Jump to content

Νεο Ενυδρείο - Λίμνη Malawi


thanasissin

Recommended Posts

cynotilapia afra λοιπον!

βρηκα και μαγαζί κοντά μου που λέει οτι υπάρχουν διαθέσιμα!

Αυριο αν ολα πανε καλα θα βάλω φωτο!

Λέει οτι ειναι μεγάλα (περίπου 10 εκ). Λογικά θα ξεχωρίζουν αρσ-θηλ. Να πάρω ενα χαρεμάκι (1αρσ-3 θηλ)?

Link to comment
Share on other sites

τα θυληκα απο τα αρσενικα ξεχωριζουν ευκολα αν ειναι μεγαλα οπως λες....

οσο για το χαρεμακι ναι, μια χαρα 1+3

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μόνο δύο (οπως ενημερώθηκα τηλεφωνικά) για τα οποία δεν γνωρίζουμε το φύλο τους - δεν τα εχω δει ουτε εγω απο κοντα.

Να τα πάρω και να περιμένω μελλοντική εισαγωγή? από οτι ειδα κανένα μαγαζί δεν εχει και πολύ δύσκολα μπορώ να βρω απο συμφορουμίτη (δεν εχουν πολλοι).

Κάποιος έμπειρος τη συμβουλή του παρακαλω.... μήπως ξεμεινω με αυτα τα δύο και μετα τα κυνηγάω να τα βγάλω?

Link to comment
Share on other sites

ουτε acei μπορώ να βρω... κανεις να βοηθήσει?

Αν θελεις παρε τηλεφωνο στη Αββυσο και δες τι κιχλιδες mbuna εχει.

η μπορεις να του πεις την λιστα που σου εδωσα και να τον ρωτησεις αν εχει κατι απο ολα αυτα....

αλλιως περνεις αυτα τα 2 που εχει και αναλογα τι θα σου βγουν μεγαλωνοντας βλεπουμε τι θα κανεις...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μόνο δύο (οπως ενημερώθηκα τηλεφωνικά) για τα οποία δεν γνωρίζουμε το φύλο τους - δεν τα εχω δει ουτε εγω απο κοντα.

Να τα πάρω και να περιμένω μελλοντική εισαγωγή? από οτι ειδα κανένα μαγαζί δεν εχει και πολύ δύσκολα μπορώ να βρω απο συμφορουμίτη (δεν εχουν πολλοι).

Κάποιος έμπειρος τη συμβουλή του παρακαλω.... μήπως ξεμεινω με αυτα τα δύο και μετα τα κυνηγάω να τα βγάλω?

Καλύτερα να μην τα πάρεις. Και αν δεν βρεις άλλο ψάρι? Αν αυτό που βρεις είναι πολύ μικρό?

Η γνώμη μου είναι να το πας σωστά.

Αν βρεις έτοιμο χαρέμι οκ, αλλά ακόμα καλύτερα να βρεις μικρά για να βγάλεις χαρέμι. Πιστεύω οτι είναι και πιο διασκεδαστικό να τα έχεις και να τα ζεις από μικρά.

Η εύρεση ψαριών ήταν και είναι ένα από τα προβλήματα στην χώρα μας αλλά η προσμονή φέρνει και μεγαλύτερη χαρά.

Περίμενε λίγο καιρό, ποτέ δεν ξέρεις. Μπορεί και να βρεις κάποιο άλλο είδος που να σου αρέσει πιο πολύ.

Ότι βρίσκεις εμείς εδώ είμαστε να το συζητήσουμε και να δούμε τι μπορεί να γίνει. :D

Link to comment
Share on other sites

Kανενα μαγαζί δεν έχει και δεν ξέρει αν θα φέρει πέραν των metriaclima estherae (τα οποια δεν θέλω)

acei δεν βρίσκω, socolofi που βρήκα διαβασα οτι ειναι πολύ επιθετικά, saluosi δεν ξέρω αν κάνουν με τα labido, demasoni ειναι πολύ επιθετικά και πάει λέγοντας...

maingano?

Link to comment
Share on other sites

Kανενα μαγαζί δεν έχει και δεν ξέρει αν θα φέρει πέραν των metriaclima estherae (τα οποια δεν θέλω)

acei δεν βρίσκω, socolofi που βρήκα διαβασα οτι ειναι πολύ επιθετικά, saluosi δεν ξέρω αν κάνουν με τα labido, demasoni ειναι πολύ επιθετικά και πάει λέγοντας...

maingano?

πολυ ομορφα και τα maingano... ειχα παλια και ειναι τρομερα!!!

αν βρισκεις παρε...

Link to comment
Share on other sites

Metriaclema αν σου βγει επιθετικό θα πάθεις πλάκα με το ξύλο που ρίχνει.

Socolofi είναι σατανάς.

Να σου πω την σκέψη μου

1ον δεν βάζεις τπτ άλλο

2ον καταλήγεις σε ψάρι που σου αρέσει πραγματικά κ το περιμένεις.Οχι μόνο να βρείς το είδος,αλλά κ ποιοτικά να αξίζει.Υπάρχουν τεράστιες διαφορές κατ'εμέ στο ιδιο ψάρι.

Γενικά μην βιάζεσαι να βάλεις κατι.Σκέψου κ διάλεξε :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ενδιαφερεσαι εχω ενα cynotilapia afra περιπου 6 εκατοστα,αγνωστου φιλου & pseudotropheus acei yellow tail & pseudotropheus socolofi albino οσα θελεις.Αν ενδιαφερεσαι στειλε μου π.μ.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα acei κ λεω να βαλω 5-6

Να βαλεις, να βαλεις, πολυ ομορφα ψαρακια και ηρεμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ οσους προσφέρθηκαν να βοηθήσουν. Αν και μικρά...βρήκα acei και πήρα 7 κομμάτια!

Έγινε επεξεργασία - thanasissin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν τα μωρα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ όμορφα ψάρια, απο τα αγαπημένα μου......Αχ τι μου θύμησες τωρα. Εύχομαι να τα χαρείς φίλε μου γιατι ειναι φανταστικά ψάρια που σίγουρα κάποια στιγμή θα ξαναβάλω στο ενυδρειο μου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ παιδιά! Να στε καλα! Ειναι πολυ μικρά αλλά ειμαι σίγουρος όταν μεγαλώσουν δείξουν καλα τα χρώματα τους θα ειναι φανταστικά!

Link to comment
Share on other sites

μπραβο σου φιλε μου!!!! πολυ ομορφα ψαρια και γινονται και μεγαλουτσικα...

το ενυδρειο σου με τοσα ψαρια εχει αποκτηση πολυ ομορφα χρωματα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...