Jump to content

Project Phoenix Reef


nabouhodonosour

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ανεμωναρα λατρευει την επιφανεια μπραβο σου πολυ καλο,καλη συνεχεια απλα παγιδεψε τους κυκλοφορητες γιατι εχεθ μια ταση να μετακινειτε και μαλιστα παντου και πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο το ενυδρείο σου με πολλές προοπτικές. Να το χαίρεσαι! :bigemo_harabe_net-122: Τη δοσομετρική τη πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Λουκά δε την πήρα ακόμα με το σκεπτικο ότι ακόμα που δεν έχω κοράλλια βάζω λίγο ζουμί κάθε λίγες μέρες..Η επόμενη αγορά όμως θα είναι σίγουρα μια :-D

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου, μπραβο!!!! καλη συνεχεια και καλο στοκαρισμα....

στο σαμπ ειδα αρκετο υαλοβαμβακα.... προσεξε το λιγο να το αλλαζεις συχνα η βγαλε το τελειος...

Link to comment
Share on other sites

Καλή επάνοδο σου εύχομαι χωρίς άλλες αναποδιες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τις τελευταίες ημέρες έχω μία έξαρση από μία άλγη, η οποία νομίζω πως είναι η bryopsis και εχω αρχίσει να ανησυχώ. Εχει αρχίσει να καλυπτει το πίσω τζάμι καθώς και μεγάλο μέρος από το βράχο.

Διάβαζα για πιθανές λύσεις για το συγκεκριμένο πρόβλημα και είδα πως κάποιοι προτείνουν molly γλυκού νερού με μία προσαρμογή ~12 ωρών και λένε ότι με το που μπουν της αλλάζουν τα πετρέλαια!!! :sword:

Το έχει δοκιμάσει κανείς;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές έχω μόνο δεν ξέρω αν φαίνεται καλα

post-49785-0-68832800-1417383662_thumb.jpg

post-49785-0-88386500-1417383736_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - nabouhodonosour
Link to comment
Share on other sites

μια πιο κοντινή στην άλγη θα βοηθούσε.. checkαρε και συ απο net αν είναι όντως bryopsis. είνα αντιμετωπίσει κάποα στιγμή και με ταλαιπώρησε πάρα πολύ και δοκίμασα οτι έβρισκα που έλεγαν οτι μπορεί να βοηθήσει.

Η λύση ήταν μία. kent marine tech Μ... αναίβασα σταδιακά το μαγνήσιο στο 2100 !!! κοράλια είχα μέσα διάφορα αλλα χωρίς καμία απώλεια πέραν του στρες. ένας αστερίας στρεσαρισμένος και μια cleaner γαρίδα που οι κεραίες της άλλαξαν απο άσπρες σε κόκκινες :)

όταν το έφτασα στο 2100 το άφησα να πέσει απο μόνο του στα φυσιολογικά επίπεδα. bryopsis δεν έμεινε ούτε για δείγμα ενώ κάηκαν και κάποιες μακροάλγες που υπήρχαν. υπομονή και ότι είναι φτιάχνεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Το υπερβολικο μαγνήσιο δεν το προτείνω σαν λυση ουτε για αστείο. Αν το κανεις θα ειναι υπο καθαρα δικη σου ευθύνη για το τι μπορει να συμβεί οπως επισης πως θα αντιδράσουν τα ζωντανα σου.

Ωραιο το στησιμο σου, το ενυδρειο σου εχει προοπτικές και σου ευχομαι τα καλυτερα.

Τωρα η ερωτηση μου εχει να κανει με την αλγη αυτη, πρόλαβε και μεγάλωσε τοσο απο το 0 μεσα σε 10 ημερες απο τις προηγουμενες φωτογραφιες;

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά μέσα σε 12 μέρες έγινε φυντανι. Τις πρώτες 3 φαινόταν λίγο και μετά με τρελή ταχύτητα ξεπεταχτηκε. Τώρα αυτό με το μαγνήσιο Που λες Πανο το φοβάμαι, επειδή έχω μέσα την magnifica, μη με φτύσει και φύγει :-P Επίσης το 2100 Πώς το μετρησες; το δικό μου τεστ της salifert έχει ένδειξη μέχρι τα 1500ppm

Link to comment
Share on other sites

το test το μετρας αθροιστικά. τελειώνει η πρώτη σύριγγα, συνεχίζεις με τη 2η και αθροίζεις το σύνολο. Ανεμώνη δεν είχα μέσα εκείνο το καιρό.. ψάξτο και σε ξένα forum λίγο. Απο αυτά που είχα διαβάσει τότε δε θυμάμαι αναφορές σε απώλειες ζωντανών. κάπιοι έλεγαν και για αποτελέσματα πιο χαμηλά απο εκεί που το έφτασα εγώ

