Jump to content

240 Λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης


ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ

Recommended Posts

5ml στα 10 λίτρα... το καπάκι έχει "ποτήρι" (κενό) από πάνω και χωράει 10 ml.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Νικο.

Εχω μια συσκευασια απο τη πιτα του φορουμ αλλα τα γραφει Γερμανικα και δεν.....Τωρα να μη ρωτησω για δοσολογιες.;;;;

Κ εμένα γιατί με έχεις. ..;; :D

Πέρα από το καπάκι που σου είπε ο Νίκος, μπορείς να δεις και στο πλάι της συσκευασίας, είναι διαφανής, αν δεν κάνω λάθος, με ενδείξεις σε ml.Αν κ έγω χρησιμοποιώ το καπάκι.

Το aquasafe το χρησιμοποιώ χρόνια, κ το θεωρώ πολύ καλό προϊόν, -ίσως κάποτε να ήταν ακόμη καλύτερο.

Η τιμή είναι τσιμπιμενη, οπότε όταν με το καλό ανέβεις κ σε λίτρα, θα πάρεις το 5 λίτρο.

Αν το ψάξεις μπορείς να το βρεις σε καλές τιμές, οι μικρές συσκευασίες τσουζουν πάντως :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ εμένα γιατί με έχεις. ..;; :D

Πέρα από το καπάκι που σου είπε ο Νίκος, μπορείς να δεις και στο πλάι της συσκευασίας, είναι διαφανής, αν δεν κάνω λάθος, με ενδείξεις σε ml.Αν κ έγω χρησιμοποιώ το καπάκι.

Το aquasafe το χρησιμοποιώ χρόνια, κ το θεωρώ πολύ καλό προϊόν, -ίσως κάποτε να ήταν ακόμη καλύτερο.

Η τιμή είναι τσιμπιμενη, οπότε όταν με το καλό ανέβεις κ σε λίτρα, θα πάρεις το 5 λίτρο.

Αν το ψάξεις μπορείς να το βρεις σε καλές τιμές, οι μικρές συσκευασίες τσουζουν πάντως :)

ΕυχαριστωωΚΑΙ εσενα λοιπον φιλε Δημητρη για τις πληροφοριες. Δεν το εχω χρησιμοποιησει ξανα, (prime-stress coat)εως τωρα...

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχει καπακι με ποτηρακι απο πανω, αλλα εχει διαφανεια στο πλαι χωρισμενη σε ml.

Οσο για τα λιτρα που λες....το βλεπουμε και αυτο.....

Χαχαχαχα. ...

Link to comment
Share on other sites

Όντως το 5λιτρο συμφέρει πολύ... κάποτε το φέρναμε απ' "έξω" με ομαδική παραγγελία (άντε να δούμε πότε θα ανοίξει το "σύστημα" πάλι... κανονικά).-

 

ΥΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ το stress coat... ΔΕΝ είναι αντιχλώριο.-

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όντως το 5λιτρο συμφέρει πολύ... κάποτε το φέρναμε απ' "έξω" με ομαδική παραγγελία (άντε να δούμε πότε θα ανοίξει το "σύστημα" πάλι... κανονικά).-

 

ΥΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΑ το stress coat... ΔΕΝ είναι αντιχλώριο.-

Καλημέρα. Τι είναι τότε;;;

μιλάμε γι' αυτό το σεύασμα ετσι;;;

http://www.apifishcare.com/product.php?id=652#.V2ZZao9OLIU

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα. 

Εδώ και λίγο καιρό, περίπου 2-2,5 βδομάδες παρατηρώ τα 4 μικρά περουβινά που έχω να έχουν μια δυσκολία στο φαΐ...Δυσκολία εννοώ ότι τρέχουν όταν πέφτει η τροφή αλλά δεν τσιμπάνε όσο κατεβαίνει στον πάτο...παίζει να τσιμπήσουν και μετά το φτύνουν. Δεν βλέπω φουσκωμένες κοιλιές. Από συμπεριφορά όλα φυσιολογικά. Τσιμπολογάνε - βόσκουν από τον πάτο βέβαια, αλλά δεν τρώνε με τον ρυθμό που έτρωγαν. Εδώ και μια εβδομάδα ανέβασα την θερμοκρασία σε 27,5 και ταΐζω τροφή βουτηγμένη σε home made σκορδόζουμο (αν έχει κάποια διαφορά από το garlic guard, πείτε το).

