Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Λοιπον και για να παραμεινουμε στο θεμα..

Παω το απογευμα να παρω αμμο μπεζ χαλαζιακη (αυτη τη φορα σωστη και στα σιγουρα) και μεσα στο ΣΚ θα προσπαθησω να το ξαναστησω.Τα φυτα θα μπουν σε κουβα,μερικα θα ξαναμπουν και μερικα οχι.Αυτα που θα μπουν μπορει και να μην την παλεψουν επειδη η αμμος θα ειναι καινουρια αλλα ελπιζουμε να την παλεψουν.

Γαι αμοζονιο λεω παω και τυρφη.

Πειτε ιδεες για τα φυτα (ποια να κρατησω) και φυσικα για ψαρακια.Αφου θα επεξεργαστω τελικα το νερο εχω περισσοτερες επιλογες φανταζομαι.

Κρατα ολα τα φυτα.Λες τα ψαρια να δυσαρεστηθουν επειδη καποια φυτα

δεν θα ειναι απο αμαζονιο μερια;

Link to comment
Share on other sites

Οχι βεβαια,απλα επειδη με την τυρφη θα σκουρηνει το νερο και δεν νομιζω να αντεξουν ολα με χαμηλο φωτισμο,ηδη ειναι χαμηλος.

Την ludgwidia ας πουμε δεν την βλεπω να αντεχει...

Επισης με την μπεζ την αμμο την μαρσιλεα λεω να την βγαλω,δεν νομιζω να φαινεται ωραια.

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάρει το πρωί δείγματα νερών από τον Μιχάλη και τα μέτρησα τώρα που επέστρεψα από τη δουλειά.

Πρώτο είναι το τεστ από το νερό της βρύσης:

post-59299-0-00280700-1415982017_thumb.jpg

Μετά το τεστ από το νερό του ενυδρείου:

post-59299-0-47667900-1415982038_thumb.jpg

Τέλος, για να δω ότι βγάζει κι άλλο χρώμα εκτός του μπλε/γαλάζιου το τεστ μου, πήρα από τις άκρες από το καπάκι μου νερό που έχει συγκεντρωθεί από εξάτμιση:

post-59299-0-67444000-1415982088_thumb.jpg

Προσωπικά βλέπω σχεδόν ίδιο το νερό του ενυδρείου, άντε και λίγο πιο σκούρο, πάντως δεν είναι 9, γιατί στο 9 μωβίζει το τεστ.

Ούτε μυστήριο της Αγκάθα Κρίστι τόση ιστορία!

Συμπεράσματα; :P

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη το νερο της βρυσης μου ειναι 7,5 δεν διαβαζεις σωστα το αποτελεσμα.Πρεπει ο δοκιμαστικος σωληνας να καθεται ορθιος στο σχεδιο του χαρτιου και ντο κοιτας απο πανω.

:)

Link to comment
Share on other sites

Ναι πηρα αμμο μπεζ χαλαζιακη ψιλη και πηρα και τυρφη.

Αυριο εχουμε γλεντια..

Με βλεπω να χωριζω ακομα δεν παντρευτηκα..

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβες,θα πλυνω στο μαγαζι και θα παω στο σπιτι κατευθειαν τους κουβαδες με την πλυμενη.

Την εχω ειδοποιησει κιολας οτι "αγαπη μου αυριο ειναι μια δυσκολη μερα γιατι πρεπει να σωσουμε το ψαρακι μας,υπαρχει μεγαλο προβλημμα" και τετοια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Την τσέκαρες ότι είναι μη ασβεστολιθική?

Link to comment
Share on other sites

Τους το τονιζα 80 φορες και ρωτησαν και τον ιχθυολογο ο οποιος ελειπε και τους ειπε απο το τηλ τον κωδικο,λεγεται σιλβερ κατι..

Τσεκ δεν μπορουσα να κανω θα κανω αυριο πριν πλυνω αλλα ελπιζω οτι ειναι οκ,τι να σου πω και εγω..Ευχομαι γιατι εκανε και 6 ευρω τα 5 κιλα,θα τους την τριψω στη μουρη αν δεν ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να είναι.. :)

Link to comment
Share on other sites

6 ευρω τα 5 κιλα καλα την πηρεσ...εγω στα Μεγαρα την βρισκω 3 ευρω το κιλο.. ο.Ο

Link to comment
Share on other sites

Οι μικρες συσκευασιες ειναι παντα λιγο πιο ακριβες.Η πεντοκιλη δηλαδη εχει 15?

Αποκλειεται

Link to comment
Share on other sites

Ε μην στελνεις ουτε γραμμα εκει..

Παιδια καμια συμβουλη για το πως θα βγει η παλια αμμος χωρις να γδαρουμε τα τζαμι υπαρχει?

Link to comment
Share on other sites

Σιφώνιασε την :P

Link to comment
Share on other sites

εγω την τραβαω με την σκουπα βυθου.. ή και με ενα λαστιχο μπορεις να την ρουφηξεις..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα που θα το αδειαζω? Σε κουβαδες και μετα? Που το πεταω που θα εχει και νερο μαζι?Ελεγα να αδειασω το νερο με αναροφηση στην υδρορροη και την αμμο να την βγαλω μα φαρασι πλαστικο

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ ώρα θα κάνεις έτσι και θα παιδευτείς.

Σιφωνάρισμα με χοντρό λάστιχο σε κουβά.Η άμμος στον κουβά θα κάτσει κάτω.

Αδειάζεις το νερό. . .

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο δεν το ειχα σκεφτει αν και θα φαινοταν στην πραξη αλλα εδω ξεχωριζει η εμπειρια!

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τα ψαρια θα μπορουσα να βαλω καρδιναλιους και γατοψαρα και αν ναι ποιο ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Σωστο αυτο δεν το ειχα σκεφτει αν και θα φαινοταν στην πραξη αλλα εδω ξεχωριζει η εμπειρια!

Φυσική είναι δεν είναι εμπειρία :P

Έγινε επεξεργασία - rastafari
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ν αμμος πλυθηκε,το μικρο ενυδρειο το εφτιαξα και τωρα παμε για τα ζορια αφου πρωτα κανω ενα διαλλειμα.

Τα φυτα δεν ξερω αν θα μπουνε ολα λεω να αφαιρεσω μερικα να γινει πιο wild.Σκεφτομαι να βαλω 10 Paracheirodon axelrodi και 5 Corydoras leopard,πως σας φαινεται ο συνδιασμος?

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...