Jump to content

Τα Φωτα Σας Για Ικ Σε Χρυσοψαρα


Recommended Posts

Στα ποστ της 28/9 αναφερει οτι της το εφερε ο αδελφος της και το εβαλε στη γυαλα για να το φροντισει προφανως καλυτερα....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

η φωτογραφια ισως "ποναει" περισσοτερο.. :calm:

Τελος παντων.. εγω δεν εχω κατι με την Σουλα ή τον αδερφο της...

απλα τα ειπα καπως ωμα , για να δει πως εχουν τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη, για να καταλαβω, το ενυδρειο πως το στρωνεις; με τροφη και κρατας το ψαρι σε λεκανακι;

Οχι.το βασικό ενυδρείο το έχει ο αδερφός μου σπίτι του.Εγώ φιλοξενώ το άρρωστο ψαράκι, μόνο του σε μια λεκάνη και κάνω κάθημερινές αλαγές νερού.Του έδωσα βιταμινούλες, και του έβαλα και bactopur εχθές για την ουρίτσα του.

Στο 60άρι του αδερφού μου, κάνω όσα μου είπατε ( έβαλα βιολογικό υλικό, και τίγκαρα σιποραξ ) και είναι μέσα μόνο το 1 χρυσόψαρο.( αφου το άλλο το έχω εγώ )

Το αρρωστούλι, το βλέπω πολύ πιο ζωηρό, μάλλον κάτι κάναμε, αλλά θα το φιλοξενώ, μέχρι να στρώσει τελείως του αδερφού μου.Μετά θα πάει με το αδερφάκι του. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Σουλάκι, νομίζω το ταλαιπωρείς χειρότερα το ψάρι στη λεκάνη. Βάλε το πίσω στο ενυδρείο μαζί με το άλλο, πάρε μπόλι και τελείωσες! Όπως είπε και ο Ρικ, το φιν ροτ θα φτιάξει μόνο του εφόσον το έχετε σε σωστές συνθήκες. Και αν θέλεις να το βοηθήσεις, άσε το όσο γίνεται στην ησυχία του να μην στρεσαρεται, δώστου καμιά βιταμινούλα και μελαφίξ για το φιν ροτ. Το μπακτοπουρ δεν είναι βαρυ φαρμακο για φιν ροτ λογω στρες; Μπόλι έβαλες; Αν ναι, μετρήσεις έκανες;

Εβαλα μπόλι, και σε ευχαριστώ για την προθυμία να μου δώσεις.......μετρήσεις όμως μου γράψατε να πάρω 7 μέρες μετά αφού βάλω το μπόλι, να δώ αν έπιασε...

Link to comment
Share on other sites

η φωτογραφια ισως "ποναει" περισσοτερο.. :calm:

Τελος παντων.. εγω δεν εχω κατι με την Σουλα ή τον αδερφο της...

απλα τα ειπα καπως ωμα , για να δει πως εχουν τα πραγματα..

Δεν πειράζει Τσάλα, χρειάζεται και κανά ταρακούνημα που και πού. :usd:

Link to comment
Share on other sites

Σουλακι μπερδευτικαν τα πραγματα...

Μου φαινεται οτι το εβγαλες απο το ενυδρειο για να το βαλεις σε "καραντινα" απο οσο καταλαβα. Επειδη το μπολ εχει πολυ μικρη ποσοτητα νερου τα πραγματα θα γινουν πολυ χειροτερα για το ψαρι....

Ή βαλτο σε 30λιτ δοχειο ή ριξτο μεσα στο 60λτ ενυδρειο μαζι με το αλλο. Βαλε μπολι, ενυσχισε τα με βακτηρια και ταιζε ελαχιστα οπως σου ειπαν τα παιδια. Κανε συχνες αλλαγες και βαζε prime στην καταλληλη υπερδοσολογια για να κανει αποτοξικοποιηση αμμωνιας - νιτρωδων. Συμφωνα με την εταιρεια δεν εμποδιζει τον κυκλο του αζωτου.Καλυτερα να εφαρμοσεις λοιπον τις συμβουλες των παιδιων στο 60λτ.

Υ.Γ.

Παντως απο την αρχη ειπε η Σουλα οτι το εβαλε σε μπολ, οταν ειδατε τη φωτογραφια το συνειδητοποιησατε?

Εαν μπορώ να το κάνω αυτό, καλύτερα και για μένα, γιατί το έχω έννοια το καημενούλη μου.......να μην περάσει πρώτα όμως η βδομάδα, να δώ αν έπιασε το μπόλι ( αφου κάνω μετρήσεις )

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που του ξεκίνησες θεραπεία μην το βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο. Ολοκλήρωσε πρώτα την θεραπεία, κάνε μετρήσεις στο μεγάλο και αν δεις ότι όλα πάνε καλά τότε βάλτο. Καλό θα ήταν να συμπληρώνατε και βακτήρια για να ενισχύσετε την βιολογία που έχει το μπόλι. Όσο το έχεις στη λεκανίτσα μην το το ταΐσεις ξανά. Ούτως η άλλως σε 3-4 μέρες θα είναι στο μεγάλο ενυδρείο....

