Jump to content

Tanganyika Volcano Cave !!!


saxlina

Recommended Posts

Η μαμά ισως ήταν και άπειρη.

Ο καλύτερος τρόπος για να βγάλεις αλγη απο τζάμι είναι επαγγελματική ξύστρα τζαμιων.Τα ξυραφακια της σφάζουν απίστευτα,αρκει φυσικά να μην σκουριάσουν.Την έχω και είναι απίστευτη...Προσοχή στην λεπίδα,σφάζει οσο δεν φαντάζεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

το σκραπερ κατι εκανε...απλα η λεπιδα δεν γρατζουναει στις ακρες τις?

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμενη όχι και στο λεω με μεγάλη σιγουριά,μιας κ την χρησιμοποιώ χρόνια και σε ριφ,αλλά και "κόλλημα" με τις γρατζουνίες εχω.Θέλει μια λογική απλά προσοχή :)

Link to comment
Share on other sites

θα παρω μια τοτε...ευχαριστω φιλε!

Link to comment
Share on other sites

Ωραια να μην παρω κανενα της πλακας!εχω βεβαια αρκετες στο μπροστα κυριως,γιατι το πηρα μεταχειρισμενο αλλα δεν υπαρχει λογος να κανω κι αλλες!

Link to comment
Share on other sites

Η λαβή είναι ανοξείδωτη,παρόλα αυτά ενα ξέπλυμα το κάνω καθε φορά.

Οι λεπίδες δεν είναι,και χρειάζονται κάθε φορά ξέπλυμα καλό και στέγνωμα.Φθείρονται σιγά σιγά και μπορείς να δείς την φθορά.Καθαρίζει τις άλγες σαν βούτυρο και χρειάζεται προσοχή γιατί ξαναλέω σφάζει.

Δεν ξέρω αν θα βρείς αυτήν ή καποια άλλη παρόμοια.Θα άπεφευγα πάντως ξύστρες τζαμιών τύπου πχ praktiker,καμμία σχέση.Ψάξε για επαγγελματική.Εμένα η λαβή με σετ 10 λεπίδων μου στοίχισε αν θυμάμαι καλά 13 ευρώ. :)

post-778-0-57146500-1416766017_thumb.jpg

post-778-0-73634200-1416766063_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμμ!!!

αυτο ειναι οτι δινεις περνεις....

εχει και με ενα ευρω αλλα ειναι οτι ναναι...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ εδώ και ενάμισυ χρόνο την πιστωτική της γυναίκας μου και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Μπορεί να μη καθαρίζει την άλγη....αλλα εγω έχω σωθεί!

Χωρίς πλάκα, με τηλεκάρτα το κανω και ειναι μια χαρά. Ξυράφια, φαλτσέτες κτλ τα φοβάμαι γιατι αν δω γρατσουνιά, θα μπω σε ψυχιατρείο σούμπιτος!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι σίγουρο!

Αλλά να σου πω κάτι;Αν πάρεις εναν συμβατικά καλό ενυδρειακό μαγνήτη ξύστρα τζαμιών,ποσο θα δώσεις;Σίγουρα είναι πιο βολικός,αλλά η απόδοση σε αυτό που θέλεις δεν συγκρίνεται :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ εδώ και ενάμισυ χρόνο την πιστωτική της γυναίκας μου και είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Μπορεί να μη καθαρίζει την άλγη....αλλα εγω έχω σωθεί!

Χωρίς πλάκα, με τηλεκάρτα το κανω και ειναι μια χαρά. Ξυράφια, φαλτσέτες κτλ τα φοβάμαι γιατι αν δω γρατσουνιά, θα μπω σε ψυχιατρείο σούμπιτος!

πως την χρησιμοποιεις αγοραζεις καινουργιο ενυδρειο οταν γεμισει πολυ αλγη???

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πως την χρησιμοποιεις αγοραζεις καινουργιο ενυδρειο οταν γεμισει πολυ αλγη???

Οχι ρε φιλαράκι. Μπορει να έχω άλγη αλλα δεν έχω τα καθημερινά έξοδα σε παπούτσια, τσάντες, ρούχα, καλλυντικά, κομμωτήρια, μανικιούρ, πεντικιούρ, σπά κτλ. Η άλγη μπροστά σε όλα αυτα ειναι αγγελόσκονη που σκόρπισε μέσα στο ενυδρειο μου 30 ετών ξανθιά παρθένα με αναλογίες 90-60-90 και μπαμπά βιομήχανο.
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε φιλαράκι. Μπορει να έχω άλγη αλλα δεν έχω τα καθημερινά έξοδα σε παπούτσια, τσάντες, ρούχα, καλλυντικά, κομμωτήρια, μανικιούρ, πεντικιούρ, σπά κτλ. Η άλγη μπροστά σε όλα αυτα ειναι αγγελόσκονη που σκόρπισε μέσα στο ενυδρειο μου 30 ετών ξανθιά παρθένα με αναλογίες 90-60-90 και μπαμπά βιομήχανο.

