Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Τις λακουβες τις σκαβουνε τα αρσενικα συνηθως! Μηπως εχεις μπερδευτει; Η λακουβα ειναι φλερτ! Εκει θα μεταφερθουν τα ψαρακια οταν θα αρχισουν να κολυμπανε!

Τα αυγα θα τα κανουνε σε καποιο πλατωμα οποτε αν δεν εχεις, ισως και να μην κανουν την γεννα!

Τι θερμοκρασια τα εχεις;

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Την λακουβα την εσκαβε ολη μερα το θυληκο (με το ροζ στην κοιλια).Θερμοκρασια 24 βαθμους,αυγα δεν βλεπω ακομα,ειναι και τα δυο ψαρια μεσα στην λακουβα και ακομα και φακο που εβαλα για να δω δεν φευγουν απο εκει.

Στο προφιλ τους γραφει οτι γεννανε μεσα σε λακουβες στην αμμο αν δεν εχουν πετρα ή σε φυλα δεντρων.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Σωστα λεει κι ο Θοδωρης.. συνηθως μεταφερουν τον γοννο στην λακουβα..

Ομως τυχαινει πολλες φορες να τα γεννησουν κι εκει..

οπως και να χει , ξανα ψαξε λακουβα και τριγυρω αυριο.

Σημασια εχει που εκαναν την αρχη!

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Για ανεβασε την θερμοκρασια στους 28 αν θες να σου γεννησουν και 30 αν σε παιρνει! Οχι οτι αποκλειται να σου γεννησουν και σε πιο χαμηλη θρμοκρασια αλλα εχω παρατηρησει οτι σε ψηλες θερμοκρασιες, εκτος οτι γεννανε, τα αυγα δεν χαλανε και δεν εχει και πολλες απωλειες! Ταισε και κανα bloodworm! Ετσι κι αλλιως θα πρεπει να την ανεβασεις για τα ραμ απο 25 και πανω! Πολυ δυσκολα θα σου γεννησουν σε λακουβα! To εχω δει το εργο αρκετες φορες και ποτε δεν γενναγαν στη λακουβα!

Την λακουβα την φτιαχνει ο αρσενικος. Βασικα φτιαχνει αρκετες λακουβες και διαλεγουν την καλυτερη και οταν τα μικρα κολυμπανε, τα μετακινουν εκει! Μπορει να δεις να τα μετακινουν απο λακουβα σε λακουβα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,σημερα το πρωι ειχαν φυγει απο την λακουβα και αυγα πουθενα,Θερμοκρασια θα ανεβασω αλλα πρωτα θα φτιαξω καπακι απο πλεξι επειδη εχω τρελη εξατμηση ηδη στους 24.Λογικα το βραδυ θα ειναι ετοιμο και θα ανεβασω στους 26 αρχικα και μετα κι'αλλο.Bloodworms και mysis ταιζω ηδη και γι'αυτο ηρθε και ο οιστρος μαλλον.Ταιζω τρεις φορες την ημερα,την μια κατεψυγμενη και τις αλλες δυο ξηρα τροφη (εχω 4 ειδη) και σπιρουλινα.

Παιδια ειμαι πολυ χαρουμενος που παιζει σεξακι,μακαρι να συνεχισουν και να δω μικρα καποια στιγμη!

Ρε συ Θοδωρη τι πετρα να βαλω πρεπει να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Πλατια πετρα! Και λεια! Οχι σαγρε! Αυτες που εχω εγω κανουν!

Μην το παρακανεις με την κατεψυγμενη και τα bloodworms!

Κοιτα αυτα τα βιντεο! Ειναι χαλια η ποιοτητα και τα ψαρια ειναι altispinosus αλλα πανω κατω τα ιδια ειναι! Παρατηρησε ποσες λακουβες φτιαχνει ο αρσενικος και πως τις καθαριζει! Φυσικα γεννα δεν εγινε γιατι τοτε δεν ειχα καποιο σημειο καταλληλο για να γεννησουν!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το βιντεο,πολυ ομορφα ψαρια!

