Jump to content

Νεο Ενυδρείο - Λίμνη Malawi


thanasissin

Recommended Posts

Να τα χαίρεσαι!

Τις πέτρες πότε θα τις βάλεις?

:)

Link to comment
Share on other sites

τις περίμενα αλλά τις ξέχασε ο αδερφός μου στο χωριό!

Σκεφτόμουν όταν σταθεροποιηθεί το ενυδρείο σε λίγες μερες με την πρώτη αλλαγή νερού να βάλω και τις υπόλοιπες πέτρες!

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να είχαν μπει πριν τα ψάρια για να μην τα στρεσσάρεις, τώρα, στην επόμενη αλλαγή νερού βάλε τες.

:)

Link to comment
Share on other sites

Πείτε καμιά γνώμη :)

Πως σας φαίνεται? Μονο εμένα μου αρέσει τόσο πολυ? :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω γνώμη όταν βάλεις και τις πέτρες και είναι "τελειωμένο". :D

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο!!

Σιγουρα με τις αλλες πετρες που θα προσθεσεις

θα γινει ακομα πιο ωραιο

Link to comment
Share on other sites

fDZ54v6l.jpg

Αν εβλεπες τις πετρες που ειναι στα θεμελια θα το καταλαβαινες ακομη καλύτερα. Ηταν εντελώς επίπεδες σε όλο τους το μήκος και ιδιου παχους παραλληλόγραμμες! Επιλέχθησαν προσεκτικά για ακριβώς αυτή τη δουλεια.

Πολύ όμορφο και πολύ ωραία και τα ψαράκια σου, φυσικά την όλη ομορφιά την δίνουν οι πέτρες που είναι κοντοχωριανές :P

Θα πρότεινα να προσέξεις την πετρά που ακουμπάει στην πλάτη του ενυδρείου (στο πρώτο βουναλάκι) γιατί όπως την βλέπω θα σου κόβει την κυκλοφορία του νερού προς την εισαγωγή του φίλτρου και θα μαζεύει ακαθαρσίες.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ,

θα το δω και αν οντως μαζευει θα την βγαλω ή θα κουνήσω.

Σημερινές μετρήσεις:

PH: 8-8.2

NH3/NH4: 0

KH: 7

GH:8

NO2: 0

NO3: 0-5mg (άρχισε να αλλάζει λίγο χρώμα)

Ειναι δυνατόν ή εγώ κάνω λάθος? με το μπόλι η αμμωνία που δημιουργήθηκε απο τα ψάρια μετατραπηκε τόσο γρηγορα σε νιτρώδη και αυτα σε νιτρικά άλλατα (ενώ η αμμωνία και τα νιτρώδη ταίζοντας το ενα το αλλο εξουδετερώθηκαν και εμειναν στο μηδέν?)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γίνεται με μπόλι να εξαφανιστεί η αμμωνία τόσο γρήγορα.Σε ενυδρείο 700 λίτρων στοπαρελθόν,που σήκωσε αμμωνία,έφερε φίλος μια μικρή χούφτα substrat pro.Σε λίγες ώρες εξαφανίστηκε.

Οπως κ αν έχει ξαναμέτρα κ πρόσεχε.Επειδή έστρωσαν οι μετρήσεις δεν σημαίνει ότι κ το ενυδρείο είναι έτοιμο 100/100,θέλει τον χρόνο του :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έστρωσαν οι μετρήσεις δεν σημαίνει ότι κ το ενυδρείο είναι έτοιμο 100/100,θέλει τον χρόνο του :)

Μετράω - μετράω! :)

ολα μηδενικά έως τωρα. Ελάχιστο τάισμα 1 φορά την ημέρα - λίγα φυλαράκια και προσθήκη βακτηρίων jbl denitrol σε καθημερινή βάση συμφωνα με τις οδηγίες της συσκευασίας για την πρώτη εβδομάδα!

Αν δω κάτι ανησυχητικό θα επανέλθω

Ειχα ρωτήσει και για τη σκληρότητα στα αφρικάνικα ενυδρεία που πρεπει να κυμαινεται αλλα δεν ελαβα απάντηση!

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ οι τιμές και πληροφορίες για τις λίμνες της Αφρικής.

Πάντως να μην αγχώνεσαι πάρα πολύ για τις τιμές. Τα ψάρια μας συνήθως είναι εκτροφής και είναι μεγαλωμένα σε συνθήκες βρύσης. Εκτός και αν πάρεις WC(πιασμένα από τη φύση).

Link to comment
Share on other sites

Gh 8-10°dKH

Kh 2 – 8°dKH

Μέσα στα πλαίσια αυτα βρίσκομαι ούτως ή άλλως!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Οι σημερινές μετρήσεις:

PH: 8

NH3/NH4: 0

KH: 7

GH:8

NO2: 0

NO3: 0-5mg κάπου στο ενδιάμεσο

Link to comment
Share on other sites

'Φαντάζομαι' πως όχι αν την ανακατέψεις με αναλογια ας πούμε 1 προς 10 αμμο. Μόλις έρθει το τέστ για το kh και gh θα το δοκιμάσω με άμμο σε ένα κουβά στο ενυδρείο μου.

αναμενουμε τα αποτελεσματα :)

ωραιο εγινε το ενυδρειο με τα φυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα,

5η ημέρα με μπόλι και ψάρια:

PH: 8

KH: 7

GH: 8

ΝΗ3/ΝΗ4: 0

NO2: 0

NO3: το χρωμα του τεστ ειναι κάπου ενδιάμεσα στους δύο χρωματισμούς της μέτρησης. Λευκο: 0mg - Ελαφρό ροζ: 5mg - Το ενδιάμεσο δικό μου ειναι κάπου στα 2mg

- Ρουτίνα ταίσματος 1 φορά την ημέρα απο την πρώτη μέρα (πολύ μικρή ποσότητα φαητού - διαφορετική καθε μέρα)

- Καθημερινή προσθήκη jbl denitrol στη συνιστώμενη ποσότητα από την εταιρία!

- Ιχθυοφόρτιση 5 ψάρια στα 240 λίτρα νερού (μεικτο)

Βλέπετε κάτι ανησυχητικό ή περίεργο?

Link to comment
Share on other sites

τα ψάρια ειναι κινητικότατα, ζωηρά, αναπνέουν κανονικά. Δεν βλέπω κάποιο σημάδι ανησυχητικό ή πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

οι μετρησεις σου ειναι καλες, αν και τα ψαρια σου τα βλεπεις ζωηρα, εισαι μια χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Oι μετρήσεις και οτι περιγράφεις,ακουγονται φυσιολογικά.Το kh-gh μου κανουν λίγο χαμηλά-και σε συναρτηση με το 8ph-αλλά δεν υπάρχει λόγος άγχους.

Λογικά και τα χρώματα των ψαριών θα έχουν ζωηρέψει.

Να χαίρεσαι το ενυδρείο σου και να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη. :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα η 7η ημέρα:

θερμοκρασία: 26 oC

PH: 8

ΝΗ3/ΝΗ4: 0.25ppm (ξεκίνησα να ταίζω 2 φορες τη μέρα - το απογευμα θα ριξω τα ζουμιά/βακτήρια της jbl πάλι και θα μετρήσω)

KH: 6

GH: 8

NO2: 0

NO3: 2mg

πότε κάνω την πρώτη αλλαγη νερού? Οταν ανεβουν τα νιτρικα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι ακόμα αλλαγή. Να σταθεροποιηθούν λίγο οι τιμές. Μόνο αν δεις τα νιτρικά να ξεφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...