Jump to content

Project Phoenix Reef


nabouhodonosour

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τίποτα τα ίδια Παύλο, την κλαδευει το Tang και το Foxface. Μαγνήσιο Γιατί να κατεβάσω. Σκεφτόμουν να το ανεβάσω σταδιακά στο 1700 με το Tech M της Κεντ

Link to comment
Share on other sites

Βαλε εναν λαγο ελενξε την ροη κοψε οτι ριχνεις απο ζουμια και φαι αυξησε αλλαγες ελενξε φωτισμο (χρονο λαμπων κλπ)τοποθετηση χαετου πχ και ρυθμιση σκιμε σε wet,επισεις τοποθετηση πολλων θυρευτων καθαριστων βραχου αραγονιτη και υπομονη και θα καθαρισει.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες θηρευτές καθαριστές βράχου, ποια εννοείς; ερημιτες; Όσο για ανταγωνιστή αραγωνιτη Δεν έχω και στο τζάμι εκτός από λίγη κοραλλινη πιάνει αυτή η πρασινάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

post-49785-0-87068600-1459120370_thumb.jpgΣτην πρόσφατη συντήρηση τοποθέτησα τους δύο κυκλοφορητές μου όπως φαίνονται από το πλαινό τζάμι στη συνημμένη φωτογραφία. Αξίζει να τους αφήσω έτσι και στο κοντινό μέλλον να πάρω άλλους δύο οι οποίοι θα δουλεύουν ανά 2 εναλλάξ για τη δημιουργία μεγάλων κυκλικών ρευμάτων;

 

Εκ πτώτης άποψης πάντως δεν μένει κανένα detritus στον πάτο, εκτός από ένα σημείο από όπου και το σιφονάρω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σήμερα πήρα στα χέρια μου το φωτόμετρα της HANNA για φωσφορικά (HI 713 Phosphate Low Range) και μόλις τελείωσα τη μέτρηση το μηχάνημα έδειξε "0.00".

 

Είναι δυνατόν να μην έχω καθολου φωσφορικά και να έχω αυτή την πρασινάδα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνέβαινε και σε μένα. Ενώ μέτραγα φωσφορικά 0 (όχι με hanna) ο βράχος συνέχιζε να έχει πρασινάδα. Θεωρώ ότι ναι μεν στο νερό μέτραγα 0 αλλά ο βράχος είχε μαζέψει με τα χρόνια πολλά φωσφορικά τα οποία κάποια στιγμή άρχισε να ξερνάει και τότε γέμισε άλγη. Όταν μετά από καιρό καθάρισε στάματησαν ως δια μαγείας οι άλγες, Για αυτό έχω τη γνώμη ότι σε ένα θαλασσινό από την αρχή πρέπει να χρησιμοποιούμε νερό Α/Ο. ΄Εγώ δυστυχός δεν ήξερα και χρησιμοποιούσα για χρόνια νερό βρύσης. Οπότε καταλαβαίνεις πόσο μεγάλο πρόβλημα είχα με άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν δηλαδή να είναι μπουκωμένος ο βράχος μου με φωσφορικά... Οπότε κάνω υπομονή και κάποια στιγμή θα τελειώσουν λογικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...