Jump to content

Tanganyika Volcano Cave !!!


saxlina

Recommended Posts

Υψηλο PH 7.8

NH3/NH4 0,25 ppm

NO2 0

NO3 40 ppm


εκανα 50 % αλλαγη να δω αυριο....


αλλαξα λιγο τις πετρες ,τις σηκωσα και εφτιαξα λιγο πιο μεγαλες φωλιες, πισω απο τις δυο πλατες κρυβονται τα ηττημενα αρσενικα,και ο κυριαχος εκανε βολτες ανετος...

εν τω μεταξυ την ωρα που ηταν στομα με στομα μετο αντιζηλο αλλος ενας αρσενικος χορευε με μια θηλυκια...4 αρσενικα!!!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Αντε επιτελους NO3=20 ppm,

Η αλγη τα σπαει, αν μπορεσω θα βαλω φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Τα νιτρικα τα κατεβασες μονον με αλλαγες νερου ή ελλατωσες κ τροφη?Με τις κοιλιες των ψαριων πως τα πας?

Link to comment
Share on other sites

Μονο με αλλαγες,ειχα βαλει και τα φυτα βεβαια, το φαγητο το αυξησα,καποιες κοιλιες βελτιωθηκαν,γενικα ηταν λιγο ταλαιπωρημενα!υπαρχουν κυνηγητα και αρκετο ξυλο!αν μπορεσω θα αφαιρεσω 2,3

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζόρικα ψάρια.. αυτό το ξέρουμε και αυτό επιβεβαιώνουν..

Για αυτό συνήθως δεν προτείνονται σε αρχάριους.

Link to comment
Share on other sites

Φοβαμαι μηπως αυξηθει η επιθετικοτητα αν αφαιρεσεις 2-3 κ μετα ενα ενα τα πιο αδυναμα θα γινοντε ευκολοτερος στοχος.Καποιος που εχει φιλοξενισει τροφεους να μας πει?

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω ένα κομμάτι από την αρθρογραφία μας.

Αν και δεν έχω εμπειρία από tropheus, με βάση την αρθρογραφία μας, πιστεύω οτι έχουν γίνει 2 λάθη στο ενυδρείο.

1ον: Δεν έχεις αρκετές πέτρες(ή ίσως το στήσιμο να μην είναι ιδανικό)

2ον: Έχεις αρκετά αρσενικά για τα λίτρα σου

1. Στην ομάδα των mouthbrooders ανήκει η μεγάλη και δυνατή ομάδα των Tropheus .Οι κιχλίδες αυτές είναι από τα πιο δημοφιλή ψάρια ανάμεσα στους αφρικανόφιλους και ειδικά τους Ταγκανικέζους .Τα ψάρια αυτά έχουν άγρια συμπεριφορά απέναντι σε άτομα του είδους τους γι΄αυτό τα κρατάμε σε ομάδες σε ενυδρεία με πολλούς κρυψώνες που θα τους φτιάξουμε στήνοντας πέτρες. Είναι καλά το ενυδρείο που θα φιλοξενήσει τα ψάρια αυτά να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150 cm μήκος. Αν το ενυδρείο μας είναι αρκετά μεγάλο μπορούμε να φιλοξενήσουμε αρκετά αρσενικά ,βέβαια για να αποφύγουμε όσον είναι δυνατόν τις πολλές και έντονες αψιμαχίες είναι καλά ο κάθε αρσ. να έχει το δικό του συγκρότημα απο πέτρες και μάλιστα όπως αναφέρει ο Δρ. Konings ,να απέχουν μεταξύ τους 30 cm ( !) .Όπως αναφέρεται τα tropheus είναι επιρρεπή στο stress το οποίο μπορεί να έχει σχέση με την ΤΡΟΦΗ ή την ΑΛΛΑΓΗ της Ιεραρχίας.