Το αποτέλεσμα πάντως ήταν θεαματικό. Είχα δοκιμάσει και algaefix. Στη bryopsis δεν έκανε τίποτα! ούτε αλγοφάγο είχα βρεί να την τρώει..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μοιαζει για τριχοειδη [αν δεν κανω λαθος] ,δοκιμασε αλουμινιου αντιφωσφωρο που αλλαζεις καθε 5 μερες σταματας το πολυ ταισμα και οτι αλλο ριχνεις,προσθετεις βακτηρια καθε βδομαδα ,τακτικες αλλαγες,επισεις εαν σε ενα μην δεν βρεις ακρη ,βαλε και ενα λαγο,τελευταια λυση ,algaefix,και τελειωνεις.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου μοιαζει για τριχοειδη [αν δεν κανω λαθος] ,δοκιμασε αλουμινιου αντιφωσφωρο που αλλαζεις καθε 5 μερες σταματας το πολυ ταισμα και οτι αλλο ριχνεις,προσθετεις βακτηρια καθε βδομαδα ,τακτικες αλλαγες,επισεις εαν σε ενα μην δεν βρεις ακρη ,βαλε και ενα λαγο,τελευταια λυση ,algaefix,και τελειωνεις.

Υπαρχουν πολλες λυσεις πριν πας σε καταστροφή του νερου σου απο το υπερβολικο μαγνήσιο. Εδω ο Νικος λιγο χοντροκομμένα μεν, αλλα μια χαρα τα έγραψε! :)

Η αλγη ειναι θεμα θρεπτικών, κακού ή πολυ ισχυρού φωτισμου, κακής ροης, detritus, βρωμια "καθισμένη" στο βραχο, μη κουραρισμενος βραχος κτλ. Κατι ή καποια απο ολα τα παραπανω ειναι η αιτία σου. Βρες την και φτιάξε το ενυδρειο σου.

Υποθέτω οτι ολο αυτο το καιρο εχει απορροφήσει πολλα ο βραχος και τωρα τα "γυρίζει" αργα και σταθερα. Υπομονη, καλες ρουτίνες και θα φτιάξει.

Link to comment
Share on other sites

άλλη αλγη η τριχοειδής, άλλη η bryopsis, διαφορετικός και ο τρόπος αντιμετώπισης τους

Link to comment
Share on other sites

άλλη αλγη η τριχοειδής, άλλη η bryopsis, διαφορετικός και ο τρόπος αντιμετώπισης τους

Τι εννοεις; Δεν μετράνε τα θρεπτικα ή τα φωσφωρικα ή οι λαθος ροες ή ακομα και οι λαθος τιμες για παράδειγμα και στις δυο; Ειναι ανεξάρτητες οι λυσεις τους; Θελω να ξερω την αποψη σου.
Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις; Δεν μετράνε τα θρεπτικα ή τα φωσφωρικα ή οι λαθος ροες ή ακομα και οι λαθος τιμες για παράδειγμα και στις δυο; Ειναι ανεξάρτητες οι λυσεις τους; Θελω να ξερω την αποψη σου.

φυσικά και μετράνε ολα αυτά που αναφέρεις στην ανάπτυξη της και ισχύουν τα ίδια με την τριχοειδή. Η διαφορά είναι η αντιμετώπιση της. Η bryopsis δεν φευγει έτσι απλά. Ουτε στη περίπτωση μου, ούτε πουθενά στο net βρήκα κάποιον να της έχει πολεμίσει με τους συμβατικούς τρόπους και τις σωστές ρουτίνες που ούτως ή άλλως πρέπει να τηρούνται.

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και μετράνε ολα αυτά που αναφέρεις στην ανάπτυξη της και ισχύουν τα ίδια με την τριχοειδή. Η διαφορά είναι η αντιμετώπιση της. Η bryopsis δεν φευγει έτσι απλά. Ουτε στη περίπτωση μου, ούτε πουθενά στο net βρήκα κάποιον να της έχει πολεμίσει με τους συμβατικούς τρόπους και τις σωστές ρουτίνες που ούτως ή άλλως πρέπει να τηρούνται.

Δεν ειπε κανεις οτι η βρυωψη φεύγει απλα. Ουτε η απλη τριχωειδη ομως φεύγει απλα. Υπαρχουν τρόποι να φύγει, αλλα ο κυριότερος τρόπος ειναι η πρόληψη και ενα σωστο συνεργειο καθαρισμού. Παντα πρωτα ελέγχουμε τι γινεται με τις υπόλοιπες τιμες και υπαρχουν πολλες αναφορές οτι το προβλημα δεν λύθηκε και ξανα επέστρεψε χρησιμοποιώντας το υψηλό μαγνήσιο. Ειδικα αν εχεις κοραλια και αλλα ασπόνδυλα δεν ειναι λυση γιατι θα εχεις απώλειες, δεν γινεται να μην εχεις.

