Jump to content

Diy 90 Λίτρων


iliasandro

Recommended Posts

Οι γαρίδες έχουν κανει πολύ καλη δουλεια στο χαλίκι. Με τα φυτά δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα. Ελπίζω να το κανουν σήμερα... Η εικόνα είναι κάπως καλύτερη αλλά θέλει δουλεια μέχρι να ισορροπήσει το σύστημα...

Ερώτηση: Με 1.2 watt/λίτρο, co2 στα 17ppm και λίπανση τη μισή προβλεπόμενη της seachem για τα λίτρα μου είμαι καλά; Μήπως κάτι απο αυτά φταίει τελικά; Γιατί νιτρικά και φωσφορικά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και αλλαγές γίνονται μονο με α/ό+trace

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 343
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Οι γαρίδες έχουν κανει πολύ καλη δουλεια στο χαλίκι. Με τα φυτά δεν έχουν ασχοληθεί ακόμα. Ελπίζω να το κανουν σήμερα... Η εικόνα είναι κάπως καλύτερη αλλά θέλει δουλεια μέχρι να ισορροπήσει το σύστημα...

Ερώτηση: Με 1.2 watt/λίτρο, co2 στα 17ppm και λίπανση τη μισή προβλεπόμενη της seachem για τα λίτρα μου είμαι καλά; Μήπως κάτι απο αυτά φταίει τελικά; Γιατί νιτρικά και φωσφορικά είναι σε φυσιολογικά πλαίσια και αλλαγές γίνονται μονο με α/ό+trace

Πως θα ισοροπησει αν εχεις συνεχεια σκαμπανεβάσματα στις σκληροτητες?

Οι γαριδες για να μπορεσουν να κανουν εκδυση, πρεπει να εχεις gh >3

Αυξησε σιγα σιγα το co2.

Link to comment
Share on other sites

 

Πως θα ισοροπησει αν εχεις συνεχεια σκαμπανεβάσματα στις σκληροτητες?

Οι γαριδες για να μπορεσουν να κανουν εκδυση, πρεπει να εχεις gh >3

Αυξησε σιγα σιγα το co2.

Έχω GH 5 σταθερά. Μια φορά μου ξέφυγε στο 7 απο άγνοια αλλά το επανεφερα. Οι επόμενες μετρήσεις ηταν ξανά στο 5... Έχω αυτή τη στιγμη 6 αμανο και οι 4 έχουν κάνει έκδυση :)

Το co2 όντως πρέπει να ανέβει. Τα νιτρικά πιστεύεις οτι θα είναι καλυτερα στο 10 ή στο 20;

Link to comment
Share on other sites

Πως εξηγειτε το γεγονος οτι το ενυδρείο χρειάζεται 400 φυσαλλίδες το λεπτό για να φτάσει σε ικανοποιητικά επίπεδα co2; Η 2κιλη μπουκάλα άδειασε σε 2 εβδομάδες :angry:

Το οτι ο diffuser απέχει 15 εκ απο την επιφάνεια;

Οτι τον έχω κάτω απο την εισαγωγή του φίλτρου;

Οτι έχω τα 2 liberty σε μέση και όχι χαμηλή ροή;

Ροη:

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι η αναταραξα ειναι μεγαλη για φυτεμενο.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η εισαγωγη του φιλτρου σου τραβαει μαλλον ολο το co2 και απο τη στιγμη που τα κρεμαστα φιλτρα επιστρεφουν το νερο με υπερχειλιση, το co2 χανεται οταν φτανει ψιλα στο φιλτρο και ξαναπεφτει το νερο μεσα. Με λιγα λογια το κολπο με την διαχυση μεσω φιλτρου στα κρεμαστα δε πιανει. Εγω εχω τον διαχυτηρα μου 60 ποντους μακρια απο την εισαγωγη και διαλυεται πολυ ωραια στο νερο επειδη το τραβαει η εισαγωγη απο τοσο μακρια.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την εντυπωση οτι η εισαγωγη του φιλτρου σου τραβαει μαλλον ολο το co2 και απο τη στιγμη που τα κρεμαστα φιλτρα επιστρεφουν το νερο με υπερχειλιση, το co2 χανεται οταν φτανει ψιλα στο φιλτρο και ξαναπεφτει το νερο μεσα. Με λιγα λογια το κολπο με την διαχυση μεσω φιλτρου στα κρεμαστα δε πιανει. Εγω εχω τον διαχυτηρα μου 60 ποντους μακρια απο την εισαγωγη και διαλυεται πολυ ωραια στο νερο επειδη το τραβαει η εισαγωγη απο τοσο μακρια.

Κι εγώ παρατήρησα οτι όσο διοξείδιο φτάνει στην επιφάνεια, λόγω της αναταραξης, φεύγει αμέσως απο το ενυδρειο. Θα μετακινησω τον diffuser στο πλαϊνό τζαμι και βλέπουμε.

Εν το μεταξύ νομιζω οτι έχω πολύ μεγάλο diffuser για το υψος του ενυδρείου μου...

Link to comment
Share on other sites

Σουπερ παει! Μολις απλωσει και η κουμπα και κλεισουν τα κενα θα δειχνει πολυ πιο ομορφο!

Ωραιος!