Για τους λόγους αυτούς εφαρμόζουμε κάποιους κανόνες:
1.Εαν μια ομάδα των συγκεκριμένων ψαριών πάει καλά δεν αλλάζουμε την συνθέση τους προσθέτοντας ακόμα λίγα ψάρια.
2.ΜΗΝ ταίζετε ποτέ τροφή που είναι εύκολη στη πέψη ( αυτό ισχύει για όλες τις χορτοφάγες αφρικάνες ανεξάρτητα λίμνης) όπως καρδιά μοσχαριού ,Tubifex και red mosquito larvae ή artemia ( adult brine shrimp)

Αν θέλετε να κάνετε αλλαγές στην αποικία που έχετε το σωστό είναι να αλλάξετε όλη τη διακόσμηση ( πέτρες κ.τ.λ) και να βάλετε πίσω τα ψάρια σας μαζί με τα καινούργια που θέλετε να προσθέσετε. Ο άλλος τρόπος για να προσθέσετε ψάρια σε ήδη υπάρχουσα αποικία με ενήλικα ψάρια είναι να προσθέσετε ψάρια τα όποια όμως είναι νεαρά.Μπορεί απο λάθος δικό μας να στρεσσαριστεί τόσο η αποικία ώστε να χάσουμε όχι μόνο τα καινούργια ψάρια αλλά και όλη την αποικία.

Μια ενδιαφέρουσα ερώτηση που τίθεται απο πολλούς φίλους :Μπορεί τα ψάρια αυτά να συγκατοικήσουν με άλλα.Λοιπόν Ψάχνοντας βρήκα απο τη βιβλιογραφία οτι με ψάρια που τα λέμε gobies όπως του γένους eretmodous, Tanganicodus και spathodus είναι συμβατά επίσης είναι συμβατά με την οικογένεια των petrochromis και simochomis.

Όλα αυτά τα ζώα απαιτούν καθαρό και πλούσιο σε οξυγόνο νερό ,πολλούς κρυψώνες και φροντίδα.

Συμπερασματικά η μεγάλη οικογένεια των tropheus δεν είναι ψάρια για αρχάριους.

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με τον adib, και το στήσιμο σου δεν βοηθάει (θες 2 νταμάρια για να γίνουν 2 ομάδες ουσιαστικα) , και νομίζω 2 αρσενικά και 7-8 θηλυκά θα ήταν το ιδανικό .

Link to comment
Share on other sites

Επισυνάπτω ένα κομμάτι από την αρθρογραφία μας.

Αν και δεν έχω εμπειρία από tropheus, με βάση την αρθρογραφία μας, πιστεύω οτι έχουν γίνει 2 λάθη στο ενυδρείο.

1ον: Δεν έχεις αρκετές πέτρες(ή ίσως το στήσιμο να μην είναι ιδανικό)

2ον: Έχεις αρκετά αρσενικά για τα λίτρα σου

1. Στην ομάδα των mouthbrooders ανήκει η μεγάλη και δυνατή ομάδα των Tropheus .Οι κιχλίδες αυτές είναι από τα πιο δημοφιλή ψάρια ανάμεσα στους αφρικανόφιλους και ειδικά τους Ταγκανικέζους .Τα ψάρια αυτά έχουν άγρια συμπεριφορά απέναντι σε άτομα του είδους τους γι΄αυτό τα κρατάμε σε ομάδες σε ενυδρεία με πολλούς κρυψώνες που θα τους φτιάξουμε στήνοντας πέτρες. Είναι καλά το ενυδρείο που θα φιλοξενήσει τα ψάρια αυτά να είναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 150 cm μήκος. Αν το ενυδρείο μας είναι αρκετά μεγάλο μπορούμε να φιλοξενήσουμε αρκετά αρσενικά ,βέβαια για να αποφύγουμε όσον είναι δυνατόν τις πολλές και έντονες αψιμαχίες είναι καλά ο κάθε αρσ. να έχει το δικό του συγκρότημα απο πέτρες και μάλιστα όπως αναφέρει ο Δρ. Konings ,να απέχουν μεταξύ τους 30 cm ( !) .Όπως αναφέρεται τα tropheus είναι επιρρεπή στο stress το οποίο μπορεί να έχει σχέση με την ΤΡΟΦΗ ή την ΑΛΛΑΓΗ της Ιεραρχίας.