Η αλγη αυτη περα απο την πληρη εκμετάλλευση των τοξινών του νερου οπως φωσφωρικα, νιτρικα (δικη μας ευθύνη που δεν ειναι σε έλεγχο) δεν τις αρεσει η μη "ιδανική" ποιότητα νερου. Για αυτο αντιδράει με το υψηλό μαγνήσιο, οπως θα αντιδρούσε με το ψηλό ασβεστιο η τη πολυ ψηλή ανθρακική σκληρότητα. Βλέπεις οτι υπαρχει εξήγηση "γιατι" συμβαινει το οτι συμβαινει;

Συνεχίζω χοντρικα, σε χαμηλό ph κατω του 8,2-8,1 η αλγη αυτη ειναι ποιο δυνατή, κρατά ποιο ψηλό ph. Kαλυτερη οξυγόνωση και αποβολή του co2 ειναι σημαντικο, αυστηρός έλεγχος στις τοξίνες του ενυδρειου (no3-po4), αφαίρεση με το χερι οτι μπορεις. Απο προσωπική εμπειρια (αναφέρω ποιο κατω) δεν αισθάνεται άνετα σε ΚΗ 11-12.

Επισης ενα καλο συνεργειο καθάρισματος αλγης στο ενυδρειο (φυσικός τρόπος). Οπως, Emerald crab, Turbo snails, Αχινοί, Rabbitfishs (Foxface), Tangs ειναι απαραίτητος και οι περισσότεροι τα εχουμε εντελως ξεχασμένα!

Να αναφέρω και κατι πολυ βασικό.. Στο πρωτο πρωτο θαλλασινο μου ενυδρειο, με την απειρία που ειχα παρόλο που διάβαζα οτι έπεφτε στα χερια μου, το ενυδρειο γέμισε με bryopsis. Εμπειρια 0 και εκανα τις προσπάθειες μου με αντιφωσφωρο που ηταν αρκετα δυσκολο και πολυ ακριβό να βρεις τοτε στην Ελλαδα. Σαφως έχασα καποια κοραλια στην προσπάθεια και ηταν απιστευτα αποκαρδιωτικό. Εφιάλτης ειναι η ποιο σωστη λεξη και δεν ειχα κανέναν να με βοηθησει περα απο τα βιβλία που επερνα απο το Amazon ευλαβικά καθε 15 ημερες.

Ποιος έφταιγε; Εγω, που απο την αρχη δεν ειχα κανει σωστη κουρά στο βραχο, επειδη δεν υπηρχαν οι Τ5 ακομα αλλα μονο οι Τ8 και ηταν εντελως ψόφιες (waste of money), δεν ειχα τακτική χρήση αντιφωσφωρου, μικρη ροη (δεν ήξερα ποςο ροη πραγματικα χρειάζεται..) και για κερασάκι στην τούρτα ειχα μια ΜΗ 150w για 180λιτρα ενυδρειο. Δηλαδη μια τεραστια καταστροφή που απλα περίμενε να συμβεί και δεν ειχα ιδεα ψάχνωντας σχεδον στα τυφλά.. Οι ποιο παλιοί γνωρίζουν για τι κατασταση μιλαμε για τη θαλλασα στην ελλαδα εκεινη την εποχη. Δεν έβρισκες βασικα πραγματα.

Και ομως, με τον αντιφωσφωρο αρχισε να κανει δουλεια, αργα αλλα εκανε δουλεια. Αλλαξα με power compact (απο Αμερική εισαγωγη) το φως, ανέβασα/βελτίωσα ροες, καθάρισα το βραχο καποιες φορες με βούρτσα να φύγουν οι χοντράδες, εκανα σκούπα στον αραγωνιτη. Εβαλα σωστο συνεργειο καθαρισμού και αργα αλλα σταθερα το ενυδρειο αλλαξε πρόσωπο!

Μαθαίνοντας απο αυτες τις εμπειρίες μου, ξεκίνησα νεο ενυδρειο μεγαλυτερο έχοντας αποκτήσει αλλη αυτοπεποίθηση πια. Βλέποντας οτι ειναι στα δικα μου χερια σχεδον τα παντα, κουραρα το βραχο σωστα, ακομα και αυτόν με την ελάχιστη βρυωψη, και οταν μπηκε στο νεο ενυδρειο με σωστη χρήση αντιφωσφωρου, σωστές ροες, σωστές τιμες, και σωστο πλήρωμα καθαρισμού, ο ίδιος βραχος με τα σπόρια μεσα, ποτε μα ποτε δεν μου ξαναχτύπησε την πόρτα.