:bow::bow::bow::bow::bow:

Μηπως πουλαει γουνες????

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Λοιπόν ειχα καλες και ασχημες εξελίξεις!

Εχασα ενα ικολα,το μικροτερο!δεν ξερω γιατι αφου ελειπα δυο μερες,μαλλον λόγω στρες!

Τα δυο αρσενικα προσπαθουν να ζευγαρωσουν και συνεχίζουν τα καυγαδάκια τους,και εδω εχω δυο φωτο απο την προσφατη αλλαγη νερου...http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0062_zpsedb3ec07.jpg~320x480

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0065_zpsf8c765a1.jpg~320x480

Βιοτοπος μεσα αλλα και στις οχθες της λιμνης!αρχισε η βλαστηση να επεκτεινεται!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σημερα εκανα την πρωτη αλλαγη του ετους ,στις πετρες που βρισκονται στην επιφανεια γεμισε αλγη και κατι σαν γλειτσα,οποτε ανεβασα την σταθμη του νερου μηπως την φανε!απτην αλλη λεω μηπως ειναι καποια που μπορει να τα κανει κακό;

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0126_zpsc22f546b.jpg~320x480

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0127_zpse77f626a.jpg~320x480

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0130_zps8caa0502.jpg~320x480

Link to comment
Share on other sites

Το αν θα την φάνε δεν ξέρω φιλαράκι αλλά η άλγη εκεί είναι φυσιολογική. Υγρασία και φουλ φωτισμός! Αυτό χρειάζεται και το σημείο εκείνο τα προσφέρει.. Δύσκολα θα κατέβει προς τα κάτω πιστευω. :)

Link to comment
Share on other sites

Ολο αυτο το διαστημα εχασα ενα ενηλικο ψαρι και ενα μικροτερο.Εμειναν δηλαδη 9.Χθες ειδα σοβαρα χτυπημενο το ενα στο ματι,και αλλο ενα να κρυβεται,οποτε σημερα πηρα απο ενα φιλο 5 μολιρο και αλλα 3 ικολα 5,6 εκατοστα.Τα ψαρια ηταν πανεμορφα εκει που τα ειχε,οποτε αν σε μενα γινουν καφε θα προσθεσω με καποιο τροπο κι αλλες πετρες.Σκεφτομαι και εναν κυκλοφοριτη νερου η κατι που να βοηθαει λιγο την κυκλοφορια του νερου στην επιφανεια.

Επισης θα αρχισω ταισμα με σπιρουλινα jbl!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω...

Παίρνεις μεγάλο ρίσκο γιατί θα αναταραχτεί η ομάδα. Φαντάζομαι οτι το ξέρεις και εσύ.

Καλή επιτυχία φίλε μου να ευχηθώ, ελπίζω όλα να πάνε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε εχασα δυο,αλλη μια κρυμμενη και μια χτυπημενη στο ματι!

Πρεπει να το ρισκαρω γιατι αλλιως δεν θα μου μεινει λεπι!

Μεχρι τωρα καλα τα πανε κυνηγητο αρκετο και συνεχης κινηση!

Εκανα και μετρησεις,

ΝΟ3 5-10 ppm

NO2 0

NH3/NH4 0

PH 7.4 ή 7.8 χαμηλο παντως

Link to comment
Share on other sites

Ρε σεις λετε να βαλω σπασμενο μαρμαρο,σε διχτακι μεσα στο φιλτρο για το ph?

Link to comment
Share on other sites

Εικαστικη παρεμβαση στην μεση για να σπασει η εμφανιση τυπου τζακι!

Σας αρεσει;εβαλα κι αλλες πετρες!στην αριστερη καμάρα τριβεται το ενα ζευγαρι,μαλλον το χωρισμα που έγινε αλλαξες τις περιοχες!

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0155_zps32dd4bda.jpg~320x480

http://rs1244.pbsrc.com/albums/gg565/saxlina/Mobile%20Uploads/DSC_0154_zps63482b9b.jpg~320x480

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια οχι! Δινει κατι καινουριο στο ενυδρειο αλλα οχι! Οπως πεισης δεν μου αρεσουν και οι κρυπτοκορινες εκει κατω δεξια!

Link to comment
Share on other sites

Την αριστερη αν την εφτανα και με αλλες κολλημενες σε φελιζολ ως επανω;να καλυψω δηλαδη το μαυρο του φόντου!

Link to comment
Share on other sites

Την αριστερη αν την εφτανα και με αλλες κολλημενες σε φελιζολ ως επανω;να καλυψω δηλαδη το μαυρο του φόντου!

Μπαααα, χειρότερο θα μου φαινόταν.
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...