Για τους λόγους αυτούς εφαρμόζουμε κάποιους κανόνες:

1.Εαν μια ομάδα των συγκεκριμένων ψαριών πάει καλά δεν αλλάζουμε την συνθέση τους προσθέτοντας ακόμα λίγα ψάρια.

2.ΜΗΝ ταίζετε ποτέ τροφή που είναι εύκολη στη πέψη ( αυτό ισχύει για όλες τις χορτοφάγες αφρικάνες ανεξάρτητα λίμνης) όπως καρδιά μοσχαριού ,Tubifex και red mosquito larvae ή artemia ( adult brine shrimp)

Αν θέλετε να κάνετε αλλαγές στην αποικία που έχετε το σωστό είναι να αλλάξετε όλη τη διακόσμηση ( πέτρες κ.τ.λ) και να βάλετε πίσω τα ψάρια σας μαζί με τα καινούργια που θέλετε να προσθέσετε. Ο άλλος τρόπος για να προσθέσετε ψάρια σε ήδη υπάρχουσα αποικία με ενήλικα ψάρια είναι να προσθέσετε ψάρια τα όποια όμως είναι νεαρά.Μπορεί απο λάθος δικό μας να στρεσσαριστεί τόσο η αποικία ώστε να χάσουμε όχι μόνο τα καινούργια ψάρια αλλά και όλη την αποικία.

Μια ενδιαφέρουσα ερώτηση που τίθεται απο πολλούς φίλους :Μπορεί τα ψάρια αυτά να συγκατοικήσουν με άλλα.Λοιπόν Ψάχνοντας βρήκα απο τη βιβλιογραφία οτι με ψάρια που τα λέμε gobies όπως του γένους eretmodous, Tanganicodus και spathodus είναι συμβατά επίσης είναι συμβατά με την οικογένεια των petrochromis και simochomis.

Όλα αυτά τα ζώα απαιτούν καθαρό και πλούσιο σε οξυγόνο νερό ,πολλούς κρυψώνες και φροντίδα.

Συμπερασματικά η μεγάλη οικογένεια των tropheus δεν είναι ψάρια για αρχάριους.

Κάτι μου θυμίζει εμένα αυτό ,αλλά τι

Link to comment
Share on other sites

Οκ!Λοιπον το στησιμο δεν μπορει να αλλαξει αρκετα,αλλαξα λιγο τις πετρες υψωσα τις στοιβες δεξια και αριστερα,και εγιναν 4-5 μεγαλυτερες φωλιες ,πισω αποτην μια πλατη εχει φωλια μονιμα ο ενας και πισω απο την αλλη δεξια κρυφτηκε ο τελευταιος αρσενικος;το ερωτηματικο γιατι μιλησα σημερα με ενα χομπιστα που ειχε αρκετα χρονια ντουμποισι με ικολα,και μου ειπε οτι το δαρμενο μπορει να ειναι και θηλυκο αφου ο κυριαρχος στην φαση ζευγαρωματος ορμαει σε οτι κινειται!

Επισης μου εδωσε μια προσιτη λυση σαυτη την φαση να βγαλω τον κυριαρχο λιγες μερες ωστε να ηρβμησει και μετα να τον ξαναβαλω!

Αυτο που βλεπω εγω ειναι οτι τα ψαρια βρισκοντουσαν σε 550 λιτρα επιασαν τελικο μεγεθος και τωρα ζοριζονται στα 320 , επισης δεν σκοπευω να δωσω αν δεν βρω αντικαταστατες,ειτε ανταλλαγη με μικροτερα ιδιου ειδους απο χομπιστα ή πετσοπ!

Τωρα μπορει να ειμαι αρχαριος αλλα αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!πως θα γινω εμπειρος;γι αυτο και ρωταω!

Link to comment
Share on other sites

DSC_0030_zps2688ed4f.jpg

Μια τελευταια φωτο με την αλγη και τις καινουργιες πετρες ...

Σημερινη μετρηση NO3=20ppm NH4=0,25ppm!