Αυτο το πρωτο ενυδρειο ηταν το μεγαλυτερο σχολιο. Εκει έμαθα να διαβάζω οσο ποιο πολυ μπορω γιατι κανεις δεν θα το εκανε για εμενα, ετσι απέκτησα τη συνήθεια να ψαχνω τα πραγματα οπως πρεπει και να μαθω πως μου μιλάει το συστημα που εχω μπροστα μου. Στα επόμενα απλα μάθαινα, εφάρμοσα και βελτίωνα οτι διάβαζα να δω τι αληθινή εφαρμογη ειχε. Για αυτο και εκανα τοσα πειράματα. Κατασταση που σημερα, παρολο που υπαρχει τόση γνωση, ενα μεγαλο μερος των παιδιών σημερα βαριέται να διαβάσει και κυρίος να σκεφτει τι υπαρχει πίσω απο καθε προβλημα.. Και αυτο δουλευει, υπαρχουν τα φορουμ πια με έτοιμη γνωση. Αλλα δεν νιώθεις ωραια να ξερεις γιατι υπαρχει το καθε προβλημα;

Η ερωτηση αν φοβάμαι την βρυωψη παλι; Την σέβομαι γιατι ξερω οτι ναι μεν ειναι σκληρό καρύδι αλλα ειναι στο χερι μου, ευκολα δύσκολα ειναι στο χερι μου. Ειναι σαν μια κανονική αλγη απλα καπως ποιο δύσκολη, αλλα και εδω ισχύουν οτι υσχυει σε ολες τις αλγες.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειπε κανεις οτι η βρυωψη φεύγει απλα. Ουτε η απλη τριχωειδη ομως φεύγει απλα. Υπαρχουν τρόποι να φύγει, αλλα ο κυριότερος τρόπος ειναι η πρόληψη και ενα σωστο συνεργειο καθαρισμού. Παντα πρωτα ελέγχουμε τι γινεται με τις υπόλοιπες τιμες και υπαρχουν πολλες αναφορές οτι το προβλημα δεν λύθηκε και ξανα επέστρεψε χρησιμοποιώντας το υψηλό μαγνήσιο. Ειδικα αν εχεις κοραλια και αλλα ασπόνδυλα δεν ειναι λυση γιατι θα εχεις απώλειες, δεν γινεται να μην εχεις. ---- Μάριε εγώ δεν είχα απολύτως καμία απώλεια. Είχα μέσα και SPS και LPS και ασπόνδυλα. Οτι στρεσαρίστηκαν στο pick ναι.. το ανέφερα και παραπάνω.. η cleaner απέκτησε κατακόκκινες κεραίες! απώλεις όμως δεν είχα.

Η αλγη αυτη περα απο την πληρη εκμετάλλευση των τοξινών του νερου οπως φωσφωρικα, νιτρικα (δικη μας ευθύνη που δεν ειναι σε έλεγχο) δεν τις αρεσει η μη "ιδανική" ποιότητα νερου. Για αυτο αντιδράει με το υψηλό μαγνήσιο, οπως θα αντιδρούσε με το ψηλό ασβεστιο η τη πολυ ψηλή ανθρακική σκληρότητα. Βλέπεις οτι υπαρχει εξήγηση "γιατι" συμβαινει το οτι συμβαινει; ---- Δεν αντιδράει στο μαγνήσιο. Δεν είναι καθ αυτου το μαγνήσιο που κάνει τη δουλειά. Αν ήταν έτσι θα έκανε δουλειά οποιοδήποτε σκεύασμα αλλα δεν εκάνει. Δουλεύει μονο με το συμπλήρωμα της KENT. Προφανώς καποιο στοιχείο του είναι αυτό που κάνει τη ζημιά στη bryopsis.

Συνεχίζω χοντρικα, σε χαμηλό ph κατω του 8,2-8,1 η αλγη αυτη ειναι ποιο δυνατή, κρατά ποιο ψηλό ph. Kαλυτερη οξυγόνωση και αποβολή του co2 ειναι σημαντικο, αυστηρός έλεγχος στις τοξίνες του ενυδρειου (no3-po4), αφαίρεση με το χερι οτι μπορεις. Απο προσωπική εμπειρια (αναφέρω ποιο κατω) δεν αισθάνεται άνετα σε ΚΗ 11-12.

Επισης ενα καλο συνεργειο καθάρισματος αλγης στο ενυδρειο (φυσικός τρόπος). Οπως, Emerald crab, Turbo snails, Αχινοί, Rabbitfishs (Foxface), Tangs ειναι απαραίτητος και οι περισσότεροι τα εχουμε εντελως ξεχασμένα! --- Tα δοκίμασα όλα εκτός απο foxface και Tangs που στα 60 λίτρα δεν έμπαιναν με τίποτα.. κανένα δεν έκανε δουλειά.