Βαρέθηκαν τις τροφές μου ή να συμπληρώνω τη φόρμα ασθενειών;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι είναι τότε;;;

μιλάμε γι' αυτό το σεύασμα ετσι;;;

http://www.apifishcare.com/product.php?id=652#.V2ZZao9OLIU

 

 

Βελτιωτικό νερού... διάβασε και τι γράφει.- ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλησπέρα. 

Εδώ και λίγο καιρό, περίπου 2-2,5 βδομάδες παρατηρώ τα 4 μικρά περουβινά που έχω να έχουν μια δυσκολία στο φαΐ...Δυσκολία εννοώ ότι τρέχουν όταν πέφτει η τροφή αλλά δεν τσιμπάνε όσο κατεβαίνει στον πάτο...παίζει να τσιμπήσουν και μετά το φτύνουν. Δεν βλέπω φουσκωμένες κοιλιές. Από συμπεριφορά όλα φυσιολογικά. Τσιμπολογάνε - βόσκουν από τον πάτο βέβαια, αλλά δεν τρώνε με τον ρυθμό που έτρωγαν. Εδώ και μια εβδομάδα ανέβασα την θερμοκρασία σε 27,5 και ταΐζω τροφή βουτηγμένη σε home made σκορδόζουμο (αν έχει κάποια διαφορά από το garlic guard, πείτε το).

Βαρέθηκαν τις τροφές μου ή να συμπληρώνω τη φόρμα ασθενειών;

 

Το κάνουν... σε όλες τις τροφές; Πόσο καιρό είναι ανοιγμένες... οι συσκευασίες;

Link to comment
Share on other sites

Το κάνουν... σε όλες τις τροφές; Πόσο καιρό είναι ανοιγμένες... οι συσκευασίες;

Κάποιες είναι αρκετό καιρό, πάνω απο 8 μήνες δλδ.....λες να τις βαρέθηκαν;;; 

Το κάνουν σχεδόν σε όλες, στην πιο φρέσκια δοκιμάζουν (όχι όλα) και καταπίνουν λίγο , φτύνουν περισσότερο. 

Στα κατεψυγμένα κοκκινα σκουλήκια, γίνεται πάρτι!

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Βελτιωτικό νερού... διάβασε και τι γράφει.- ;)

Βρε Νίκο, όλα βελτιωτκά νερού δεν είναι;;;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες είναι αρκετό καιρό, πάνω απο 8 μήνες δλδ.....λες να τις βαρέθηκαν;;;

Το κάνουν σχεδόν σε όλες, στην πιο φρέσκια δοκιμάζουν (όχι όλα) και καταπίνουν λίγο , φτύνουν περισσότερο. 

Στα κατεψυγμένα κοκκινα σκουλήκια, γίνεται πάρτι!

 

 

Τροφή πάνω από 3 μήνες ανοιγμένη... μόνο για εμποτισμό με βιταμίνες αλλιώς... στα σκουπίδια.

Εσένα ΑΝ σου βάζανε στο τραπέζι... μια φρεσκοψημένη μπριζόλα και δίπλα μια κονσέρβα... τι από τα θα διάλεγες;

Link to comment
Share on other sites

Βρε Νίκο, όλα βελτιωτκά νερού δεν είναι;;;

 

 

ΌΧΙ... άλλο πράγμα το αντιχλώριο... λέμε.-

Link to comment
Share on other sites

Κάποιες είναι αρκετό καιρό, πάνω απο 8 μήνες δλδ.....λες να τις βαρέθηκαν;;; 

Το κάνουν σχεδόν σε όλες, στην πιο φρέσκια δοκιμάζουν (όχι όλα) και καταπίνουν λίγο , φτύνουν περισσότερο. 

Στα κατεψυγμένα κοκκινα σκουλήκια, γίνεται πάρτι!

Παρασκευα οι τροφές με την πάροδο του χρόνου χάνουν την φρεσκάδα τους και τα ψάρια την τρώνε λιγότερο ευχάριστα. Όλες οι ξηρές τροφές σου είναι παλιές;

Αν ανταποκρινονται μόνο στην ζωντανή τροφή ,ίσως τα κακομαθες :)

Link to comment
Share on other sites

Τροφή πάνω από 3 μήνες ανοιγμένη... μόνο για εμποτισμό με βιταμίνες αλλιώς... στα σκουπίδια.

Εσένα ΑΝ σου βάζανε στο τραπέζι... μια φρεσκοψημένη μπριζόλα και δίπλα μια κονσέρβα... τι από τα θα διάλεγες;

Άσε εγώ τρώω περίεργα, δεν με βάζω ως μέτρο!  :bigemo_harabe_net-112:

Τις εμποτίζω με βιταμίνες, όχι κάθε φορά όμως. Εννοώ βάζω βιταμίνες 1-2 φορές το μήνα.

