Jump to content

Προτασεις Για Ψαροσυνθεση


Recommended Posts

Θοδωρη τα συγκεκριμενα φτανουν τα 8 με 10 εκκατοστα (οχι παντα 10) γι'αυτο αναρωτιεμαι αν θα ηταν οκ στο ενυδρειο μου.

Μου ειπαν οτι πανε οπως τα κορυ σε ομαδες ενω στο προφιλ διαβαζω οτι πανε ζευγαρια,το ποιος ας το αφησουμε καλυτερα δεν εχει σημασια :)

γι'αυτο ρωταω εδω για να ειμαι σιγουρος.

70 εκκατοστα μηκος,τωρα τα ψευδομουγκιλ τα εψαχαχνα και εγω για καιρο αλλα δεν τα βρηκα και ειπα να μαλακωσω το νερο και να βαλω καρδιναλιους.

Αυτον ακριβως τον συνδιασμο ειχα στο μυαλο μου και εγω.

Με τα φυτα δεν ξερω αν με εκνευρισει το ξεφυτεμα αλλα λεω να το δοκιμασω.Αν δεν τα ξυφετευουν ολα τα φυτα αλλα μερικα μπορω να ζησω και χωρις αυτα μαλλον

Ευχαριστω για τις απαντησεις!

Ωρε μήπως σου είπαν οτι βάζεις μια ομάδα και μόλις διαπιστώσεις ζευγάρι βγάζεις τα υπόλοιπα ??

Link to comment
Share on other sites

Οχι Βασιλη μην την ψαχνεις,απο το πετσοπ μου το ειπαν...

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ρε παιδια εχω μια απορια...

Καταρχην ο αριθμος των καρδιναλιων ειναι πλεον 15.Ανσιστρους ακομα δεν εχω βρει..

Μετα απο δυο εβδομαδες φουλ ταισματος και χωρις αλλαγη νερου μετραω νιτρικα 0.

Εχω αρκετα φυτα μεσα και μερικα ειναι ρουφηχτρες νιτρικων και δεν βλεπω καποιο προβλημμα στην αναπτυξη τους για να πω οτι θα προσθεσω με νιτροτζεν.

Το οτι ειναι στο 0 ειναι καλο για τα ψαρια φανταζομαι αλλα κακο για τα φυτα?

Επισης ποτε πρεπει να κανω αλλαγη νερου?

Και για να σας προλαβω εννοειται πως μηδεν ειναι αμμωνια και νιτρωδη.Το ενυδρειο εξαλου τρεχει 4 μηνες και που αλλαξα αμμο κρατησα ολο το νερο και την βιολογια.

Έγινε επεξεργασία - argy1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο δυο εβδομαδες φουλ ταισματος και χωρις αλλαγη νερου μετραω νιτρικα 0.

Εχω αρκετα φυτα μεσα και μερικα ειναι ρουφηχτρες νιτρικων

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σημαινει οτι μπορω να καθυστερω τις αλλαγες νερου ή πρεπει να γινονται κανονικα στην εβδομαδα?

Εχω ακουσει οτι τα νιτρικα μας δειχνουν ποτε να κανουμε αλλαγη νερου γι'αυτο ρωταω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες δεν κανουμε μονο για τα νιτρικα αλλα και για να φρεσκαρουμε το νερο του ενυδρειου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πρωινος και εσυ βλεπω :P

Σε ευχαριστω για την απαντηση,και κατι ακομα,τα φυτα αν ειναι συνεχεια με 0 νιτρικα θα αντιμετωπισουν προβλημμα?

Θα χρειαστει κανενα νιτροτζεν?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχθες και μετα απο πολυ σκεψη εβαλα μεσα ενα ζευγαρι ραμιρεζι!

Ταιριαζουν με τα ψαρια μου,εχω 0 νιτρικα με τοσα φυτα,και χαμηλωνω και το ph σιγα σιγα.