Να αναφέρω και κατι πολυ βασικό.. Στο πρωτο πρωτο θαλλασινο μου ενυδρειο, με την απειρία που ειχα παρόλο που διάβαζα οτι έπεφτε στα χερια μου, το ενυδρειο γέμισε με bryopsis. Εμπειρια 0 και εκανα τις προσπάθειες μου με αντιφωσφωρο που ηταν αρκετα δυσκολο και πολυ ακριβό να βρεις τοτε στην Ελλαδα. Σαφως έχασα καποια κοραλια στην προσπάθεια και ηταν απιστευτα αποκαρδιωτικό. Εφιάλτης ειναι η ποιο σωστη λεξη και δεν ειχα κανέναν να με βοηθησει περα απο τα βιβλία που επερνα απο το Amazon ευλαβικά καθε 15 ημερες.

Ποιος έφταιγε; Εγω, που απο την αρχη δεν ειχα κανει σωστη κουρά στο βραχο, επειδη δεν υπηρχαν οι Τ5 ακομα αλλα μονο οι Τ8 και ηταν εντελως ψόφιες (waste of money), δεν ειχα τακτική χρήση αντιφωσφωρου, μικρη ροη (δεν ήξερα ποςο ροη πραγματικα χρειάζεται..) και για κερασάκι στην τούρτα ειχα μια ΜΗ 150w για 180λιτρα ενυδρειο. Δηλαδη μια τεραστια καταστροφή που απλα περίμενε να συμβεί και δεν ειχα ιδεα ψάχνωντας σχεδον στα τυφλά.. Οι ποιο παλιοί γνωρίζουν για τι κατασταση μιλαμε για τη θαλλασα στην ελλαδα εκεινη την εποχη. Δεν έβρισκες βασικα πραγματα.

Και ομως, με τον αντιφωσφωρο αρχισε να κανει δουλεια, αργα αλλα εκανε δουλεια. Αλλαξα με power compact (απο Αμερική εισαγωγη) το φως, ανέβασα/βελτίωσα ροες, καθάρισα το βραχο καποιες φορες με βούρτσα να φύγουν οι χοντράδες, εκανα σκούπα στον αραγωνιτη. Εβαλα σωστο συνεργειο καθαρισμού και αργα αλλα σταθερα το ενυδρειο αλλαξε πρόσωπο!

Μαθαίνοντας απο αυτες τις εμπειρίες μου, ξεκίνησα νεο ενυδρειο μεγαλυτερο έχοντας αποκτήσει αλλη αυτοπεποίθηση πια. Βλέποντας οτι ειναι στα δικα μου χερια σχεδον τα παντα, κουραρα το βραχο σωστα, ακομα και αυτόν με την ελάχιστη βρυωψη, και οταν μπηκε στο νεο ενυδρειο με σωστη χρήση αντιφωσφωρου, σωστές ροες, σωστές τιμες, και σωστο πλήρωμα καθαρισμού, ο ίδιος βραχος με τα σπόρια μεσα, ποτε μα ποτε δεν μου ξαναχτύπησε την πόρτα.

Αυτο το πρωτο ενυδρειο ηταν το μεγαλυτερο σχολιο. Εκει έμαθα να διαβάζω οσο ποιο πολυ μπορω γιατι κανεις δεν θα το εκανε για εμενα, ετσι απέκτησα τη συνήθεια να ψαχνω τα πραγματα οπως πρεπει και να μαθω πως μου μιλάει το συστημα που εχω μπροστα μου. Στα επόμενα απλα μάθαινα, εφάρμοσα και βελτίωνα οτι διάβαζα να δω τι αληθινή εφαρμογη ειχε. Για αυτο και εκανα τοσα πειράματα. Κατασταση που σημερα, παρολο που υπαρχει τόση γνωση, ενα μεγαλο μερος των παιδιών σημερα βαριέται να διαβάσει και κυρίος να σκεφτει τι υπαρχει πίσω απο καθε προβλημα.. Και αυτο δουλευει, υπαρχουν τα φορουμ πια με έτοιμη γνωση. Αλλα δεν νιώθεις ωραια να ξερεις γιατι υπαρχει το καθε προβλημα;

Η ερωτηση αν φοβάμαι την βρυωψη παλι; Την σέβομαι γιατι ξερω οτι ναι μεν ειναι σκληρό καρύδι αλλα ειναι στο χερι μου, ευκολα δύσκολα ειναι στο χερι μου. Ειναι σαν μια κανονική αλγη απλα καπως ποιο δύσκολη, αλλα και εδω ισχύουν οτι υσχυει σε ολες τις αλγες.

