Jump to content

Project Phoenix Reef


nabouhodonosour

Recommended Posts

Κανεις δεν ειπε οτι δεν ειναι ζόρικα τα πραγματα με την βρύωψη, το αντίθετο. Αλλα δεν φτάνεις σε τετοιο σημείο αν δεν εχεις αφησει αλλες ρουτίνες πρωτα. Να κρατήσουμε επισης οτι οντως αυτη η αλγη δεν αισθάνεται άνετα σε ποιο ψηλές τιμες απο το NSW, το αναφερει ποιο διεξοδικά ο julian Sprung σε αυτο το βιβλίο, ενα εκπληκτικό βιβλίο για τις αλγες που το θεωρω must!

http://www.bulkreefsupply.com/algae-a-problem-solver-guide-by-julian-sprung.html

Μια και το ψάχνουμε καλα, δεν κανει δουλεια μονο το μαγνησιο της Κεντ, κανει και το μαγνησιο της Brightwell. Το οποιο βγαινει και σε σκόνη και ειναι φθηνότερο.

http://www.reefcentral.com/forums/showthread.php?t=1903281

Μακρυα απο εμας οι κατσαρίδες, τα πυρηνικά και τη βρυωψη λοιπον. Ωραια το έθεσες!! :D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 135
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μακρυα απο εμας οι κατσαρίδες, τα πυρηνικά και τη βρυωψη λοιπον. Ωραια το έθεσες!! :D

Παιδιά, ξεχάσατε τις αιπτάσιες..τον απέθαντο εχουν.. :hot:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κλάψει από τα σχόλια :-D χαχαχαχα!!

Για αρχή μπουκωσα το sump με chaeto,πήρα ένα μικρό λαγό να αλωνίζει στο δασάκι που έχει σχηματισθεί στο πίσω τζάμι και σαν ύστατη λύση προμηθεύτηκα το buffer της brightwell το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω ακομα. Πήγα για της ΚΕΝΤ αλλά με ενημέρωσαν στο μαγαζί ότι έχει "διχοτομηθει" σαν εταιρεία και πως πλέον βγάζει ένα με δύο κωδικούς προϊόντων και σε αυτά Δεν είναι πλέον το ανωτέρω buffer. Στέκει;;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω κλάψει από τα σχόλια :-D χαχαχαχα!!

Για αρχή μπουκωσα το sump με chaeto,πήρα ένα μικρό λαγό να αλωνίζει στο δασάκι που έχει σχηματισθεί στο πίσω τζάμι και σαν ύστατη λύση προμηθεύτηκα το buffer της brightwell το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσω ακομα. Πήγα για της ΚΕΝΤ αλλά με ενημέρωσαν στο μαγαζί ότι έχει "διχοτομηθει" σαν εταιρεία και πως πλέον βγάζει ένα με δύο κωδικούς προϊόντων και σε αυτά Δεν είναι πλέον το ανωτέρω buffer. Στέκει;;

εγω στο net μια χαρα το βρίσκω πάντως με μια πρόχειρη αναζήτηση.

βάλε μια κοντινή φωτο της αλγης. είναι σίγουρα bryopsis? αν στη τρώει ο λαγός πάντως, σιγουρα δεν είναι ;)

Link to comment
Share on other sites

Ο λαγός Πάνο, εδώ και μερικές ημέρες βοσκάει, αλλά νομίζω ότι τρώει οτιδήποτε άλλο θα μπορούσε να είναι άλγη εκτός από αυτό που θέλω να φάει. :thumbsd: Μάλλον σταδιακά θα αρχισω να ανεβάζω το μαγνήσιο. Προς στιγμήν είναι στο 1500ppm, σκέφτομαι να το φτάσω 1800ppm εν καιρώ. Βέβαια, η άλγη έχει πάρει ήδη ένα καφε-πράσινο χρώμα, το οποίο δείχνει ότι σίγουρα δεν "περνάει" και πολύ καλά!

Link to comment
Share on other sites

βάλε κάποια κοντινή φωτό.