Τα διαλεξε ο φιλος μου στο πετσοπ (αφου φορεσε τα γυαλια του,χαχαχα) και βαζω φωτογραφιες να τα δειτε και μια γενικη του ενυδρειου να μου πειτε πως σας φαινεται.Εχθες επεζαν φαπες αλλα σημερα φαινονται να κινουνται μαζι στο ενυδρειο.Που και που ο αρσενικος τσιτωνει και η αλλη κατεβαζει τα πτερυγια και καθεται κατω.

Ανσιστρους τελικα δεν θα βαλω γιατι και 10 εκκατοστα να γινει το θεωρω μεγαλο ψαρι για το ενυδρειο μου.Θα μεινω με τα ραμιρεζι και ισως μεγαλωσω το κοπαδακι των καρδιναλιων.

post-59611-0-93794600-1418915683_thumb.jpg

post-59611-0-46217700-1418915695_thumb.jpg

post-59611-0-72545700-1418915705_thumb.jpg

post-59611-0-43226500-1418915716_thumb.jpg

post-59611-0-49117800-1418915726_thumb.jpg

post-59611-0-22763700-1418915736_thumb.jpg

post-59611-0-61973600-1418915745_thumb.jpg

post-59611-0-66708600-1418915754_thumb.jpg

post-59611-0-01004400-1418915766_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες!

Η δεξια πλευρα μου αρεσει, η αριστερη οχι και τοσο! Στα ειπα κι απο κοντα στη συγκεντρωση!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλως τα δεχτηκες!

Η δεξια πλευρα μου αρεσει, η αριστερη οχι και τοσο! Στα ειπα κι απο κοντα στη συγκεντρωση!

E οχι ετσι ξερα...ακουω προτασεις!

Την ludwigia την εβγαλα γιατι μου σαπιζε χωρις λιπασμα και στην θεση της εβαλα καποιες βαλσινεριες που μου εδωσε ο Σταματης στην συναντηση.Γενικα θα βγαλω οσα φυτα δεν πανε με νερακι μονο (οτι εχω μεχρι στιγμης παει καλα) και ισως μπει και καποια ριζα (ξυλο) ακομα αριστερα αλλα δεν ξερω ακομα,δεν εχω και πολυ φαντασια οποτε οποια βοηθεια δεκτη.

Πειτε καμια αποψη,τι νε μεταφερω,τι να βαλω...

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ, αφου στα ειπα στη συναντηση!

Λοιπον, παρε ολες τις βαλισνεριες και σε μια συσταδα μεγαλη βαλτες αριστερα ωστε να κρυψεις το φιλτρο! Στη μεση βαλε το φυτακι που ειναι αναμεσα στις βαλισνεριες και αριστερα απο τις βαλισνεριες βαλε την εγκερια!

Μπροστα καπου να βαλεις την κρυπτοκορινα!

Τωρα αν βαλεις και καμια ριζα ακομη θα το δουμε πως ειναια αλλιως!

Α και βαλε ενα φοντο πισω!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησουν!

πολυ ομορφα!

εμενα μ αρεσει το ενυδρειο.. το σπρει μπαρ λιγο μου την δινει :D

ancistrus μην βαλεις, θα εχουν προβλημα απο τα ραμς αργοτερα..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σπρει μπαρ ρε γαμωτο δεν χωραει στην πλαινη πλευρα,εκτος και αν το κοψω αλλα να σου πω την αληθεια το λυπαμαι :P

Οταν βαλω με το καλο πλατη δεν θα φαινονται τοσο.Απλα δεν βαζω μεχρι να βρω μια που να μου αρεσει.Βλεπεις δεν ειναι και ευκολο να κοληθει,απεχει 5 εκκατοστα απο τον πισω τοιχο..

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε ρε συ εναν πλαστικο σωληνα και καντου τρυπες .

ετσι δεν θα χαλασεις κι αυτο και θα το βαλεις και στο πλαι..

Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,καλη επιλογη τα ραμιρεζι!

Να τα χαιρεσαι!