σε όλα συμφωνώ μαζί σου. Σίγουρα το κουράρισμα και οι σωστές ρουτίνες, το διάβασμα, είναι η καλύτερη πρόληψη αλλα αν για τον οποιο λόγο (απειρία) δεν γίνουν, τότε τι? ..

Link to comment
Share on other sites

Επειδη γράφω απο tablet θα απαντήσω στα κόκκινα και bold σχολια σου με παραγράφους, δεν ξερω πως αλλιως να το κανω. :)

Το να ανεβάσεις το μαγνήσιο τοσο πολυ με οποιοδήποτε τροπο, σακατευει τα ιχνοστοιχεία στο νερο σου. Αυτο δεν μπορει να αμφισβητηθεί. Ετσι δουλευει το θαλλασινο νερο.

Ολες οι τιμες που ξεφεύγουν απο τις κλασικές NSW τιμες κανουν κακο και στρεσσαρουν την bryopsis. Δεν το λεω τυχαία, το εχω διαβασει, το εχω ψαξει, το εχω εφαρμόση και ειναι κοινή γνωση στους ποιο ψαγμενους χομπιστες. Δεν ειναι η μόνη αλγη που λειτουργεί ετσι. Δεν λεω οτι θα την λιώσει, αλλα οτι θα την στρεσσαρει, θα κόψει αναπτυξη και σιγα σιγα κανοντας οτι πρεπει θα καθαρίσεις το ενυδρειο σου. Αν ψαχτεις καλα θα το βρεις.

Τωρα το οτι δεν δούλεψε τιποτα, ήσουν άτυχος. Αλλα πριν εχεις αυτο το προβλημα, ειχες κανει ολα τα στάδια σωστα και έφτασες εκει; Δεν νομίζω.

Ισως στα τελευταία στάδια να δουλευει το πολυ μαγνήσιο, αλλα δεν θεραπεύει το προβλημα και ειναι πολυ υψηλού ρίσκου, διοτι μια απλη αναζήτησή στο reef central και βλέπεις οτι ουτε εκανε δουλεια σε ολους 100%, ουτε εξαφανίστηκε για παντα απο πολλους αλλα και ουτε δεν ειχαν απώλειες. Δεν ειναι safe επιλογη και θεωρω λαθος να το προτείνουμε.

Τωρα αν φτάσεις εκει και δεν εχεις τιποτα να χάσεις καντο, αλλα με δικη σου ευθύνη που κακώς άφησες να φτασει η κατασταση μεχρι εκει. Αν το ενυδρειο δεν εχει ζωντανα μεσα, δεν βλεπω το λογο να μην γινει, απλα να συνοδευτεί με αλλαγές καλες νερου. Αλλα με ζωντανα μαλλον ειναι οτι ποιο τελευταιο υπαρχει και εχεις αφησει το ενυδρειο καιρο πριν για να φτασει εκει..

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του Πάνου θα επιβεβαιώσω οτι μόνο με αυτόν τον τρόπο ξέμπλεξε με αυτήν και αναφερομαι στην χρήση Μαγνησιου Μ Kent και κατόπιν εξαντλήσεως καθε άλλης επιλογής που είχε...

Οι γενικές οδηγίες είναι οι πιο κάτω και έχουν δουλέψει επιβεβαιωμένα σε ενυδρεία που είχαν Bryopsis..

Σε κάθε περίπτωση θέλω να αναφέρω οτι η χρήση τις πιο κατω μεθόδου ειναι ατομικό ρίσκο και όποιος την δοκιμάσει θα πρέπει να γνωρίζει οτι αναλαμβάνει πλήρως αυτός την ευθύνη...

Με την χρήση της εν λογού μεθόδου και απο εμένα στο παρελθόν αλλα και απο πολλά άλλα διαφορετικά άτομα στο τοτε ενυδρείο μου δεν έχασα ούτε sps η lps αλλα ούτε και μαλακά κοράλλια η clams με εξαίρεση 2 strombus σαλιγκαράκια.....

1)Βασική προϋπόθεση ειναι το να προμηθευτούμε το Μαγνήσιο της Kent (Tech M) και οχι κάποιο αλλο σκεύασμα προσοχή σε αυτό διότι δεν θα δουλέψει αλλιος και θα στρεσάρουμε άσκοπα το ενυδρείο χωρίς λογο.Το Μαγνήσιο της Kent περιλαμβάνει κάποιο ιχνοστοιχείο που σε υψηλή συγκέντρωση καταστρέφει την bryopsis.