πρόσεχε να είναι το μαγνήσιο της kent και ακολούθησε πιστά τη ρουτίνα που αναφέρει ο ΤAN πιο πάνω ;)

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι οπως εχεις τον βραχο υπαρχουν νεκρα σημεια. Γνωμη μου να βαλεις πιο δεξια το αριστερο κομματι και να ξαναδεις τι ροες σου, ισως να βαλεις εναν κυκλοφοριτη ακομα...

Απο μετρησεις πως εισαι;; Ανθρακα-αντιφως βαζεις και τα αλλαζεις στην ωρα τους;;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω νεκρά σημεία γιατί από την αριστερή πλευρά έχω και δεύτερο κυκλοφορητη Που δουλεύει εν αλλαξ με τον άλλο. Άνθρακα δεν χρησιμοποιω, έχω βαλει για δοκιμή το purigen ενώ για τα φωσφορικα έχω την chaeto. Τα νιτρικά μου είναι σχεδόν μη ανιχνευσιμα, ίσως επειδή δεν έχω πλέον αραγωνητη

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να εχει ανθρακα για να μαζευει τις τοξινες απ τις ανεμωνες...

Το purigen θελει "αναγεννησει" καθε καποιο χρονικο διαστημα, λεει στις οδηγιες πως γινεται....

Τοτε παιξε λιγο με την θεση των κυκλοφορητων...

Ποσο ταιζεις;

Έγινε επεξεργασία - Akridas66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ταιζω πολυ. Από ένα κριλ την κάθε ανεμώνη κάθε μέρα και 1 κυβακι κατεψυγμενη ανά 2 μέρες στα κλαρκι.Και ενδιάμεσα καμία φορά και μερικά flakes.

Το purigen λέει οτι ένα κουτάκι των 250 ml καλύπτει 1 τόνο νερού, οπότε είμαι καλυμμένος από άποψη λίτρων. Τώρα κάθε 4 με 5 μήνες θέλει αναγέννηση.

Για τον άνθρακα Τώρα που το λες χρειάζεται ,αν και δεν ξέρω αν τραβάει τοξίνες εν μέρει και το purigen

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έβγαλα τον αραγωνίτη και ησύχασα. Τώρα για το ταϊσμα δεν είμαι σίγουρος αλλά η κατεψηγμένη ίσως να είναι λίγο υπερβολή ανά 2 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά γιατί λες ότι είναι υπερβολή; ότι θα μείνει αφάγωτη και θα μου ανεβασει νιτρικα;

Link to comment
Share on other sites

Λουκά γιατί λες ότι είναι υπερβολή; ότι θα μείνει αφάγωτη και θα μου ανεβασει νιτρικα;

Μπα όχι ότι θα μείνει αφάγωτη απλά έχω ακούσει ότι το ταϊσμα με κατεψηγμένη πρέπει να γίνεται με πολύ μέτρο.

Κατά τα άλλα αν βλέπεις ότι δεν δημιουργεί πρόβλημα τότε όλα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το τάισμα με μέτρο το λεμε για το ενυδρειο καθαρα. Δεν μπορουν ολα τα ενυδρεια να σηκώσουν αυτο το φορτιο και για αυτο εχει βγει σαν γενικός κανόνας. Τωρα αν μπορεις να δίνεις κατεψυγμένη τακτικά, ειναι και το καλυτερο, βεβαίως σωστα μοιρασμένη σε σχεση με το τι ζωντανα εχεις στο ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Κοψε το κυβακι σε 1 και περισσοτερες νιφαδες αλλα με μετρο και εκει...

Να ξερεις οτι το ζουμι που εχουν κατεψυχθει οι τροφες αλλα και οι ιδιες οι τροφες εχουν μεγαλες ποσοτητες φωσφορικων, αυτο ειναι οτι πρεπει για τις αλγες για να παρουν τα πανω τους... Μην περνεις δεδομενες τις οδηγιες τις καθε εταιριας, εαν ηταν με 250μλ να καληπταν ενα ενυδρειο οχι τονου αλλα εστω 500λιτρα καλα θα ηταν, θα ριχναμε πραγμα μεσα!! Πολυ και εδω αλλα και στο εξωτερικο ο σταματησαν το purigen γιατι δεν εκανε αυτα που λεει η εταιρια για τα ενυδρεια τους...

