Jump to content

Project Phoenix Reef


nabouhodonosour

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οκ, δεν νομιζω να εχω τιποτα αλλο να ρωτησω, ξεκινα σιγα σιγα αυτα που εγραψα πιο πανω και ενημερωνε μας...

Link to comment
Share on other sites

Τη χαετο την έχω στον πρώτο θάλαμο όπου κατεβαίνει η υπερχείλιση, με ένα κυκλοφορητη 3000λ/ω και μια λαμπα 6500Κ σαν αυτές που έχουμε για φωτισμό στο σπίτι στα 40w

Τζαμπα ρευμα καις τοσες ωρες

Παρε μια 3βατη λεντ

http://www.leditnow.gr/led-spot-gu10-3watt-spot.html

Link to comment
Share on other sites

Αν ξεκινήσω με αντιφωσφορο αλουμινίου για 1 μήνα θέλω 7 αλλαγές... Θα μου βγει ο κούκος αηδόνι...:-(

Link to comment
Share on other sites

Τζαμπα ρευμα καις τοσες ωρες

Παρε μια 3βατη λεντ

http://www.leditnow.gr/led-spot-gu10-3watt-spot.html

Ώπα βρε και εσυ, σιγα μην κανει την ιδια δουλεια 3w led με το φωτισμο που εχει ήδη. 3w led με 30 μοίρες άνοιγμα ειναι τιποτα σε σχεση με οτι χρειαζετε.

Και εμενα μου φάνηκε λιγο υπερβολικο το 40w αλλα αφου του δουλευει και του κανει ολα οκ. Το περιεργο θα ηταν να μην του δουλευε, πιστεω οτι θα υπαρχει τρελή αναπτυξη απο chaeto. Εχω άδικο; :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχυει αυτο τοτε θα υπαρχει κάποιος λογος. Τι φωτοπεριοδο εχεις, τι ροη εχεις, που την εχεις και αν μπορούσες να βαλεις ενα βιντεο η μια φωτογραφια (προφίλ καλυτερα οχι selfie :P ) για να μπορουμε να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν εχω προλάβει να τραβήξω ακόμη βίντεο από τη chaeto. Την έχω βάλει στον πρώτο θάλαμο του sump, εκεί όπου κατεβαίνει η υπερχείλιση και το μόνο που υπάρχει εντός είναι το ρουξούνι του MCE600 και ένας sun-sun 3000L/h. Από πάνω της έχω βάλει ένα παλιό φωτιστικό με μία λάμπα led των 6w - warm white (κατόπιν συμβουλής του φίλου ανωτέρω για εξοικονόμηση ενέργειας :sword: ). H φωτοπερίοδος της chaeto ανέβηκε από τις 21 σε 24 ώρες και μπήκε σε ΟΛΟ το media box του σκιμμερ eco-phos αντιφωσφορος σιδήρου. Επειδή δεν χωρούσε, σε κάλτσα κάτω από το media box μπήκε και μία ποσότητα ενεργού άνθρακα (άγνωστης μάρκας - χύμα).

Επίσης μειώθηκε μόνο κατά μία ώρα η φωτοπερίοδος στο main, και επίσης με μία μικρή πλαστική σπάτουλα στην τελευταία αλλαγή νερού έξυσα αρκετή ποσότητα bryopsis από την πλάτη του ενυδρείου. Ο υπόλοιπος πληθυσμός αυξάνεται και πληθύνεται σαν να μην συμβαίνει τπτ.

Οι κατεψυγμένες και όλα τα βιταμινοειδή κάπηκαν μαχαίρι και τα δύο clarkii τρώνε μόνο flakes συντηρητικά. Επίσης τσέκαρα ξανά με το TDS meter της HM μετά από καλιμπράρισμα και το νερό από την Α/Ο στην έξοδο είναι απολύτως 0ppm οπότε δεν ξέρω πώς επιβιώνει αυτό το σκατόπραμα. :angry02:

Η chaeto Disco φαίνεται ότι πασχίζει να αναπτυχθεί κάτω από το μεγάλο πληθυσμό της bryopsis που απομιζεί όλα τα υπάρχοντα θρεπτικά (ο λαγός δεν την ακουμπάει καν να προσθέσω) αν και βλέπω ότι κάτι φυλλαράκια ξεπετάγονται μέσα από τον μπόγο της chaeto, λογικά κάποια άλλης μακροάλγης που βρισκόταν μέσα σε αυτή.

Επειδή σε 2 μέρες την κάνω για 10 ημέρες με άδεια, θα αφήσω τον αντιφώσφορο να κάνει ό,τι μπορεί, και μόλις επιστρέψω και αφού τον αλλάξω, αν δεν δω φως θα βγουν οι βράχοι για τρίψιμο γιατί έχει αρχίσει και μου τη βιδώνει το όλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις και αδικο που στη βαραει....ευχομαι να πανε ολα καλα.

