Jump to content

Κατασκευη Ενυδρειου


argy1

Recommended Posts

Μωρε το ειδα αυτο αλλα πηδαει απο σχετικα μικρο υψος και θελει να φυγει μαλλον επειδη ειναι πολυ ριχα..Τουλαχιστον αυτο καταλαβαινω εγω.Εχετε προσωπικη εμπειρια απο αποδραση μονομαχου?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν εβαζες κόντρες επάνω περιμετρικά νομίζω οτι θα μείωνε κάπως τον κίνδυνο (δεν έχω εμπειρία από μονομάχο σε εμένα αυτοκτονούν τα SAE)

Link to comment
Share on other sites

Μπορει να εχεις δικιο αλλα μπορει να ειναι και χειροτερα.Ισως ανεβει απνω στην κοντρα πρωτα και μετα εξω.Βεβαια χαζα δεν ειναι,μεταφερεται επειδη στεγνωνει το ρυακι και εχει λιγο νερο,πριν πηδηξει φαινεται να το σκεφτεται πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως πηδαει ψηλα...Βαζω στο χερι μου τροφη στα 3-4cm και την πιανει...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...πρεπει να φτιαξω καπακι τοτε,αλλα αυτο που περιγραφεις μου ακουγεται εντυπωσιακο!!! Θα μπορουσες να μας δειξεις κανενα βιντεο να το χαρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...πρεπει να φτιαξω καπακι τοτε,αλλα αυτο που περιγραφεις μου ακουγεται εντυπωσιακο!!! Θα μπορουσες να μας δειξεις κανενα βιντεο να το χαρουμε?

Δεν χρειάζεσαι καπάκι, αν σε απασχολούν τα άλματα

Απλά μείωσε την στάθμη του νερού κατά 5 περίπου εκατοστά από τον ανώτατο σημείο του ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Και εγω πιστευω ρε γαμωτο...Απλα προβληματιζομαι λιγο δεν ξερω..

Λεω να τον βαλω χωρις καπακι και να δω στην πορεια πως θα παει και αν χρειαζεται του φτιαχνω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια...πρεπει να φτιαξω καπακι τοτε,αλλα αυτο που περιγραφεις μου ακουγεται εντυπωσιακο!!! Θα μπορουσες να μας δειξεις κανενα βιντεο να το χαρουμε?

δεν ειναι δικο μου αλλα κανει κατι παρομοιο...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι δικο μου αλλα κανει κατι παρομοιο...

Με τόσα πλαστικά και αστερίες, κι εγώ θα πηδούσα μήπως και σωθώ!!!

Πέρα απ την πλάκα, οι μονομάχοι φημίζονται για την αλτικότητα τους...

Link to comment
Share on other sites

Με τόσα πλαστικά και αστερίες, κι εγώ θα πηδούσα μήπως και σωθώ!!!

Πέρα απ την πλάκα, οι μονομάχοι φημίζονται για την αλτικότητα τους...

χαχαχαχαχ!!!
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα ενα χαλαζιακο χαλικι τοσο ψιλο που το λες και αμμο (απιστευτο) και μια ομορφη μαυρη μη ασβεστολιθηκη πετρα απο τον φιλο στην Νεα Ερυθραια (ταξιδι εκανα πρωι πρωι απο την τρελα μου)

και ανυπομονω να ξεκινησω τα πειραματα.Μεχρι την Τεταρτη θελω να το εχω ετοιμο να γεμισω νερο και να αρχισω το στρωσιμο.

Για μπολι λεω να βαλω απο το ενυδρειο με τους βατραχους που εχω.Εχω μινι σιποραξ και ταιζω εκει με πελετ για χρυσοψαρα και blooworms,λετε να υπαρχει προβλημμα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πηρα ενα χαλαζιακο χαλικι τοσο ψιλο που το λες και αμμο (απιστευτο) και μια ομορφη μαυρη μη ασβεστολιθηκη πετρα απο τον φιλο στην Νεα Ερυθραια (ταξιδι εκανα πρωι πρωι απο την τρελα μου)

και ανυπομονω να ξεκινησω τα πειραματα.Μεχρι την Τεταρτη θελω να το εχω ετοιμο να γεμισω νερο και να αρχισω το στρωσιμο.

Για μπολι λεω να βαλω απο το ενυδρειο με τους βατραχους που εχω.Εχω μινι σιποραξ και ταιζω εκει με πελετ για χρυσοψαρα και blooworms,λετε να υπαρχει προβλημμα?

