Jump to content

Νεο Ενυδρείο - Λίμνη Malawi


thanasissin

Recommended Posts

8η ημέρα:

θερμοκρασία: 26 oC

PH: 8

GH:8

KH:7

NH3/NH4: 0,25 (είναι και νύχτα και δεν φαίνεται καλα καλα :) ) 2 μέρες τώρα ταίζω πρωί βραδυ - το πρωί πιο καλα το βραδυ ελαφρά να μη βαρυστομαχιάσουν! Πάντως ισως να ειναι ιδέα μου!

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 2

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

χτες το βραδυ ηρθαν κι άλλες πέτρες :)

Σημερα πρωί πριν τη δουλεια πλύθηκαν και τρίφτηκαν με σφουγγάρι και μόλις γυρίσω σπίτι τις φτιάχνω και ανεβάζω φωτο :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μία ερώτηση να προλάβω ενδεχόμενα προβλήματα?

Αυτή τη στιγμή εχω φωτοπερίοδο 5 ωρες (από τις 1700 έως τις 2200).

Γνωρίζω οτι οι κιχλίδες δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις φωτισμού και έτσι επέλεξα αυτό το χρονικό διάστημα και τις συγκεκριμένες ώρες επειδή αυτές βρίσκομαι στο σπίτι.

Στο ενυδρείο υπάρχουν valisneria τα οποία γνωρίζω οτι δεν ειναι απαιτητικά φυτά.

Οι 5 αυτές ωρες ειναι αρκετες για τα φυτά και τα ψάρια μου? Μήπως πρέπει να αυξήσω τη φωτοπερίοδο?

Οι λάμπες ειναι Τ5 2 χ 35W (αυτή τη στιγμή δεν ειμαι σπίτι να σας πω τα kelvin).

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι πολύ την άλγη στην άμμο ή το κυανοβακτήριο (αν και δεν εχω υπερβολικό φωτισμό, εχω καλή ροη και ταίζω ακόμη λίγο αλλά έχω ελάχιστα νιτρικά - ειναι ακομη πολύ νωρίς)

Το ενυδρείο ειναι πολύ νεο ακομη και φοβάμαι μήπως έχω κάποια εξαρση και τρεχω και δεν φτάνω για να την αντιμετωπίσω.

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
Link to comment
Share on other sites

οι περισσότερες ώρες σίγουρα θα κάνουν καλό στα ευκολα φυτα μου, μήπως όμως δημιουργήσουν καποιο άλλο προβλημα?

Την άυξηση της φωτοπεριόδου θα την κάνω σταδιακά, σωστα? Πόσο σταδιακα?

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, 7-8 ώρες φωτοπερίοδος ειναι μια χαρά. Εχε υπόψη σου οτι η καφέ άλγη ας πούμε εμφανίζεται και σε συνθήκες χαμηλού ή ελλειπούς φωτισμού. Κανε τις ώρες 7. Εγω θα αύξανα τη φωτοπερίοδο μισή ωρα την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήθηκαν πολύ περισσότερα θαλάμια και τα ψάρια γουσταρουν τρελλά!

Στη δεξιά ντάνα μαλλον θα βγαλω τις δύο πέτρες και θα βάλω μία πιο στιβαρή! Θα δούμε!

Για να σας προλάβω ειναι ΟΛΑ καλα στερεωμένα! Δεν υπάρχει φόβος κατολίσθησης! :)

Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ ομορφο αλλα αν θελεις την γνωμη μου, βγαλε τις 2 πετρες απο την ορυφη δεξια και την 1 απο αριστερα και βαλε τις καπου χαμηλα να κανεις κρυψωνες...

της φοβαμε εκει ....

Link to comment
Share on other sites

οταν φωτογραφισα ηταν ακομη θολο λόγω του ότι ανασηκώθηκε η άμμος με τις εργασίες. Τωρα κάθισε και εχει καθαρισει. ΠΡαγματικά χαιρομαι τα ψαρια που εξερευνούν τα θαλάμια!

ΟΝΤΩΣ χρειάζονται πολλές τρύπες για να ειναι πιο άνετα!

