Jump to content

Τα Φωτα Σας Για Ικ Σε Χρυσοψαρα


Recommended Posts

Καλησπέρα σας και πάλι.Μην χαθώ και δεν σας ζαλίσω.....Το θέμα μου.

Ο προκομένος αδερφούλης μου ( πάλι ) έκανε απόπειρα με 2 οράντα αυτή τη φορά....πήρε ενυδρείο 60 λτ ( προσωρινά ) με όλα τα σχετικά.Δυστηχώς τα ψαράκια τα έχασε, από ΙΚ , γιατί όταν το ανακάλυψε, η θεραπεία που τους έκανε δεν πρόλαβε να δουλέψει.....και την 3η μέρα χάσαμε και το 2ο.

Εδώ να πώ ότι τα ψάρια μπήκαν την 2η μέρα στο ενυδρείο, κατόπιν υπόδειξης του πετ-σοπά.( την 1η ρίξαμε βακτήρια, και αφήσαμε να τρέξει 24 ώρες.)

οπότε έκανα τα εξής.

1 -Αλαγή 1/3 νερού.

2 -προσθήκη, αντιχλωρίου-βακτήρια

3 -προσθήκη άνθρακα να τραβήξει το φάρμακο

4 -και το ενυδρείο είναι κενό, εδώ και 7 μέρες.

ο πετ σοπ-πας, είπε ότι όταν περάσει 1 εβδομάδα, μπορούμε να βάλουμε νέα ψάρια.Οτι το μικρόβιο πεθαίνει γιατί δεν βρίσκει τροφή, και όλα οκ.

Είμαι όμως επιφυλακτική, και δεν θέλω να μας ξαναψοφήσουν άλλα ψάρια.....αν κάποιος γνωρίζει, θα ήθελα την γνωμη του.Μου κάνει εντύπωση που μας είπε να βάλουμε τον άνθρακα , νομίζω πως θα έπρεπε να μείνει να δουλέψει το φάρμακο.Και τα βακτήρια ζούν, χωρίς τροφή 1 εβδομάδα ?

Εν τω μεταξύ υποτίθεται ότι το Σάββατο, μπορούν τα καινούργια ψαράκια.Τι λέτε ? :cigar:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σουλακι, βάζοντας βακτηρια στο ενυδρείο δεν στρώνει, αλλά ξεκινά η διαδικασία του στρωσιματος, η οποία μπορεί να κρατήσει και πάνω από μήνα, μέχρι να στρώσει. Έτσι ρισκάρεις να χάσεις ξανά ότι ψάρια βάλεις μέχρι να στρώσει. Καλύτερα βαλε μπολι από το δικό σου ενυδρείο.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

To ich πεθαίνει εφόσον δεν υπάρχει ξενιστής

Για τα βακτήρια στα είπε ήδη η kalliroi. Επέλεξε μπόλι από υγιές ενυδρείο, για να προχωρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Oπότε, βάζω μπόλι, και περιμένω να στρώσει, και μετά βάζω ψάρια......τα βακτήρια, πως τρέφονται βρέ παιδιά, χωρίς ψάρια ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Oπότε, βάζω μπόλι, και περιμένω να στρώσει, και μετά βάζω ψάρια......τα βακτήρια, πως τρέφονται βρέ παιδιά, χωρίς ψάρια ? :geek:

Βάζεις μπόλι και βάζεις αμεσως το ένα ψάρι τουλάχιστον. Το ποσα ψάρια θα βάλεις εξαρτώνται από την ποσότητα του βιολογικού υλικού κι απ το φίλτρο που την υποστηρίζει

Μετά από λίγες μέρες κάνεις μετρήσεις να δεις αν επιασε το μπολι

ΤΙ φιλτρο υπάρχει στο 60λιτρο?

Έγινε επεξεργασία - Chocolate_Puma
Link to comment
Share on other sites

Βάζεις μπόλι και βάζεις αμεσως το ένα ψάρι τουλάχιστον. Το ποσα ψάρια θα βάλεις εξαρτώνται από την ποσότητα του βιολογικού υλικού κι απ το φίλτρο που την υποστηρίζει

Μετά από λίγες μέρες κάνεις μετρήσεις να δεις αν επιασε το μπολι

ΤΙ φιλτρο υπάρχει στο 60λιτρο?

