Jump to content

Νεο Ενυδρείο - Λίμνη Malawi


thanasissin

Recommended Posts

Φιλε μου εκανες πολυ καλη επιλογη. Εχω το ιδιο ενυδρειο και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Τα λιτρα σου ειναι 240 μια που το νερακι σταματαει στην κοντρα περιπου στους 55+ ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω το εξής... θέλω να παραγγείλω ενα θερμαντήρα εξωτερικό της Hydor 300W

(Hydor ETH - External Thermal Heater 300 Wv- 16/22)

για να αποφύγω τα τσουμπλέκια μεσα στο ενυδρείο. Τον έχει δουλεψει κανενας?

Κάποια παρατήρηση?

εννοείται οτι δεν δουλευει με το μαμισιο λάστιχο της fluval που ειναι πλαστικό σπιραλ οπότε θα χρησιμοποιηθεί λάστιχο ενυδρειακό για να μπορέσει να δουλεψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιλογή ενυδρείου, με το καλό να σου έρθει!!

Το 406 δεν είναι λίγο μεγάλο για τα λίτρα σου?

Όπως και να έχει, περιμένουμε νέα!!

ΥΓ. Για το θερμαντήρα δεν γνωρίζω.. :)

Έγινε επεξεργασία - nick_d
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος συντονιστής ας αλλάξει τον τίτλο σε "Νέο ενυδρείο - λίμνη Malawi" :)

σκέφτομαι να αλλάξω :) σε ενα χαρεμι ψαρια απο τη λίμνη malawi να δω λίγο μέγεθος και χρώμα :)

Link to comment
Share on other sites

Καλή σκέψη!

Θα μπορούσες να βάλεις ένα χαρέμι Labidochromis Caeruleus και ένα Ps. Acei πιστεύω. Διορθώστε με αν είμαι λάθος

:)

Link to comment
Share on other sites

σκέφτομαι να το κανω species και ενώ μου αρέσουν τα labido, ελεγα μπας και βρω κανενα διμορφικό ειδος (βλ. saluosi) μηπως και σπάσει η μονοτονία του μονοχρωμου :)

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να ρωτήσω το εξής... θέλω να παραγγείλω ενα θερμαντήρα εξωτερικό της Hydor 300W

(Hydor ETH - External Thermal Heater 300 Wv- 16/22)

για να αποφύγω τα τσουμπλέκια μεσα στο ενυδρείο. Τον έχει δουλεψει κανενας?

Κάποια παρατήρηση?

εννοείται οτι δεν δουλευει με το μαμισιο λάστιχο της fluval που ειναι πλαστικό σπιραλ οπότε θα χρησιμοποιηθεί λάστιχο ενυδρειακό για να μπορέσει να δουλεψει.

Το λειτουργούσα χρόνια σε RIO 400 και δεν έιχα ποτέ πρόβλημα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επίσης ψώνισα τα εξής:

1. New Era - cichlid pellets

2. Ultrafin - Floating cichlid pellets

3. Ocean Nutrition - Cichlid Vegie flakes

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι οι πέτρες. Μπορεί να ειναι λίγες όπως λέει ο Safarpn αλλά αν δεν στήσεις δεν μπορείς να καταλάβεις.

Οι τροφες είναι μια χαρά. Ποικιλία να υπάρχει.

Θα δεις και με τον καιρό ποιες προτιμούν τα ψαρια σου. Π.Χ. εμένα κάποια ψάρια μου δεν έτρωγαν πέλετς.

Επίσης καλό θα ειναι να προσθέσεις και μια σπιρουλίνα.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιες πετρες

θα το στησισεις και θα δεις

πως σου φαινονται

αν και πιστευω πως χρειαζεσαι

και αλλες

Link to comment
Share on other sites

Φαντάσου οτι παρα πολλες θα βρίσκονται θαμμένες στην άμμο οπότε αν θέλεις να δώσεις ύψος και να φτιάξεις πολλες κρυψώνες, θα χρειαστείς αρκετές ακόμα σίγουρα. Γνωρίζεις οτι πρώτα θα βάλεις τις πέτρες, θα τις στήσεις στιβαρά ώστε να μη κουνιούνται και μετα θα βάλεις την άμμο έτσι;

Επαναλαμβάνω όμως οτι οι πέτρες σου ειναι πολυ ωραίες!