Τα φυτα βαλτα οπως στα ειπε πιο πανω ο Θοδωρης και αλλο ενα ξυλο ή ριζα αριστερα θα γεμισει τον κενο χωρο......

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Γιωργο!

Θα κοιταξω να βρω πρωτα μια ριζα που να μου αρεσει να μπει λοξα απο τη μεση μπροστα και προς τα πισω πανω και αριστερα,ισως να βγαινει και λιγο εξω απο το νερο.Μολις την βρω θα βγαλω τα φυτα και θα τα ξαναβαλω σε στοιβες,αν ειναι πολυ φορτομενος ο βυθος ισως αφαιρεσω ορισμενα μετα θα δω.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα δεν εχει σημασια τι θελω εγω αλλα τι θελουν αυτα.Σημερα πετυχα την θυληκια να σκαβει ενα σημειο αναμεσα στις βαλισνεριες και την φτερη,εχει φτιαξει μια τεραστια τρυπα στην αμμο σε μεγεθος κουπας του καφε και σχεδον 5 εκκατοστα βαθος,κοντεβει να φανει το τζαμι.Γιατι το κανει αυτο ξερετε?

Link to comment
Share on other sites

καλως τα δεχτηκες!

μαλλον σου ετοιμαζουν απογονους!

κοιτα πουθενα εκει κοντα αν εχει αυγα.

Έγινε επεξεργασία - tsala
Link to comment
Share on other sites

Οχι τωρα ρε γαμωτο....τωρα βρηκανε?Θα λειψω τρεις μερες και θα ταιζει η αδερφη μου.Καλα ποτε προλαβαν? Ουτε τρεις μερες δεν ειναι στο ενυδρειο.

Αυγα δεν εχει τριγυρω,τουλαχιστον απ'οσο βλεπω γιατι ειναι και μπεζ η αμμος και ισως δεν φαινονται.

Καλα σοβαρα τωρα θα χασω τετοια εμπειρια ρε %^^&&^$#!

Πρεπει να κανω κατι?

Περαν του να ακυρωσω το τριημερο που δεν παιζει γιατι μετα ποιος την ακουει την δικια μου την θυληκια :P

Link to comment
Share on other sites

η συμπεριφορα αυτη , δειχνει προετοιμασια για αναπαραγωγη.

αν ειναι η πρωτη τους γεννα μπορει και να φαγωθουν.. αλλα θα ξαναγεννησουν..

δεν εχω εμπειρια με γεννα ραμ, παντως θα πρεπει να εχεις (μαλλον η αδερφη σου) το μυαλο της στα υπολλοιπα ψαρια...

Αν δεις/δει αυγα μεχρι να ερθεις θα σκασουν.. αρα λογικα εσυ θα τα ταισεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οι καρδινάλιοι δεν θα την πέσουν στα αυγά;

Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν εχω δει αυγα,αν κανουν λογικα ναι θα την πεσουν αλλα τα ραμιρεζι διαβασα οτι τα προστατευουν.

Το ROCKY 6 θα γυριστει στο ενυδρειο μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησουν να την πεσουν.. γι αυτο τα ραμ τους σκαβουν τον λακο :D

γι αυτο εχε το νου σου στους καρδιναλιους... μπορει να τις "αρπαξουν" γερα.

Κατσε να δεις αυγα πρωτα ομως, να βεβαιωθουμε οτι προκειται για αναπαραγωγη και υστερα βλεπουμε..

Link to comment
Share on other sites

Πηγα καμια ωρα μετα αφου ειχαν σβησει τα φωτα και ειδα την θυληκια να καθεται στην λακουβα μεσα και ο αρσενικος να κολυμπα λιγο πιο πανω σταθερα.Αυριο θα δουμε τι εγινε,αλλα αν φαγωθουν τα αυγα αμεσως μπορει και να μην δω τιποτα.Παντως η αρχη εχει γινει και ειμαι πολυ χαρουμενος!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...