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πολύ κακό για το τίποτα. Ένα ταλαιπωρημένο χρυσόψαρο από άστρωτο ενυδρείο που ταλαιπωρείται σε ένα μπολ. Και το μπακτοπουρ για φιν ροτ πολύ μου φαίνεται. Και, ως ανυπόμονο ον, θα έπαιρνα κάθε μέρα μετρήσεις να δω αν έπιασε το μπόλι. :D

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που του ξεκίνησες θεραπεία μην το βάλεις στο μεγάλο ενυδρείο. Ολοκλήρωσε πρώτα την θεραπεία, κάνε μετρήσεις στο μεγάλο και αν δεις ότι όλα πάνε καλά τότε βάλτο. Καλό θα ήταν να συμπληρώνατε και βακτήρια για να ενισχύσετε την βιολογία που έχει το μπόλι. Όσο το έχεις στη λεκανίτσα μην το το ταΐσεις ξανά. Ούτως η άλλως σε 3-4 μέρες θα είναι στο μεγάλο ενυδρείο....

Σ ευχαριστώ Μαry, αυτό θα κάνω.Ναι, να ξαναβάλω βακτήρια, γιατί όχι ? να ρίχνω κάθε πόσο μέχρι να στρώσει ?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου φαίνεται πολύ κακό για το τίποτα. Ένα ταλαιπωρημένο χρυσόψαρο από άστρωτο ενυδρείο που ταλαιπωρείται σε ένα μπολ. Και το μπακτοπουρ για φιν ροτ πολύ μου φαίνεται. Και, ως ανυπόμονο ον, θα έπαιρνα κάθε μέρα μετρήσεις να δω αν έπιασε το μπόλι. :D

Ωραία θα πάω να μετρήσω σήμερα..... :geek:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ Μαry, αυτό θα κάνω.Ναι, να ξαναβάλω βακτήρια, γιατί όχι ? να ρίχνω κάθε πόσο μέχρι να στρώσει ?

Δες τις οδηγίες του μπουκαλιού και ρίξε την δόση που απαιτείται στις αλλαγές νερού. Μετά βάλε ξανά όταν θα βάλεις το δεύτερο ψαράκι μέσα.

Γενικά επειδή είναι φρέσκο το ενυδρείο εγώ προσωπικά θα έβαζα σε κάθε αλλαγή νερού για τους πρώτους 3 - 6 μήνες (ανάλογα με τις μετρήσεις...).

Πάντως τελείωσε την θεραπεία με το μπάκτοπουρ και μετά ρίξε το ψαράκι στο ενυδρείο. Όταν θα τα βάλετε μαζί μην ταΐσετε κανένα για 4 - 5 μέρες και ρίξε prime όπως είπαν τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Δες τις οδηγίες του μπουκαλιού και ρίξε την δόση που απαιτείται στις αλλαγές νερού. Μετά βάλε ξανά όταν θα βάλεις το δεύτερο ψαράκι μέσα.

Γενικά επειδή είναι φρέσκο το ενυδρείο εγώ προσωπικά θα έβαζα σε κάθε αλλαγή νερού για τους πρώτους 3 - 6 μήνες (ανάλογα με τις μετρήσεις...).

Πάντως τελείωσε την θεραπεία με το μπάκτοπουρ και μετά ρίξε το ψαράκι στο ενυδρείο. Όταν θα τα βάλετε μαζί μην ταΐσετε κανένα για 4 - 5 μέρες και ρίξε prime όπως είπαν τα παιδιά.

ΝΑ είσαι καλά, βρε Mary.Θα ακολουθήσω κατά γράμμα τις οδηγίες.Τα ψαράκια μας και εμείς, σ΄ευχαριστούμε θερμά.. :bow: και όλα τα παιδιά που ασχολούνται μαζί μας, αυτές τις μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Οχι.το βασικό ενυδρείο το έχει ο αδερφός μου σπίτι του.Εγώ φιλοξενώ το άρρωστο ψαράκι, μόνο του σε μια λεκάνη και κάνω κάθημερινές αλαγές νερού.Του έδωσα βιταμινούλες, και του έβαλα και bactopur εχθές για την ουρίτσα του.

Στο 60άρι του αδερφού μου, κάνω όσα μου είπατε ( έβαλα βιολογικό υλικό, και τίγκαρα σιποραξ ) και είναι μέσα μόνο το 1 χρυσόψαρο.( αφου το άλλο το έχω εγώ )

Το αρρωστούλι, το βλέπω πολύ πιο ζωηρό, μάλλον κάτι κάναμε, αλλά θα το φιλοξενώ, μέχρι να στρώσει τελείως του αδερφού μου.Μετά θα πάει με το αδερφάκι του. :thumbsu:

Οκ, περιμενουμε μετρησεις λοιπον και καλη συνεχεια.....

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...