Link to comment
Share on other sites

Οντως το co2 φευγει αμεσως στην επιφανεια. Εχω παρομοιο διαχυτηρα και μου κανει εντυπωση που σε εσενα βγαζει τοσο μεγαλες φουσκαλες που σημαινει μεγαλυτερη ταχυτητα ανωσης. Ειναι ισως απο την υψηλη πιεση της μπουκαλας ? Παντως σε γενικες γραμμες φαινεται να πηγαινει πολυ ωραια το ενυδρειο σου.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως δοκιμάσω κι άλλον πιο κοντό διαχυτηρα.

Αυτό που με έχει προβληματίσει σε σημείο να σκέφτομαι σοβαρά να ξεστησω είναι οι πέτρες. Δεν είναι μονο οτι ανεβάσουν σκληρότητες (kh 6 με 30% αλλαγή νερού επι 3 συνεχομενες μέρες). Σήμερα που άδειασε η μπουκαλα το pH εκτοξεύτηκε από το 6.9 στο 7.6 και μετα το γέμισμα ξανά στο 7. Έτσι όχι ψάρι. Ουτε σαλιγκάρι δεν αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα εκανα μια πολύ πολύ εύστοχη αλλαγή. Έβαλα και τα δυο φίλτρα στη μια γωνια πίσω και τον διαχυτηρα διαγώνια μπροστά. Επιτέλους βλέπω τις φυσαλλίδες να κινουνται σε όλο το μήκος του ενυδρείου.

eaca99d27a233db58a4f8897a95aef58.jpg

Ερωτήσεις/απορίες:

1. Σκεφτομαι να ψαξω να βρω κι εναν νεο διαχυτηρα τύπου bazooka. Έχετε κάποια γνώμη αν είναι αποδοτικός και εύχρηστος;

2. Επισης, θα ταίριαζε στην αριστερή γωνια κάποιο κοκκινο φυτό;

Έγινε επεξεργασία - iliasandro
Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η αλλαγη αφου το διοξειδιο ταξιδευει περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο. Αρα θα σου αποδωσει και περισσοτερο. Τι ειναι ο διαχυτης μπαζουκα;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστη η αλλαγη αφου το διοξειδιο ταξιδευει περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο. Αρα θα σου αποδωσει και περισσοτερο. Τι ειναι ο διαχυτης μπαζουκα;

Δημοσιευμένη  εικόνα
Link to comment
Share on other sites

Δεν τον εχω δοκιμασει αλλα στο εξωτερικο βλεπω οτι αυτον χρησιμοποιουν πλεον και απ οτι λενε ειναι πολυ καλος!

Link to comment
Share on other sites

Έχω και γυάλινο και αυτόν (μπαζούκα!!!!!).

Είναι πάρα πολύ καλός, δεν είναι όμορφος σαν τον γυάλινο αλλά σε επίπεδο διάσπασης είναι καλύτερος.

Όποτε βαρεθώ τον ένα βάζω τον άλλον. :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικά παρήγγειλα αυτόν

Green Leaf Aquariums Atomic Co2 Diffuser II: http://youtu.be/-Ia2iYC96lo

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα το μετανοιωσεις. Καλοριζικο.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Update: Έβαλα εναν κυκλοφορητή που είχα στην πίσω αριστερή γωνια και μπροστά του τον διαχυτηρα. Ρύθμισα τα φίλτρα στο ελάχιστο και κατέβασα το διοξείδιο στις 2 φυσαλλίδες/δευτερόλεπτο. Πλεον μετραω το pH ανα μια ωρα ώστε να κάνω τις οποίες επιπλέον ρυθμίσεις. Πιστεύετε οτι θα παει καλύτερα έτσι;

Δημοσιευμένη  εικόνα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ο διαχυτης που εχεις με ενσωματωμενη αντεπιστροφη βαλβιδα (αν βλεπω καλα), πιανει υψος. Αποτελεσμα, σε καθετη κινηση η φυσαλιδα να μην εχει πολυ χρονο να ταξιδεψει στο νερακι μεχρι την επιφανεια....

Πρεπει λοιπον να κανεις μια πατεντα ωστε να μενει η φυσαλιδα περισσοτερη ωρα μεσα στο νερο... καλη ιδεα ακουγεται αυτο που εκανες με τον κυκλοφορητη. Δες το καποιες μερες και βλεπεις.

ΥΓ οσο περισσοτερο πειραζεις το συστημα σου, τοσο περισσοτερο θα αργησει να σταθεροποιηθει....

Link to comment
Share on other sites

Οταν με το καλο σου ερθει ο αλλος διαχυτηρας , βαλτον τερμα κατω, οσο πιο χαμηλα γινεται.

Link to comment
Share on other sites

Πατέντες μέχρι να μου έρθει ο νεος διαχυτηρας. Αναγκάζομαι να δοκιμαζω διάφορα αφού έχω φτασει στις 250 φυσαλλίδες και το διοξείδιο δεν ξεπερνά τα 10ppm. Συμφωνώ για την καθυστέρηση στην ισορροπία του συστήματος και γι αυτό κάνω τακτικές μετρήσεις ώστε να διατηρήσω όσο γίνεται σταθερές τουλαχιστον τις τιμες μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...