ΥΓ. τώρα που το σκέφτομαι και οι βιταμίνες είναι ανοιχτές καιρό.....

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευα οι τροφές με την πάροδο του χρόνου χάνουν την φρεσκάδα τους και τα ψάρια την τρώνε λιγότερο ευχάριστα. Όλες οι ξηρές τροφές σου είναι παλιές;

Αν ανταποκρινονται μόνο στην ζωντανή τροφή ,ίσως τα κακομαθες :)

Θα πέσει μακροχρόνια αποχή απο κατεψυγμένη. Να ισιώσουν λέμε.

Πλάκα πλάκα, μάλλον θα χρειαστεί να ανανεώσω το μενου δραματικά.

Link to comment
Share on other sites

Τροφές 8 μηνών... ΔΕΝ έχουν βιταμίνες... σου είπα τι πρέπει να κάνεις.

Τα προ'ι'όντα... όπως και οι βιταμίνες... έχουν ημερομηνία λήξεως και οδηγίες συντήρησης/αποθήκευσης (κοίτα στο κουτί... λοιπόν).-

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.......είναι η πρώτη φορά που κάθομαι στο θέμα κάποιου και το διαβάζω όλο μέχρι το τέλος....πραγματικά ότι και να πω είναι λίγο...πιο μερακλήδικο στήσιμο ενυδρείου εγώ δεν έχω ξαναδει ποτέ μου!!!!!!Χάρηκα πάρα πολύ που βρήκα το θέμα σου και όσο για το ενυδρείο σου τα λόγια περισεύουν!!!!!!!!!!! :bow:  :bow:  :bow:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.......είναι η πρώτη φορά που κάθομαι στο θέμα κάποιου και το διαβάζω όλο μέχρι το τέλος....πραγματικά ότι και να πω είναι λίγο...πιο μερακλήδικο στήσιμο ενυδρείου εγώ δεν έχω ξαναδει ποτέ μου!!!!!!Χάρηκα πάρα πολύ που βρήκα το θέμα σου και όσο για το ενυδρείο σου τα λόγια περισεύουν!!!!!!!!!!! :bow:  :bow:  :bow:

Δλδ τι να πω τώρα....με κάνεις και νοιώθω  :bigemo_harabe_net-127: ...

Και σίγουρα είναι υπερβολικό.....

Ευχαριστώ anyway!

Link to comment
Share on other sites

Βελτιωτικό νερού... διάβασε και τι γράφει.- ;)

Νίκο δεν μπορώ μέσω του γραπτού λόγου να σου εξηγήσω τι εννοώ...  Επιφυλάσσομαι για κουβεντούλα από κοντά σε κάποια συνάντηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δλδ τι να πω τώρα....με κάνεις και νοιώθω  :bigemo_harabe_net-127: ...

Και σίγουρα είναι υπερβολικό.....

Ευχαριστώ anyway!

 

 

Δεν έχει τύχει ποτέ να μιλήσουμε από κοντά και το σ/κ που είχατε μαζευτεί δούλευα αλλά όταν γνωριστούμε με το καλό θα δεις ότι δεν είμαι από τ'άτομα που λέω φανφάρες ή φύκια για μεταξωτές κορδέλες....το εννοώ είναι από τα ομορφότερα ενυδρεία που έχω δει ποτέ μου και πίστεψε με λόγω του ότι έχω λιώσει να βλέπω βίντεο με scapes κλπ κλπ δεν υπερβάλω καθόλου!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αυτη η ομορφη θυλικια κανει συνεχεια αυγα....

Κριμα που δεν εχει ταιρι να τα γονιμοποιησει....

post-52615-0-10339000-1467652167_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κ γιατι δεν εχει;;;;;;;;;;;

Έλα ντεεεεε??????

Βασικά την είχα για αρσενικό μέχρι που την είδα να εναποθέτει αυγά. Το άλλο μεγάλο δεν ξέρω τι ρόλο παιζει μιας που μια κυκλοφορούν μαζι και μια παίζουν σφαλιάρες, συν ότι δεν το έχω δεί ποτέ να ασχολείται με αυγά......

τα άλλα 4 είναι μικρά ακόμη και δεν έχουν δείξει φύλο. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι και το ιδιο ειδος αν θυμαμαι καλα. Σωστα;

Send from the Heart of Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...