Πήραμε ενυδρείο της HAILEA και είχε και το φίλτρο του στο πακέτο, που φαντάζομαι ότι είναι οκ για τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Πόσο βιολογικό υλικό να βάλω ? το φίλτρο του μονομάχου είναι για 25 λτ.Καμιά 20αριά μπιλάκια είναι καλά ? παίζει να χει πρόβλημα ο μονομαχούλης μου μετά ? μην του χαλάσω την βιολογία του. :geek:

Link to comment
Share on other sites

Πήραμε ενυδρείο της HAILEA και είχε και το φίλτρο του στο πακέτο, που φαντάζομαι ότι είναι οκ για τα λίτρα.

Εξαρτάται από τα ψάρια που σκοπεύεις να βάλεις...

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τα ψάρια που σκοπεύεις να βάλεις...

Οράντα θέλει να βάλει πάλι, κανά 2, και βλέπουμε.Του είπε ένας χαζός φίλος του ότι μπορεί μέχρι 4 στα 60 λτ. , και προσπαθώ να τον μεταπείσω....

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ δύο μπορεί να βάλει.

Στάλθηκε από το GT-S6500 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Οράντα θέλει να βάλει πάλι, κανά 2, και βλέπουμε.Του είπε ένας χαζός φίλος του ότι μπορεί μέχρι 4 στα 60 λτ. , και προσπαθώ να τον μεταπείσω....

Δεν νομίζω να μπορέσει να κρατήσει βιολογία ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι, με δυο οράντα

Καλύτερα να τον μεταπείσεις να κοιτάξει για άλλα ψάρια

Προσωπικά βλέπω απ τα δικα μου χρυσόψαρα πως μεγαλώνουν αρκετά και πως το 150λιτρο για τα δυο που εχω, μοιαζει πλεον μικρό

Σκέψου να τα ειχα σε 60λιτρο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπαινουν χρυσοψαρα σε 60 λιτρο..παρα μονο απο καποιον εμπειρο και μονο μικρα σε ηλικια για συγκεκριμενο χρονικο διαστημα.

καλυτερα να παει σε καποιο αλλο ειδος...αλλα πριν απο αυτο χρειαζεται καλο διαβασμα...

Link to comment
Share on other sites

To ξέρω παιδιά, έχετε όλοι δίκιο.Εχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να του τα λέω..... :cigar: ..προσωρινά και μόνο 2 σε 60λτ.

Link to comment
Share on other sites

Αφηστε το να δουλεψει για 2 εβδομαδες και μετα βαλε το μπολι και το ενα ψαρακι. Αν οι μετρησεις βγουν καλες μετα βαλτε το δευτερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καμία πρόταση για εξωτερικό φίλτρο σε 60λτ με 2 fantail χρυσόψαρα ? τουλάχιστον να κάνει καλύτερο καθαρισμό στο νεράκι τους, για όσο είναι σε αυτά τα λτ. :D

Link to comment
Share on other sites

eheim 2213 ? Σκέφτεσαι να πας σε μεγαλύτερο σύντομα ;

Πρέπει...είναι πολύ λίγα τα λτ. απλά είναι πολύ μικρά ακόμα τα ψαράκια....μέχρι πόσσα λτ κάνει το συγκεκριμένο φίλτρο ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει...είναι πολύ λίγα τα λτ. απλά είναι πολύ μικρά ακόμα τα ψαράκια....μέχρι πόσσα λτ κάνει το συγκεκριμένο φίλτρο ?

Kάτι βρήκα, είναι λέει μέχρι 250λτ.όμως το μοντέλο με βάνες ή χωρίς να προτιμήσω ?

επίσης μεγάλο εύρος τιμών.από 110 σε 72 ευρώ........γιατί άραγε τέτοιες διαφορές ? :bigemo_harabe_net-135:

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79779-oonthoeii-iyio-aaioaenaassio-iaa-oci-dhnioethec-onioetho/

μπορεις απλα να το στρωσεις οπως πρεπει κατα την κριση μου. Ειδικα 2 χρυσοψαρα σε αυτα τα λιτρα υπαρχει κυνδηνος να την ξαναπατησεις. Και οπωσδηποτε μια καλη φιλτρανση ειναι απαραιτητη και για να βαλεις μπολικο βιολογικο υλικο και για μια καλυτερθ μηχανικη φιλτρανση μια που αυτα τα ψαρια τρωνε ασταματητα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει για 250 λιτρα... μεχρι 120 ειναι μια χαρα..