2)θα πρέπει να έχουμε στην κατοχή μας ενα test μαγνησίου πχ Tropic Marine,Salifert κ.λ.π για να μετράμε το μαγνήσιο που έχουμε και την ποσότητα που ρίχνουμε απο το Kent καθημερινά..Θα ήθελα να τονίσω οτι τα περισσότερα τεστ οπως πχ της Salifert μετράνε μεχρι τα 1500ppm.Οταν τελειώσουμε την πρώτη σύριγγα με το 1ml συνεχίζουμε και κάνουμε άθροισμα του αποτελέσματος με την δεύτερη στα ml που έχουμε ρίξει μέχρι να αλλάξει χρώμα

3)Αν στο ενυδρείο μας κάνουμε χρήση ενεργου άνθρακα και υαλοβάμβακα καλο ειναι κατα την διάρκειά της θεραπείας να αφαιρεθούν απο το σύστημα μας και τα 2..

4)Απομακρύνουμε με τα χέρια οση περισσότερη ποσότητα μπορούμε να ξεφορτωθούμε τις αλγης απο το ενυδρείο μας.

5)Δεν πραγματοποιούμε καμια αλλαγή νερού κατα το διάστημα της θεραπείας με την χρήση του Tech M και περιορίζουμε το τάισμα των ψαριών και των κοραλλιών.

6)Ξεκινάμε την θεραπεία μας απο την bryopsis με την χρήση του Kent Tech M προσθέτοντας 100ppm ημερησίως μέγιστα μέχρι μετα απο κάποιες μέρες φτάσουμε το μαγνήσιο στο ενυδρείο στα 1800ppm.Οταν το πετύχουμε αυτο φροντίζουμε να το διατηρήσουμε σε αυτες τις τιμες μετρώντας και κάνοντας προσθήκη αν χρειαστεί για το διάστημα των 2 εβδομάδων.

7)Η νεκρή άλγη που αρχίζει και πεφτει στον αραγωνιτη θα πρέπει να απομακρύνετε με σκούπα βυθού καθολη την διάρκεια της θεραπείας(συνήθως αρχίζει να νεκρώνει μετά τις πρώτες 4-5 ημερες)...

8)Μετα το πέρασμα των 2 εβδομάδων ξεκινάμε κανονικά τις αλλαγές νερού που έχουμε στο πρόγραμμα μας για το ενυδρείο στα συνηθισμένα επίπεδα και οχι μεγαλύτερες απο αυτες που πραγματοποιούσαμε πριν ετσι ωστε να αρχίσουν να πέφτουν τα επίπεδα του μαγνησίου φυσιολογικά και οχι απότομα μιας και αυτο θα ήταν ενα πολυ βαρύτερο stress για το ενυδρείο μας απο οτι ολη η διάρκεια της θεραπείας..

Όσο και να ακούγετε κάπως όταν επιβεβαιωθεί οτι το ενυδρείο μας εχει bryopsis επιλογές πέρα απο το ξεστήσιμο η την χρήση αυτής της μεθόδου είναι σχεδόν απίθανο να δουλέψουν απλά δεν γινετε.

Δεν θα πρέπει να ξεγελαστούμε και να πάμε να αντιμετωπίσουμε την bryopsis ως τυπική άλγη διότι δεν είναι σε καμια περίπτωση.

Αυτό που είναι απλά ταιριάζει με την λεξη μάστιγα που στο πέρασμα τις εχει τερματίσει πολλά όμορφα ενυδρεία στο παρελθόν πνίγοντας τα και μονο με ακραία μέτρα αντιμετωπίζετε δυστυχώς.

(Μέτα απο ένα πυρηνικό πόλεμο μαζί με τις κατσαρίδες άνετα μπορεί να ζήσει και η bryopsis παρεουλα...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

(Μέτα απο ένα πυρηνικό πόλεμο μαζί με τις κατσαρίδες άνετα μπορεί να ζήσει και η bryopsis παρεουλα...)

πολυ ομορφες οι γνωσεις που περνουμε.... αλλα αυτο τα σπαει... χαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση του Πάνου θα επιβεβαιώσω οτι μόνο με αυτόν τον τρόπο ξέμπλεξε με αυτήν και αναφερομαι στην χρήση Μαγνησιου Μ Kent και κατόπιν εξαντλήσεως καθε άλλης επιλογής που είχε...

Οι γενικές οδηγίες είναι οι πιο κάτω και έχουν δουλέψει επιβεβαιωμένα σε ενυδρεία που είχαν Bryopsis..

Σε κάθε περίπτωση θέλω να αναφέρω οτι η χρήση τις πιο κατω μεθόδου ειναι ατομικό ρίσκο και όποιος την δοκιμάσει θα πρέπει να γνωρίζει οτι αναλαμβάνει πλήρως αυτός την ευθύνη...