Έγινε επεξεργασία - saxlina
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη υπαρχει πολυ αρρωστια τριγυρω και ο κοσμος ταχει παιξει θελω να ενημερωσω οτι τα ψαρια για μενα ειναι ενα σημαντικο κεφαλαιο της ζωης μου αυτη την στιγμη και επαισα με τα μουτρα σαυτα,τωρα μπορει να γινομαι γραφικος ή πριχτης για το τι να κανω για την καλυτερη διαβιωση για χρωματα για τις μετρησεις,

αλλα επειδη το περνω αλλιως θα πρεπει να σας λεω οτι τα ψαρια ειναι τελεια!τα σπανε το νερο δεν εχει κανενα προβλημα και τα ξερω ολα!οποτε απο δω και περα να μην γινομαι κουραστικος!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια επειδη υπαρχει πολυ αρρωστια τριγυρω και ο κοσμος ταχει παιξει θελω να ενημερωσω οτι τα ψαρια για μενα ειναι ενα σημαντικο κεφαλαιο της ζωης μου αυτη την στιγμη και επαισα με τα μουτρα σαυτα,τωρα μπορει να γινομαι γραφικος ή πριχτης για το τι να κανω για την καλυτερη διαβιωση για χρωματα για τις μετρησεις,

αλλα επειδη το περνω αλλιως θα πρεπει να σας λεω οτι τα ψαρια ειναι τελεια!τα σπανε το νερο δεν εχει κανενα προβλημα και τα ξερω ολα!οποτε απο δω και περα να μην γινομαι κουραστικος!

Για ολους μας ειναι

ενα μεγαλο μεγαλο μερος την ζωης μας ;)

απο εκει και περα δεν γινεσαι καθολου γραφικος και πριχτης

ισα ισα που θελουμε να μαθαινουμε συνεχεια πως πανε τα ψαρακια

Τωρα με την αλγη το ενυδρειο θα

δειξει πολυ πιο ωραιο για εμενα :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απλα φιλε καποιος τυπος με πμ αποφασισε να μου χαλασει την ορεξη επειδη προλαβα να παρω αυτα τα ψαρια,και στην βαβουρα μου πανω για να τα ηρεμησω σκεφτηκα να πουλησω καποια,λανθασμενα βεβαια λεγοντας οτι εμπορευομαι!

Γι αυτο κι εγω δεν θα πω κατι αλλο θα τα αφησω οπως ειναι μεχρι να στρωσουν ή να πεθανουν ολα!αφου δεν με θεωρει χομπιστα αλλα απατεωνα!

Αυτα ! Καποιοι με γνωριζουν και αν καποια μερα τα πουλησω ολα ψαρια , ενυδρεια κλπ δεν θα ειναι για να κονομησω!

Link to comment
Share on other sites

Απλα φιλε καποιος τυπος με πμ αποφασισε να μου χαλασει την ορεξη επειδη προλαβα να παρω αυτα τα ψαρια,και στην βαβουρα μου πανω για να τα ηρεμησω σκεφτηκα να πουλησω καποια,λανθασμενα βεβαια λεγοντας οτι εμπορευομαι!

Γι αυτο κι εγω δεν θα πω κατι αλλο θα τα αφησω οπως ειναι μεχρι να στρωσουν ή να πεθανουν ολα!αφου δεν με θεωρει χομπιστα αλλα απατεωνα!

Αυτα ! Καποιοι με γνωριζουν και αν καποια μερα τα πουλησω ολα ψαρια , ενυδρεια κλπ δεν θα ειναι για να κονομησω!

Καλά φίλος, πάρ' το αλλιώς. Επείδή ξέρω τι γίνεται και σε ποιόν αναφέρεσαι, σε ενημερώνω αν ήδη δε ξέρεις οτι και ο ίδιος είχε έντονα παράπονα σε βάρος του, με πιο άσχημους χαρακτηρισμούς από άλλους χομπίστες, για σοβαρότερα "θεματάκια". Τους χαρακτηρισμούς λοιπόν που σου απέδωσε να κοιτάξει λιγάκι αν ταιριάζουν περισσότερο στον ίδιο και να δώσει ένα τέλος σε αυτό που κάνει όχι μόνο με σενα. Δε θα σου χαλάσω όμως το θέμα, να το θεωρείς κι εσύ λήξαν όλο αυτό.

