύψω για να μην φαίνεται όσο γίνεται.

Αφού έγινε η τρύπα στον πάτο του ενυδρείου, διαμέτρου φ40 και αφού με ποτηροτρύπανο άνοιξα μία λίγο μεγαλύτερη τρύπα στο ξύλινο έπιπλο που είχα στη διάθεσή μου πέρασα από μέσα το σύνδεσμο της δεξαμενής και επιτέλους το ενυδρείο έκατσε και πάλι στο έπιπλο μετά από καιρό. Η υπερχείληση γίνεται με πύργο ο οποίος κολλήθηκε στην πίσω και αριστερά γωνία του ενυδρείου. Μετά από μερικές μέρες, αφού βρήκα χρόνο κατάφερα και αγόρασα μία τρίμμετρη σωλήνα pvc και μετά από μερικές ώρες, κοψίματα και κολλήσεις, κατάφερα να συνδέσω τα δύο ενυδρεία. Το σχέδιο μου ήταν να κατεβάζω με σωλήνα διαμέτρου φ40, ενώ θα ανέβαζα με εύκαμπτο σωλήνα φ20 (δεν υπήρχε διαθέσιμος χώρος για να περάσει pvc πίσω από το ενυδρείο :bigemo_harabe_net-135: ). Για το σκοπό αυτό χρησιμοποιήθηκαν δύο βάνες αντίστοιχα, όπου με το ανάλογο στραγκάλισμα ροής θα κατάφερνα να έχω την επιθυμητή στάθμη νερού μέσα στον πύργο. Ξέχασα να αναφέρω ότι η αντλία επιστροφής είναι μία haquoss 2500l/h.

Το επόμενο πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από 1,5 ημέρα, οπότε και αφού γέμισαν και τα δύο ενυδρεία, η υπερχείλιση εντός του πύργου έκανε σαν σιφόνι τουαλέτας, κατεβάζοντας συγχρόνως πολύ αέρα αφού έπεφτε από τους ~30 πόντους απευθείας στο σύνδεσμο δεξαμενής. Μετά από λίγη σκέψη, έκοψα ένα κομμάτι pvc από όσο μου είχε περισσέψει, μήκους περίπου 28cm και το προσάρμοσα στο εσωτερικό του πύργου για να ανεβάσω τη στάθμη περίπου 3 πόντους κάτω από τα χτενάκια του πύργου υπερχείλισης. Ευτυχώς ο θόρυβος μειώθηκε σε τεράστιο βαθμό, ομοίως και οι φυσαλλίδες που κατέβαιναν στο sump :bigemo_harabe_net-117:

Την ίδια μέρα έφτασε και η παραγγελία από fish street των δύο jebao rw- 15p, οι οποίες τοποθετήθηκαν στις δύο άκρες του ενυδρείου. Λειτουργούν εν αλλαξ στη μικρότερη δυνατή ροή σε διαστήματα των 2min, οπότε και εναλλάσονται οι δημιουργούμενοι στροβιλισμοί. Έπειτα έβαλα στο κυρίως ενυδρείο λίγα από τα κομμάτια βράχου που έχω στη διάθεσή μου, δημιουργώντας ένα πολύ μινιμαλιστικό aquascape σε σχέση με αυτά που είχα συνηθίσει στο προηγούμενο ενυδρείο. Όλος ο υπόλοιπος βράχος, ο οποίος είχε διατηρηθεί ζωντανός, μεταφέρθηκε εντός του sump. Τον εν λόγω ζωντανό βράχο θα τον διατηρεί η κυκλοφορία μία κινεζικης αντλίας 5000l/h την οποία τοποθέτησα εντός για αυτό.

Μετά από προτροπές του οικογενειακού και όχι μόνο περιβάλλοντος, "αναγκάστηκα" να ρίξω λίγο αραγωνίτη, ποσότητα που μετά βίας κάλυπτε τον πάτο του ενυδρείου, διότι εκτός από εμένα δεν άρεσε σε κανέναν άλλο το look του bare bottom ενυδρείου.

Έτσι ξεκίνησε ο κύκλος του στρωσίματος του ενυδρείου, με τη βοήθεια του seachem stability για τις επόμενες 15 περίπου ημέρες, με πλήρη συσκότιση :sorcerer: .

Με το πέρας αυτών, και μετά από μία μικρή αλλαγή νερού έγιναν μετρήσεις οι οποίες είναι οι ακόλουθες:

NH4=0

NO2=0

NO3=10

PO4= μη ανιχνεύσιμα

KH=10

Mg=1320

Ca= 435

Ph=8.1

Αλατότητα= 1.024

Θερμοκρασία = 26,1 Βαθμούς Κελσίου

Με την πάροδο μερικών ακόμα ημερών δέχτηκα το πρώτο δώρο από την κοπέλα μου(ένα ζευγάρι clarkii clownfish :bigemo_harabe_net-115: ), τα οποία εισήχθησαν και φαίνονται αρκετά χαρούμενα!

Το μικρό λάθος κατά τη γνώμη μου - έκπληξη από την άλλη, ήταν η αγορά από τους φίλους μου μία ΜΕΓΑΛΗΣ heteractis magnifica, την οποία βρήκα να με περιμένει δίπλα στο ενυδρείο μετά τη δουλειά!

Δε θεωρώ πως ένα τέτοιο ζωντανό ήταν ό,τι πρέπει για να μπει στο ενυδρείο από τώρα, παρόλα αυτά για να μην χαλάσω χατίρι στην παρέα, μετά από προσαρμογή εισήλθε στο ενυδρείο και στα επόμενα 2 λεπτά, το ζευγαράκι έπαιζε στα πλοκάμια της! :bigemo_harabe_net-95: Με την πάροδο των ημερών βέβαια έχει κολλήσει πάνω στο πίσω τζάμι του ενυδρείου, μετακινούμενη από εκεί όπου την είχα αρχικά τοποθετήσει, γεγονός που δε φαίνεται να πτοεί τα κλοουνακια τα οποία δεν ξεκολλούν από πάνω της. Με χαροποιεί επίσης το γεγονός, ότι τρώει άνετα το κριλλ που της δίνω μέρα παρά μέρα. Ο καιρός θα δείξει πώς θα πάει!

Δε νομίζω να ξέχασα κάτι, και συγνώμη αν σας κούρασα!

Θα ακολουθήσουν και μερικές φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Προσθέτω μερικές φωτογραφίες που έχω διαθέσιμες.

Επίσης να αναφέρω ότι στο ενυδρείο μεταφέρθηκε από μικρότερο reef μια μεσογειακή ανεμώνη , η οποία ζούσε χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα από τον Αύγουστο και χωρίς να μετακινηθεί ούτε εκατοστό!

post-49785-0-25874000-1416603648_thumb.jpg

post-49785-0-79313800-1416603651_thumb.jpg

post-49785-0-67390900-1416603654_thumb.jpg

post-49785-0-96720100-1416603657_thumb.jpg

post-49785-0-88165800-1416603661_thumb.jpg

post-49785-0-97390400-1416603664_thumb.jpg

post-49785-0-07150600-1416603668_thumb.jpg

post-49785-0-65563900-1416603670_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...