Link to comment
Share on other sites

Κατω κάτω θα βάλω dow 2εκ. Θα ξεκινήσω με τις πιο μεγάλες να κανω την πρώτη στρώση, θα γεμίσω τα κενά με αμμο και θα συνεχίσω ανεβαίνοντας.

Δεν μου αρέσουν τα ενυδρεία που έχουν πέτρες κατα όλο το μήκος του ενυδρείου. Υπολογίζω οτι θα κάνω ενα μεγάλο βουναλάκι απο τη μία μόνο μεριά και ενα μικρό απέναντι (περισσότερο γιατι ετσι νομίζω οτι θα μου βγει καλύτερο στο μάτι μου). Δεν με ενδιαφέρει το πρακτικό μέρος (δηλ οι πολλές σπηλιές για αναπαραγωγές) χωρίς αυτό να σημαινει οτι δεν θα δημιουργήσω οσο περισσότερες μπορώ. Απλά δεν νομίζω οτι θα το πήξω στην πέτρα.

Σκέφτομαι να κάνω ενα δοκιμαστικό στησιμο πρίν τις βάλω μέσα και θα σας ανεβάσω φωτογραφίες.

υγ. Οι πέτρες ειναι απο ρεματιά στον Παρνασσό :)

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

Όμορφες οι πέτρες όντως!!

Το ενυδρείο σου ήρθε?

Συμφωνώ με τη σκέψη για τα νταμάρια, το θέμα είναι να το πετύχεις και να υπάρχουν και κρυψώνες!

:)

Link to comment
Share on other sites

Οι κρυψώνες δεν ειναι μονο για αναπαραγωγή, χρειάζονται στις αφρικάνες γιατί ο βιότοπός τους ειναι τίγκα στην πέτρα και αυτο θέλουν ουσιαστικά. Οι κρυψώνες μειώνουν το στρες των ψαριών από τους τσακωμούς και γενικά απο τους άλλους τσαμπουκάδες που θα έχεις μέσα αφού προσφέρουν καταφύγιο οταν απαιτηθεί. Κανε εσυ το στήσιμο πρώτα και βλέπουμε στην πορεία.

Link to comment
Share on other sites

Ok, το ενυδρείο οχι ακομη.

Δεν ειναι ετοιμος ο χώρος που θα το φιλοξενήσει αλλα ολα τα υπολοιπα εχουν αγοραστεί και μένει μόνο αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα αγόρασα και την άμμο

μπεζ/υπόλευκη χαλαζιακή άμμος από τον Ερμή 50 κιλά ψιλής κοκκομετρίας. Υπήρχε η εντελώς λευκή αλλα ηταν ασπρη σαν το χαρτί και φαινόταν εντελώς αφύσικο (τουλάχιστον στο δικό μου μάτι) και η κίτρινη που φαινόταν σαν μουστάρδα!

Διαβάζοντας τα θέματα κάποιοι διαφώνησαν εντονα με την τιμή της carat κάποιοι με την άμμο θαλάσσης, κάποιοι πρότειναν την συγκεκριμένη άμμο που αγόρασα.

Νομίζω οτι παρ όλο που δεν ειναι ενυδρειακό προιόν (αρα και πιο καθαρό σε σκόνη) με πολύ καλό πλύσιμο (οσο δηλ χρειαστεί) και με λειτουργία του φίλτρου για καμια εβδομάδα με άθρακα για να απομακρύνει τυχον βρωμιές-ουσίες κοκ, δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα.

Το κόστος των 50 κιλών που αγόρασα ηταν 14 ευρώ! Λιγότερο δηλ απο το να αγοράσεις ενα 5κιλο carat. Ελπίζω να μου βγει σε καλό!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης οι πέτρες ειναι ασβεστολιθικές και το ph της βρύσης μου ειναι 8 με σημερινή μέτρηση με υγρό τεστ της Aquilli

Link to comment
Share on other sites

Η κίτρινη:

NCXh6kal.jpg

η υπολευκη (δεν ειχα χρόνο να ανοιξω το τσουβαλι αλλα μια ιδέα την παιρνετε):

qIyeNvNl.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...