Jump to content

Από Το Γλυκό Στο Αλμυρό(Θαλασσινό).


mixalhs+stella

Recommended Posts

Θελω να βάλω χαετο αλλά όπως ξέρετε δεν έχω σαμπ...σκέφτομαι να την βάλω σε μια γεννηστρα με ένα αντλιακι μικρό να της πάει νερό και να φεύγει από ένα σολινακι πάλι μέσα στο ενυδρείο...τι λέτε? Καμιά άλλη ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο, πολλα παιδια που την εβαλαν ετσι την εχασαν...

Τωρα εαν θελεις να δοκιμασεις κατσε να σου πουν τα παιδια που την ειχαν ετσι πως το εκαναν....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να βάλω χαετο αλλά όπως ξέρετε δεν έχω σαμπ...σκέφτομαι να την βάλω σε μια γεννηστρα με ένα αντλιακι μικρό να της πάει νερό και να φεύγει από ένα σολινακι πάλι μέσα στο ενυδρείο...τι λέτε? Καμιά άλλη ιδέα?

Αν μπορεις να προσαρμόσεις ενα μικρο φωτισμό ισως να δουλέψει. Η χαετο θελει φως και ροή νερού.

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν θελει δίχτυ.

Αυτο που πρέπει να προβλέψεις ειναι η περίπτωση να βουλώσει η αντλία που στελνει νερό ή το ανάποδο, να βουλώσει το σωλήνάκι της επιστροφής.

Αν παει καποιο σαλιγκάρι εκει και αραξει, θα μαζευεις νερά...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σε αυτό: http://www.aquazone.gr/forums/topic/96898-ieenu-diy-refugium-oaa-rio300/ τι έχω κάνει εγώ σε ένα rio300 χωρίς sump. Ένα DIY refugium από plexi με μία αντλιούλα (δεν θυμάμε πόσα λίτρα) κολλημένο σε μία βάση από ένα παλιό κυκλοφοριτή που είχα. Το στρογγυλό μαύρο στη μέση είναι μαγνήτης για περισσότερη σταθερότητα. Η chaeto πάει σφαίρα μέσα εκεί!! Ελπίζω να βοήθησα

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λαμβάνω τόση βοήθεια καιρός να βοηθησω και εγώ με την σειρά μου....όποιος από το φόρουμ θέλει να βάψει κάτι ενυδρειακο πχ κάποιο φωτιστικό κάποιο καπάκι οτιδήποτε βαφετε με μπιστολιμπορώ να του το βάψω εγώ...δεν προλαβαίνω να παρακολουθω όλα τα θέματα οπότε αν θέλει ο διαχειριστής να το μεταφέρει στα παιδιά που μπορεί να χρειάζονται μια επαγγελματικη βαφή...εδώ είμαι..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...πηρα 2κλοουν 4σαλιγκαρακια 1γαριδουλα κλινερ και μου εκαναν τα παιδια δωρο ενα σακουλακι κοπιποδα....να τα βαλω μεσα στο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Μεγια τα ζωντανά! Να τα χαίρεσαι! :)

τα κωπήποδα θελουν πολυ καλη προσαρμογή, γιατι αν τα βαλεις κατευθείαν στο ενυδρείο θα ψοφήσουν αμεσως.

Βαλτα σε μια λεκανούλα και βαζε σιγα-σιγα σταγονα-σταγόνα για τουλάχιστον 2 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικα τα ζωντανά σου να σου ζήσουν! :) Συμφωνώ και εγώ για τα κωπίποδα. Πολύ καλή προσαρμογή γιατί ξέρω ότι έρχονται σε νερό με χαμηλή αλατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Καλοριζικοι οι πρώτοι κάτοικοι

τι σαλιγκάρια πήρες?

Τα.κοπιποδα παρά πολύ καλή

προσαρμογή με σταγόνα-σταγόνα

γιατί είναι σε αλατοτητα 2011 (αποτι θυμάμαι)

Link to comment
Share on other sites

Skimmer jad.....πλυμηρα στο σαλόνι...δεν ειμασταν σπιτι ξεκίνησε να δουλεύει σαν τρελό και έβγαλε νερό στο σαλόνι από το μπουκάλι που είναι συνδεδεμενο...τι έχω κάνει εγώ λάθος ή πάει για πέταμα? Δεν το έχω πειράξει για πάνω από 2 εβδομάδες....

Link to comment
Share on other sites

Καμιά φορά το κάνει και το δικό μου (wave beast400) αλλά ποτέ από μόνο του. Καμιά φορά μετά απο καθαρισμα, οπότε όταν το καθαρίζω ποτέ δεν το αφήνω να δουλέψει μόνο του στην αρχή. Πάντα το παρακολουθώ που και που για κάποιες ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καφέ διατομηκη άλγη...αν το γράφω σωστά...διάβασα ότι κάνει τον κύκλο και φεύγει...δεν διάβασα κάπου αν την καθαρίζουμε από το ενυδρείο...?

Link to comment
Share on other sites

Αστην να δεις εαν θα φυγει μονη της, εαν δεν φυγει σε καμια βδομαδα σημαινει οτι εχεις οργανικα στην στηλη νερου και θα πρεπει να δουμε γιατι...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...