Λοιπον εγω βλεπω στο ενυδρειο μια πολυ περιεργη κατασταση.Καταρχην εφτιαξα το καπακι το εβαλα και εβαλ τον θερμοστατη 2 βαθμους επανω δηλαδη στο 26.Ακομα δεν εχουν αναψει τα φωτα και δεν εχω ταισει για σημερα.Το ενυδρειο ειναι γεματο λακους,η θυληκια φουλ στρεσαρισμενη και συνεχεια τριβεται στην αμμο, η κοιλια της ειναι τουμπανο και εντονα ροζ.Οι καρδιναλιοι δεν τους εχω ξαναδει ετσι απο τοτε που τους εβαλα στο ενυδρειο,μονιμως κοπαδι στην γωνια και στρεσαρισμενοι επισης.Ο αρσενικος κυριλε και σκαβει.

Link to comment
Share on other sites

Τα ραμ γεννάνε συνήθως πάνω σε πέτρα (μια μικρή πλακέ... είναι ιδανική) ή αν ΔΕΝ υπάρχει σε ρίζα (σε ανοιχτούς χώρους).

Σε αρκετά από αυτά που έγραψε ο Θοδωρής συμφωνώ... αλλά θα σου πρότεινα να πας στους 27-28 και να μείνεις εκεί. Το θέμα όμως είναι ότι έχεις και τους καρδινάλιους... που θα "τραβάνε ζόρια" (εκτός των άλλων).

Οι βαλλισνέριες πολλαπλασιάζονται με παραφυάδες... κι αν τις κάνεις ματσάκι όπως πρότεινε όμως θα "πνιγεί" ο τόπος. Με απόσταση 6-8 εκ. μεταξύ τους και πάλι θα γίνουν "κουρτίνα" (περίπου τόση είναι συνήθως και η απόσταση των δρομέων τους). Θα πρέπει όμως να κόβεις κάποιο μέρος από τις κορυφές συχνά... γιατί φτάνουν το 1,20 σε μήκος.

ΚΑΛΗ επιτυχία.-

Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το βιντεο,πολυ ομορφα ψαρια!

Λοιπον εγω βλεπω στο ενυδρειο μια πολυ περιεργη κατασταση.Καταρχην εφτιαξα το καπακι το εβαλα και εβαλ τον θερμοστατη 2 βαθμους επανω δηλαδη στο 26.Ακομα δεν εχουν αναψει τα φωτα και δεν εχω ταισει για σημερα.Το ενυδρειο ειναι γεματο λακους,η θυληκια φουλ στρεσαρισμενη και συνεχεια τριβεται στην αμμο, η κοιλια της ειναι τουμπανο και εντονα ροζ.Οι καρδιναλιοι δεν τους εχω ξαναδει ετσι απο τοτε που τους εβαλα στο ενυδρειο,μονιμως κοπαδι στην γωνια και στρεσαρισμενοι επισης.Ο αρσενικος κυριλε και σκαβει.

Ta ram...είναι κιχλίδες και πολύ επιθετικά για να φυλάξουν τα μικρά τους... ΔΕΝ κωλώνουν μπροστά σε μεγάλα ψάρια στους καρδινάλιους θα "κολλήσουν";

https://www.youtube.com/watch?v=62fBGe6p-lw

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το ειδα το βιντεο,πολυ ομορφα ψαρια!

Λοιπον εγω βλεπω στο ενυδρειο μια πολυ περιεργη κατασταση.Καταρχην εφτιαξα το καπακι το εβαλα και εβαλ τον θερμοστατη 2 βαθμους επανω δηλαδη στο 26.Ακομα δεν εχουν αναψει τα φωτα και δεν εχω ταισει για σημερα.Το ενυδρειο ειναι γεματο λακους,η θυληκια φουλ στρεσαρισμενη και συνεχεια τριβεται στην αμμο, η κοιλια της ειναι τουμπανο και εντονα ροζ.Οι καρδιναλιοι δεν τους εχω ξαναδει ετσι απο τοτε που τους εβαλα στο ενυδρειο,μονιμως κοπαδι στην γωνια και στρεσαρισμενοι επισης.Ο αρσενικος κυριλε και σκαβει.