Τα διπλα βανακια προσφερουν ευκολια στην συντηρηση - καθαρισμα του φιλτρου..

μπορεις ομως να βαλεις και πλαστικα απο ενα καταστημα με ποτιστικα , με 1-2 ευρω..

Στην λειτουργια του δεν παιζουν ρολο τα βανακια..ειναι μονο για ευκολια...

Link to comment
Share on other sites

http://www.aquazone.gr/forums/topic/79779-oonthoeii-iyio-aaioaenaassio-iaa-oci-dhnioethec-onioetho/

μπορεις απλα να το στρωσεις οπως πρεπει κατα την κριση μου. Ειδικα 2 χρυσοψαρα σε αυτα τα λιτρα υπαρχει κυνδηνος να την ξαναπατησεις. Και οπωσδηποτε μια καλη φιλτρανση ειναι απαραιτητη και για να βαλεις μπολικο βιολογικο υλικο και για μια καλυτερθ μηχανικη φιλτρανση μια που αυτα τα ψαρια τρωνε ασταματητα.

οκ.πολύ καλό το λίνκ.Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει για 250 λιτρα... μεχρι 120 ειναι μια χαρα..

Τα διπλα βανακια προσφερουν ευκολια στην συντηρηση - καθαρισμα του φιλτρου..

μπορεις ομως να βαλεις και πλαστικα απο ενα καταστημα με ποτιστικα , με 1-2 ευρω..

Στην λειτουργια του δεν παιζουν ρολο τα βανακια..ειναι μονο για ευκολια...

τέλεια... :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα παιδιά, 2 ερωτησούλες για το 60 'αρι του αδερφού μου, που μου ήρθαν πρωί-πρωί.

1 Μεχρι να έρθει το σωστό φίλτρο, να βάλω 2ο σακουλάκι σιποράξ μίνι στο υπάρχον ( για ενίσχυση ) μιας και υπάρχει ο χωρος του ανθρακα και είναι κενός ?

και

2 Στο καινουργιο φίλτρο, φανταζομαι θα πρεπει να μεταφέρω το βιολογικό από το παλιό, ( αυτό που τρέχει τώρα ) σωστα ? και να προσθέσω σε όσο χώρο απομένει κενός.....( γιατί τρέχει περίπου 20 μέρες, μπας και εκμεταλευτεί, την όποια βιολογία έχει αποκτήσει μέσα σε αυτό το διάστημα. )

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σουλάκι,

Ναι, εγώ θα έβαζα επιπλέον βιολογικό υλικό εφόσον υπάρχει χώρος.

Στο τωρινό φίλτρο δεν έχετε βάλει μπόλι και είναι 20 μέρες άστρωτο; Οι μετρήσεις σας τι λένε; Είναι αυτό με τα χρυσόψαρα που το ένα είναι αργοκίνητο; Στο καινούριο φίλτρο βάλε το παλιό βιολογικό υλικό, βάλε μπόλι και αν έχει χώρο βάζεις και επιπλέον βιολογικό υλικό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Σουλάκι,

Ναι, εγώ θα έβαζα επιπλέον βιολογικό υλικό εφόσον υπάρχει χώρος.

Στο τωρινό φίλτρο δεν έχετε βάλει μπόλι και είναι 20 μέρες άστρωτο; Οι μετρήσεις σας τι λένε; Είναι αυτό με τα χρυσόψαρα που το ένα είναι αργοκίνητο; Στο καινούριο φίλτρο βάλε το παλιό βιολογικό υλικό, βάλε μπόλι και αν έχει χώρο βάζεις και επιπλέον βιολογικό υλικό.

Στο τωρινό , ναι, εκεί έχουμε το πτόβλημα......μετρήσεις δεν έχει κάνει, και δεν μένουμε μαζί να δώ και να σου πώ.20 μέρες τρέχει, ταίζει 1 φορά την ημέρα, για να μπορεί να ανταπεξέλθει η βιολογία.Θα πάω αύριο να το δώ , και να του προσθέσω βιολογικό υλικό, για καλύτερα....Δεν θέλω να χάσουμε άλλο ψαράκι...... :hot:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...