Οι πέτρες θα φύγουν αν και δεν έχουν πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία: 26 oC

PH: 8

GH:8

KH:7

ΝΗ3/ΝΗ4: 0 - 0,25 ppm (το μάτι μου με γελάει)

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 5 mg

Tα νιτρικά σιγά σιγά ανεβαίνουν! :)

Link to comment
Share on other sites

Όμορφο έγινε!! :)

Link to comment
Share on other sites

θερμοκρασία: 26 oC

PH: 8

GH:8

KH:7

ΝΗ3/ΝΗ4: 0 - 0,25 ppm (το μάτι μου με γελάει)

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 5 mg

Tα νιτρικά σιγά σιγά ανεβαίνουν! :)

Εγω την αμμωνία βλέπω να ανεβαίνει, όχι τα νιτρικά. Όσο αφορά τα νταμάρια, προσωπικά με χαλάει που ειναι λίγο "τριγωνικά", σα πυραμίδες. Έχεις ωραίες πέτρες, μπορούσες να τα φτιάξεις πιο.... "βουνίσια".....δε ξέρω αν με πιάνεις!
Link to comment
Share on other sites

Δεν σε πιάνω ακριβώς αλλά ενδέχεται να κάνω αλλαγές. Θα δείξει. Δεν εχω αποφασίσει ακόμη αν θα τα αφήσω δυο βουνά ή θα τα ενώσω χαμηλά με καμία δυο μεγάλες πετρες. Θα δείξει!

Η αμμωνία ίσως να μην ανεβαίνει, δεν ειμαι απόλυτα σίγουρος για το αποτέλεσμα του τεστ. Ειναι ίσως κάπου στο ενδιάμεσο.

Σήμερα ήταν η πρώτη φορά ομως που ήμουν σίγουρος για το αποτέλεσμα των νιτρικών. Σίγουρα ανέβηκαν απο χτες.

Αυριο παλι το βραδάκι το καθιερωμένο τεστ κ βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης είδα τα Κέλβιν στις λάμπες. 2 χ 39w μια λευκή 10000 kelvin κ μια ροζ που δεν γράφει κελβιν

Link to comment
Share on other sites

Πολυ "στημενο" μου φαινεται το aquscape,θα εκανα κατι να δειχνει πιο φυσικο...

Link to comment
Share on other sites

10η ημέρα σήμερα

αμμωνία: 0

νιτρώδη: 0

νιτρικά: 5

Νομίζω οτι πάει καλά. Κανεις έμπειρος να δώσει τα φώτα του...

1. Πότε η πρώτη αλλαγή νερού και σε τί ποσοστό?

2. πότε προσθήκη περισσοτέρων ψαριών?

Link to comment
Share on other sites

10η ημέρα σήμερα

αμμωνία: 0

νιτρώδη: 0

νιτρικά: 5

Νομίζω οτι πάει καλά. Κανεις έμπειρος να δώσει τα φώτα του...

1. Πότε η πρώτη αλλαγή νερού και σε τί ποσοστό?

2. πότε προσθήκη περισσοτέρων ψαριών?

οι μετρησεις που βλεπω ειναι μια χαρα. συνεχησε 1-2 μερες μετρησεις και αν ειναι στα ιδια πλαισια, μπορεις να βαλεις κι αλλα ψαρακια αφου κανεις πριν μια κανονικη αλλαγη νερου!!

Link to comment
Share on other sites

οταν λέμε κανονική εννοούμε το 30 %?

Ειχα την εντύπωση οτι κανουμε αλλαγή για να κρατησουμε τα νιτρικα σε χαμηλά επιπεδα. Κανουμε αλλαγή ακομη κι αν τα νιτρικά ειναι ετσι χαμηλα ούτως ή άλλως?

Link to comment
Share on other sites

οταν λέμε κανονική εννοούμε το 30 %?

Ειχα την εντύπωση οτι κανουμε αλλαγή για να κρατησουμε τα νιτρικα σε χαμηλά επιπεδα. Κανουμε αλλαγή ακομη κι αν τα νιτρικά ειναι ετσι χαμηλα ούτως ή άλλως?

κανε μια μικρη αλλαγη 10-20% να μπει φρεσκο νερο και βαλε κι αλλα ψαρακια....

Link to comment
Share on other sites

Ok. Συνεννοηθήκαμε :-)

Λεω για ενα κοπάδι demasoni. Καμία αλλη πρόταση; Εφικτή ε... Όχι τιποτα ψαρια που υπάρχουν μονο στη λίμνη!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Ok. Συνεννοηθήκαμε :-)

Λεω για ενα κοπάδι demasoni. Καμία αλλη πρόταση; Εφικτή ε... Όχι τιποτα ψαρια που υπάρχουν μονο στη λίμνη!!! :-)

με τα demasoni σου εχω γραψει ξανα οτι θα εχεις τσαμπουκαδες αρκετους....

αν θελεις προτασεις...

cynotilapia afra

melanochromis auratus

iodotropheus sprengerae

metriaclima estherae

labidochrimis sp. hongi red top

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...