Έγινε επεξεργασία - niknik
Link to comment
Share on other sites

δεν θα κάνεις τίποτα με το τρίψιμο.. ούτε καν θυμάμαι πόσες φορές είχα βγάλει τον βράχο έξω για τρίψιμο.. μή περιμένες η bryopsis να φύγει φίλε μου με τους τρόπους που αναφέρεις.. ούτε καν με φάρμακο δεν φεύγει (algaefix)..

Link to comment
Share on other sites

Λόγω αυξημένων επαγγελματικών υποχρεώσεων δεν εχω προλάβει να τραβήξω ακόμη βίντεο από τη chaeto. Την έχω βάλει στον πρώτο θάλαμο του sump, εκεί όπου κατεβαίνει η υπερχείλιση και το μόνο που υπάρχει εντός είναι το ρουξούνι του MCE600 και ένας sun-sun 3000L/h. Από πάνω της έχω βάλει ένα παλιό φωτιστικό με μία λάμπα led των 6w - warm white (κατόπιν συμβουλής του φίλου ανωτέρω για εξοικονόμηση ενέργειας :sword: ). H φωτοπερίοδος της chaeto ανέβηκε από τις 21 σε 24 ώρες και μπήκε σε ΟΛΟ το media box του σκιμμερ eco-phos αντιφωσφορος σιδήρου. Επειδή δεν χωρούσε, σε κάλτσα κάτω από το media box μπήκε και μία ποσότητα ενεργού άνθρακα (άγνωστης μάρκας - χύμα).

Επίσης μειώθηκε μόνο κατά μία ώρα η φωτοπερίοδος στο main, και επίσης με μία μικρή πλαστική σπάτουλα στην τελευταία αλλαγή νερού έξυσα αρκετή ποσότητα bryopsis από την πλάτη του ενυδρείου. Ο υπόλοιπος πληθυσμός αυξάνεται και πληθύνεται σαν να μην συμβαίνει τπτ.

Οι κατεψυγμένες και όλα τα βιταμινοειδή κάπηκαν μαχαίρι και τα δύο clarkii τρώνε μόνο flakes συντηρητικά. Επίσης τσέκαρα ξανά με το TDS meter της HM μετά από καλιμπράρισμα και το νερό από την Α/Ο στην έξοδο είναι απολύτως 0ppm οπότε δεν ξέρω πώς επιβιώνει αυτό το σκατόπραμα. :angry02:

Η chaeto Disco φαίνεται ότι πασχίζει να αναπτυχθεί κάτω από το μεγάλο πληθυσμό της bryopsis που απομιζεί όλα τα υπάρχοντα θρεπτικά (ο λαγός δεν την ακουμπάει καν να προσθέσω) αν και βλέπω ότι κάτι φυλλαράκια ξεπετάγονται μέσα από τον μπόγο της chaeto, λογικά κάποια άλλης μακροάλγης που βρισκόταν μέσα σε αυτή.

Επειδή σε 2 μέρες την κάνω για 10 ημέρες με άδεια, θα αφήσω τον αντιφώσφορο να κάνει ό,τι μπορεί, και μόλις επιστρέψω και αφού τον αλλάξω, αν δεν δω φως θα βγουν οι βράχοι για τρίψιμο γιατί έχει αρχίσει και μου τη βιδώνει το όλο θέμα.

Η άλγη για να ανταγωνιστή την "αλλη" αλγη στο ενυδρειο θελει σωστο και δυνατό φωτισμο περα απο αλλες παραμέτρους. Με 6w φωτισμο,πως περιμένεις να κανεις δουλεια; Μια χαρα ήσουν πριν, αν δεν σου δουλευε και πριν υπαρχει αλλος λογος και πρεπει να το δουμε.

Περα απο αυτο, απο την στιγμη που εχεις βρυωψη θελεις πολυ προσοχη και τρομακτικά καλο έλεγχο των θρεπτικών του νερου σου μεσα στα αλλα. Η chaeto ειναι εξαιρετικη για πολλους λογους, αλλα απο μόνη της δεν μπορει να σώσει ενα ενυδρειο με βρυωψη. Υπαρχουν χίλιες αλλες δυο παράμετροι.

