Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

Παρασκευα εκτος απο σκληροτητες που λεει ο Δημητρης, τι θερμοκρασια εχεις;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ανεμιστηρια; αν ναι, κακως τα εχεις ρυθμισει τοσο χαμηλα. Εκτος του οτι δεν αφηνεις τα ψαρια να βιωσουν τις εποχες, τα ψαρια αυτα γεννανε σε πιο ψηλες θερμοκρασιες. Βαλε τα στους 28.5.

Απο κει και περα υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες. Ποσο εμπειροι ειναι οι γονεις, ποσο δυνατος ειναι ο πατερας και το σπερμα του κτλ.

Τωρα ποσα ασπρισμενα εχεις και σε ποια μερα ημαστε;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεμιστηρια αλλα ακομη δεν εχουν δουλεψει, το ενυδρειο δεν ανεβαζει θερμοκρασια μεχρι 28 αυτη την εποχη μονο του (εννοω χωρις τη χρηση θερμαντηρα).

Λοιπον ακομη δεν εχουν αναψει τα φωτα και δεν μπορω να πω με σιγουρια για τον αριθμο των αυγων. Χτες βραδακι τα ειδα. Αρα σημερα απογευμα μαλλον ειμαστε στο πρωτο 24ωρο;

Την θερμοκρασια αυτη την εχω 2 χρονια στο ενυδρειο, οσο εχω τα σκαλαρια δλδ. Σκεφτηκα αυτο που λες για τις εποχες και λεω να αυξησω την ανοχη στον κοντρολερ απο 0,3 που ειναι τωρα στο 0,8. Ετσι θα ανεβαινει η θα κατεβαινει αναλογως ο μεσος ορος της θερμοκρασιας χωρις να πιανει ακρα.

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τωρα τα αυγα;

Για μενα καλυτερα να βγαλεις τον θερμαντηρα και να αλλαξεις θερμοκρασιες ωστε να βαλεις μονο ανεμιστηρια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Εχω ανεμιστηρια αλλα ακομη δεν εχουν δουλεψει, το ενυδρειο δεν ανεβαζει θερμοκρασια μεχρι 28 αυτη την εποχη μονο του (εννοω χωρις τη χρηση θερμαντηρα).

Λοιπον ακομη δεν εχουν αναψει τα φωτα και δεν μπορω να πω με σιγουρια για τον αριθμο των αυγων. Χτες βραδακι τα ειδα. Αρα σημερα απογευμα μαλλον ειμαστε στο πρωτο 24ωρο;

Την θερμοκρασια αυτη την εχω 2 χρονια στο ενυδρειο, οσο εχω τα σκαλαρια δλδ. Σκεφτηκα αυτο που λες για τις εποχες και λεω να αυξησω την ανοχη στον κοντρολερ απο 0,3 που ειναι τωρα στο 0,8. Ετσι θα ανεβαινει η θα κατεβαινει αναλογως ο μεσος ορος της θερμοκρασιας χωρις να πιανει ακρα.

Παρασκευα αυτο δεν θα το πετυχεις αυξανοντας το 0,3 δυστυχως.Με αυτο τον τροπο το μονο που θα καταφερεις ειναι να εχεις μεγαλα σκαμπανευασματα την ημερα και την νυχτα με το αναμα των φωτων κτλ.Για να πετυχεις αυτο που θες θα πρεπει να ρυθμισεις το κατωτερο οριο τον χειμωνα με κουμπωμενο μονο τον θερμαντηρα και το ανωτερο οριο το καλοκαιρι με κουμπωμενα μονο τα ανεμηστιρακια.

Link to comment
Share on other sites

Πως ειναι τωρα τα αυγα;

Για μενα καλυτερα να βγαλεις τον θερμαντηρα και να αλλαξεις θερμοκρασιες ωστε να βαλεις μονο ανεμιστηρια.