Με την χρήση της εν λογού μεθόδου και απο εμένα στο παρελθόν αλλα και απο πολλά άλλα διαφορετικά άτομα στο τοτε ενυδρείο μου δεν έχασα ούτε sps η lps αλλα ούτε και μαλακά κοράλλια η clams με εξαίρεση 2 strombus σαλιγκαράκια.....

1)Βασική προϋπόθεση ειναι το να προμηθευτούμε το Μαγνήσιο της Kent (Tech M) και οχι κάποιο αλλο σκεύασμα προσοχή σε αυτό διότι δεν θα δουλέψει αλλιος και θα στρεσάρουμε άσκοπα το ενυδρείο χωρίς λογο.Το Μαγνήσιο της Kent περιλαμβάνει κάποιο ιχνοστοιχείο που σε υψηλή συγκέντρωση καταστρέφει την bryopsis.

2)θα πρέπει να έχουμε στην κατοχή μας ενα test μαγνησίου πχ Tropic Marine,Salifert κ.λ.π για να μετράμε το μαγνήσιο που έχουμε και την ποσότητα που ρίχνουμε απο το Kent καθημερινά..Θα ήθελα να τονίσω οτι τα περισσότερα τεστ οπως πχ της Salifert μετράνε μεχρι τα 1500ppm.Οταν τελειώσουμε την πρώτη σύριγγα με το 1ml συνεχίζουμε και κάνουμε άθροισμα του αποτελέσματος με την δεύτερη στα ml που έχουμε ρίξει μέχρι να αλλάξει χρώμα

3)Αν στο ενυδρείο μας κάνουμε χρήση ενεργου άνθρακα και υαλοβάμβακα καλο ειναι κατα την διάρκειά της θεραπείας να αφαιρεθούν απο το σύστημα μας και τα 2..

4)Απομακρύνουμε με τα χέρια οση περισσότερη ποσότητα μπορούμε να ξεφορτωθούμε τις αλγης απο το ενυδρείο μας.

5)Δεν πραγματοποιούμε καμια αλλαγή νερού κατα το διάστημα της θεραπείας με την χρήση του Tech M και περιορίζουμε το τάισμα των ψαριών και των κοραλλιών.

6)Ξεκινάμε την θεραπεία μας απο την bryopsis με την χρήση του Kent Tech M προσθέτοντας 100ppm ημερησίως μέγιστα μέχρι μετα απο κάποιες μέρες φτάσουμε το μαγνήσιο στο ενυδρείο στα 1800ppm.Οταν το πετύχουμε αυτο φροντίζουμε να το διατηρήσουμε σε αυτες τις τιμες μετρώντας και κάνοντας προσθήκη αν χρειαστεί για το διάστημα των 2 εβδομάδων.

7)Η νεκρή άλγη που αρχίζει και πεφτει στον αραγωνιτη θα πρέπει να απομακρύνετε με σκούπα βυθού καθολη την διάρκεια της θεραπείας(συνήθως αρχίζει να νεκρώνει μετά τις πρώτες 4-5 ημερες)...

8)Μετα το πέρασμα των 2 εβδομάδων ξεκινάμε κανονικά τις αλλαγές νερού που έχουμε στο πρόγραμμα μας για το ενυδρείο στα συνηθισμένα επίπεδα και οχι μεγαλύτερες απο αυτες που πραγματοποιούσαμε πριν ετσι ωστε να αρχίσουν να πέφτουν τα επίπεδα του μαγνησίου φυσιολογικά και οχι απότομα μιας και αυτο θα ήταν ενα πολυ βαρύτερο stress για το ενυδρείο μας απο οτι ολη η διάρκεια της θεραπείας..

Όσο και να ακούγετε κάπως όταν επιβεβαιωθεί οτι το ενυδρείο μας εχει bryopsis επιλογές πέρα απο το ξεστήσιμο η την χρήση αυτής της μεθόδου είναι σχεδόν απίθανο να δουλέψουν απλά δεν γινετε.

Δεν θα πρέπει να ξεγελαστούμε και να πάμε να αντιμετωπίσουμε την bryopsis ως τυπική άλγη διότι δεν είναι σε καμια περίπτωση.

Αυτό που είναι απλά ταιριάζει με την λεξη μάστιγα που στο πέρασμα τις εχει τερματίσει πολλά όμορφα ενυδρεία στο παρελθόν πνίγοντας τα και μονο με ακραία μέτρα αντιμετωπίζετε δυστυχώς.

(Μέτα απο ένα πυρηνικό πόλεμο μαζί με τις κατσαρίδες άνετα μπορεί να ζήσει και η bryopsis παρεουλα...)

ποιο ωρά δεν θα μπορούσες να τα πείς! :) :) :) :)

δυστιχώς με την bryopsis ετσι εχουν τα πράγματα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...