Τωρα που θα φύγεις δεν υπαρχουν πολλα που μπορεις να κανεις, οταν γυρίζεις βλέπουμε τι επιλογες εχουμε και καλα να περάσεις :)

Έγινε επεξεργασία - Discos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ :-D πάντως η λάμπα είναι λεντ 6w και λέει ότι είναι αντίστοιχη με Μια 40αρα λάμπα εξοικονόμησης ενέργειας που έχουμε στα σπιτια

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Με την επιστροφή από τον νέο χρόνο τα πράγματα ήταν κάπως υπό ελεγχο. Άλλαξε ο αντιφωσφορος σιδήρου και ο άνθρακας,ετριψα και το 50% του βράχου εκτός ενυδρείου, και σιφωνι όπου μπορούσα. Επίσης ενίσχυσαν την ποσότητα της χαετο Που είχα,και επέστρεψα στον αρχικό φωτισμό της. Μπορώ να πω ότι ο πληθυσμός της bryopsis έχει μειωθεί αισθητά,αλλά είναι δυνατό καρύδι.Δε την βλέπω να ψοφήσει η ρουφιανα.

Link to comment
Share on other sites

Με την επιστροφή από τον νέο χρόνο τα πράγματα ήταν κάπως υπό ελεγχο. Άλλαξε ο αντιφωσφορος σιδήρου και ο άνθρακας,ετριψα και το 50% του βράχου εκτός ενυδρείου, και σιφωνι όπου μπορούσα. Επίσης ενίσχυσαν την ποσότητα της χαετο Που είχα,και επέστρεψα στον αρχικό φωτισμό της. Μπορώ να πω ότι ο πληθυσμός της bryopsis έχει μειωθεί αισθητά,αλλά είναι δυνατό καρύδι.Δε την βλέπω να ψοφήσει η ρουφιανα.

Πολυ καλα έκανες φιλε μου.Δυστυχώς για να την ξεφορτωθείς θέλει πολυ πείσμα απο εσένα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μετά από αρκετές ημέρες καθημερινής προσπάθειας, σήμερα μετά από μία αρκετά μεγάλη αλλαγή νερού και σπατουλάρισμα άλγης από τα τζάμια έφτασα σε ένα σημείο, που "οπτικά" το είχα τουλάχτιστον 2 μήνες πριν. Η χαέτο έχει τουμπανιάσει και οι πληθυσμοί από σαλιγκαράκια, αμφίποδα και όλα τα συναφή βρίθουν. Ελπίζω πως το μέγεθός της θα καταφέρει σε λίγο ακόμα χρόνο να υπερκαλύψει την ανάπτυξη του εναπομείναντος πληθυσμού της bryopsis. :ballistic:

Η επόμενη σκέψη μου, επειδή βλέπω και αρκετά θολωμένο το νερό μου και για να βοηθήσω το σκιμμερ μου (deltec mce600) ειναι η μελλοντική αγορά ενός οζονιστήρα και ενός redox controller.

Σκεφτόμουν από μάρκα Red Sea Aquazone 50mg/h το οποίο είναι 2 σε 1 οζονιστήρας και redox controller. Αξίζει θεωρείται για να βοηθήσει και με την αιωρούμενη άλγη;

Το έχει βρει κανείς εδώ στην Ελλάδα, γιατί το βρίσκω μόνο στην αμερικανική και βρετανική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο για τη προσπάθεια και το μέχρι τώρα αποτέλεσμα. Καλή συνέχεια!!

Link to comment
Share on other sites

post-49785-0-66225900-1422565492_thumb.jpg

Πώς την βλέπετε; με ανησυχεί που είναι έτσι το στόμα της.Δεν εχει κλείσει πλήρως εδώ και περίπου 3 βδομάδες. Βέβαια τα πλοκάμια της τσιμπουν κανονικά και όταν της δίνω κριλ το τρώει κανονικά. Έχει Θέμα λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Τασο , ωραιο το ενυδρειο

τα κοραλακια πως πανε?

Απο ψαρια τι εχεις?

Για την ανεμωνη δοκιμασε να της δωσεις

και γαριδα , μηπως και δεν την καληπτουν τα grill

Link to comment
Share on other sites

Παύλο έχω 2 clarkii, 1 blue tang (το πήρα τελίκα που λέγαμε!), 1 six line wrasse, ένα foxface.

Η άκρο ακόμα δεν έχει ανοίξει!!!! :wacko: Είναι όπως την πρώτη μέρα.... καφε !

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε να το παρεις!! :)

Εεεε ρε αυτη η acropora , πας εχει βγαλει την πιστη

για να παρει το χρωμα της

Αν περιμενεις 2 βδομαδουλες , θα σου κοψω απο την δικη

μου ;)

Αραγωνιτη δεν σκεφτεσαι να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε αλήθεια δε σκέφτομαι :) απλά περιμένω να πιάσει κοραλλίνη με τον καιρό και μετά θα πετάξω και κανενα ζωανθό ή τπτ παρεμφερες να μεγαλώσει στο τζάμι. Σήμερα έκανα μετρηση νιτρικών και πραγματικά δάκρυσα με το 0 :) στο παρελθόν με αραγωνήτη δεν έπεφτα κάτω από 5 με τπτ. Τώρα δεν ανεβαίνει με τπτ :)

Έγινε επεξεργασία - nabouhodonosour
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...