Send from the heart of the Amazonas

Τα αυγα φαγωθηκαν μεσα σε μια ωρα που ελειψα. 16:00 ηταν εκει, 17:10 που γυρισα ελειπαν. Δεν ξερω ποιος η πως. Εβγαλαν το βραδυ και με αναμενα φωτα φαγωθηκαν.
Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα αυτο δεν θα το πετυχεις αυξανοντας το 0,3 δυστυχως.Με αυτο τον τροπο το μονο που θα καταφερεις ειναι να εχεις μεγαλα σκαμπανευασματα την ημερα και την νυχτα με το αναμα των φωτων κτλ.Για να πετυχεις αυτο που θες θα πρεπει να ρυθμισεις το κατωτερο οριο τον χειμωνα με κουμπωμενο μονο τον θερμαντηρα και το ανωτερο οριο το καλοκαιρι με κουμπωμενα μονο τα ανεμηστιρακια.

Οσον αφορα τα κουμπωμενα σωματα αναλογως της εποχης ετσι το εχω. Δλδ δεν εχω κουμπωσει ανεμηστιρια ακομη. Μαλλον λεμε το ιδιο, με την διαφορα οτι προτεινεις μεγαλυτερη τιμη ανοχης ε;
Link to comment
Share on other sites

Το χειμωνα θα το εχεις 26.5 με θερμαντηρα και το καλοκαιρι 28.5 με ανεμιστηρια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μονο τα ασπρα αυγα δεν υπαρχουν τελικα. Τα υπολοιπα εκει ειναι :)

Link to comment
Share on other sites

Α ωραια λοιπον. Αναμονη τωρα.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για την παρενθεση! Μια απορια εχω.Αλλου εχω διαβασει οτι τα ραμιρεζι με την αλλαγη της θερμοκρασιας προς τα κατω συνηθως οταν κανουμε αλλαγη νερου υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ζευγαρωσουν.Εδω λετε οτι οι ψηλες θερμοκρασιες το προκαλουν αυτο.Ειναι αναλογος την εποχη?

Link to comment
Share on other sites

Μιλας για αλλο ψαρι Κωσμα. Αυτο εδω ειναι mikrogeophagus altispinosus και οχι ramirezi.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Ε ενταξει δεν θα το ελεγα οτι μοιαζουν αν και ειναι συγγενικα ψαρια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη για την παρενθεση! Μια απορια εχω.Αλλου εχω διαβασει οτι τα ραμιρεζι με την αλλαγη της θερμοκρασιας προς τα κατω συνηθως οταν κανουμε αλλαγη νερου υπαρχουν πολλες πιθανοτητες να ζευγαρωσουν.Εδω λετε οτι οι ψηλες θερμοκρασιες το προκαλουν αυτο.Ειναι αναλογος την εποχη?

Φιλέ Κοσμα έχω ακούσει και σε αφρικανικά να γίνεται αυτό που λες, ακόμα το έχω δει και στά σκαλαρια μου να γίνεται. Δεν ξέρω όμως αν οφείλεται στην χαμηλότερη θερμοκρασία του νερού (πολλές φορές το νερό της αλλαγής μου είναι ακριβώς ίδιο σε θερμοκρασία με του ενυδρείου), ή στην ανανέωση του.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ποθο στην επιφανεια μονο.

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα τα κουμπωμενα σωματα αναλογως της εποχης ετσι το εχω. Δλδ δεν εχω κουμπωσει ανεμηστιρια ακομη. Μαλλον λεμε το ιδιο, με την διαφορα οτι προτεινεις μεγαλυτερη τιμη ανοχης ε;

Φιλε μου Παρασκευα συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση,το προσπερασα μαλλον και το ειδα σημερα.

Οχι δεν εννοω αυτο.Το καλυτερο ειναι αυτο που προτεινει ο Θοδωρης.

 

Δηλαδη εχοντας το νου σου οτι τον χειμωνα δεν προκειται να ανεβει η θερμοκρασια και να χρειαστει ψυξη βγαζεις τους ανεμηστηρες και ρυθμιζεις την θερμοκρασια 26,5 για παραδειγμα.Ετσι εισαι σιγουρος οτι ο θερμαντηρας θα την διατηρει στο 26,2 με 26,5.Αν μια ημερα ανεβει η θερμοκρασια απλα ο θερμαντηρας θα αναψει λιγοτερες φορες ή και καθολου.Αν ανεβει αρκετα πανω απο 27 τοτε ισως χρειαστει να βαλεις τους ανεμηστηρες αλλα αυτο δεν θα γινει μεσα σε μια ημερα.