Εμείς θέλουμε να μαθαίνουμε και για το ενυδρείο σου και για τα ψαράκια σου και για τις μετρήσεις σου. Εσύ με ενέπνευσες να κάνω κάποιες αλλαγές στο ενυδρείο μου πριν από κάμποσο καιρό με αποτέλεσμα να το χαίρομαι περισσότερο. Συνέχισε λοιπόν να φτιάχνεις ωραία πράγματα και να φροντίζεις τα ψαράκια σου και άσε τους άλλους να κελαηδάνε.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Συνέχισε λοιπόν να φτιάχνεις ωραία πράγματα και να φροντίζεις τα ψαράκια σου και άσε τους άλλους να κελαηδάνε.

Συμφωνώ!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα ρε Πανο, το θεμα θεωρειται ληξαν οπως λες κι εσυ ασχετα αν ο τυπος ψηνεται ακομη να μου φαει τα ψαρια!ευχαριστω για την υποστηριξη να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πίσω από ένα πληκτρολόγιο πολλοί κάνουν μαγκιές...

Επανέρχομαι στο θέμα μας, που είναι το ΥΠΕΡΟΧΟ ενυδρείο σου, θέλω κι εγώ να βάλω ηφαιστιακές πέτρες

στο Αφρικανικό που θα φτιάξω, από σένα τις είδα και μου άρεσαν, όπως επίσης ο συνδιασμός με σκούρα άμμο.

Να είσαι λοιπόν περίφανος γιατί εμπνέεις πολλούς τελικά...

Να είσαι καλά να χαίρεσαι τα ψαράκια σου. (κι εμείς μαζί σου, έστω και από μακριά :bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε να σαι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Κι εκει που ολα με χαλουσαν και απελπιζομουν διαβαζοντας αυτο το αρθρο και την τελευταια φραση του ''οτι οσα δεν μπορουν να ορισουν περιοχη πασχουν απο συνεχομενο στρες και βγαζουν σκουρο καφε και μαυρο χρωμα''

http://www.tfhmagazine.com/details/articles/half-a-century-of-experience-with-tropheus-species-a-summary-part-1.htm

και σημερα το βραδυ που παω να τα ταισω , να σου μια δεν τρωει....

μπουκωσαμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :bow::bow::bow::bow::bow:

αλλα το περιεργο δεν ειναι μονο αυτο την ωρα που αφησα το καπακι ανοιχτο παρατηρησα και εγω και η γυναικα οτι ξαφνικα

ολα τα ψαρια ΚΙΤΡΙΝΙΣΑN!! :thumbsu::thumbsu::thumbsu::thumbsu:

Δεν μπορει μου φαινεται οποτε ριχνω λιγο φυλλαρακι και ενω ολα ετρωγαν μια κοπελια κιτρινη που δεν ξεχωριζε απο τα υπολοιπα τιποτα!!!μπουκια!!!

Αρα ολο αυτο το διαστημα που τα νομιζα για καφε τα 4-5 ηταν φουλ στρεσαρισμενα και κυνηγημενα γιατι ο αλλος δεν ηθελε μονο να επιβληθει αλλα και να ζευγαρωσει ακομη δεν μπηκε!!!

Link to comment
Share on other sites

Αντε να σου ζήσουν!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα και να τα φαει δεν θα με πειραξει γιατι ειναι ενα καλο πρωτο βημα που θα φερει την ισοροπια...

αλλα δεν το περιμενα να αλλαξουν σχεδον ολα χρωμα...το ειχα χαμενο το παιχνιδι...

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε φίλε

Αφού έγινε το πρώτο βήμα

δεν πειράζει και να τα χάσεις

Έπεται μεγάλη συνέχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι κι εγω αυτο λεω, ειναι μεγαλη βεβαι αλλα οκ παμε και βλεπουμε...αυριο θα ανεβασω και βιντεακι!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...