E ετοιμασου τοτε! Ερχεται! Βαλε μια πετρα και αυξησε τη θερμοκρασια!

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασια ανεβαινει,ρε συ Θοδωρη που να βρω πετρα τωρα? Πρεπει να γινει σημερα?

Link to comment
Share on other sites

E καλα δεν σου εβαλα το μαχαιρι στο λαιμο! Οποτε μπορεσεις βρεστην και βαλτην! Βασικα οχι μονο μια! Διακοσμησε τον βυθο σου με πετρες ωστε να εχουν επιλογες!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα θα παω να παρω καμια πετρα και θα διακοσμησω διαφορετικα.Λοιπον σημερα η κατασταση εχει ως εξης,τα ψαρακια ειναι πιο ηρεμα με ποιο εντονα χρωματα και κυριως οι αποχρωσεις του μπλε στα ραμ,οι καρδιναλιοι κομπλε.Η κοιλια της θυληκιας δεν ειναι φουσκομενη χωρις ομως να βλεπω αυγα πουθενα,οποτε ισως τα εβγαλε και φαγωθηκαν.Η θερμοκρασια ειναι στους 26

Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο πετ σοπ μου σημερα που ειναι ανοιχτα και πηρα ενα ακομη ξυλο.Ο φιλος εκει (που τον εκτιμω σαν ανθρωπο και με εχει βοηθησει πολλες φορες) μου ειπε με το χερι στην καρδια οτι πολυ δυσκολα θα βρω μη ασβεστολιθικη πετρα..Οποτε πηρα μια ριζα μικρη με σχετικα επιπεδη επιφανεια μηπως βοηθησει στην γεννα αλλα και για να διακοσμησω λιγο την αριστερη πλευρα που δεν αρεσε στον φιλο μου τον Θοδωρη! Τα φυτα δεν τα σκαληξα πολυ γιατι τον βυθο τον εκανα ανω κατω και φοβηθηκαν μην σηκωσω πολλα νιτρικα.

Επισης εφτιαξα εχθες προχειρα το καπακι απο πλεξι ωστε να ανεβασω την θερμοκρασια.Λεω προχειρα γιατι εφτιαξα τα στηριγματα και το καπακι με ανοξειδωτα μεντεσεδακια αλλα δεν εβαλα κοντρες και μου λυγιζει στην μεση.Οταν βρω λιγο χρονο μετα τις διακοπες των εορτων θα φτιαξω απο γυαλι κοντρε που θα ενωνουν τις κοντρες του ενυδρειου και θα κρατανε το πλεξι ωστε να μην κανει κοιλια.

Παρτε και ματι που ξερω οτι σας αρεσει!

post-59611-0-81363900-1419174866_thumb.jpg

post-59611-0-25103200-1419174881_thumb.jpg

post-59611-0-90443200-1419174892_thumb.jpg

post-59611-0-47124500-1419174904_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι το καπακι, εμενα μ αρεσει! :thumbsu:

εγω εχω τζαμι για καπακι στα diy ενυδρεια μου.

για πετρες πανε λερου στα ειδη κηπου και παρε ξυλοπετρες ή πετρες λαβας , που ειναι δοκιμασμενες 100% , μη ασβεστολιθυκες..

οι ξυλοπετρες ειναι λειες και επιπεδες, θα σε βολεψουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο το ξυλο και το καπακι!

Ελπιζω το ξυλο να το εκτιμησουν τα ραμ!

Link to comment
Share on other sites

Εσυ χρειαζεσαι μια ριζα μεγαλη! Αυτο το ξυλο που πηρες καλο ειναι αλλα οχι αυτο που πρεπει! Δεν νομιζω να μην βρεις ουδετερες πετρες! Η λαβα δεν κανει γιατι δεν ειναι λεια!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι... τα δικά μου στην ρίζα γεννάγανε (και μάλιστα ψηλά)... τα ψάρια εφ' όσον θέλουν... θα βρουν το κατάλληλο σημείο.

Για τους καρδινάλιους πάντως εγώ... έχω ένσταση.-

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...