Το φωτισμο εχεις;; Φωτοπεριοδο;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι και οι φωτογραφίες από το μεγαλείο !

καλό χρώμα έχουν πάντως.. τί έχεις κάνει μέχρι τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Από φωτισμό έχω στο ΑΤΙ sunpower 4χ39w T5 (2 coral plus + 2 blue plus) σε φωτοπερίοδο προς το παρόν 10 ωρών (Ανάβουν σταδιακά από την 15:00 ώρα και σβήνουν σταδιακά από τη 01:00).

Οπότε θα σταματήσω για λίγο καιρό την κατεψυγμένη και θα αρκεστώ σε flakes και pellets της ocean nutrition που έχω. Μία άλλη ιδέα που είχα σχετικά με την τροφή, ήταν η καλλιέργεια των grindal worms. Αξίζει ως ζωντανή τροφή από ό,τι έχω διαβάσει αφού μέχρι και οι μανταρίνοι τρώνε, αλλά μήπως στη φάση που είμαι τώρα και αυτή θα με μπουκώσει με φωσφορικά;

καλό χρώμα έχουν πάντως.. τί έχεις κάνει μέχρι τώρα?

μέχρι τώρα επειδή δεν έχω βρει της KENT έχω πάρει της brightwell αλλά δεν έβαλα ακόμα. Έχω πετάξει την dolabella μέσα και τριγυρνάει, 4 trochus και στο sump την chaeto (η οποία έτσι όπως την βλέπω σαν να εχει μικρύνει από όταν την έβαλα μέσα. Παίζει κάτι τέτοιο;) Πάντως οι άλγες έχουν αρχίσει και παίρνουν ένα καφετί χρώμα. Καμία σχέση με το φουλ πρασινωπό που είχαν όταν βγήκαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλη η καλλιεργεια αλλα αστην για το μελλον, τωρα πρεπει να επικεντροθεις(μαζι σου και εμεις οπως μπορουμε) στο να φυγουν οι αλγες και να μην ξαερθουν :)

Τι φωτισμο εχεις στην χαετο;; Εχει καποια κυκλοφορια;;

Ριξε σταδιακα την φωτοπεριοδο στις 8ωρες, 20λεπτα καθε 3 μερες ειναι μια χαρα νομιζω... Αυτο ατο λεω γιατι εαν δεν εχεις ανταγωνιστηκους οργανισμους στα οργανικα θα τα παρουν οι αλγες, κοψε επισης καθε βιταμηνες και αμινοξεα που μπορει να ριχνεις...

Link to comment
Share on other sites

Τη χαετο την έχω στον πρώτο θάλαμο όπου κατεβαίνει η υπερχείλιση, με ένα κυκλοφορητη 3000λ/ω και μια λαμπα 6500Κ σαν αυτές που έχουμε για φωτισμό στο σπίτι στα 40w

Link to comment
Share on other sites

Καντο 24ωρο, για 3 ωρες δεν γλυτωνει κατι, βγαλε το purigen και ξεκινα αντιφως αλουμηνιου και καθε 4μερες αλλαγει, μετα τον μηνα και εφοσον δεις οτι οι αλγες υποχωρουν γυρνατο σε σιδηρου...

Βαλε και ανθρακα να μαζευει οτι μπορει απο οργανικα και τις τοξινες απ τις αμενωνες...

Ριξε την φωτοπεριοσο σε 8 ωρες, πιστευω οτι ειναι πολλα τα βατ για αυτα που εχεις μεσα...

Κοψε κατεψυγμενες, βιταμηνες, αμινοξεα. Ρυθμισε τα ταισματα σου στα κλαρκι με νιφαδες.

Αλλαγες νερου και σιφωνη στην ωρα τους!!

Ποτε αλλαξες μεμβρανη/προφιλτρα στην οσμωση σου ;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει μήνα. Έγινε ανανέωση στην αντίστροφη όσμωση. Δε θα έχει Θέμα η magnifica μόνο με 8 ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω...

Ερωτησει, σορυ σε εχω πριξη....

Τι λαμπες ποτε τις αλλαξες;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...