εχει στρωσει το ενυδρειο με τους βατραχους για να παρεις μπολι?

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος ο μαγκας σου μπραβο!

Επισης μου αρεσε πολυ το καπακι σου γιατι νομιζω μπορει να φτιαχτει ευκολα,απο τι υλικο ειναι?

Απο τους βατραχους δεν ξερω αν εχει στρωσει 100% γιατι ακομα δεν εχω παρει τεστ μιας και δεν χρειαζονται στρωμενο φιλτρο αυτοι.Απλα ρωταω αν κανει και μετρησεις ενοειται θα παρω οταν παρω τεστ μαζι με το fluval u2,ισως παω και σημερα αν προλαβω..

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω πατερα σιδερα φτιαξαμε ενα καπακι απο λαμαρινα...Ανοξειδωτη λαμαρινα διατρητη....Μας το γυρισε μηχανημα και εκοψα τρυπα για να μπει το ανεμιστηρακι...

Έγινε επεξεργασία - NikolasB
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα το εστησα στο επιπλο μου και το γεμησα.Πηρα για φιλτρο το fluval u3 τελικα,ειχε μεσα βιολογικο υλικο αλλα συμπληρωσα και μερικα siporax mini που ειχαν περισσεψει απο το αλλο το φιλτρο μου το μικρο.Εβαλα αντιχλωριο και εριξα μεσα και ενα κερατοφυλλο.Εχω βαλει το φιλτρο να δουλευει και θα περιμενω αν ειναι στην συγκεντρωση να παρω μπολι.Βαζω και μερικες φωτογραφιες και περιμενω σχολια-διορθωσεις.

post-59611-0-29795300-1410264115_thumb.jpg

post-59611-0-65871800-1410264125_thumb.jpg

post-59611-0-56933700-1410264162_thumb.jpg

post-59611-0-40084600-1410264174_thumb.jpg

post-59611-0-45886000-1410264185_thumb.jpg

post-59611-0-62168500-1410264261_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν ειπαμε οτι θα πηδαει απ'εξω ο μονομαχος?

Με φωτισμο δεν ξερω ακομα το σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αν το φίλτρο σου έχει άνθρακα άφησε τον 2-3 μέρες και μετά τον βγάζεις.

Το μπόλι από την στιγμή που θα βγει από το ενυδρείο του "δότη" πρέπει να μεταφερθεί άμμεσα στο νέο ενυδρείο και όχι να αρχίσει

να πίνει μπύρες στην συνάντηση :P

Επίσης εντός του πρώτου 24ώρου είναι απαραίτητο να μπει το ψάρι για να βοηθήσει τις αποικίες των βακτηρίων να τραφούν και να πολλαπλασιαστούν.

Με λίγα λόγια αν κανονίσεις με κάποιον στην συνάντηση να σου φέρει μπόλι θα πρέπει να φύγεις αμέσως. . .

Το κερατόφυλλο καλό θα είναι να το βγάλεις γιατί χωρίς τροφή(νιτρικά) πιθανότατα να μην τα καταφέρει να επιβιώσει .

και..... για να μην ξεχνιόμαστε. . . .

Καλορίζικα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω! Οποτε βαζω το κερατοφυλο στα βατραχια με τα αλλα φυτα προς το παρων και στην συναντηση δεν θα παρω το μπολι (γιατι θελω να πιω μπυρες) και θα κανονισω μεσα στην εβδομαδα αν ειναι για να μπει και το ψαρι την επομενη.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι,μηπως θα ηταν καλυτερα να παρω βακτηρια απο πετ σοπ (εννοω το σκευασμα) και να ακολουθησω τις οδηγιες.Ειναι καλυτερο το μπολι ή μπορω να το κανω και ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Το βέλτιστο θα ήταν να βάλεις μπόλι και να το βοηθήσεις με βακτήρια (σκεύασμα)

Αλλά το μπόλι είναι σίγουρα καλύτερη επιλογή από τα σκέτα βακτήρια.

Έγινε επεξεργασία - lefteris123
Link to comment
Share on other sites

Οκ αυτο θα κανω.

Αλλη ερωτηση, η λαμπα που ελεγα να βαλω απο την αρχη γραφει πανω

Τ15Β

15watt

uv sun7228487

220/240v 50/60hz

06060

Κανει?

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα βάλεις φυτά διάβασε εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-oeuoeoiuo-oio-oeooaaiyiio-aaioaenaassio/

Θα σε καλύψει σίγουρα! Ειναι πολύ καλό άρθρο και τα λέει όλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...