 

Το καλοκαιρι τωρα που ξερεις οτι η θερμοκρασια δεν θα πεσει χαμηλα,βγαζεις τον θερμαντηρα και ρυθμιζεις στον κοντρολερ 28,5.Ετσι θα λειτουργει μετα το 28,5 ωστε να την ριξει στο 28,2 και θα σβηνει.Αντιστοιχα εδω αν πεσει η θερμοκρασια αρκετα (δεν θα γινει σε λιγες ημερες μεσα) θα ξαναβαλεις τον θερμαντηρα.

 

Με αυτο τον τροπο δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπερασεις τα ορια και αφηνεις περιθωριο να κυμανθει η θερμοκρασια αναλογα προς τα κατω το καλοκαιρι (αν μια ημερα ειναι δροσερη) και προς τα επανω τον χειμωνα (αν μια ημερα ειναι ζεστη).Ο κοντρολερ αν ξεπεραστει το οριο του 0,3 θα δινει εντολη αλλα η συσκευη θα λειπει απο πανω αρα θα εχεις καποια σκαμπανευασματα μεταξυ των ημερων αναλογα τον καιρο.Επισης με αυτο τον τροπο οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα οι ανεμηστηρες θα κραταν την θερμοκρασια στο ανωτερο οριο προς τα πανω (τα φωτα βγαζουν ζεστη) αλλα τη νυχτα θα αφηνει ο κοντρολερ το συστημα να πεσει λιγο αφου ο θερμαντηρας δεν θα ειναι επανω.Και να δωσει εντολη στον θερμαντηρα για ενα βαθμο δεν θα γινει κατι γιατι θα ειναι αποσυνδεδεμενος.Επισης αν εκεινο το βραδυ βρεξει οπως εχθες και βγαλει λιγο ψυχρα και παει στους 27,5 γιατι να αναψει ο θερμαντηρας μετα καλοκαιριατικα για να το παει αμεσως στο  28,1?

 

Αν τωρα μεγαλωσεις το 0,3 σε 0,9 για παραδειγμα μεσα στην ημερα θα εχεις αποτομες αλλαγες μεχρι και ενα βαθμο αλλα αυτο θα γινεται συνεχεια.Δηλαδη η θερμοκρασια θα ανεβαινει 29,θα ξεκινουν οι ανεμηστρηρες και θα την ριχνουν στο 28,1.Μολις κλεισουν θα αρχισει παλι να ανεβαινει οποτε θα ξαναπαει σε μια ωρα (περιπου) 29 και θα την ξαναριξουν οι ανεμηστηρες.Οπως καταλαβαινεις αυτο θα συμβαινει συνεχεια και καθολη την ημερα και δεν νομιζω να το θελεις.Επισης αν εκεινο το βραδυ βρεξει οπως εχθες και βγαλει λιγο ψυχρα και παει στους 27,5 γιατι να αναψει ο θερμαντηρας μετα καλοκαιριατικα για να το παει αμεσως στο  28,1?Θα το αφησει να παει μονο του σιγα σιγα.

 

Ελπιζω να το περιεγραψα λιγο καλυτερα τωρα. :)

Έγινε επεξεργασία - argy1
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου Παρασκευα συγγνωμη για την αργοπορημενη απαντηση,το προσπερασα μαλλον και το ειδα σημερα.

Οχι δεν εννοω αυτο.Το καλυτερο ειναι αυτο που προτεινει ο Θοδωρης.

Δηλαδη εχοντας το νου σου οτι τον χειμωνα δεν προκειται να ανεβει η θερμοκρασια και να χρειαστει ψυξη βγαζεις τους ανεμηστηρες και ρυθμιζεις την θερμοκρασια 26,5 για παραδειγμα.Ετσι εισαι σιγουρος οτι ο θερμαντηρας θα την διατηρει στο 26,2 με 26,5.Αν μια ημερα ανεβει η θερμοκρασια απλα ο θερμαντηρας θα αναψει λιγοτερες φορες ή και καθολου.Αν ανεβει αρκετα πανω απο 27 τοτε ισως χρειαστει να βαλεις τους ανεμηστηρες αλλα αυτο δεν θα γινει μεσα σε μια ημερα.

Το καλοκαιρι τωρα που ξερεις οτι η θερμοκρασια δεν θα πεσει χαμηλα,βγαζεις τον θερμαντηρα και ρυθμιζεις στον κοντρολερ 28,5.Ετσι θα λειτουργει μετα το 28,5 ωστε να την ριξει στο 28,2 και θα σβηνει.Αντιστοιχα εδω αν πεσει η θερμοκρασια αρκετα (δεν θα γινει σε λιγες ημερες μεσα) θα ξαναβαλεις τον θερμαντηρα.

Με αυτο τον τροπο δεν υπαρχει περιπτωση να ξεπερασεις τα ορια και αφηνεις περιθωριο να κυμανθει η θερμοκρασια αναλογα προς τα κατω το καλοκαιρι (αν μια ημερα ειναι δροσερη) και προς τα επανω τον χειμωνα (αν μια ημερα ειναι ζεστη).Ο κοντρολερ αν ξεπεραστει το οριο του 0,3 θα δινει εντολη αλλα η συσκευη θα λειπει απο πανω αρα θα εχεις καποια σκαμπανευασματα μεταξυ των ημερων αναλογα τον καιρο.Επισης με αυτο τον τροπο οταν ειναι ανοιχτα τα φωτα οι ανεμηστηρες θα κραταν την θερμοκρασια στο ανωτερο οριο προς τα πανω (τα φωτα βγαζουν ζεστη) αλλα τη νυχτα θα αφηνει ο κοντρολερ το συστημα να πεσει λιγο αφου ο θερμαντηρας δεν θα ειναι επανω.Και να δωσει εντολη στον θερμαντηρα για ενα βαθμο δεν θα γινει κατι γιατι θα ειναι αποσυνδεδεμενος.Επισης αν εκεινο το βραδυ βρεξει οπως εχθες και βγαλει λιγο ψυχρα και παει στους 27,5 γιατι να αναψει ο θερμαντηρας μετα καλοκαιριατικα για να το παει αμεσως στο 28,1?

Αν τωρα μεγαλωσεις το 0,3 σε 0,9 για παραδειγμα μεσα στην ημερα θα εχεις αποτομες αλλαγες μεχρι και ενα βαθμο αλλα αυτο θα γινεται συνεχεια.Δηλαδη η θερμοκρασια θα ανεβαινει 29,θα ξεκινουν οι ανεμηστρηρες και θα την ριχνουν στο 28,1.Μολις κλεισουν θα αρχισει παλι να ανεβαινει οποτε θα ξαναπαει σε μια ωρα (περιπου) 29 και θα την ξαναριξουν οι ανεμηστηρες.Οπως καταλαβαινεις αυτο θα συμβαινει συνεχεια και καθολη την ημερα και δεν νομιζω να το θελεις.Επισης αν εκεινο το βραδυ βρεξει οπως εχθες και βγαλει λιγο ψυχρα και παει στους 27,5 γιατι να αναψει ο θερμαντηρας μετα καλοκαιριατικα για να το παει αμεσως στο 28,1?Θα το αφησει να παει μονο του σιγα σιγα.

Ελπιζω να το περιεγραψα λιγο καλυτερα τωρα. :)

Καλυτερα δεν θα μπορουσε να περιγραφει. Ευχαριστω Μιχαλη!
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ΤΟ αντιχλώριο... αλλά "πέφτει" κομματάκι ακριβό (σε μικρή συσκευασία).- ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι ΤΟ αντιχλώριο... αλλά "πέφτει" κομματάκι ακριβό (σε μικρή συσκευασία).- ;)

Ευχαριστω Νικο.

Εχω μια συσκευασια απο τη πιτα του φορουμ αλλα τα γραφει Γερμανικα και δεν.....Τωρα να μη ρωτησω για δοσολογιες.;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...